Gemeenteraad van Axel. Burgerlijke Stand. Laatsie Nieuws. Marktberichten. Advertentiën. aanbesteden Li den roem der Nederlandsche industrie y houdt. Ook het bedrijf zelf scheen uitermate te interesseeren, daar de [tjjd te beperkt was, om alles in zijn vol ken omvang waar te nemen, bad de Direc tie voor deze gelegenheid zooveel mogelijk Ce onderdeden van het bedrijf in de als een kerk zoo ruitne en hooge expeditiezaal 'vereenigd, en toonden H. H. M. M. o. a. van het snijden der groote blokken zeep van 700 K.G. in kleine stukjes, voor het (stempelen dezer stukjes met een stoom- stempelmacbine (de eenige van dezen aard op het vasteland van Europa, die circa 200 stukjes per minuut, d. i. ver over [lOOO kisten op een werkdag van 10 uur stempelt) en meer audere manipulatiën de [grootste aar dacht, die zich in belangstel lende vragen uitte, waardooi hier ander maal aan den dag is getreden, welk een open oog en welk een warm hart H. H. M. M. de Vaderlandscbe npverheid toe- De werkstaking ouder de vrachtrij ders te Antwerpen is geëindigd. Aldaar brak een pas aangemonsterd zeeman het been, juist toen het schip zou vertrekken. Men droeg den man daarop van boord, en legde hem in een hangard, zonder ver dei iets te doen. Eerst den volgenden och tend vond de politie den ongelukkige. Te Toulouze heeft zich oen berouw volle zondaar aangemeld, die op zeldzaam afschuwelijke wijze zijn gewezen liefje uit den weg had geruimd. De man had het mtisj» gewoon weg geslachthet vleesch had hij verbrand, en de beenderen in een wijngaard begraven. De man die bjj Lau- trec een kasteel van zijn oom bewoonde, had het meisje met 70U0 frcs naar Parijs j teruggestuurd, maar was sedert gedurig lastig gevallen om geld, eerst per brief en voor een dag of 14 door een bezoek. Het meisje vroeg 8000 frcs. maar de man had er genoeg van en ging met den trein huiswaarts. Thuis gekomen bemerkte hij, dat bij gevolgd werd, terwijl het meisje hem met een revolver dreigde. Werkelijk loste zij een schot dat miste. In zijn ont steltenis greep de vroegere minnaar daar op het meisje bjj de keel en worgde haar. onder het toedienen van schoppen, met het gevolg, dat de dood volgde. Uit angst voor de ontdekking had hij het lijk in zijn huis gesleept, en daar op de aangegeven wijze behandeld. Een tragisch voorval wordt uit Wee nen bericht. In een gehoorzaal der Uni versiteit te Weenen leerde een doctor in de philosophic een vrouwelijke student ken nen. Zij was ean jonge dame van groote begaafdheid en bovendien mooi. De doctor kreeg haar lief, maar sprak niet over zijn geaoelens, omdat hij geen gezin kon on derhouden. Hjj wilde zich eerst naam maken en dat gelukte hem, zoodat hij wel dra een zeer goed bezoldigde betrekking kreeg. Nu keerde hij naar Weenen terug dat hij verlaten had, en zocht naar de jonge dame. Deze was daar echter niet meer en niemand wist haar adres, De docter deed alle mogelijke moeite haar te vinden, steld zich in betrekking met de politie-autori feiten in verschillende landen, bezocht alle kennissen van de joDge dame en smeekte die hem te helpen, dwaalde dag aan dag de stad door, maar twee maanden verlie pen er zonder dat hij maar het minste spoor van haar vond. Nu is hij krankzin nig geworden. Van Scylla tot Charybdis. Een Engelschman, die voor zijn plezier het eiland Ceylon bereisde, kwam op ze keren avond aan een rivier. De zoon Albions had veel door