II johathu more. No. 1358. Zaterdag 16 September 1899. I5e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li -Vlaander en F. DIELEMAN, AXEL. Bekendmaking. besluit tot die intrekking Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE courant. Dit, Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER van Axel, - wegens ontvangen bericht van den heer Districtveearts te Dordrecht, dat volgens den Directeur van 's Rijks Veeartsenij school de hond ingeënt enz. van den ver dachten dollen hond uit Axel, tot heden toe gezond is gebleven, zoodat genoemde Districtveearts adviseert de toepassing van art. 3 der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad n°. 110) door zijn plaatsver vanger voorgeschreven, kan ingetrokken worden zoodat, buiten overtreding van genoemde wet, de honden weder buiten kunnen loopen, zonder voorzien te zijn van een muilkorf. Axel, 13 September 1899. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. De Fransche ministerraad heeft Dins dag vergaderd. De minister-president Wal- deck-Rousseau bracht verslag uit over de ontvangen berichten van de prefecten over het te Rennes gevelde vonnis. Hij deel de verder mee, dat zoowel te Parijs als in de andere departementen, volkomen rust heerscht. De raad van de revisie zal niet voor het eind van deze maand bijeen komen. Het tijdstip van de beraadslaging zal af hangen van de gronden, waarop de ver dediging zich zal beroepen. Mathieu Dreyfus, die Dinsdagavond naar Rennes uit Parijs terugkeerde, bracht een bezoek aan zijn broeder. Deze is volstrekt niet ontmoedigd. Hij houdt zich bezig met het lezen van brieven, die hem uit alle landen worden toegezonden In ver band met de tegenwoordige omstandig heden, zal Dreyfus in een Fransche ves ting worden geïnterneerd (geïntervieuwd stond in ons vorig nummer), doch zijn gevangenschap zal niets anders zijn dan een vrijheidsberooving. Dreyfus zal geen dwangarbeid te verrichten hehben, en mag niet alleen binnen de vesting, doch ook met personen er buiten omgang hebben. De heer Hademard bracht de noodlot tige tijding aan Dreyfus' vrouw. Toen zij wat van de verpletterende tijding be komen was, zei zij: »Hoe groot mijn smart ook moge zijn, gij kunt gelooven, dat de overtuiging in de onschuld van mijn echtgenoot sterker is dan ooit. Zolaheeft nu zijn stilzwijgen verbroken. In de Aurore schrijft hij, dat hij reeds voor zijn proces wist, dat Esterhazy de verrader was Hij bekent, dat die inlich tingen hem zeer ontroerden, en in ver warring brachten. Sedert dien tijd is hij als goed Franschman, voortdurend door hartzeer gekweld geworden, en heeft hij hij in de vrees geleefd, dat Duitschland met de bewijzen, die in zijn bezit waren Frankrijk zou kastijden. De verdedigers van recht en waarheid zullen doen, wat noodig is. Het onbe twistbare bewijs zullen zij hebben. Het zij dat dit voortreffelijk boek of de natuurlijke lichtzinnigheid Leonores ge wetensvraag bevredigde, zij verzoende zich weder met de gedachteD, dat Fiock een ketter was. Heimelijk stelde zij echter pogingen in het werk, hem te bekeeren. Dit hoopte zij het best te bereiken, wan neer zij bem kon overreden, Zondags of ook wel door de week, mede naar de kerk te gaan. Intusschen gebeurde heel onverwachts iets, hetwetk alle bekeeringsplannen ver ijdelde. De majoor kwam op zekeren mor gen buiten adem bij Frock in de kamer loopen, omhelsde hem, en zeide: >nu vriend Jonathan, nu kan David u alles weder vergoedennu uwe liefde vergelden. Lees dezen brief, die komt van het ministerie van nu het doet er niet toe hoe het land heet. Mijn neef, de oude Imtenant generaal - wel gij weet immers wel hoe die heette, ik heb u immers wel verteld bij welke gelegenheid hij