puike Najaars-Zaaigranen Laatste Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Openbare Verkooping W e d e r o m Onder Rbenen is vermoedelijk door booibroei, een hofstede afgebrand. Negeu stuks vee bleven in de vlammen. In het gehucht Brachterzijde (gem. Echt) is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de woning van een landbou wer aldaai. In een oogwenk was alles een vuurzee, zoodat aan blusschen niet te den ken viel. Huis en inboedel en twee run deren gingen verloren. Twee kleine kin deren waren alleen thuis. Em 7jarig meisje redde haar ljarig zusje uit het brandende perceel. Alles was verzekerd. Een agent van politie te 's-Graven- bage heeft een leelijken streek uitgehaald. Hij had tegen een tamboer van het regi ment grenadiers en jagers proces-verbaal opgemaakt en daarin gezet dat di" militair den 2en Ang. jl. bij eer. vechtpartij hem met een vinger in het oog had gestoh n, tengevolge waarvan blindheid was ontstaan. Na scherp ondervragen van bedoelden politiebeambte en na het raadplegen van meerdere oogendokters, is aan het licht gekomen dat de agent sedert lang onder behandeling is geweest wegens verouderde gezichtsgebreken. De officier van justitie, met deze zaak in kennis gesteld, heeft nu een vervolging tegen bedoelden agent in gesteld, welke vervolging zal leiden tot een onderzoek of mede naar het oor deel van deskundigen in deze door ver balisant een procesverbaal op ambtseed is opgemaakt en ingediend, waarin aan de waarheid is tekort gedaan en welk verbaal gevaar heeft doen ontstaan voor veroordee ling van een ander wegens een feit, dat in werkelijkheid niet bestaat of bestaan beeft. Koning Leopold van België heeft zich, zooals hij trouwens te Middelburg en Vlissingen steeds doet, bij zijn bezoek aan Holland hjj bezocht ook Marken en Haar lem bewogen zonder iets dat naar cere monieel zweemde. Over zijn verblijf in den Haag, Seheveningen en Rotterdam wordt het volgende gemeld: De koning liet zich met intendant en tolk door een alleronoogelpkst snordertje naar het Oranje Hotel in Seheveningen brengen, om daar zjjn dochter, de aarts hertogin-weduwe Stephanie te bezoeken. De ontvangst was er zeer hartelijk. Na een half uurtje bracht het verweerde snordertje den koning door de boschjes naar het station terug. De vorst kwam juist op het nippertje voor den trein van 10 uur 2, eu in der haast gelukte het den tolk, nog twee leege plaatsen voor koning en inten dant in een eerste klasse rijtuig te vinden. Koning Leopold wandelde te Rotterdam de stad door tot aan de eendrachtsweg, stapte daar op de tram naar het park, en te half twaalf stoomde de Alberta weer naar Ostende. Het jacht vaart onder de Engelscbe vlag. De intendant reikte aan den loods S. Baak en aan den tolk Bernard de Haas een paar mooie getuigschriften uit. De kapitein van een zeker regiment, die zeer streng was tegen zjjn onder-officie ren, bezocht meermalen hun kamers om te zien of alles helder en zindelijk was en of hij ook iets kon vinden, waarop aan merking was te maken. Op zekeren dag vond hij in een der hoeken van de kamer een spinneweb en men kon op zijn gezicht zien dat bij dacht: »nu heb ik jelui. »Wat beduidt dat?* vroeg hjj, wordt hier niet schoongemaakt. Een van de onder-officieren antwoordde kalm»Eén spinneweb laten wij altijd blijven kapiteiü, in 't geval een man zich in den vinger snijdt.* Nabij het station Borne is een wach ter door den trein overreden. Zijn hoofd was verpletterd en een zijner armen afgereden. De recherche heeft op de Veemarkt te Rotterdam eeD 19 j. meisje aangehouden dat uit de ouderlijke woning te Iet seke was weggeloopen en na kermis te hebben ge houden, was bljjven ronddwalen. Plukt uitgebloeide bloemen af? Er wordt nog niet genoeg aan ge dacht, dat het zeer goed is voor de plan ten, waar men geen zaad winnen wil, wan neer de bloemen er direct na het uitbloei en afgeplukt worden. Up deze wjjze gaat er geen voedsel aan het noodeloos vormen van zaad verloren en kunnen de planten haar volle kracht gebiuiken om nieuwe bloemen te zetten, die mede daardoor vol komen van vorm, kleurrijk en groot worden. Wie niet gelooft dat het plukken van uit gebloeide bloemen gunstig werkt op het te voorschijn komen van nieuwe bloemen, neme er de proef maar eens van. De uit komst zal hem dan spoedig aansporen, in het vervolg de moeite van het afplukken bij alle te nemen. Bij aardappelen bijv. zal men bemerken dat de afgeplukte planten pl. m. 1/3 meer vrncht geven dan die waaraar, men de bloe men had laten zitten terwijl ook het loof veel langer frisch en groen bJjjft. Bij het Koningschieten te Loon op Zand heeft een jongmensch doordat zjjn ge weer bij ongeluk afging, een jongen man van 22 jaren doodgeschoten. De kogel trof hem juist in het voorhoofd. Op de Heerengracht te Amsterdam passeerde een jonge dame een