Binnenland. Rechtszaken. («emengd Nieuws. Burgerlijke Stand. maakt In de Encycliek wordt gehoor zaamheid aanbevolen, aan de besluiten der regeering, terwijl de geestelijkheid in het algemeen vermaand wordt, om zich te onthouden, van staatkundige zaken, en haar ijver te verdubbelen, in den hedendaagschen strijd, voor het geeste lijke welzijn der volkeren. DE TROONREDE Zooals gebiuikelijk, is Dinsdag fle Ver eenigde zitting der Staten-Generaal door onze Koningin geopend. H. M., vergezeld door Hare Moeder, begaf zich op de voorgescbrevene wijze raar het Binnenhof. Aan het gebouw der Tweede Kamer werd de j mgdige vorstin, zooals gewoon lijk. door een commissie ontvangen en binnengeleid. Na op den troon te hebben plaats ge nomen, las H. M. de volgende rede voor Mijne Heeren! Het is mij aangenaam U bijeen te zien tot hervatting uwer werkzaamheden. Moge de algemeene toestand van ons vaderland en zijne ovei zeesche gewesten ïuime stof geven tot dankbaarheid, er is op menig gebied dringend behoefte aan krachtige wetgevende maatregelen. Ik reken tot voorziening daarvan op den ijver en de toewijding der Staten-Generaal. De betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden bljjven zeer vriendschap pelijk. Op de Vredes-conferentie, te dezer stede ingevolge uitnoodiging van Zijne Majesteit den keizer van Rusland door mij bijeen geroepen, zijn internationale verdragen van gewichtige strekking totstandgeko men, tot welke mijne regeering is toege treden. Ik heb grond te hopen, dal eer lang alle mogendheden, die aan de con ferentie hebben deelgenomen, die verdra gen zullen onderteekenen. De gunstige verwachtingen met betrek king tot den toestand in Atjeh, ten vorigen jare door mij uitgesproken, zijn verwezenlijkt. In Groot-Atjeh is de rust bijna ongestoord gebloven, en in de kust landen breidt onze invloed zich voort durend uit. Hoewel ons gezag zich op eenige plaatsen uog met de wapens moest doen gelden, konden de aanwezige troe pen tot de vorige sterkte worden terug- gebiacbt. Voor de jongste krijgsverrich tingen breng ik warme hulde aan bet Nederlnndsch-Indische leger, alsook aan de vloot en hare laDdingsdivisie. Nieuwe wetsontwerpen zullen u in den loop van dit zittingsjaar worden aan geboden. Voordrachten tot regeling van de sa menstelling der landmacht en lot nadere wijziging en aanvu ling der militlewet zullen u eerlang bereiken. Ook zal u een verbeterde iegeling van de bevordering, hot ontslag en de pensi oneering van officieren, alsmede van de militaire pensioenen, zoowel voor de zee als voor de landmacht, worden aange boden. Van de verdere in te dienen ontwer pen vermeid ik die betreffende het arbeids contract, de drankwet, de armenwet, het tarief van invoerrechten en de compta biliteit wat de Oost-Indische koloniën betreft. oogenblik. Na vele minuten gezwegen te hebben stond zij op, zag hem aan en trad lang zaam naar hem toe>Frock," zeide zij met hare bedaardheid en hem strak in de oogeu ziende, >gij vertrekt dus heden, zoo als mijn vader mij gezegd heeft? Ik heb u eene vraag te doen, antwoord mjj openhartig Gij hebt uw woord gegeveu niet weder bij ons te komen. Ik wil de oorzaak daarvan niet weten, wanneer het eene andere is, dan die ik recht heb te vermoeden. Doch antwoord mjj oprecht wanneer ik goed geraden heb, en - uwe dwaling vernietig. Ik gevoel het, ik ben de oorzaak van uw vertrek. Het be- luuwt mij." Wordt vervolgd.) Verder zal uwe medewerking worden gevraagd ten behoeve der verkeersmid delen in Atjeh en de bevloeiingswerken op bet eiland Java. Ik vertrouw dat de arbeid, dien gij verrichten zult, onder Gods zegeu dienst baar zal zijn aau de b langen van bet Konin^rjjk. