JONATHAN FHOCE. No. 1360. Zaterdag 23 September 1899. I5e Jaarn. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXËLSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het Hooggerechtshof van Frankrijk hield Maandag een zitting. Door Bernard werd het requisitoir voorgelezen, dat de feiten vermeldde van de beschuldigingen van samenzweringen en aanslag om den regeeringsvorm te veranderen. De procu reur ging de rol na, die door de aange klaagden was gespeeld en las versehei- dene stukken voor. Sedert October '98 had de beweging een meer ernstig aan zien gekregenhij herinnerde slechts aan den aanslag van den hertog van Orleans, aan de verdachte samenkomsten teBius- sel en te San Remo gehouden, en aan het feit, dat de hertog een beroep deed op de fondsen ten bedrage van 400,000 francs. De procureur eindigde zijn requi sitoir met te zeggen, dat het recht aan wezig, is om van de aangebrachte mis daad van het stichten van een complot kennis te nemen, en dat het complot volgens de stukken gesmeed is met het doel, om de uitvoering voor te bêreiden. Na zich in den raadkamer teruggetrok ken te hebben, besloot het Hooggerechts hof, met 234 tegen 32 stemmen, dat het requisitoir gerenvoyeerd zou worden, aan de commissie van onderzoek, betreffende de vraag van bevoegdheid verdaagd zou worden, tot na afloop der instructie. Geen enkel incident heeft zich voor- waarschijnlijk door overspanning op het oogenblik in ziekelijken toestand is, weldra vrij zal komen Hij zal dan Frank rijk verlaten. Mevrouw Dreyfus en Labori waren reeds te Folkestone, waar men appartementen voor de familie heeft gehuurd. Met het zelfde bulletin hebben wij te vens gemeld, dat de senator Scheurer- Kestner, die toch de revisie van het von nis van Dreyfus een flinken stoot gege ven heeft, overleden is In den nacht van 19 op 20 Septem ber is Dreyfus uit de gevangenis ontsla gen. Zonder door de bevolking opgemerkt te worden, verliet hy Rennes, stapte te Yéru in den trein, en spoorde vergezeld van zijn zoontje naar Nantes. Vanhier zullen zij zich wellicht naar Engeland Zooals wij Dinsdagavond nog aan een gedeelte onzer lezers per bulletin bericht ten, is door den Franschen ministerraad in beginsel besloten, Dreyfus gratie te verleenen. Het is dus te verwachten, dat de martelaar van het Duivelseiland, die «Ik ben geen misdadiger 1" zeide Frock trotscb bet hoofd schuddende. »Nu, dat de duivel u hale, dan zijt gij een gek, welke duivel plaagt u dan gij kunt misschien het raadsel zelf niet op lossen »Wanneer ik wilde met twee woorden. Heer majoor. Ik heb besloten het u te zeggen. Wanneer »Nog heden, voor dat ik op reis ga." «En wanneer ik die twee woorden weet en u dan antwoord«Jonathan, dat is alles gekheid 1" «Dat zult gij niet." «By al wat heilig is, ik zal hetEn wanneer ik aan alle uwe kweekelingen eens een einde maakte «Dat kunt gij niet!'* «Doch ik zeg u hoor, maak mij niet boos ik zeg u, ik zal hiertoe in staat zyn. En wanneer ik het kan, blijft gij dan bij ons!" «Ja »Ja?" geef mij hier de hand op.' Frock gaf de hand. De majoor drukte vurig als of alles reeds in orde was. «Dus woord gehouden Heden nog zult De Fransche minister van koloniën heeft aan den ministerraad het rapport medegedeeld van luitenant Cornu, die in Soedan de overlevenden van het detache ment Klobb heeft ontmoet. In dit rap port wordt gezegd, dat alleen kapitein Voulet last heeft gegeven, om op luite nant kolonel Klobb te schieten De belegering van het fort Chabrol heeft reeds 357.600 francs gekost. Vroeger bracht de Aurore bericht, dat de hertog van Orleans verborgen is, in de woning van den heer