No. 1368. Zaterdag 21 October. 1869. 15* Jaarg. Jaarlijksche Veemarkt HET BEZOEK TE MAR1ABAD. Nieuws- e li Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaand ere n F. DIELEMAN, MAANDAG Uuileiilanri. FEUILLETON. AXELSCHE (lOllltAAIT. Dit. Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Axel, maken bij dezen bekend, dat de in deze gemeente dit jaar zal gehouden, worden op den 30 October, aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Hoe het met Mafeking op het oogen- blik gesteld is, is niet bekend. Wel is waar, seinde men. dat de witte vlag geherichen was, doch van andere zijde berichtte men, dat de stad zich nog niet beeft overgegeven. Met Kimberley is het al eveneens gesteld. Ook daaromtrent valt niets bij zonders te melden. De Boeren hebben zich meester gemaakt van het telefoon kantoor Modder-Rivier, en beproefden nu met Kimberley te spreken, om op de hoogte van den toestand der Britsche troepen te komen. Doch de Engelschen ontdekten het plan en deden het mislukken Moet men de Engelschen gelooven, dan gaan de Boeren in het Oosten niet erg vooruit. De Daily News meldt, dat elf a dertien duizend Vrijstaters de ver- Na eene wandeling van anderhalf uur in bet park en in de aangename omstre ken, ga ik in het bad, en daarna waar naar ik meer verlang dan naar bronwater en baden, aan het ontbijt. Deze reeds ge- noegelijke tijd wordt nog aangenamer dooi het scbiijven van brieven aan u of aan andere waarde vrienden. Te een uur roept de klok ons aan het middagmaalde namiddag wordt gezellig in den tuin door gebracht, en dan, Nanny, wanneer het be gint te schemeren, zoek ik een boeaje in het bosch, een eikenboom door klimop omgroeid, waar ik mij, als in eene ver latene woestenij vrij gevoelniet gedrukt door den dwang van hoffelijke opmerk zaamheden, heerscht diepe rnst rondom mij, het klokgelui klinkt in de verte, een indigo blaauwe hemel is boven mij, aan welke eenige stenen zichtbaar worden. Zulk een avondlijk feestuur, waarin ik mij zeiven geheel kan toebehooren, is geest versterkend. Ik kan het zeer goed begrijpen, dat de Amerikaansche wilde uit eene volkrijke zeestad naar zijne stille, duistere wouden terug verlangtja, dat zelfs de beschaaf de menscb, indien hij vroeger in dezelve gewoond beeft, er naar wederkeert. schillende passen hebben versterkt, vluch telingen van Harrismith. die niettegen staande hun paspoorten op hun weg naar Natal werden beleedigd en bedreigd, be weren, dat zij in den Van Reenen's pas niet minder dan vijftien kanonnen ge teld hebben, en dat de Boeren ten getale van 10,000, met twaalf kanonnen, nabij Dannhauser staan. De Vrijstaters schijnen het voornemen te hebben de Kaapkolonie binnen te trekken; want men meldt, dat 8000 Boeren aan de grens nabij Norvalspont staan en dat men een afdeeling van deü vijand verwacht te Burghersdorp. Met de vervoermiddelen der Boeren moet het niet gunstig gesteld zijn. Er is gebrek aan veevoeder, de paarden zijn schaarsch, de muilezels zwak en uitge teerd; vandaar dat de Boeren die uit het Noorden komen aanrukken, genood zaakt waren Zondag op New-Castle terug te trekken. In het begin der volgende week zal de eerste afdeeling der reserve moeten wor den ingescheeptin die dagen zullen naar berekend wordt, zestien groote stoom schepen met ongeveer 20000 manschap pen, waarvan 15000 infanteristen, naar Zuid-Afrika vertrekken. De laatste berichten luiden, dat er ver scheidene Transvaalsche commando's op trekken in de richting van Biggarsberg, ten Zuiden van Dundee. De witte vlag, te Mafeking gehesehen, waarvan wij boven reeds spraken, werd ontrold nadat er eenige