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend." AXEL, den 23 September 1899. LOTEN. De loting voor de lichting der nationale militie van liet jaar 1900 zal o.m. plaats hebben in de gemeenten pp de dagen en uren als hieronder zijn aangewezen Hulst, Woensdag 18 Oct 10 u. vm. voor Hulst 10,30 u. voor Clinge, 11,30 u voor Koewacht, 1 u. nm. voor Graauw en Langenöam en 1,30 u. voor St. Jansteen. Hontenisse, Donderdag 19 Oct. 11 u. vm voor Hontenisse, 1 u. nm. voor Os- senisse en Hengstdijk, 1,30 voor Boscb- kapelle en 2 u. voor Stoppeldijk. Axel, Vrijdag 20 Oct. 9,30 u. vm voor Axel, 10,30 u. voor Westdorpe, llu voor Zuiddorpe en Overslag en 11,15 u. voor Sas van Gent. Ter Neuzen, Zaterdag 21 Oct. 10 u. vm. voor Ter Neuzen, 11 u. voor Phi lippine, 11.3 5 u. voor Zaamslag en 12 u. m. voor Hoek. Verder zijn, ter bepaling van het door de gemeenten dezer provincie te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie van 1900, samengevoegd de ge meenten Biggekerke en Zoutelande Noordwelle en Serooskerke (SJ; Eedeen St. Kruis; Ossenisse en Hengstdijk; en Zuiddorpe en Overslag. Te Westdorpe is een 21-jarig meisje in hechtenis genomen, verdacht van kin dermoord. Zy ontkent echter. Dinsdag morgen had te IJzendijke een treurig ongeval plaats, door dat twee voor 6en wagen gespannen paarden op h«l gingen. Bij het omslaan van een hoek werd de 73 jarige F. Hamelink, die de paarden niet had zien aankomen omver geworpen, waardoor hij een oogen blik later den geest gaf. Op de Dinsdag te Sas van Gent gehouden veemarkt waren aangevoerd 15 stieren, 60 ossen, 20 koeien en 97 vaarzen, totaal 192 beesten, die allen vlug werden verkocht aan goede prijzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 84 September 189». Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Os. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. (Hulpkerk Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kapteijn Bediening H. Avondmaal. Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Nabetrachting. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Bediening H. Avondmaal. Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Nabetrachting. Ariomlissenieiits-Rechtbank te Middelburg Zitting 22 September 1899. F. D 55 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 of 5 dagen hecht. A. 't G.. 41 j., gepensioneerd Oost- Indische militair te Hoek, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal met geweldpleging veroord. tot 6 maanden gevangenisstraf met in mindering bren ging der doorgebrachte hecht. Diefstal ten nudeele van II M. de Koningin. Ten paleize van H. M. te 's Gravenbage worden vermist: 2 kristallen flacons met gouden doppen en gouden voetstukken, gou den spelden of byouteriebakje op gouden voet, 1 borstelbak met gouden deksel. In vprbard hiermede wordt de aanbou ding bevolen van den eersten zilverbewaar- der ten paleize Johannes Gerardus Le Blanc die 15 Sept. jl. des middags het paleis ver laten heeft met een pakje, een leugenach tige opgave heeft gedaan en sedert niets meer van zich heeft doen vernemen. Hij is 36 jaren, middelmatig van lengte, gezet blond haar, glad geschoren gezicht, grjjze oogen, breede neus, bruine tanden, lang en smal aangezicht. Er zijn aanwijzingen van schuld tegen hem. Ingeval van ontdekking wordt ten spoedigste bericht ingewacht. De ontvreemde gouden voorwerpen zjjn van groote