JONATHAH_PRODK. No. 1365. Woensdag 11 October 1899. IS* Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad l/^\ voor Ze euwsch -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. B E ROE MI) Z IJ i\. FEUILLETON. Buitenland. COURANT. Dit, Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S PR IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Belgis 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De lust om beroemd te zijn, al is het dan maar in kleinen kring, zit er al vroeg in bij den mensch. De sterkste te zijn onder de school jongens, de slimste in het uithalen van guitenstreken, het hardst van allen te kunnen loopen en ook te kunnen weg loopen, als deze of gene je op de hielen zit. het hoogst te durven klimmen, ook al wordt de broek er bij gescheurd, 's winters het eerst en het verst te durven op het broze ijs alles zóó, dat de andere jongens tegen je opzien zie, dat en nog veel meer van die din gen is het ideaal der jeugd. Het knapst te zijn in het leeren, No. 1 te zijn der klasse, nooit strafwerk op te loopen, zoet te zyn in huis dat maakt een jongen nog niet beroemd onder zijn makkers; daarmede zullen enkelen spotten, de meeste zeggen er niets van; in alle gevalle, dit is, hoe aangenaam ook voor ouders en onderwij zers, voor een jongen niet iets om er beroemd door te worden onder zijne kennissen. Diezelfde lust om beroemd te worden zit er ook nog later in, en wel op dezelfde wijze. Tegenwoordig zoekt men de roem in de jongelingsjaren b. v. op de fletsbaan. Zooveel kilometers in zooveel tijds te kunnen afleggen, het record te slaan, het kampioenschap te verdienen van eene provincie of een land, als het kan, van de geheele wereld, dat maakt iemand beroemd, en hoevele jonge menschen, die pas het wiel bestijgen, droomen wellicht van de lauweren, op deze wijze (Slot.) Onder aan den brief en aan de omme zijde, had Leonore de volgende regelen geschreven »Ach mijne lieve mijnheer Frock, gij hebt ons eenen verschrikkelijken nacht veroorzaakt. Ik zou nooit meer eenen der- gelijken willen beleven. Mocht gij dooi uwe godsdienst zoo bedaard en gelaten zyn, als myne Josephine dit is. Daaraan kan men de waarde der godsdienst erken nen. Josephine heeft slechts eene begeer te, u nog eenmaal ie zien en te spreken. Wat ik u bidden mag, blijf in 's hemels naam niet weg, wanneer gij nog den ge- ringsten prijs op onze vriendschap stelt. Ik zou u nog veel, u zoo veel te zeggen hebben, doch ik mag niet. Dat alles zult gij te Axfeld vernemen. Uwe getrouwe Vriendin, Leonore van Tulpen. Deze brief kwam te laat aan, zoodat er geen tijd te verliezen was, om op den bepaalden dag te Axfeld te zijn. Frock met de akte van afstand in de hand, verkreeg hiervoor het geteekecd ba wys, van allen, die de erfenis betwist hadden, en de gerechtelijke volmacht van te behalen, van het handgeklap der menigte. Een 25-tal jaren geleden, toen de fietsen nog niet zoo algemeen waren, zocht men het in andere dingen, in de rederijkerij b. v., maar al zijn er nog Kamers in menigte, de sport is nu de aangewezen weg om beroemd te worden. Onder de jongelingen zijn er ook nog wel, die een zekere beroemdheid in hun kring pogen te verwerven door veel uit te geven, veel goede sier te maken, maar die leggen het al heel spoedig af. Poch, al die roem, op deze wijze ge zocht, gaat ras voorbijals de jeugd voorbij is, wordt er door de menschen haast niet meer aan gedacht, en zelfs lacht men er wel eens om. Doch de zucht naar roem sterft niet; de bakens worden verzet, naarmate het getij ver loopt, men zoekt het op ander terrein. Lid te worden van het bestuur der vereeniging, waarbij men zich hoeft aan gesloten, der sociëteit, der kiesvereeni- ging, straks misschien te komen in hoo- gere Colleges, zoodat