handbonw* Rechtszaken. Gemengd Nieuws. verlaten hebben, die reeds zoovele onhei len hebben overwonnen, sedert zij Afrika bewonen, ook thans meer roemvol uit den strijd zullen te voorschijn komen, en dat zij de Butter een lesje mogen geven, dat hen voor altijd den lust zal benemen zich met de binnenlandsche aangelegenheden van de Transvaal te bemoeien 1 Gelijk wij onlangs mededeelden, zijn er heel wat formaliteiten aan verbonden, om voor beeten, die verbouwd worden op in ons land gelegen gronden van Belgische eigenaars vrijen invoer in België-te ver werven. Deze formaliteiten hebben tot heel wat klachten aanleiding gegeven. Het vak blad De Landbouw deelt nu het volgen de mede Wij zijn in staat gosteld om aan de beetenplanters van de grensarrondisse- menten ^an Gent, Eecloo, St. Nikolaas, aan ce kondigen dat de heeren Van Nae- men, Raemdonck, 'tKind deRoodebeke, Maenhout en Van Brussel, volksvertegen woordigers, te samen pogingen gedaan hebben bij den minister van financiën den heer De Smet de Naeyer, om te bekomen dat de formaliteiten bij het invoeren, in België van de beeten op Hollandsch grond gebied geplant worden vereenvoudigd en dat men gemachtigd worde de oeeten van het veld rechtstreeks naar de fabriek te voeren. De heer de Smet de Naeyer heeft be roofd, die vraag aandachtig te zullen on derzoeken en binnensort eenen ministe- rieelen onzendbrief op te maken, welke aan de landbouwers zoo dikwijls door het departement van financien den duivel aan gedaan voldoening zal schenken. Wat betreft het inkomrecht, wegende op de Hollandsche beeten. af te schaffen vraag gedaan door de suikerfabrikan ten de kamers en regeering zullen dit niet inwilligen. De grensboer zal dus denkelijk zijn zaak gewonnen hebben, dank aan de tusschen komst onzer landbouwvertegenwoordigers. Na vergelijkenderwijs de verschil lende hemelhoog geprezen ontsmettings middelen tegen mond- en klauwzeer te hebben onderzocht, heeft de chef van hei departement van landbouw en nijverheid in Fiankrijk de voorkeur gegeven aan »Lysol« waarvan de groote antiseptische kracht hem duidelijk is gebleken. Hij beschrijft van ambtswege het ge bruik van dat ontsmettingsmiddel. Een deskundige, bij wien mij omtrent de meerdere doeltreffendheid van dit mid del, boven andere, inlichtingen inwonnen deelde ons mede aan het hier tegen mond en klauwzeer algemeen gebiuikt worden de Creolin, dat veel goedkooper is dan Lysol dezelfde waarde te hechten. In het laatst der vorige en in het begin dezer maand is de campagne der beet wortfilsuikei fabrieken weder begonnen. Volgens de Fiscus zijn de ambtenaren belast met het toezicht op de werking in die fabrieken aangewezen, cameiijk voor maar een fabriek acht kommiezen, en in elk der diie-entwintig overige fabrieken vier kommiezen terwijl bovendien in elke fabriek een hoofdkommies of kommies als sectiectief is geplaatst waarvan er echter enkelen voor meer dan een fabriek zijn aangewezen. Voor het geheel zijn er dus 116 ambtenaven gedetacheerd. De grootste fabriek is die te Prinsen- hage. Ct. brief van den majoor kwam. Sidderend brak hij het zegel open en kuste de door hem dieibare eerwaardige hand geschre ven dierbare regels. De brief behelsde het volgende Beste Jonathan! Wij zijn God dank! allen gezond. Ook mijne Josephine is weder hersteld. Ik heb bet stuk wegens den afstand van het landgoed ondertee kend an zend het u hierbij terug. Nu is de zaak der erfenis geëindigd. Schrijf den opzichter der landgoederen, dat hij alles in orde lirenge. Ik zal aan bet einde de zer maand ol in bet begin der volgende mij daar met mijne dochter Leonore be vinden. Josephine is welvarende zjj wil zich in een adelijk stift begeven en den sluier