de hitte van den afgeloopen dag geleden, en verlangde dus zeer naar een verfrisschend bad. Daar het hem echter bekend was. dat in de wateren van genoemd eiland veel krokodillen worden aangetroffen, vroeg hjj aan pen in de nabjjheid zich bevindende inboorling, of deze hem niet een gedeelb van de rivier kon aanwijzen, waar geen gevaar voor krokodillen bestond. ja, antwooidae de Indiër, daar be neden, waar de rivier in zee uitmondt, zal n niet den minsten last van krokodillen De Brit begeeft zich onder geleide van den inboorling, zich naar bedoelde plaats en neemt in het heldere water der rivier een heerlijk bad. Toen hij weer aan land gekomen was, vroeg hij aan den man »Hoe komt het toch, dat juist op deze plaats van de rivier geen krokodillen wor den aangetroffen? »Dat komt,* antwoordde de gemoede lijke inboorling, >omdat de krokodillen bang zijn voor haaien, en hier aan de riviermonding zijn heel veel haaien.'t Ver wondert me wel, dat u er geen een gezien heeft!* Bij die mededeeling voer den Engelsch man een merkbare huivering door de leden. Oorlog en Graanspeculaties. 't Zijn niet alleen de speculanten in Zuid Afrikaatasche mjjnwaarden, die voor deel trekken uit de reusachtige speculatie, door Jou Chamberlain en consorten op touw gezet. Ook de graanmarkt ondervindt blijkens een schrijven van den Londenschen correspondent van het «N v d. D.den invloed van oorlogszuchtige geruchten. »Te Romfoid werd Woensdag witte rwe tegen 29 a 3U/2 shillings per quarter (ongeveer 6 a 6.50 per HL.) verkocht maar de meeste houders wilden, in de hoop van hooger prijzen, liever niet verkoopen. Geist werd bijna niet aangeboden en voor de kleine hoeveelheden die aangeboden werden, werd 80 a 32 shillings f 6.10 a ƒ6.60 per HL.) gevraagd. Te Stockton on-tees, de voornaamste graanmarkt van Noord-Yorkshire en Zui delijk Durham, was een groote opkomst ▼an boeren, maar nauwelijks kwam het bericht, dat een Britsche macht den Oranje- Vrijstaat was ingetrokken, of de meerder heid bood niet meer te koop aan. Het weinige, dat aangeboden werd, ging voor 30 shillings per quarter of ƒ0,90 per quarter meer dan verleden week. Ook te Yarmouth steeg de prijs van roode tarwe tot 30 en vooi witte tarwe tot 32 shillings per quarter. Een aantal boeren uit Nor folk en Suffok kwamen ter markt, maar zij hielden hun graan terug. De weinige tarwe, die aangeboden werd, was in han den der kooplieden. Meel is 0,60 per zak in een week gerezen en alle voedingsmid delen zijn duurder geworden. Te Newark stegen de tarweprijzen met het oog op den ernstigen stand van zaken in de Transvaal tot 30x/2 shillings per quarter (ongeveer 6,30 per H.L.) zijnde ƒ1,50 k f 1,80 per quater meer dan verleden week, en dan werd er weinig aangeboden, Het verband tusschen den oorlog met de Transvaal en de prijzen van voedings middelen in Engeland zal anders den mees ten nog niet zoo duidelijk in het oog springen.