Landbouw. Gemengd Nieuws. door den hertog uitgenoodigd op een jacht partij iri Engeland. Deze invitatie sloeg hij echter af, schrijvende, dat hij daartoe niet rijk genoeg was. Eenige dagbn later ontving hij bezoek van den markies du Lau, die hem uit naam van den hertog aanbood, zijn reis te betalen. Ook dit sloeg De Gallifet af, zeggende, dat hjj daartoe niet arm genoeg was. De Gallifet heeft zich dus verantwoord intusschen blijkt eruit, dat de Orleanisten op De Gallifet gerekend hebben. De ministerieele crisis, die in Spanje uigebroken is, vindt zijn gevolg in de eischen van den Minister van Oorlog, waarmede de door den minister-president verkondigde noodzakelijkheid van bezui niging niet strookte. Generaal Polavieja, die het leger steeds wilde uitbreiden, hielJ geen rekening met den treurigen toestand van de schatkist. Dit was echter niet het eemge punt van verschil. Generaal Polaviea behoort tot de leiders der kle rikale partij, die alleen heil verwachten van meer klooster en grooter klerikalis me, terwij Silvila een conservatief en goed katholiek staatsman is, die het in zicht heeft, om zuiver clericale menschen niet met den godsdienst te verwarren. De minister van Binnenlandsche zaken, heeft aan de Koningin Regentes met opgave der redenen medegedeeld, dat het mrnisterie zyu ontslag neemt. Ook de crisis in Oostenrijk is nog niet opgelost. Voortdurend worden er door den keizer ten paleize conferenties gehou den m9t de staatslieden, om tot een op lossing te komen. Aan de Duitsche leiders schijnt de kei zer verklaard te hebben, dat het optre den van een ambtenaars-ministerie drin gend noodig is, en dat de eerste daad van hst ministerie zou moeten zpn, de opheffing van de taalverordening. Zulk een miuisterie zou tevens moeten zoigen dat er meer geregelde orde kwam, en dat het parlement werkelijke arbeid kon ver richten, waarna de teugels van het be wind weer konden overgegeven worden, aan een coalietie-ministerie. Uit Weenen wordt intusscheo gemeld, dat een nieuw ministerie, onder voorzit terschap van graaf Clary samongesteld is. Nog een crisis! Terwijl vorst Ferdinand van Bulgarije afwezig was, brak 6r een ministerieele crisis uit. Tusschen den pre mier Grekofl en den minister van bin nenlandsche zaken, was de toestand reeds eenigen tijd gespannen, en eindelijk is de bom gebarsten. Uit Lissabon wordt bericnt, dat Enge land en Duitschland overeen gekomen zijn, om Portugal ƒ60.000.000 te leenen. b9hooren Indien Christus nog eenmaal op aarde moest verschijnen, zou hij dan wel Katholiek, ot Lutersch, of Kalvinist worden Het eeue Christelijke genootschap veroordeelt het andere. De een verdedigt zich tegen den ander. Dit is echter min der vrucht van diepe overtuiging dan d( gewoonte van het met de moedermelk in gezogene geloof. Hoe veel standvastigen worden er wel gevonden, die daarin kun nen overwinnen? »Zoo ik Lutherscb was geworden, zou den Gereformeerden ot Katholieken mjj hebben willen bekeerenware ik Katho liek gewordeo, zouden Lutherschen en Re monstranten mij van dwalingen beschul digd hebben. Iedere kerk bewijst de waar heid harer stellingen uit hetzelfde boek en met dezelfde plaatsen, uit welke haar de andere van hare dwaling overtuigt. Een bewijs dat zij gezamelijk iobeelding en meening van menschen voor Goddelijk houden wat Christus zelfs heeft geschon ken daarin zijn zij het allen tamelijk eens Christus gaf echter geest zijne navolgers voegden er doode letters bij. Niet over den eerste alleen over dezen heerscbt strijd. Wat gaat mij de letter aan. Wat ligt mij aan de uitlegging van dingen die voor de verheffing van mijnen