aannemen. Ik weet niet wat bet meisje wil, zij heeft eenmaal dien gril in haar hoofd gezet en dringt er op aan dat hare zuster en ik haar zullen verge zellen en dit vorlangt zij ook van u. Op den 25 dezer zu len wij ons dns te Ax feld bevinden en elkander daar in de her berg afwachten en ontmoeten. Blijt niet weg of gij zoudt de arme Josephine den dood aandoen. En wanneer wij uit het stift terug keeren ik geet u mijn woord van eer wil ik u niet langer ophouden wanneer gij ons verlaten wilt. Doch kunt gij bij mij blijven, Jonathan zoo zult gij de vreugde van mijne oude dagen zijn Het is eene domme streek, wat er ge beurd is. Dus opgepast u op den 25 dezer maand te Axfeld te bevinden. Ik beb u buitendien nog iets belangrijks omtrent de erfenis mede te deelen. Ik bljjf uw vriend en David. De Majoor van tulpen. Slot volgt. AXEL, deu 6 October 1899. Te Sas van Gent zal weer eene nieuwe fabriek verrijzen. Het zal er een zijn van scheikundige producten, in hoofdzaak vitriool. De directie zal gevoerd worden door de heeren Gebrs Voet uit Gent en fabriek zal komen te staan naast de in aanbouw zijnde goudfabria1? De baer C. J. Warrens, lid van den Raad te Sas van Gent, die Maandag na- iddag voor zaken naar Pbilipine was geweest, is's avonds terugkeerende ver moedelijk door da duisternis misleid in het kanaal geraakt en verdronken. Dins dag morgen werd bet lijk drijvende ge vonden. Hjj is 58 jaar oud en laat eene weduwe met 4 kinderen achter. - Dinsdagavond is gearresteerd en naar bet huis van bewaring te Zierikzeo overgebracht zekere C. v. d. B., 73 jaar oud en wonende te Bruinisse, algemeen bekend als Spekkoek*. Deze oude be kende van de justitie, onlangs pas uit de gevangenis te Dordrecht ontslagen, had twee koebeesten uit een weide onder Nieuwerkerk ontvreemd en trachtte die aldaar te verkoopen. Ook heeft de man nog eenige verbalen wegens strooperjj op zijn schuldregister. De man is ge huwd en heeft kinderen. Een vaartuig uit Graauw (op de Bel gische grens), een zoogenaamde hengst, kwiMn Maandagmorgen, geladen met mos selzaad van de Flauwersplaat recht voor de haven van Zierikzee, kreeg daar een stuk water aan boord, zoodat het vervulde en omsloeg. De uit twee personen be staande bemanning bleet op het rondhout ronddrijven. De schipper werd gerej, maar de knecht, een jor.ge man van 21 jaar, die de Doegspriet had gegrepen, en daaraan zich had vastgeklemd, kon, toen zijp krachten hem begaven, deze niet langer vasthouden, en is dan ook vei- dronkeo. Inventaris en vaartuig zijn bij den hoek van Ouwerkerk aan wal komen drijven. (Z.Z.Nb.) - Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houden veemarkt waren aangevoerd 6 stieren, 65 ossen, 35 koeien en 68 vaar zen, totaal 174 stuks die allen vlug wer den verkocht aan goede prijzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 8 October 1899. Ned. Herv. Keik. Geen dienst wegens reparatie der Kerk Gereformeerde Kerken. Kerk A. (Hulpkerk Voorna. 9 ure Ds. J. Tholen Nam. 2 ure Leeskerk Kerk B Voorn. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R van der Kamp Arrondisseinents-Rechtbank te Middelburg1 Zitting 6 October 1899. D. v. K., 17 j., werkman te Hnlst, is wegens mishandeling veroord tot eene gevang, van een maand. P. A., 34 j., koopman in voddtn te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot eene gevang, van eene maand. Ter Griffie der Arronddissements-Rechtbank te Middelburg, is door den Heer officier van Justitie hooger beroep aangeteekend tegen het doorvoor- noemde Rechtbank op den 29 September 1899 ge wezen vonnis waarbij A. d. P. 21 j., koopman te Zaamslag, gehucht 't Veer werd ontslagen van rechtsvervolging van de aan hem bij akte van