No. 1369. Woensdag 25 October 1899. I5# Jaarg. HET BEZOEK TE MARIABAD. Nieuws- e li Advertentieblad voor Zeeuwscli -Vlaanderen F. DIELEMAA. AXEL. ONS HUIS. FEUILLETON. Buitenland. AXELSCIIE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nunun. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zie niet uit naar 't verst gelegen Wijd aan 't naast u 't eerst met lust Gelegenheden om uittegaan zijn er tegenwoordig in overvloed. Ik spreek nu niet van de koffiehuizen, waar men u voor uw geld biedt een makkelijk zitje in een helder verlicht lokaal, misschien nog wel met de muziek van een orchestrion er bijik denk aan de vergaderingen, waar toe men opgeroepen wordt, waaraan men zich, volgens veler zeggen, niet onttrekken kan, want er wordt immers vergaderd in het algemeen belang, en dat moet eene groote plaats in ons leven innemen. Nu eens is het eene vakvereeniging, die ons roept, dan eene samenkomst ten bate van de buurt, waar wij wonen, dan van de maatschappij voor dit of voor dat, en als we al die vergaderingen bijwonen, dan zitten moeder, vrouw of zuster vele avonden zonder zoon, man of broeder. 't Is best mogelijk, dat in al die samen komsten iets goeds gedaan wordt, dat het jammer zou wezen, als, hetgeen men daar bedoelt, niet tot stand kwam, maar de vraag blijft toch over, of het billijk is, ter wille van wat men met een groot woord noemt „het algemeen belang," ons bijzijn zoo vaak en zoo lang te ontrooven aan haar, die daarop toch het eerst recht hebben. Een man behoort, als de dagtaak is afgeloopen, tehuis te zijn en daar te leven, te geven van het beste, dat er in hem is. Nergens, noch in koffiehuis, noch in vergadering vindt men, wat te huis ons wachtden adem der liefde. Thuis te geven en te ontvangen biedt Een arme onderwijzer der jeugd ont dekte ze, toen hem bij het zoeken van krui den en wortelen de tabaksdoos uit den zak viel, in een klein bedekt gat. Dit gat had eene diepte van nagenoeg 12 voet. Om het verlorene niet prijs te geven, verwijd de- hij het gat ver genoeg om er met een ladder in af te k immen. Hoe verbaasde de man, toen hij zich in het midden van een grot van druipsteen bevond, en hij in den grond een vierkanten put bemerkte in den dropsteen uitgehouwen, waarin nog da uitgedoofde kolen aanwezig waren. De landlieden van Erpfingen meenden een onderaardschen, heidenschen tempel tot na buur te hebben. De regeering liet naast den heuvel een ingang tot de ongeveer 300 voet lange grot maken op eene plaats, waar reeds voor overoude tijden eer,e kloof ge weest was, en tot hetzelfde doel gediend had, doch nu in den loop van duizende jaren en langer met druipsteen versperd, gewassen begroeid en onzichtbaar gewor den was. te, thans nog niet geheel toegankelijke grot, die hare kamers door den berg uit strekt, en wier bodem door eene spleet, ■over welke thans een brug ligt van een de schoonste levenswijding. „Wat zal ik thuis doen Ik verveel er mij zoo Op dat woord kan slechts gezegd worden, dat dit eigen schuld is, want als gij ze maar lief hebt, die daar zijn, uwe ouders, uwe kinderen, uwe broeders of zusters, dan is er geen tijd om zich te vervelen, want ge hebt altijd wat te doen in hun belang. Natuurlijk streelt het meer de ijdelheid, als men op eene vergadering deftig het woord vraagt en spreekt„Meneer, de voorzitterIn het algemeen belang zou ik enz., enzdan dat men in de huiskamer zijn vrouw wat voorleest, de kleintjes wat bezighoudt, broer of zuster helpt bij het werk om, na afloop daarvan, gezellig een partijtje domino of zoo iets te spelen. Ja, dat „algemeen belang" heeft al wat ijdelheid gebracht en wat huiselijk genot verstoord I Daarom, dat we goed onthouden onze plicht, of nog