schoten gewisseld wareneen afdeeling Boeren met de parlementaire vlag werd afgezonden om te vernemen of de stad zich overgaf; Wij moeten ons in de burgerlijke maat schappij vele groote beperkingen onzer natuurlijke rechten laten welgevallen, de wijl het leven in dezelve vele groote voor rechten toestaat. Wanneer deze voordee- len ten laatste te weinig schadeloosstel ling voor zulke offers onzer vrijheid zijD, laten wij geene gaarne varen, en zoeken deze weder, en het ons aangeboren recht in de wildernis en eenzaamheid. Nu weet gij mijn dagelijksch werk. Maar lang zal ik hier niet vertoeven ik wil ik moet verderik gevoel de onrustige be hoefte aan grooter verstiooingen. Waar heen ik weet het niet. Niets is aange namer dan zulk een landloopers leven. Misschien ga ik naar Kissingen om den vriend mijner jeugd een bezoek te bren gen, en hem te bedanken voor de mild dadigheid, waarmede hij onzen kelder met edelen Neckarwijn voorzien heeft. STUTTGART. Het was op een schoonen morgen, 8 Juli, dat de gezellin onzer aarde, de zon verduisterde, ondankbaar even als menig gunsteling omtrent zijnen vorst, terwijl ik met Schiller op het eiland een behoorlijk aantal glazen bronwater dronk. Hierna was het een vooitdurend afscheidnemer) van de vele lieve voortreffelijke menschen die mij door hunne goedheid bijna geboeid hadden. Ik maakte mij moeielijker van hen los dan de zon van de maan. De heer Karei Ostertag liet mij in zijn sierlijk doch geen antwoord, den boodschapper der Boeten, die geblinddoekt werd, hield men eerst 6 uren gevangen en stelde hem daarna in vrijheid. De Krupp-kanonnen der Boeren bescho ten toen de stad, waar ingenieurs het toezicht hielden op het leggen van een tijdelijken spoorweg ten dienste van de verdediging der stad. In het Kamp te Glencoe wordt elk oogenblik een hevig gevecht verwacht. Noordelijk van Mafeking aan de west grens hebben schermutselingen plaats gehad. De Boeren bezetten het station Lobatsi en namen bezit van het telegraaf kantoor. Bij het Bester-station zijn de Britsche troepen in gevecht gekomen met de Boe ren. Hevig schijnt hier gevochten te worden. In het Engelsche Lagerhuis werd de Boodschap van de Koningin gelezen. Daarin werd gezegd, dat, daar de staat van zaken in Zuid-Afrika, volgens Harer Majesteits meening, een wending heeft genomen, die groote zorg vereischt, Hare Majesteit het noodig oordeelt, om ge zamenlijkt met het parlement nieuwe middelen te beramen voor den militairen dienst. Zij oordeelt het noodig: om aan het Huis mede te deelen, dat zij binnenkort een proclamatie zal uitvaardigen, om de militie bijeen te roepen en de militaire reserve op de been te brengen, of zoo danig gedeelte als H. M. noodig zal oor- deelen om in werkelijken dienst te treden. Er werd besloten de Boodschap Don derdag j.l. in beraadslaging te brengen Het in ti ekken der taalwettenwelke een ekwipaadje naar Stuttgart terugbrengen, na vooraf in het park, alle wandelingen na hartelust in liet rijtuig bezocht te hebben. De koninklijke stad was mij bijna geheel vreemd geworden, serleit ik binnen hare muren, als vijfentwintigjarige jonge ling, met den legatieraad, Schubarl, zoon van den zanger van het vorstelijke graf en zjjne zuster, een paar gelukkige dagen doorbracht. Ik nam mijn intrek in het Logement »De Kroonprins< tegenover de posterijen. Aan kerken, paleizen en hetgeen anders reizigers gewoonlijk het meest bekoort, ligt mij weinig gelegen. Alleen liet ik mij naar Schiller's gedenkteeken brengen. Het maakte op mij een onaangenamen indruk. De plaats, waar het standbeeld staat scheen mij veel te beperkt toe en in zjjne