dagvaard ten laste gelegde mishandeling. Bij bevelschrift der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen de zaak tegen C. V. 31 jaren, werkman geboren en wonende te Puijvelde gemeente Belcele België gedeti neerd te Middelbnrg ter zake dat hij den 11 September 1899 des voormiddags omstreeks 91/a uur in de Schomme ling gemeente Sint Jansteen met het oogmerk om den rijksveldwachter H. Jonker aldaar die hem wilde arresteeren ter zake van door hem beklaag de gepleegde jachtovertreding heeft getracht, op zettelijk van het leven te berooven door op dien beambte nadat hij plotseling het geweer in de richting van diens hoofd gedraaid had en naar dezen omkijkend» uit dat met hagelpatronen ge laden geweer een schot heeft gelost waarbij de uitvoering van zijn bovenomschreven voornemen niet is voltooid door de van zijn wil onafhanke lijke omstandigheid dat meergenoemde rijksveld wachter zijn hoofd een weinig ter zijde heeft ge wend waardoor het schot hem niet getroffen heeft maar rakelings langs hem heen is gegaan. Aan den beklaagde is Mr. F. C. van Deinse advocaat te Middelburg ambtshalve als verdediger toegevoegd. Werving voor Transvaal. Naar aanleiding van herhaalde aanbie dingen, zoowel van Nederlanders als van vreemdelingen, die zich bereid verklaren als vrijwilligers dienst te nemen in het leger der Boeren, wordt namens de consul generaal der Zuid-Afrikaansche renubliek medegedeeld, dat geen vijjwilligers in Eu ropa worden aangeworven en ook geen vergoeding van reiskosten wordt uitbetaald aan hen, die, zonder aangeworven te zijn, zouden willen vertrekken. - Uitgaande van eenige hoogleeraren der Groningsche hoogeschool, circuleert bij de gewone en buitengewone hoogleeraren. lectoren en privaat-docenten der Nederland- sche universiteiten een adres om aan den veroordeelden kapitein en mevrouw Dreyfus sympathie te betuigen. Het heeft den vorm van een op perkament geschreven oorkonde, bestemd om in de familie Dreyfus te worden bewaard. Uit Leeuwarden is Zaterdag jl. aan ka pitein Dreyfus en zjjne echtgenoote gezon den een fraai album, bevattende het wapen van Friesland en kunstig bewerkte in de Fran.sche taal geschrevene oorkonde, voor zien van ruim 700 bandteekeningen uit verscheidene plaatsen dier provincie, waar van ruim 300 alleen uit Harliugen, van mannen en vrouwen uit alle rangen en standen, waarbjj zjj krachtig protesteeren tegen het vonnis van den krijgsraad van Rennes, genaamd »3en betreu!enswaardige verkrachting van het heiligste recht in iederen beschaafden staat." - In een coupé 3e klase van den trein AmsterdamRotterdam hadden 6 heeren plaats genomen. Voorbjj het station Haarlem haalden 4 van de 6 personen kaarten uit den zak en begonnen na eenig aandringen hun spelletje, een, twee, drie, klaveraas, met den vijfden, 'n boertje. Dit mannetje liep er voor 120 in. De 6e passagier telephoneerde aan het station Piet-Gijzenbrug de Leidsche politie, met het gunstig gevolg dat de heeren kwartjesvinders gearresteerd werden. - Te Maastricht is een jongeling van 23 jaar overleden tengevolge van het drin keu uit eene flesch met lóóg. In de flesch was vroeger anisette geweest en, op den reuk daarvan afgaande, had de jonkman de flesch aan zjjn mond gezet. - Onlangs waren te Apeldoorn een weduwe en haar kostganger 's avonds eenige inboopen wezen doen, en hadden tege ijk-rtjjd de noodige vei gunning* in genome Daardoor zjjn beiden in het kanaal geloopen en verdronken. - In het midden der maand Augustus zou door iemand van het personeel van de weesinrichting te Neerbosch een der ver pleegdm geslagen zjjn. Eenige uren later was de twaalfjarige jongen dood. De ju stitie te Arnhem heeft een onderzoek inge steld. In