* Men ziet daaruit tevens dat de volks klasse, het meest onder de Britsche zwen deipolitiek lijdt. Te Antwerpen is een 14jarige jongen ve'.dwenen met 200 frs. Eenige uitlatin gen van den knaap doen vermoeden, dat hij naar Transvaal wilde om de Boeren te helpen. vastgesteld in ontvangenan uitgaaftot een bedrag van 19734,971/2 De commissie rapporteerde, dat de he keling van den weg Axel-Zaamslag er nog niet in begrepen is, adviseerde tot goedkeuring. Met betrekking tot de begrooting wordt vooi lezing gedaan van een schrijven van den Gemeenteontvanger, waarin deze verzoekt zijn tractement te regelen vol gens prov. blad No. 97 van 1892. Hierbij wordt bepaald dat in gemeenten waar de inkomsten varieeien tusschen 15000 en ƒ25000 de tractementen der Ontvan gers zullen zijn van 400 tot f 500. De tegenwoordige gemeenteontvanger heeft een tractement van 375. De Yoorz. zegt dat dhr. Van Dishoeck al lang op eene verbooging aanspraak nad, maar dit nog steeds beeft laten loopenwaarom B. en W. nu het voor stel doen het tractement op 450 te brengen, wat m. a. s. wordt toegestaan. Bij voorlezing van den post- boek- en bindwerk, maakt dbr. Van Hoeve de op merking dut die post zoo verhoogd is. (150.-). De Secretaris zegt dat deze post in 1898 was Dhr. Van Hoeve meent dat het in 1897 maar 65,- was, als hij zich niet vergist. De Secretaris zegt dat dit een andere post n.l zegel kosten is geweest. IV. Benoemen keurmeesters vcor de veemarkt. Na herhaalde stemming worden be noemd Jacs. Dekker Wzn., Joz. de Feijler Pzn. en Aug. van Acker. Bij eventueel bedanken worden B. en W. gemachtigd de vacatute aan te vullen. Dhi. Smies maakt de opmerking dat op de begrooting nog steeds voorkomt een oninbare post van Geelhoedt te Zaam- slag. Hij vindt het toch maar flauwach- tig van de gemeente om, wanneer ze recht op dien post heeft, dat maar zoo te laten loopen. Dhr. Van Hoeve vraagt hoe groot die post is. Wordt mededeeling gedaan dat deze bedraagt ƒ10,25 's jaars, en dat de betaling daarvan in 6 jaren niet is geschied. Op voorstel van den Voorz. wordt be sloten over deze zaak te onderhandelen eerst met Ged. Stalen, diens gevoelen in te winnen, en later met een rechtsge leerde er over te spieken. Dhr. Smies vraagt of de noodige stap pen reeds zijn gedaan tot verkrijging van een postkantoor. De Voorz. zegt dat de zaak in werking is, terwijl de Inspecteur der posterijen hier is geweest, en gezegd heeft, dat et- alle kans bestaat, dat het postkantoor er komen zal. Hierna wordt de vergadering gesloten Zitting van 10 October 1899. Behalve dhr. Dregmans zijn alle leden tegenwooidig. Voorzitter dbr. D. J. Oggel Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen dei vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Ingekomen stukken. a. Kennisgeving van den heer Dreg mans, dat hij wegens ambtsbezigheden buiten de gemeente de vergadering niet kan bijwonen. b. Idem dat hij zijne benoeming tot Wethouder aanneemt. c Brief van Ged. Staten houdende goedkeuring van de verzetting der jaar markt voor dit jaar. II. Af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1899. Wordt m. a. daartoe besloten. III. Vaststellen gemeentebegrooting voor 1900. Deze tot onderzoek in handen geweest zijnde van eene commissie, bestaande uit dhr. Koster, Wolfert en Dekker, wordt na voorlezing met algeraeene stemmen De speciale correspondent van de Times te Lobatsi is bij Mafeking over de grens gegaan, en onder de Boeren terecht ge komen, die hem vertelden dat het voor naamste deel der macht met comman dant Cronjé nabij Lichtenberg staat en gereed is om dichter naar de grenzen te trekken. Een der Boeren zei, dat zij thans regelrecht naar Kaapstad zouden trekken en de Engelschen in zee jagen, „Wij hebben" verklaarde hij, „16000 man schappen aan de grens van Natal en kun nen daar gemakkelijk nog 6000 man bren gen. Wij zijn niet voornemens het eerst aan te vallen, maar zullen tot den aan val overgaan, zoodra de oorlog ver klaard is. Wij vertrouwen Joubert niet omdat hij vrede wil*. Van 16 tot en met 30 September. II ii Int. Huwelijks-Voltrekkingen. 