geest zonder vrucht zijn? het aannemeD van stelli gen, die in het onbegrijpelijke liggen, de inachtne miDg van plechtigheden die willekeurig zijn en die naar mate van het standpunt der ontwikkeling, op hetwelk de volken Als waarborg krijgt Engeland de finan cieels contröle over de Delagoa baai (na tuurlijk staat dit in verband met de op handen zijnde oorlog) en Duitschland zou een dergelijk toezicht uitoefenen in het noorden van Portugal, welke door een agent, Lorenzo Marquez zou uitgeoefend worden. Ongetwijfeld zal Dinsdag de beslissende dag geweest zijn, voor de quaestie, ot er al of niet een oorlog tusscben Engeland en de Transvaal zal uitbreken. Zoo zoet jes aan begint het dan ook tijd te wor den, dat we eens eerr antwoord krijgen op de vraag: Zal er oorlog komen of niet. Er moet een oorlog komen, de Transvaal- sche Boeren worden genoodzaakt, de wa pens tegen Engeland op fe nemen, is onze conclusie, wanneer wij lezen, wat 1e groote bladen meedeelen. omtrent de eiscben, die door het Britsche Rijk aan Zuid-Afrika worden gedaan. Deze 9iscben zijnde: 1. Vergoeding aan Engeland voor de gemaakte oorlogskosten. 2. Ontmanteling van alle forten in de Republiek. 3. Opheffing van het Transvaalsche gezantschap te Brussel met ontslag van dr. Leyds. 4. Onafhankelijkheid der Transvaalsche gerechtshoven. 5. Gelijkstelling van Engelsch met het Hollacdsch. 6. Ei kenning van Engeland's oppermacht over geheel Zuid Afrika, zijn ten eenen- male onaannemelijk voor de Boeren. Zoodra deze eischen in de ministerraad gesteld waren, is er een oorlogsraad ge houden in het ministerie van oorlog, ter wijl de eerste lord dei admiraliteit een conferentie hield, met den kanselier der schatkist. Terwijl tusschen de beide rijken steeds dépêches gehouden worden, zet meD van beide zijden, de oorlogstoerustingen met onafgebroken ijver voort. Hoewel het gevaar voor een oorlog dus steeds dreigender wordt, is men te Kaapstad toch algemeen van gevoelen, dat. de Boeien niet den aanval zuilen be ginnen. Door het gouvernement werd te Johannesburg de levering uitgeschreven van zeven honderd paarden van de stal houderijen, en een gelijk aantal zadels en levensmiddelen voor de algemeene uitrusting der Burgers. Een corps van 750 vertrok wederom naar de grens, ter wijl vijf hondeid vluchtelingen vertrok ken. De Boeren zullen den oorlog moedig beginnen. Hun doel is een geheel ander dan dat der Engelschen. Deze toch be ginnen, eigenlijk gezegd, een rooftocht; de Boeren daarentegen strijden voor het behoud van huo vaderland van hun taal en van hun vrjjheid. Deze overtuiging gepaard met hun vast vertrouwen in het Opperwezen, zal hun den moed goven niet in den strijd te versagen. Mocht het tot een oorlog komen, de Engelschen staan, of naar gelang der hemelstreken, onder welken zij wonen, noodzakelijk an ders zijn «Christus was een leeraar in goddelijke zaken geen Mozes geen later profeet, geen rabbi, geen paus zijn boven Hem verhe ven. Ik geloof zooals Hp, ik wil leven zoo als Hij. Ik ben zijn navolger. Ik ben zijn leerling. In dezen zin ben ik een Chris ten en zal het blijven, doch ik ben geen Katholiek, noch Lutheraan, noch eenna- volgei vau Zwinglius, of Calvijn, noch een Mennoniet, noch Griek, noch Hernhutter noch leerling van Shwenckteld noch van Socinus noch een wederdooper, Moravische broeder, of hoe gp Christenen u laat noemen of doopen. Doch Christus was dat alles ook niet. Hij was volgens zijne uit wendige belrjdenis een jood. Dat ben ik ook Christus stond oneindig hooger, dan Mozes en ik sta hooger dan Mozes voor Christus Daarom heeft de wet van Mozes hare waarde voor mij