waarde en behooren tot de da- gelijksche toiletartikelen van de Koningin, waaraan H. M. zeer gehecht was. Onmiddeljjk na de ontdekking van den diefstal werd een nauwkeurig onderzoek in gesteld en het gelukte het ontvreemde bjj een goudsmid in de residentie in beslag te nemen Nog een groot aantal andere gouden en zilveren voorwerpen van groote waarde, eveneens uit de zilverkamer van het Paleis ontvreemd, werden mede in be slag genomeD en bestaan in prachtige an tieke gouden doozen ter waarde van 400 a f 500 modern gouden en zilveren tafel gereedschap enz. En hoewel het in beslag genomene reeds een waarde van etteljjke duizenden vertegenwoordigt, is dit, volgens de verklaring van den goudsmid, toch slechts een gedeelte van hetgeen door Le Blanc in den loop der laatste jaren bij hem is verkocht. Voor d° laatstgestolen kleinodiën ont ving Le Blanc 650 volgens bewering ge lijk aan de waarde van het goud, waar mede de voorwerpen zijn gemonteerd. De voortvluchtige Le Blanc heeft vrouw en kinderen onverzorgd achtergelaten. Het onderzoek is nog in vollen gang. Nader wordt gemeld In zake den diefstal van het Paleis van H. M. de Koningin bestaat alleen zekerheid omtrent de vermissing van de eerstgenoem de voorwerpen. De nadere bijzonderheden zijn grooten- deels onjuist, o. a. deze dat in de laatste jaren door den verdachte diverse voorwer pen van groote waarde zijn verkocht Op de jongste controle van het zilver ontbraken de bedoelde stukken niet. M. Ct. Een koffiehandelaar te Amsterdam werd in zijne woning plotseling door zes personen overvallen, van wie enkelen in zijn koffieveriezerij werkzaam waren ge weest. Toen de indringers zich verwijdeid hadden, werd een zilveien horloge van den zoon des huizes en een gouden ketting met medaillon van den commensaal, d'"en zij ook mishandeld hadden, vermist. Vier dezer personen werden kort na het gebeurde gearresteerd. De man des huizes, die ook mishandeld was, bleek, bjj onderzoek in het gasthuis, een breuk bekomen te hebben. Te Oeffeit (Nr.Br.) heeft een landbou wer een aardappel van buitengewonen omvang gerooid, waarin een veldmuis zich met baar zes jongen had genesteld. Als ean zeldzaamheid wordt de aardappel be- waatd ec door vele nieuwsgierigen bezich tigd. Van een Schevingsche bom, die ge reed lag om zee te kiezen, moest de be manning door de politie aan boord ge bracht worden, daar nagenoeg allen be schonken waren. Toen de meest abnor male door de politie over de loopplank zon gebracht worden, verzetten zich de overige visschers en de schipper daar tegen Wjjl de politie den man toen maar in arrest wilde brengen, ontstond een hevig verzet, waarbjj de aanltidende oorzaak te water geraakte en vervolgens aan boord werd geheschen. De bom koos daarop onmiddeljjk zee. Een meisje van 11 en een jongen van 15 jaar te Rotterdam, die van het armbestuur eenig geld hadden ontvangen voor hun ouders, maakten daarvoor te zamen een pleiziertochtje per stoomboot naar Delft, waar zij door de politie werden oj)gepakt en naar hunne woonplaats ver voerd ter beschikking van de politie. Bij een standje over een geldkwestie tusschen een logementhouder te Rotterdam en een werkman, beet de laatste den eerste een stuk uit het linkeroor en rukte een deel van oorschelp af. - De toren te Rheneti. De werkzaam heden aan den toren te Rher.en, die door het inslaan van den bliksem in September 1897 bijna geheel uitbrandde en waaraan men nu ongeveer twee jaar arbeidt, zullen weldra eindigen, hoewel de toren nog niet voltooid is. Volgens een schrijven