gekwetst is - nu die is overdeden zonder erlgenaam en nu ben ik van rechtswegen de eenigste erfgenaam van al zijne goederen. Zijne zi9l ruste in vrede. Doch wij waren altijd goede vrienden. Nu ben ik eeuiykman. Lees toch den brief, Men schrijft mij, dat ik moet komen, of in mijne plaats iemand zenden nu, gij hebt meer kennis van zulk eene zaak dan ik om die zaak in orde te brengen. De duivel hale die advocaten en wijven, die aanspraak op de erfenis maken wanneer het maar niet weder spaak loopt, en mijne hoop ver ijdeld wordt. Ik heb geen kennis van recht zaken, ben oud, en mag in dat ruwe jaai getijde niet reizen.* Frock las den brief. De zaak was ge- lyk de majoor van Tulpen zeide, de ei- fenis was aanzienlijk; doch zoowel het testament, als het recht van benadering door eene zij-linie aangetast, die bloedver wanten van den overledene waren, en zelfs zijnen naam voerden. Erock beloofde den majoor er zelf heen te zullen reizen, en de zaak in orde te brengen. Tegen het voorjaar is het zooals ik hoop geëindigd, dan kunt kunt gij in de lente van uwe landgoederen bezit nemen,* zeide Frock, pakte zijne boeken in, en ondervioeg den majoor dadelijk in welke graad van bloed verwantschap hij tegenover den overle dene stond. Intusschen verliepen er eecige weken, voor dat alle tot de beslissing noodige papieren waren bijeen gebracht. Frock was in dezen tijd, daar hij zijne bezigheden liet varen, bijna dagelijks aan het huis van den majoorwelke plannen werden daar al niet gemaakt! Aan welke droomen gaven de beide jonge meisjen zich niet Den 23en November zal Zola en zijn verdedigers te Versailles verschijnen. Labori zal te Versailles de rede uitspreken die hij te Rennes niet houden kon. Voor het Hof van Assies bezwoer Zola, de onschuld van Dreyfus, thans doet hij het voor de geheele wereld, die het met hem eens is. In de Belgische kamers is het in den laat ste tijd weer aardig aan het spoken, nu de Grondwetsherziening, het voorstel der socialisten, aan de orde is. In plaats van vacantie te nemen, vergadert de Kamer al maar door, zoodat de verslaggevers letterlijk afgebeuld worden en doodmoe zijn Feitelijk zou het een groote verlichting zijn, als men deze woelige Kamer naar huis toe zond. Men kan den socialisten geen ongelijk geven, dat zij algemeen stemrecht vra gen, maar evenmin kan men 't het gou vernement kwalijk nemen, dat zij het weigert. Met algemeen stemrecht toch en het huidige stelsel, zou er hier in België misschien een socialistische meerderheid komen, en dit wenscht men natuurlijk te vermijden Daarom voert men ook Evenredige Vertegenwoordiging in, om het evenwicht te behouden, want tot algemeen stemrecht zal het toch vroeg of laat moeten komen, dat is zeker. Men zal den stroom der democratie niet kun nen keeren. Het is dus zaak hem in een goede bedding te leiden. Tegen Lorand trekken de socialisten in de Kamer woedend te velde, omdat hij voor 't regeeringsontwerp is, het zelfs verdedigt en het goed vindt, dat de re geering thans in geval van oproer ge weid tegenover geweld zal stellen, d. i. tot massacre (moord) zal overgaan. over! Leonore en Josephine schilderden zich de toekomst met de schitterendste kleuren af, en Frock was in al hare plan nen en schikkingen de hoofdpersoon. Hjj alleen wist niet, dat hij voor het geluk van anderen onontbeerlijk was. Zelfs Josephine, deze fijn berekenende kenster van hun werk- en levenskring, van wier goedkeuring ten slotte toch alles afhing, en die door allon werd aangebe den zelfs Josephine verborg het haren vader in het geheel niet, dat ook Frock noodzakelijk de stad moest verlaten, en met hen naar het beloofde land trekken Zonder hem zouden wy dit was hare uitdrukking geen zegen hebben >Gij hebt het rechte woord gevonden! riep Leonore. Hebt gij het gehoord, vad9r? geen zegen genieten De majoor bromde »Dat spreekt vanzelf!