verloren, als zij die reeds door zich zelve, in den tegeDWOoi digeu toestand der staten, volken en lucht streken verloren heeft, en in strijd is met den geest des t^ds. Wordt vervolgd.) zullen ondervinden, dat zij niet met een zwak volk te doen hebben. Nader wordt nog uit Pretoria gemeld, dat twee batterijen veldartillerie en 500 burgers naar Volksrust vertrokken zijD, teiwijl in de militaire kringeu groote bedrijvigheid heerscht. De veldcornetten waarschuwen de burgers zich gereed te houden. De oogst in Amerika is boven ver wachting goed uitgevallen. De groote droogte en het bijna overal ongunstige weder maakten velen bezoigd. Allerwegen is men .hans druk bezig de pioducten voor vervoer göieed te makeo. De vraag naar vrachtwagens is zoo groot, dat de tabrieken niet snel genoeg kunnen afle veren. Hoewel er reeds 1,325.000 wageus in gebruik zpn, is dit getal toch nog onvoldoende voor de behoefte. Het feit dus, dat er zooveel noodig zpn is een bewijs voor de gioote productie der velden. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is bepaald dat de. in het ieglement op de keuring van dekhengsten bedoelde, gewone keuringen zullen plaats hebben o. m. te Oostburg op Woensdag 25 October om 8 uur vm. (bij de wed. Noordboek); Hulst op Woensdag 8 November om 8 uur vm. (Groote Markt). Voor 1900 wordt als keuiiDgsmerk be paald de letter z. Verder öeelen Ged. Staten mee dat de keuringscommissie bestaat uit de heeren districtsveearlsen-plaatsvervan- geis C. Fauël te Nieuwenboorn, voorzitter, M. C. van Buuren te Zuidland, secretaris, W. F. Altevogt te Klaaswaal, lid en F. A. Deijermans, gediplomeerd veearts te Ginneken, voorzitter, en de districtsvee artsen-plaatsvervangers C. Roodzant te Oude Tonge, secretaris, en J. J. Hendribse te Groot-Ammers, lid. Voorts dat de eigenaar of houder, die zijn hengst wenscht te doen keuren, ver plicht is daarvan ten minste 7 dagen te voren aangifte te doen bij den secretaris der keuringscommissie. Eindelijk woidt gemeld dat het onder zoek naar snuivenden damp (cornage) aan de longe zal geschieden en dat het ver boden is hengsten tot dekking van mer- riën te gebruiken, niet goedgekeurd over eenkomstig de voorschriften van het reg lement, tenzij da hengst en de merrie gedurende tien achtereenvolgende dagen aan denzelfden persoon toebehooren. AXEL, den 3 October 1899. Ia de gemeente Nieuw Namen heerscht in hevige mate vlekziekte onder de varkens. In de Donderdag te Ter NeuzeD gehouden raadszitting, die bij afwezigheid van den burgemeester gepresideerd werd door den heer Van den Hoek, waren alle leden aanwezig. Besloten werd aan J. van Pienbroek, wiens stoep tengevolge verlaging van de bestrating in de Noordstraat dreigt te verzakken, op zijn verzoek uit te keeren f 17,74, zijnde dit het bedrag der voor herstelling geraamde som. In de bouwverordening werd een ge wijzigd art. 16 gebracht, waarin nu wordt bepaald dat de gemeenteraad nieuwe straten in onderhoud en eigeudom kan overnemen, terwijl volgens de oude redac tie de verplichting op de gemeente rustte om dat te doen. Voorts wordt bepaald, dat eigeDaars van open erven deze op aanzegging van burg. en weth. van den openbaren weg moeten afsluiten. Genoemde wijziging, gedaan op voorstel van den heer Van der Moer, werd ge volgd door een voorstel van den voorzit ter tot wijziging van art. 37. In dit ar tikel wordt voor iedere woning geëischt een regenbak van minstens U/2 'D houd. De voorzitter weuschte dat, met het oog op meermalen voorkomend water gebrek, te verhoogen tot 4 M3, Naar aan leiding van verschillende opmerkingen, dat deze elscli te hoog was, bracht