verband hiermee seint men uit Arnhem De jusHtie van hier is sedert einde Augustus viermaal te Neerbosch geweest. Het Hik van den jongen is opgegraven en te Nijmegen geneeskundig onderzocht. Het resultaat van dat onderzoek bleef geheim maar de instructie wordt nog steeds voort gezet. ZEERAMPEN De zee heeft wederom vele menschenle- ens geëischt bij het vergaan van een En- gelsche Trans-Atlantische stoomboot „Scots, man" De overlevenden van deze schipbreuk zijn te Queenstown aangekomen, waar zjj hun ongeval mededeelden waaru't het vol gende bljjkt De stoomboot die van Liverpool kwam en bestemd was voor Montreal, is, in de zeeëngte van Belle Isle aangekomen, op een der daarin gelegen eilanden gestrand Dadelijk, nadat het ongeluk gebeurde, had den de gezagvoerder cn officieren, alsmede de mannelijke passagiers de handen aan t werk geslagen, om in de eerste plaats vrouwen en kinderen te redden. De beman ning, die uit Engelsche matrozen bestond veigerde echter bij het reddingswerk de behulpzame hand te verleenen. Zoodra de matrozen bemerkten, dat er geen direct gevaar was. sloegen zjj aan het plundeien, beroofden de passagiers van hunne kleederen en kostbaarheden, gingen zich te buiten aan sterken drank, belee- digden de vrouwelijke passagiers en bega ven zich eindelijk op het eiland waar zij vijf dagen vertoefden. Vrouwen en kiude- ren. die daar reeds een schuilplaats ge vonden hadden, werden van daar verjaagd en met moeite wist men de muiters, door met revolvers te dreigen, van erger mis- drjjf te weerhouden. Bjj het aan land zetten der reizigers sloeg een boot om en elf vrouwen en kin- verdronken. Toen Zaterdag een 25-tal matrozen te Queenstown aankwamen werden zjj gevi siteerd en eenigen van hen werden in het bezit gevonden van geld zilveren en gouden kostbaarheden, lepels enz Zjj werden ech ter niet aangehouden. Uit latere narichten bljjkt thans echter dat de j ustitie de zaak in handen heeft ge nomen, zoodat reeds 42 matrozen zjjn aan gehouden. Al de overlevenden der Scotsman zjjn thans te Quebec aangekomen, aan boord der Ottman. Zij brachten de tjjding mee van vier nieuwe sterfgevallen tengevolge van het slechte weer op het verlaten eiland. Er zijn nu in 't geheel 15 dooden. De Zuidoo8terstormen van de laatste dagen en vooral van Vrijdag hebben vooral op de kusten van Engeland waar plaatsen als Dover en Deal gelegen zjjn, treurige gevolgen gehad. Een lange reeks van on gelukken wordt dan ook van daar aan het Hbld v. Antw. gemeld. Het ergste werd Deal getroffen, waar vijf menschenlevens verloren gingen. Dit ongeval droeg zich op de volgende wjjze toeVijf bootslieden wilden met hun loodsboot een schip be mannen dat op eenigen afstand van de kust gelegen was. Tengevolge van het onstui mige weer, geraakte bij het aanleggen de mast hunner boot vast in het want van het schip in een oogenblik werd de boot onder water geduwd en zonk onmiddeljjk. Geen enkele der opvarenden werd gered, niet tegenstaande de pogingen door de beman- ning van het schip aangewend. Een der verongelukten werd spoedig opgeviscbt maar hij had reeds opgehouden te leven en zjjn ljjk werd latei op den dag te Deal aan land gebracht. Verder weid door de reddingsboot Mark Lane te Lowestou de bemanning binnen gebracht van den schoener Lome, die op 't punt was van te zinken. Nadat de schipbreukelingen door de reddingsboot waren opgenomen, moest men nog meer dan zeven uur in doodsgevaar doorbrengen voor men de kust weer kon bereiken. Een vreeselijken tocht moet ook de vis- schersloep Toilers of the Deep, welke even eens te Lowestoft binnenliep gemaakt heb ben. De hevige baren sloegen gedurig over

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2