* >Doch,« zeide Josephine, en zij stond van hare plaats op, en omhelsde met beide armen den majoor, »doch vader, zal hij daartoe ook besluiten Hij heeft er nooit een woord opgeantwoord zoo dikwijls wij hem ook in onze plannen een hoofdrol gaven, lieve vader. Frock is een geheel bijzonder mensch. Ik bid u, laat u door hem de belofte geven, ons te vergezellen. De heer van Tulpen verwonderde zich een weinig over de vrees uan Josephine, „Ik ben er waarlijk bang voor!* zeide zij. Zoodra Frock kwam, was het eerste woord van den majoor: vriend Jonathan, mijne meisjes willen mij bang maken dat Smet de Nayer zegt, dat er volstrekt 'geen compromis is, noch met Lorand, noch met Woeste (toch heeft 't er den schijn van, Peereboom zou het dan kun nen klaargespeeld hebben). Hij bezweert Woeste, het wetsontwerp niet te laten vallen en hij kan dat ook niet volgens Smet. Er zijn nog stormachtige zittingen en misschien nog wel een oproertje te verwachten, al moet het erkend worden, dat nu de liberalen vóór het ontwerp zyn en van de socialisten afvallen deze veel van huue macht verliezen. De liberalen zien tegen revolutie op, en stellen zich voorloopig tevreden, met wat de regee ring geeft. Het is met de socialisten het zelfde, als met de Engelschen in Trans vaal, met dit onderscheid, dat hier de bur gers uit het eigen land voor hun recht, bet stemrecht opkomen. De drievoudige stem vallen de socialisten thans verschrik kelijk aan. Toch vindt hij ook weer veel verdedigers, b.v. om een huisvader 2 stem men te geven. d. i. één meer, dan een ongehuwde heeft, lijkt nog zoo dwaas niet. Te Pretoria werd Dinsdag het laatste kabel-telegram van Chamberlain in den Volksraad gelezen. Dood kalm met eenige onderbrekingen van Tozen en enkele an dere leden werd het aangehoord. De Engelsche nota vraagt, het kiesrecht na vijf jaren, het vierde gedeelte van de vertegenwoordiging in den Volksraad voor de goudvelden, gelijkstelling van de Hol- landsche en Engelsche talen en gelijkheid van oude en nieuwe burgers. Mochten deze voorwaarden aangenomen worden, dan zal er een conferentie tusschen En geland en de Transvaal volgen, om ver dere maatregelen te nemen. Binnen 48 gij een dwaz streek zoudt kunnen be gaan, en ons v ten, wanneer wij naar ons landgoed treK n. Er bestaat hier immers geen grond voor, zeg? gij hebt niets op met het leven in de stad, gij trekt met ons naar het landgoed, en blijft bij ons, tot aan het einde der dagen. Zoek als kwartiermaker uwe woning, uwen tuin alles zelf en voor allen uit; wij anderen nemen voor lief b6tgeen gy ons aanwijst.* Frock maakte een dankbare buiging. Hy verbleekte en men kon zien, dat er een droevig denkbeeld bij hem opkwam. Leonore vloog met een luiden gil en uitgebreidde armen naar hem toe, drukte hem vast aan hare borst, en riep: >0 goede heer Frook, niet zulk een gezicht, gij ziet eruit als de engel des doods. Ik ken het reeds.* Josephine had het ook gezien, en zette zich doodsbleek neder. Zij sidderde. Van tijd tot tijd sloeg zij de oogen tot Frock op. »Spreek tocü!« riep Leonore: »gy blijft by ons, om nooit weder van ons te schei den! zeg om godswil ja Frock legde beide handen op het hart en met eenen blik, waarmede hij vooruit om vergiffenis smeekte, zeide bij, »öat kan ik niet/* »Wat!« riep de majoor verschrikt uit: „ben ik niet uw David? En wilt gy mij verlaten, Jonathan? Schertst toch niet met onsgij ziet, hoe ellendig zulk een seherts ons maakt. De hand erop, ka meraad: gy zult uw leven bij ons op ons

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1