JONATHAN FRO CL No. 1362. Zaterdag 30 September 1800. «lanrg. Nieuws- en Advertentieblad I a l voor Zee n wscb-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COUR Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Een groote menigte was deze week te Parijs op de been, ter gelegengeid van de begrafenisplechtigheid van het Senaatslid Scheurer-Kestner, den man, die geen po gingen onaangeroerd heeft gelaten, om revisie te verkrijgen van het vonnis van Dreyfus. Brisson, die een lange redevoering hield, werd donderend toegejuicht onder kreten »Leve de Republiek.* Brisson dankte de menigte met de woordenJa, bemint de Republiek mijn vrienden, en houdt niet op, ze te verdedigen. Picquart, die ook aanwezig was, werd eveneens toe gejuicht door zij vrienden. Aan de Libre Parole wordt gemeld, dat de gezondheid van den heer Jules Guérin, ernstig geleden heeft door de ontberingen, tijdens het beleg van het fort Chabrol. Du Paty de Clam is thans weer geheel hersteld. Ook Dreyfus neemt in beter schap toe, ofschoon het terugzien zijner kinderen hem deze week weer geen goed deed. Morgen zal het te Brussel een natio naal feest zijnnl. de herinneringsdag der revolutie in 1830. Op de Plaats der Mar telaren heeft er dan een optocht plaats, gevolgd door een feestmaal. Dit feest zal wellicht thans aanvangen met een ge vecht tusschen de socialisten en de na tionalisten, daar de eerste alleen achter de roode vlag willen marcheeren, en de laatste achter de driekleurige. De socia listen zulleu nu a. s. Zondag het feest vieren, terwijl Van der Velde een pro testrede zal houden. >Halt meisje, gij blijft!" zeide de ma joor »want gij moet mij ophelderen, het geen gij mij dezen voormiddag gezegd hebt, Het was alles in orde. Dan weet gij, waar gij u aan te houden hebt. Ik houd niet van dat dralen en dat onbeslis sende En gij, Jonathan, doe den mond open en spreek. Die verwonschte verle genheid, die ons bijna voor altijd in het ongeluk zou gestort hebben. Gij bemint Josephine 1 Is dit niet uw ongeluk, dat gij het niet hebt willen bekennen en dat u van ons dreigde te verwijderen >Het is mijn ongeluk I" zeide Frock met neJergeslagene oogen »Ik bemin haar. Hoe zou ik aGders kunnen Dat is mijn ongeluk 1" Dat de drommel u hale, Jonathan 1 Spreek eindelijk eens eene andere taal. Nu ja, gij hebt gedacht, dat gij arm zijten ik u haar daarom niet zou ge7en. Zijt gij niet rijker dan ik Gij hebt gemeend dat dewijl gij niet van adel zijt, gij het oog niet tot de freule van Tulpeü mocht opslaan. Voor den duivel, hebt gjj dan geen adelijker hart dan ik Denk toch aan de gouden doos 1 Heb ik ook maar eenmaal zoo edel gehandeld, als gij zoo dik- Het Hooggerechtshof te Belgrado heeft uitspraak gedaan in het proces, betreffende den aanslag op ex-koning Milan. Knesevitch, Ranko en Taissitch zijn ter dood veroordeeld. Dertien beklaagden, waaronder kolonel Nikolitch en Protitch, werden tot 20 jaar dwangarbeid in ijzers, 7 tot vijfjaar gevangenisstraf veroordeeld. Aan Pachitch, eveneens verooordeeld, heeft de koning gratie verleend Zoodra Pachitch dit vernam, dankte hij den ko ning, per telegraaf, belovende, dat hij af zou zien van zijn vroeger gevolgde poli tiek terwijl hij den vorst verzekerde van zijn onwrikbare tiouw voor de toekomst. De politieke toestand in Oostenrijk- Hongarije is nog onveranderd. Het ge rucht loopt thans in Weenen, dat wan neer Vorst Liechtenstein er in mocht slagen, om een ministerie samen te stel len, men aan de Duitschers zou willen te gemoet komen, door de taalverorde ning op te heffen. De Czechen zal men beproeven tevreden te stellen, door een grootere Slavische vertegenwoordiging in het kabinet te brengen. De Duitsche lin kerzijde