20. Jan Cornells van der Weide, 32 j., weduwn. en Caro lina Bleijerveld, 27 j., jd. Geboorten. 19. Mathilda Louisa, d. van Josepbns Xaverius Heirman en Catharina Vermeulen. 27. Josephina Coleta Antonia, d. van Francies Rossier en Louisa Petronella Tronpée. 28. Petrus Johan nes, z. van Benignus Alphonsius Esseling en Maria Johanna Verbrnggen. 29. Paulina Johanna, d. van Angnstinus Petrus de Gucht en Johanna Maria van Hnffel. Overlijden. 21. Theresia Annaert, 92 j., wed. van Pieter Cappendijk. 22. Margaretha Maria Buijsse, 13 d., d. van Joannes Constantinus en Pharaïlde de Weirt. 24. Jacobus Izaak Elenhaas, 22 d., z. van Daniël en Johanna Jacoha de Brauwer. LONDEN. Zoolang het eerste schot nog niet is gelost, bestaat er nog tijd voor on derhandelingen tusschen Engeland en de Zuid-Afrikaansche Republiek. Maar, merkt de Temps op, die zouden dan gevoerd moeten worden met meer goede trouw dan waarvan Chamberlain blijk heeft ge geven. »De Boeren schijnen met warme vaderlandsliefde bezield en tot alle opof feringen bereid, maar zij vormen zich geen illusies betreffende de voorwaarden van zulk een ongelijke worsteling en zij wil len tot aan het iaatste oogenblik de schoone rol bewaren van een vreedzame natie welke besloten is haar rechten te verde digen. maar ook haar verplichtingen na te komen en eerst op het laatste oogen blik zal antwoorden op systematische uit dadigen." LONDEN, 8 Oct. (R. O.) De Times ver neemt met betrekking tot het samenko men van het parlement, dat in afwijking van de gewoonte alle formaliteiten bij den aanvang der zitting en het debat over het adres van antwoord op de troonrede meer dan drie maanden zullen worden vervroegd en dat de beide Huizen ver volgens hun arbeid zullen hervatten en na de Kerstvacantie hun gewone werk zaamheden voor de zitting voortzetten. Axel, 7 OCT. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtTarwe t 7,50 a f 7,75 Wintergerst "8,60, a f8,75, Zomergerst f 7,75 a f 8, Rogge (7, a f7,25, Erwten f8,50 a f8,65 Paardenboonen f8,25 a 8,50 Ha ver f 6,60 a f6,75. Koolzaad f 0, a f 0, Boter f 1,20 a f0,— per kilo. Eieren, ƒ1,— per 26 stuks. Hulst, 9 OCT. Ter Graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 7,50 Rogge 6,50. Wintergerst 8,75 Zomergerst 0,Haver 6,25 Erwten 8,50, Paardenboonen 8,— Duiven- boonen 0,—, Witteboonen Bruineboonen 10.25 Boekweit Lijnzaad Aardappels ƒ2,— a ƒ0,—. Koolzaad per 106 liters ƒ00,00. Boter per kilo 1,25. Eieren per 26 stuks 1,10. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 54 stuks hoornvee, 56 varkens paarden verkocht 26 37 Het ALGEMEEN BURGERLIJK ARM BESTUUR te Axel, zal op Zaterdag 28 October si. s., des vooi middags ten 9 ure, ten Raadhuize bij enkele inschrijving de levering van 12 Meter Bombazijn. 36V2 Keterbaai. 39 Drol. 14 Gebloemd Katoen. 88 Geel Katoen. 3V2 Aschgrauw Diemet. 14 Paar Vrouwenkousen. en 2 Manskousen. MONSTERS ten Raadhuize te bezichtigen Alleen ingezetenen der gemeente neb ben het recht om in te schrijven. Inlichtingen te bekomen bij den Ont vanger. Axel, den 9 October 1899. De President J. VERIJZER. De Secretaris C. VAN DEN BROEKE De Ontvanger J. A. VAN VESSEM.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 3