beter, onze roeping, om goed te zijn en lief te hebben, vangt aan te huis. Wee den man, die ongevoelig wordt voor de idylle van het kleine, huiselijke leven Hem ontgaat een schat van groote waarde, hij verzuimt den hoogsten plicht. Dat geldt niet alleen voor den man en vader in een huishij allereerst is natuur lijk aangewezen, om door zijn persoonlijk medeleven te arbeiden aan de verhooging van het levensgenot in het huis en aan de geestelijke ontwikkeling der zijnen, maar dat geldt ook voor oudere broeders, op wier schouders mede een deel dier verantwoordelijkheid rust. De avonden in den huiselijken kring gescheiden is, tot eene woonplaats voor ongelukkige stervelingen. Dit getuivt de kleine, nog met kolen voorzienen haard, en de menigte inenschenbeeuderen en af geknaagde of ten deele verbrande been deren van schapen, zwijnen en runderen. Do meeste schedels die ik zag, behoorden aan vrouwelijke personen. Maar ook man nen woonden hier, zooals hunne verstrooide beenderen en wapenen getuigen. Overblijf selen van aarden vaatwerk en eenige mun ten dagteekenen van de tijden der Romei nen. Doch vroeger dan menschen schijnen wilde dieren hier een verblijf, of door in storting den dood gevonden te hebben. Dit verraden de overblijfsels van beeren en veelvraten. Op welk een dag van verschrik king wijzen niet die grotten, vol geheimen. Ik beken, dat van alle grotten, die ik ooit in Duitsohland bezocht heb, deze mij verre weg het meeste belang inboezemde. Ver geef mij, dat ik hiervan zoolang gesproken heb. Misschien was het u liever, dat ik u van Stuttgart zelve verhaalde, in plaats van met mijne gedachten hier en daar beeu te zweven. Bezoeken heb ik niet afgelegd Van mijne vorige vrienden vond ik me mand meer, noch Scbubart noch Haug, Loch Mathisson. Eene beschrijving van paleizen markten, kazernen en dergelijke zaken meer, zouden u even vervelend zijn als mij WURZBURG. Bü nacht en regen kwam ik tegen de kunnen de heerlijkste uren van het leven worden, als men slechts den lust heeft zich te geven. Ja, zich geven Dat is de hooge voor waarde. Verstaat gij die kunst O, leer haar aan, haar in beoefening te brengen zal u tot zegen zijn. De zegen van het in liefde vereenigd zijn in dat kleine tehuis, komt slechts onder die voorwaarde over ons. Daartoe zal men in staat wezen, als men de zijnen overziet met de gedachte Wij behooren bij en aan elkander Zich geven, dat ishunne belangen te beschouwen als de onze, hun leed mede te dragen, in hunne vreugde belang te stellen, hen helpen, bemoedigen door onzen goeden raad, onzen levenslust. Breng daarom allereerst mede eene op gewekte stemminglaat uwe komst blijheid wekken. Daar is vader, daar is broer!" Als dat blij7 wordt uitgesproken, zijt ge zoo van harte welkom geeft men zich ook aan u: warme liefde tintelt u tegen. Eens wordt dat huis gesloten maar de herinnering .er aan blijft als een koes terend licht voor u en voor allen, die met u waren. Een vroolijk, vriendelijk tehuis, waar men zich te huis gevoelt, is een Paradijs op aarde. (H. N. v. N.) Moeten we de berichten gelooven, die van Engelsche zijde komen betreffende den oorlog, dan is de vorige week het gevecht in het Noorden van Natal in vollen gang geweest. morgenschemering te Heilbronn, een oud frankische, doch gedeeltelijk, aangename stad. Toen heraende ik ook de gedaanten mijner reisgezellen, die beleefd genoeg ge weest waren, met mij te slapen, wan neer eene sluimering zich van mij meester had gemaakt. Het waren de viouw van een opperhoutvester en een beambte uit Vachingen. Laatstgenoemde deelde de dame de opmerking mede, dat ik, wanneer ik slaap, op het beeld van Zschokke gelijk doch niet zoo zeer wanneer ik waak; eene