hij het terug tot 3 M3. Met 10 tegen 3 stemmen werd deze wijziging aangenomen. Eene veroidening op de straatpolitio werd aangebodendeze zal worden gedrukt en aan de leden rondgezonden. Een adres van 15 onderwijzers en onder wijzeressen, verzoekende verhooging van het maximum salaris, werd gereuvoyeerd naar B. en W. om advies. Tot lid der commissie van fabricage werd herbenoemd de heer A. Visser, terwijl er, in plaats van den heer Van den Hoek, die als wethouder is opgetreden, werd benoemd de heer Van der Moer, die na dringende vertoogen de benoeming aannam. Ingekomen was een schrijven van den heer Van der Moer, waarbij deze, zooals wij reeds meldden, wegens drukke werk zaamheden en gezondheidsredenen ontslag neemt ais wethouder. Daarbij komt nog, dat hij niet kan meewerken aan de uit voering der tegenwoordige brandweerver ordening, waartoe hij als wethouder zou geroepen zijn. Hoewel verschillende leden de bezwaren van den heer Van der Moer trachtten weg te nemen, bleef deze bij zijn besluit, en werd tot stemming overgegaan. Alvorens men dit deed, verklaarde de heer Wieland (a.-r.) dat hij moest bedan ken voo* de hem van vrijzinnige zijde aangeboden candidatuur, wegens zijne drukke werkzaamheden. Ware die can didatuur hem van zijne politieke vrienden, op wier steun men steeds rekenen kan, aangeboden, hij had de verklaring niet afgelegd, maar nu 't gedaan was van eene zijde, zonder wier steun geen zijner geestverwanten in 't college van B. en W. zitting kan nemen, meende hij dit te moeten doen. Bij eerste stemming weid benoemd met 7 van de 13 stemmen de heer P. Moes (a,-r.)de overige stemmen waren verdeeld. De heer Moes maakte gebruik van den termijn van beraad. In den loop van den namiddag is door hem bericht dat hij de benoeming aan neemt. M. Ct. Bij kon. besluit is 0. m. pensioen verleend ad 145 aan C. Kielman, wed. C. J. van Hecke, brugwachter bij het kanaal van Ter Neuzen. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het oeatuur der waterkeering van den Caiamiteuzen polder Nieuwe Neuzen dhr. A- Franse Cz. Ter behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs is, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der onderwijs wet, een subsidie verleend aan de gemeen ten Koewacht van 2515, Philippine van 300 en Zuiadorpe van 685. Bij Kon. besluit is met ingang van 13 Oct. herbenoemd tot burgemeester van Ciinge de heer D. Pb. F. Vercouteren. Een jaloersche aap. Te Arnhem is de Tweede Nijverheidstraat in opstand ge weest Een matroos had voor zjjn meisje een snoezig aapje meegebracht, en geheel de Nijverheidstraat juichte daarover en was verrukt over de kunstjes. Maar Donderdag kwam de matroos bij zijn meisje, en daar deze steeds met het aapje wilde spelen en bijna geen tijd voor een zoentje over had, moest het lieve dier in het hok. Maar dit wilde het niet en hij meende dat het even wel recht had bij het meisje te zitten als de matroos en daarom werd het aapje kwaad. Hij wierp zich op den matroos en beet hem in nek en hand. Nu Dam de matroos een stok en ving daarmee aan te slaan, maar de aap greep hem bp zijn haar en beet hem in de wang, en trok hem zijn gouden engagementsring van den vinger en slokte dien in, iets waaruit blijkt, dat die aap verteerde van jaloezie. Eindelijk gelukte het, met behulp van een drietal personen, den aap in zijn hok te krijgen. Nauwlettend slaat nu de matroos den aap gaande, in de hoop zijn ring terug te krp- gen. Te Ketbel, nabjj Schiedam heeft de burgemeester proces-verbaal doen opmaken tegen een geacht ingezetene aldaar, omdat

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2