de naam op aller lippen zweeft, ligt in veler bedoeling. Toespraken te houden tot eene groote schare bij bizondere gelegenheden, zijn naam in de krant te zien en te lezen van de toejuiching der menigte, lijkt velen iets wonderschoons, wat men ijverig zoekt. Nu, een oogenblik beroemd te zijn in het leven, in eigen kring, dat is geen heksenwerkwe dragen allen wel in ons om de herinnering van zoo'n »dag van glorie*, en toch zijn wij teruggekeerd in de stilte van ons huis, degelijk over tuigd, dat er niet zooveel kunst in stak, die oogenblikkelijke beroemdheid te ver krijgen. den heer van Tulpen, om de goederen te kunnen aanvaarden. Hiervan voorzien snel de hy naar de voor do laatste samenkomst bestemde plaats. Deze reis was nog treuriger voor hem dan toen hij de beminde familie verliet. Hij kende nu gedeeltelijk Josephine's lij den en de smartelijke redenen, die haar bewogen zich aan de wereld te ontrek ken. Hij zag een nog smartelijker afscheid te gemoet dan de eerste maal. Doch dit alles verhinderde hem niet aan het ver langen van Josephine te voldoen, al had bij er het leven bij moeten opofferen. Ja, dit zou hij wel gewenscht hebben Reeds was de avondschemering geval len, toen hij voor de herberg stil hield. Hij hoorde, dat de majoor met zijne fa milie des morgens waren aangekomen, en zich naar den leeraar bij het stift van Maria begeven hadden. Aldaar zouden zy den heer Frock verwachten. Zijne komst moest den majoor op staanden voet door eenen renbode gemeld worden het door den bode terug te brengen antwoord zou beslissen, of Frock nog dezen avond naar de stift moest komen, dan of de majoor hem te Axfeld zou verwelkomen. Met het heen en weder breDgen dezer belichten, ging een geheel uur voorbij. Frock had bijna de koorts van ongeduld. De bode verscheen met de uitnoodiging, dadelijk naar het Maria-stift te komen. Frock klom in het rijtuig, Hoe klopte zijn hart, toen hij bij het onzekere schijnsel Maar blijvend beroemd in het oog van tijdgenoot en nageslacht, zijn naam ge schreven te zien in de annalen der historie van stad of land. dat overkomt maar weinigenhet zoover te brengen is niet ailemanswerk. Ruim negen en negentig percent der menschen gaat heen zonder zooiets te verkrijgen en de meesten. dat wetende, haken er dan ook niet naar. Gelukkig, dat er voor den degelijken mensch één middel is om wat meer blijvend roem zich te verwerven, heer lijken naam te maken in eigen kring Dat middel, hoe probaat ook. wordt he laas, te weinig te baat genomen. Hoe jammerEr zit in den mensch nu een maal een zucht om boven anderen uit te steken, welnu, dat wy het ons dan door dat middel verwerven. Het voedt geen lage ijdelheid, het brengt stillen vrede Dat middel is zede lijk goed en gioot zijn in den kleinen kring, waar ons leven valt. Uit te mun ten boven anderen door den adel onzer gedachten en stemmingen, die zich in onze woorden en ^aden vertolkt, uit te munten boven anderen door de warmte van sns liefhebbend hart, door ons ijveren voor waarheid en recht. Dat geeft niet aanstonds den lof der menigte, misschien zelfs wordt men aan vankelijk niet begrepen of gehoord, maar de invloed van ons leven is groot in onze omgeving, er zijn er, die met be wondering en dank onzen naam noemen, die ons zich tot voorbeeld stellen; dat is een roem, die zelfs blijft na onzen dood en een traan van dank te voor schijn roept. Zouden wij het »beroemd zijn* daarin zoeken willen? (N.v.N.) der maan, de uitgestrekte muren, de ge bouwen en torens van de stift gewaar werd: toen hij door eene lange, lommer rijke laan van oude olmboomen heenreed en het rijtuig vervolgens voor een huis, dat tot het stift behoorde, stilhield Hij klom uit het rytuig. In dit oogenblik luidde de klok van Jen kerktoren. Het