meent echter, dat wanneer dit mocht gebeuren, de toestand nog inge wikkelder zal worden. Met belangstelling wordt de oplossing van de ministrieele crisis te gemoet gezien. Op het oogenblik dat wij dit schrijven, heeft de minister president, graaf Thun, officieel nog geen ontslag, daar hij de opening van het ar beiders-theater. door den industrieel Arthur Krupp, gesticht, in gezelschap van den keizer zal bijwonen. Onder onze laatste berichten meldden wij Dinsdag, Dog het plaats hebben van opstandjes te Ferrol Deze opstootjes zijn werf? Gij hebt gedacht, dat ik u ver- rachtte. Mis gedacht, jongeheer. Dezen morgen heb ik met schrik en vreugde vernomen, wat gij haar zijt. Ik heb het u immers dezen namiddag in den mond gegeven, dat gjj haar van mij zoudt vragen. Ik kon u toch mijn kind niet op dringen 1 Welnu, zeg mij, zijt gij nu nog ongelukkig?" Frock zag als vroeger naar den grond. Intusschen hield het rijtuig voor de deur stil. De postillon blies op zijnen hoorn. »Zij kunnen daar buiten wachten riep de majoor, stond op en omhelsde Jona than en Josephine»zoo moet het zijn, voor dat gij wegrijdt. God zegen u. Neem haar, Jonathan. Zij is uwe bruid. Gij zijt mijn zoon!" Frock deed eenige schreden achterwaarts als van eenen plotselingen schrik getroffen. »Hoe!" riep de majoor onsteld, »wat beteekent dat Josephine zag Frock verschrikt aan. »Bemint gjj haar niet?" vroeg de ma joor driftig. »Ik kan niet 1" antwoordde Frock. »Kunt gij niet. Wie verbiedt u dit >Gij zult, gij kunt mij Josephine niet geven. Josephine kan mij niet beminnen Ik ben geen misdadiger. Doch ik ben Frock haalde bij deze woorden een ver zegeld papier uit zijnen zak en wierp het op tafel. Josephine was doodsbleek. Le- onore schreeuwde luid van angst, dewijl een gevolg van de bezuinigingen, die de Spaansche minister van marine op aan dringen van het publiek wil gaan invoe ren. Het plan was nu om met Ferrol te beginnen, en een aantal bedienden uit de arsenalen kregen ontslag. Bij de ont slagenen hebben zich nu nog andere werklieden gevoegd. Hunne houding was in het begin dezer week zoo dreigend, dat de staat van beleg is afgekondigd. In een brochure, getiteld, »Shall Islay my brother Boer?* (zal ik mijn broeder Boer verslaan) zoo pas in Engeland ver schenen, zegt de heer Stead, dat de ver antwoordelijkheid van een oorlog met de Transvaal door Engeland moet gedragen worden. Hij meeut, dat de vooiwendsels voor een oorlog wel eerst goed onder de oogen gezien mogen worden. Want door een oorlog met de Z.-A. Republiek te beginnen, zullen wij, zegt Mr. Stead een staat ten onder brengen, teneinde het prestige van de Jingo's te redden, die door hun wreed besluit om Majuba heu vel te wreken, de zaak van het Engel- sche Imperialisme schade doen. De inhoud der telegrammen, gewisseld tusschen de Transvaal en Engeland, is nu bekend. Aan het slot ervan wordt gezegd, dat Engeland geen voorwaarden van minder omvang en inhoud kan aan nemen dan die, welke gesteld waren in de dépêche van 8 September. Daardoor zal toch alleen het doel bereikt wordeu, om voor de Uitlanders zoodanige rechten te krijgen, op vertegenwoordiging en een verdere inmenging ten behoeve der Uit landers te verzekeren. Verdere gedach- tenwisselingen zijn nu nutteloos gewor den, daarom zijn gisteren in den Britschen zij van alles niets begreep. Stil toch I" schreeuwde de majoor. »Is de duivel dan los Jonathan, zeg ronduit waarom weigert gij mijn zoon te zijn »Heer majoor," zeide Frock, op eenmaal zeer ernstig en vast, »ik aanbid Josep hine. Nooit heb ik een ander meisje be mind. Aan mij licht de schuld met, dat, ik het geluk niet deelachtig werd dat uwe edelmoedigheid voor mij bestemde het is