zwarte metalen kleur was het in mijne oogen als een schaduw. Spoedig wendde ik mij al. Hoe eindeloos veel schooner is het gedenk teeken dat deze beheerscher der gemoe deren zich in de menschenwereld stichtte. Ik dacht aan de rampen, waarmede hij nog jong zijnd te kampen had. Vluchten moest hij uit dezelfde stad, die thans op hem boogt en met zijn godenkteeken prijkt. Even zoo wijst Genéve trotscb op het eereteeken aan de nagedachtenis van Rou- seau gewijd, binnen dezelfde muren, uit welke bij eenmaal met verlies van het bur gerrecht verdreven Weid, en waar de beul zijne geschriften op den brandstapel ver nietigde. Des menschen drijven is toch der oorzaken waren van de hardnekkige obstructie der Duitschers in de Oosten- rijksche Kamer van Afgevaardigden en van de schandelijke tumulten, waarvan de zit tingzaal dezer Kamer het tooneel is ge weest, moet blijkens een bericht uit Wee- nen de Duitschers nog niet geheel en al bevredigen en daarentegen de woede op gewekt hebben dei Czechen, die zich op hun beurt nu weer zeer verongelijkt achten. In een manifest wordt o. a. ge zegd »Het gansche Czechische volk moet op den bodem der wet met alle midde len, welke overeenstemmen met zijn mo- reele wenschen, bewijzen dat de eer van het Czechische volk niet minder waard is dan die van andere naties. Het Czechische volk moet met nadruk zijn stem verhef fen en men moet der politieke wereld, vrienden zoowel als tegenstanders, bewij zen, dat het Czechische volk blijft vast houden aan zijn onomstootelijke rechten. Machtig en talrijk zijn de tegenstanders van het Czechische volk, maar het denk beeld van het recht en de gerechtigheid zal ook vrienden en bondgenooten vinden." En dan wordt geëindigd met de oproe ping, dat alle krachten moeten worden ingespannen om het recht van het Cze chische volk te beschermen, totdat de de rechtvaardige zaak de overwinning zal behalen. De Kamer te Weenen van Afgevaar digden koos Woensdag den heer Schöne- rer met 264 stemmen tot haar president De heer Clary drukte bij het ontwikkelen van het programma dei regeering de hoop uit. dat de afgevaardigden zijn pogingen zouden steunen om den normalen toe stand in het parlement te herstellen. dwaas en tegen de borst stuitend. De ge tuigen der waarheid worden gepijnigd en gesteenigd, en naderhand knielt men voor hunne overblijfselen. Hem, dien men bij zijn leven het brood verbitterde, bouwt men na zijn dood verkwistend gedenkzui len van marmer of metaal. Vermoedelijk wil men daardoor zichzelven mebr eeren dan de doode. In Duitschland is het bou wen van monumenten waarschijnlijk eene modezaak geworden. Toen Griekenland voor zyn helden en wijzen overal stand beelden oprichtte, waren wijzen en helden zeldzaamheden geworden. De koninklijke billiotbeek liet ik met hare 300,000 banden wijselijk in rust. Het korte beschouwen laat alleen boekbinders arbeid zien. Ook had ik ze reeds vroeger bezocht. Toen toonde professor Petersen onder de 8000 bijbels een, in welken Je hova tot de jonge Eva op eene niet vlei ende wijze van Adam spreekt»en bjj zal uw gek zijn Des le langer en liever verwijlde ik echter m het kabinet van naturaliën. Het is lijk aan voortbrengselen derOostersche en Indische natuur, bijzonder aan verstee ningen uit het planten- en dierenrijk der voorwereld, waarvan de grond van Wur- temberg vele kostbare exemplaren ople vert. Hoe arm komt my mijne kleine ver zameling voor bij deze vergeleken. En weet gij wat mij het meest boeide eenige doodshoofden en beenderen van menschen en dieren, brokstukken van wapenen e

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1