Guérin. Dit be richt wordt nu door de Matin bevestigd Er schijnt in het fort een kamer te zijn waarin alleen Guérin mag binnenkomen en hier schijnt de hertog verborgen te zijn. De Figaro meldt echter, dat de her tog dezer dagen het plan had, af te stap pen te Brussel, iu het Hotel van Vlaan mij dat noodlottig geheim, over het wélk gij u niet behoeft te schamen, toe vertrouwen «Dezen avond, voordat ik van u afscheid neem en in bet rijtuig klim, heer majoor, Doch draag zorg, dat het afscheid vroolijk althans kalm zij. Laat ons een goed glas te zamen tot afscheid drinken om alle zorgen te vergeten. Het kan somtijds plicht worden, zich te bedwelmen. Ik wilde zoo gaarne in eenen roes van u lie den scheiden. Mijn geheele leven was toch een roes 1" De majoor beloofde voor eenen vroolij ken avond te zullen zorgen. «Wij zullen vrooüjker scheiden dan gij denktzeide hij en ging heen, om dadelijk toebereid selen te maken. HET VEETBEK. Frock bracht alles voor de reis in ge reedbeid. Toen alles was ingepakt, zag hij den verrekijker liggen. De tranen kwamen hem in de oogen. «Nu ja," zuchtte hij kom maar hier, en schenk mij voor het laatst mjjn geluk Hij ging naar het venster en zag naar buiten. Hij zag Jo sephine werkelijk, zij stond tegen een der drie boomen leunende haar schoon gelaat in een witten zakdoek verbergende. Hij zag aan hare bewegingen, dat zij hevig snikte. Een poos daarna droogde zij schie lijk met den doek hare oogen af. O, hoe schoon was zij, toen zij als in een gebed de blauwe oogen jnaar den helderen deren. Zijn kamers zijn nu afbesteld, tevens heeft hij gelast, dat zijn brieven zullen woideu opgezonden naar zijn schoonvader, aartshertog Josef te Alcsuth in Hongarije. Een groote politiemacht was Woensdag nacht op de been te Parijs, met het oog op het beleg van het fort Chabrol. Het was echter onnoodig; 's morgens om vier uur heeft Gnérin zich overge geven, zonder dat er bloed gestroomd heeft. Guérin werd gearresteerd en zijn metge zellen vrijgelaten. Het laatste telegram van Chamberlain is door de Transvaalsche regeering ge machtigd, doch waardig beantwoord. De gang der zaken wordt ei duidelijk in uiteen gezet, terwijl er klaar uit blijkt, dat de Transvaal niet ongenegen is, een tweede conferentie te houden, om ein delijk tot een oplossing der moeielijk- heden te komen. Ongetwijfeld zaldeEn- gelsche regeering wel niet lang op haar antwoord laten wachten, en dat antwoord zal zeker een toestemming bevatten, tot het houden van onderhandelingen. Al meldden wij in ons vorig nummer onder de Laatste Berichten, dat de oorlog on vermijdelijk geworden is, toch meenen wij te mogen opmaken, uit hetgeen de groote bladen schrijven, dat Engeland zich nog wel tweemaal zal bedenken, voor het den Boeren den oorlog verklaart. Want zeker is het, dat het Britsche Rijk, zich dan in een strijd zal wikkelen, waar van het einde nog niet te overzien is, en bovendien zal het zich dan bloot ge ven, aan andere mogendheden. Woensdag werden 1200 man troepen van Kaapstad naar Kimberly gezonden terwijl dien zelfden dag voor den Volks raad het nieuwe wetsontwerp, dat voor ziet in de verbeurdverklaring van de eigendommen van personen, schuldig aan majesteitschennes of hoogverraad, naar een commissie, ter uitbrenging van rap port, verzonden werd. Voor de laatste maal hebben de En- gelsdhe vrienden van den vrede, hun stem laten hooren. Herbert Speneer protesteert in krasse bewoordingen tegen de te ne men maatregelen. Hij zegt dat hettreu- rig is om te zien, hoe de Engelsche regeering hen ondersteund, wier politiek slechts geweldadige vergrooting inhoudt, en in naam van dergelijke menschen, brult het Britsche Volk met de wapenen in de hand, der kleine repubüek toe: «Doe wat ik beveel.