ook de schuld niet van het noodlot." »De duivel hale die inleidingen 1" riep de majoor uit: »zeg op aan wien ligt de schuld dan »Aan uwe vooroordeeleD, manheer de majoor." »Wat duivel, vooroordeeieu »Ik 'oen geen Christen 1" »Hemelsche Vader!" riep Leonore. >Ik ben in eene andere godsdienst ge boren, ik oen met twee woorden, ik ben een jood." »Een jood 1" stotterde de majoor onsteld en liet de armen zakken. Leonore vloog met eeDen doordringenden gil naar Josep hine, die naast eenen stoel nederviel. Fiock zeide»Lees dezen vergezelden brief 1 Vaarwel, mijne vrienden 1 Vaarwel, gij mijn hemel van geluk 1" Hij nam mantel en hoed, en vloog de deur uit. De postillon blies op den hoorn. Het rijtuig rolde voort. GKLOOFSBEL IJ DENIS. Het vergezeld papier, hetwelk als ver- ministerraad de nieuwe voorstellen be sproken, die aan de Transvaal zullen ge daan worden. De inhoud van die voor stellen is ons vooralsnog onbekend. De Oranje-Vrijstaat is vast, besloten, de Transvaal bij te staan, zoo Engeland een onrechtvaardige oorlog mocht begin nen. Men is er daar zeer goed van over tuigd, dat, wanneer de oorlog mocht eindigen met een overwinning der En- gelschen, het met de vrijheid van de Oranje-Vrijstaat ook spoedig gedaan zou zijn Was het plan van de Oranje-Vrijstaat oorspronkelijk neutraal te blijven, thans heeft zij hare gedragslijn moeten ver anderen, daar Engeland niet ophoudt, steeds nieuwe eischen te' stallen. Uit Blackpost meldt men nog dat de heer Whiteridly, minister van Binnen- landsche zaken in een rede heeft ver klaard, dat als Engeland noodzakelijk de Transvaal zou moeten beoorlogen, dit niet zal zijn wegene de susereiniteit of het stemrecht, doch enkel en alleen om de rechtmatige grieven der Uitlanders weg te nemen. Steeds is de Engelsche regeering verzoenend opgetreden doch de regeering heeft eenmaal de hand aan de ploeg geslagen, en zal nu niet van haar plan terugkeeren. De Olympia heeft de overwinnaar der Spaansche vloot in den zeeslag voor Manilla, admiraal Dervey, te New-York gebracht. In de stad was men nog druk bezig met de versieringen en andere voorbereidende maatregelen. Zoodra het nieuws zich door de stad verspreidde, spoedde ieder zich naar de haven, waar het weldra zwart van menschen zag. Booten en bootjes verlieten den wal, en volg cf weergalm zijner gesprekken moest beschouwd worden, was van den volgen den inhoud »lk ben een jood, en met deze belijde nis, o gij myne geliefden, ontvangt gij de oplossing van het raadsel van mijn gedrag, Welk Christen-meisje zou mij gelukkig willen maken welke wereldlijke cf gees telijke overheid van uw land zou dulden, dat ik een post bekleedde, of ook zelfs toe staan dat ik openlijk in de scholen kinde- ten der Christenen onderwees - Ik ben een jood, dat wil zeggen zonder een mis daad begaan te hebben, stilzwijgend ge brandmerkt. dewijl ik van een volk af stam, hetwelk door het voorooi deel van duizende eeuwen bij de Christenen, Tur ken en Heidenet) gevloekt en veracht is, en door eeuwigdurends verachting ver drukt, helaas! maar al te dikwijls verach- telijk is geworden. »Ik hen van arme ouders in den Elzas geboren, die even als duizend andere ge- loofsgenooten dooi het vooroordeel der we reld tot handel, woeker en het bedriegen van Christenen werden gedwongen om hun levens onderhoud te verdieneD. De jaren mijner kindschheid vielen voorin de eerste tijden der Fransche omwenteling, toen ook de belijders der Mozaische godsdienst voor de eerste maal het recht ontvingen, men- schen onder menscheo en burgers in eenen grooten staat te zijn en geene verstrooide slechts grootmoedig gedulde, vreemdsoor tige schepsels.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1