was een dot, huiveringwekkend geluid. De majoor trad het huis uit. Eene dienst maagd lichtte bijeen knecht droeg eene lantaarn. De majoor omhelsde diep ge loerd zijnen Jonathan. Deze kon van droef heid niet spreken. »Niet waar, Jonathan 1" zeidede majoor »mijne Josephine is u nog dierbaar?" Frock kon niet antwoorden. Hij drukte zwijgend den grjjsaard de hand. »Ga vooruit," zeide de majoor tot den knecht met de lantaarn, »en licht voor Geef mij uwen arm, Jonathan, wees de steun van mijnen ouderdom. Wij gaan nu naar haar toe." Zij gingen met elkander het eenzame kloosterplein over, en door de stille dood- sche kruisgangen. De knecht deed de deur der kerk open. Do Leeraar stond, flauw verlicht door het schijnsel der altijd brandende lamp, biddende voor het altaar. In de kerk lagen biddende eenige boeren en boerinnen ge knield. Terwijl de majoor op den arm van Frock leunende door de kerk ging, kwam Josephine op Leonores arm rustende met een gebogen hoofd hen te gemoet. Zij De heer Schneider, directeur der fabrie ken te Creusot heeft een langdurig onder houd gehad met den Franschen minister president. den heer Waldeck-Rousseau, waarvan het gevolg was, dat de heer Schneider de bemiddelende tusschenkomst van Waldeck-Rousseau, in zake de werk staking, aanvaard heeft. Zaterdag over reikte Schneider den minister de geschre ven verklaring, waarin gezegd wordt, dat hij zich vol vertrouwen neerlegt bij de scheidsrechterlijke uitspraak van den minister-president en zich verbindt zich te voegen naar deze uitspraak. Zondag morgen ontving de minister der commissie der werkstakers. Dienzelfden avond nog overhandigde Waldeck-Rousseau de uitspraakwaarmee de arbeiders zeer tevreden waren. Maandag is het werk hervat. Weldra zal de vrede tusschen de con servatieve partij en de Kroon in Pruisen hersteld zijn. Er worden tenminste po gingen in het werk gesteld om den Keizer te vei zoenen met de agrarische en andere reactionaire parijen, die steeds den hechtsten steun van den Kroon vorm den Zoowel de Keizer als de regeering schijnen daar ooren naar te hebben, onder conditie, dat de kanaalwetten worden aangenomen. Doch de conservatieve partij stelt daartegen over de voorwaarde, dat het ontwerp-wet op werkstakingen oftewel „de tuchthuiswet" zal worden ingediend. Trouwens het is te verwachten, dat dit wel gebeuren zal, daar de Keizer reikte den sidderenden Frock bevende de hand. Zij stonden voor den leeraar die met luider stem bad en de trouwplechtigheid aan hem voltrok. Erock wist niet wat hen overkwam. Hij had bijna zijne be wustheid verloren. Nadat de plechtigheid geëindigd was, ging men langs denzalfden weg uil de kerk terug, alleen met dat onderscheid, dat Frock in plaats van met aeD majoor, met zijne dochter ging. Doch, toen zy den kruisgang iu traden, zonk Frock, door het geen gebeuid was overweldigd luid snik kende voor Josephine's voeten neder, ter- wyl hu de handen tot haar ophief. Allen weenden. Zulke vreugdetranen waren in dit gebouw, sedert deszelfs stichting, wel nooit gestort Josephine drukte den geliefde aan hare borst en fluisterde hem toe»gy zjjt de mijneIn deze woorden rees voor Jonathan een nieuw zalig leven op. Hij gevoelde zich op denzelfden oogenblik door de 8rmen van den majoor en van Leo nore vurig omstrengeld. De grijze leeraar stond naast hen, zonder dat zij hem ge waar werden. Hij was een oud vriend van den majoor, en had gaarne het zijne tot dit feest bij gedragen. Ook vergezelde hij hen naar de herberg, waar hen het brui loftsmaal wacbte want alles had de ma joor zelf geschikt en gewild. »Nu hooi eens," zeide hij tot zijnen ge lukkigen schoonzoon, gij halve Christen Meent gy, dat gij christelijker denkt dau

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1