* Ook de Engelsche arbeiderspartij heeft den strijd aangebonden tegen het brutaal militairisme. Verscheidene commandanten van het leger van den Oranje-Vrijstaat, zijn te Pretoria aangekomen, en hebben een on derhoud gehad met Joubert. Het contract tusschen Frankrijk en China, betreffende den spoorweg van Lunt- schau naar Nanningfu, is geteekend. Een som van 3 100 000 Taels, zal door de Chineesche regeering in de kosten bijge dragen worden. Het materiaal wordt uit Frankrijk ingevoerd, terwijl het werk onder leiding van Fransche ingenieurs zal uitgevoerd worden. Men verwacht, dat het werk binnen drie jaren klaar zal zijn. Langs den hier-archischen weg der nunciatuur is aan de Fransche bisschop pen de pauselijke Encycliek openbaar ge- hemel richtte. Zij ging naar huis. «Goeden nacht! voor eeuwig goeden nacht, Josephineriep Frock en wierp zich al weenende op het bed. Hij beminde Josephine met eenen hartstocht, voor welke een teedergevoelig hart alleen vat baar was. Hij had nu twee jaren lang in haren omgang of liever in hare stomme aanbidding geleefd twee jaren lang met zich zeiven gekampt, en ondervonden dat zijn hartstocht onoverwinnelijk was. Daai- om was hem de reis, de vetstrooing wel kom. Nu hoopte nij te genezen. Eerst na jaar en dag of nooit, wilde hij het meisje wederzien. Frock dachten handelde, zooals een man denken en han delen moet, die geen slachtoffer van zijne driften wil zyn. Ook bad by, zoo dikwijls hij het huis van den majoor in die twee jaren had betreden, met bewonderens waardige kunst en kracht den gloed van zijn gemoed onder eene uiterlijke koele beleefdheid verborgen gehouden. Jegens ieder was hij spraakzamei en vertrouwe lijker geweest, dan tegen Josephine. Zy moest niets van zyne liefde giss9n, nog veel minder kwam hem in den zin ook dit gevoel bij haar op ie wekken. En had hij het kunnen gelooven, dat Josep hine voor wederliefde vatbaar ware ge weest, hij zoude dit buis, de stad, het rijk reeds vroeger ontvloden hebben. Hy wilde alleen ongelukkig zyn. Somtijds kwam het hem verdacht voor, wanneei hij van nabij zag, hoe haar oog vast en donker op hem gevestigd was, en zij zich dan schielijk menigmaal onge rust omkeerde somtijds hoe zij mot zeld zame diift handelde of sprak niet jegens hem, maar jegens anderen, wanneer het hem betrofdan weder hoe zy het liefst deed, wat hem behaagde. Uit haar wezen ademde iets, dat hem als liefde toelachte: doch altijd was zij daarby toch jegens hem meer achterhoudend, bedachtzamer, dan jegens alle de overigen Noch hij had ooit haar, noch zij hem, een vlijend woord toegevoegd. Zij stonden als vreemde men schen tegen elkander over, die elkander slecht? volgens de voi men der gewone be- leefhcid bejegenden. Hij vermande zich, ledigde het derde glas Madera, trok zijne leiskleederen aa* en bestelde de extrapost, waarheen zijn kofler gebracht weid, en ging naar het huis van den majoor. Hij ontroerde toen hij Josephine alleen iu de kamer vend. Zij was bleek. Hy vroeg naar haren vader en zuster. De laatste was uitgegaan om toebereidselen tot het feest te maken, de majoor sedert een uur afwezig. Hy wierp zijn mantel af en deed vele onverschillige vragen, die met halve woorden beantwoord werden. Zij zat aan het venster, en was met eenig naaiwerk bezig, waarop hare oogen ge vestigd waren. Hij stond bij Jen kachel, en beschouw de haar oplettend. Zoo schoon was zij hem nog uuoit voorgekomen als iu dezen

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1