van den heer Cuypers aan het gemeentebestuur heeft men nog f 1325 noodig om den eer sten omgang met de pinacles in orde te breDgen. De gemeenteraad heeft evenwel besloten dit bedrag niet toe te staan en het werk te laten staken, totdat de gemeente meer geld beeft. Maar behalve dit bedrag zon nogeen aanzienlijke som (ongeveer 10,000) noodig zijn voor de restauratie van hoofd en zijgangen, gewelf binnenbekleeding, ba lustrade enz. De toren ziet er uitwendig sierljjker uit dan voor den brand. - Terwijl een barbier te Sint-Jans-Mo- lenbeek een klant aan het scheereu was, werd er door een kwajongen een steen door de ruiten geworpen. Dit deed den baard scheerder zoodanig verschrikken, dat hij door de plotselinge beweging zijn klant een stuk van de kin sneed. Bij een hevigen storm, die op de kus ten van New-Foundland beeft ge .voed, is zooals een bericht nit St. John mededeelt, een visschersvloot vernield. Verscheiden vaartuigen zonken en ten 26-tal visschers vonden den dood in de golven. - De berichten over bet hooge water in Duitschland en Oostenrjjk loopen uitoen. De eene rivier stijgt, de andere daalt en daardoor is het niet te bepalen of het ge vaar geweken is. Te Munchen heeft alleen de stad 4 millioen mark schade geleden. De pioniers zullen, tegen een kleine toe lage van de stad, beginnen een noodbrug te bouwen. Het spoorwegverkeer tusschen Munchen en Salzburg is hervat, - Een kleermaker Servy te Penecy-les Forges heeft zjjn vrouw, van wie hij ge scheiden leefde, en huune twee kindei en met een ijzeren bout doodgaslagen en zich- zelven verhangen. Op een hoeve onder St Nicolaas zjjn Woensdag een landbouwer, diens broeder, zjjn dochter en twee zoons, na het eten van vleesch, ernstig ongesteld geworden. Bjj alle vjjf personen vertoonden zich ern stige vergiftigings verschjjnselen het li chaam zwol op de slachtoffers leden hevig door kramp, wat gepaard ging met bra kingen. Spoedig daarop zjjn de twee zoons overleden de drie overigen wist men te behouden. Ter gelegenheid van een dorpskermi* nabjj Dixmuiden, in Vlaanderen, ontstond in een danstent tusschen twee jongelieden ruzie om een meisje. Spo°dig kozen de verschillende dansers partij en een vree- selijk gevecht ontstond, waarbjj met bier glazen, ijzeren staven en messen doodeljj- ke wonden werden toegebracht. De inmid dels toegesnelde gendarmen vonden negen strijders, buiten gevecht gesteld en baden de in hun bloed, uitgestrekt op de dans vloer; de wonden van twee hunner bleken doodeljjk te zijn. Reeds zijn verscheidene personen gearresteerd. Van 1 tot en met 15 September 1899. Hulst. Huwelijks-Aangiften. 2. Franciscus Emilius Blommaert, 24 j., jm. en Clementina Maria Herreweijzers, 18 j., jd. 9. Jan Cornelia van dei- Weide, 32 j., weduwn. en Carolina Bleijerveld, 27 j., jd. Geboorten. 2. Jacobus Izaak, z. van Daniël Elenbaas en, Johanna Jacoba de Brauwer. 6. Char les Ludovitus, z. van Petrus van Waterschoot en van Rosalia de Schrijver. 10. Margaretha Maria, d. van Joannis Constatinus Buijsse en Pharaïlde de Weirt. Johannes Franciscus, z. van Frangois Lossie en Philomena Bertram. 11. Silvia, d. van Maria Louisa de Block. 12. Martha Maria. d. van Johannes Meert en Johanna Verheijeu. 14. Wil- helmina, d. van Antoinetta Jacoba Adriaansen. Willem, z. van Johannes Adriaanse en Cathelijntje Johanna Boutens. Overlijden. 1. Maria Louisa Kramers, 9 m., d. van Augustinus Alexander en Leonia Lucia de Brnijn. 6. Leander Jacohus Bemel, 81 j., echtg.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2