opmerking, die mij weinig vreugde doet, want indien ik eenmaal door odzo lieve Zwitsers wegens staatkundige of godsdienstige misdaden verjaagd, en met steekbrieven wordt vervolgd in onze beschaafde wereld moet men op alles ge vat zijn zou alleen het wijzen op dat beeld van mij zekerder zijn, dan ieder ander signalement. Tot aan Meigentheim, waar wij het middagmaal hielden, waren de landelijke gezichten veelvuldig, somtijds recht roman tisch, vooral bij het oude stadje Weins- berg en de muur van de ruïne van het kasteel, beroemd door het lied van Burger van de vrouwen van Weinsberg. Gij kent dat lied, maar gij kent ook de ruïne van AueDstein in onze nabijheid aan den oever van de Aar. Daar viel dezelfde geschie denis voor, toen de Berners Hemmann van Reinach belegerden, en Ursula van Homberg haar man bet leven redde, toen haar by de overgaaf van het slot werd De Boeren, hebben uit de verschanste stellingen, die zij op de beigen hadden, den aanval begonnen onder den Vrijstaat- schen bevelhebber Albrecht, met het gevolg, dat de artillerie-voorposten der Engelschen door dit vuur naar Achon Homes werden teruggeworpen. Kort daarop begon ook de batterij der Boeren, die bij Bester station was opge steld de voorposteu der Engelschen op de Noord-Westzijde der stad te beschie ten, waarop deze teruggingen. Eenigen tijd later meldde men, dat de Boeren van de Tugela-rivier komend den weg van Colenso naar Ladysmith dreigden af te snijden. De Engelsehe troepen onder bevel van Generaal White trachtten dit te verhinderen, wat hun echter niet gelukte. In het Oosten hebben de Boeren zich gelegerd op de hoogte van Los Kop, die den weg van Rerke'sdrift naar Lady smith en het geheele dal bij Waschbank den eenigen weg naar Waschbank en Wesselsnek, stations aan den spoorweg Ladysmith Glencoe, beheerscht. Alles te zamen genomen, zou men dus moeten meenen, dat de Transvalere en de Vrijst-aters alle hoogten tot op een mijl afstands om Glencoe en Ladysmith bezet hebben. In het Kamp van Glencoe hebben de Boeren en Engelschen Vrijdag hevig ge vochten Toen de fuseliers en de Royal Refles tot op 100 yards van de Boeren kwamen, waren hun batterijen volkomen tot zwij gen gebracht door de Engelsche kanonnen. De Boeren maakten dapper gebruik van hun geweer en dunden de Engelsche toegestaan, het beste wat zij had, mede te nemeD. Zij nam Hemmann op den rug en droeg hem weg. De Duitsche vrouwen waren echter alleen navolgers der Zwit- sersche. Want onze chronijken dagteeke- nen van vroegeren tijd dan de Weins- Bij zonneschijn en regen werd de tocht langs onafzienbare koornvelden, ter rechter en ter linkerzijde, voortgezet. Mijne reis gezellen hadden mij te Mergentbeim ver laten. Stel u voor eene uitgestrektheid lands van 30 a 40 vierkante mijlen, waar op men slechts zelden eene torenspui8 aanschouwt, dan zult gij u niet verwon deren, dat Ik een middagslaapje nam. Ik wandelde droomend met u en met Mari- quita in onzen tuin, waar wij de spelen onzer kinderen, metConradin gade sloegen. De streek werd langzamerhand fraaier bij het oude plaatsje Heidenfeld. Spoedig zagen wy ook voor ons Würzburg aan den Main, met hare kerken, vestingwer ken en kasteel. De stad is door en door roomsch katholiek, van de dakpan nen tot de straatstenen. Zij draagt nog geheel het uiterlijke: van haren duizend- jarigen bischoppelijkon zetel; hovende deuren ziet men bontgeverwde figuren van heiligen, op de brug over den Main, links en rechts, eene rij oude, zwarte heiligen beelden, in eene smeekende houding, of de armen zegenend uitstrekkende, en bij de kerken in- en uitgaande personen. Ik steeg af in het logement »de Kroonprins,*

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1