wachtend dokterskoetsje. Haar hoed was met bloemen versierd, die door het paard voor echte klaver werden aangezien, zodat het dier met zeker behagen in het hooftooisel haptt) tot grooten schrik van de dame, die haar weg zonder hoed moest vervolgen. De »Amst. Ct» beeft een drankje, dat't Staphorster Boertje een verslaggever wilde laten slikken, opgezonden naar de »Ver eeniging tegen de Kwakzalverij" ter onder zoek." Van deze vereeniging ontving zij nu het bericht, dat in het genoemde geneesmiddel niets aangetoond kan worden dao terpen tijn en aether." En daarvan 36 druppels per dag inne men ter genezing vn duizeligheid Je moet je toeh maar aan een onbevoegde toever trouwen, dan wordt je zeker beet genomen. Men schrijft uit Winschoten. Te Alteuessen (Fr.) zetten eenige spelende kinderen een driejarig meisje bovm op eeu grooten hoop stroo en staken dit in biand. Voor er hulp kon geboden worden, had het kind reefs zulks erge brandwonden beko men, dal het binnen weinige oogenblikken st'erf. Diefstallen blijven te Ostende aan de orde van den dag Zoo heeft men nu weer een vreemdeling, terwijl hij een bad nam buiten de daarvoor bestemde plaats, zijne kleederen ontvreemd, zoodat hij in Adams costuum een goed heenkomen moest zoeken. Een ander kwam bij zjjne thuis komst tot de ontdekking, dat men gedu rende z(jne afwezigheid een zijner koffers had opengebroken en daar uit verscheidene juweeleu ter waarde van ongeveer 50.000 francs gestolen had. Als dader van dezen laatsten diefstal is gevat een Pool, die hetzelfde huis bewoonde als de besto lene. Bij St. Etienne verloren 16 mijnwer kers het leven door het breken van de tou wen waaraan de bak hing. Thans is ook in de gevangenis te Oporto een geval van pest voorgekomen. In de geheele stad werden tot Zondag 51 personen aangetast van wie 18 overleden. Transvaal's oorlogskansen. De »Randpost« schrijft Over een Transvaalsch-Engelschen oorlog wordt steeds gesproken en geschreven alsof de kansen ontzettend ongeljjk ten gunste van Engeland waren. Dit schijnt, ons een geheel verkeeirde beschouwing te zijn. Men zegtEngeland kan en zal een leger van 40.000 man zenden, wel gewapend en van al het noodige voorzien. Het is echter een natuurlijk ruwe, maar over het geheel met een onjuiste becijfering, dat een aanvallend leger, hetwelk verplicht is, diep in een vij andelijk land door te dringen, driemaal zoo sterk moet wezen als een hetwelk zich tot de verdediging van het eigen land bepaalt, en dus tot groote hoogte zelf de stellingen kiest waar gestreden zal worden. Gaat deze schatting op (en er is weinig twijfel aan, dat de werkelijkheid gunstiger voor ons zal zijn (dan is er voor dit leger een kleine 14.000 man noodig. De Vrijstaat en de Republiek kunnen te zamen zeker 30.000 man binnen acht dagen te velde brengen en naar schatting dus aan een dubbel sterke strijdmacht het hoofd bieden. De artillerie die aan Engelsche zijde belangrijk sterker is dan de onze en die in Europeesche oorlogen van zoo over wegend gewicht is, richt op het veld niet veel uit tegen troepen die op guerilla wijze oorlog voeren. Zegt men dat Engeland, zoo noodig, zijne troepen voortdurend kan aan vullen, dan zegt men iets, dat nog wel be wijs behoeft, doch vergeetdat de Tran- vaalsche troepen van zelve worden aange vuld door de opstandige klasse der kolo- nische menschen. Als men de zaken koel overweegt, dan wordt men tot de conclusie gedwongen, dat de Transvaalsche kansen in een eventueelen oorlog zeer goed zoudeu staan. Te Antwerpen z(jn twee meisjes na het eten van krabben onder vergiftigings verschijnselen gestorven. Bij een grooten brand te Malmaison (Frankrjjk) zijn vier kinderen in de vlam men omgekomen. Te Rome denkt men over een wereld tentoonstelling in 1910. Uit Kingstown (Jamaica) wordt ge meld, dat een hevige epidemie, met veel op cholera wgzende verschijnselen, op het eiland Caïma is uitgebroken. Er waren reeds een 50 tal slachtoffers, Zondag zijn te Sunderland niet min der dan drie personen bjj het baden ver dronken. Een der omgekomenen werd door zijn moeder opgehaald. Te Spach-Hill, bij New-York, is een kinderziekenhuis verbrand. Vele menschen- levens gingen daarbij verloren. Voor de rechtbank te Liegnitz stond dezer dagen een 14-jarig kindermeisje. Anna Fritsch, uit het dist:iet Jauer, terecht. Zij had getracht het jongste van de aan haar zorg toevertrouwde kinderen te ver moorden, door het wichtie dat pas 3 maan den oud was, proppen papier in mond en neus te stoppen, Toen haar plan misluk te, stak zij het kind vier looden knoopen in den mond; de gevolgen bleven niet uit. Het kind bekwam een buikvlies-ontsteking en darmverstopping. Haar snoode aanslag kwam aan bet licht. Zij werd tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Taganrog is door een vreeseiijken orkaan geteisterd. Tal van huizen zijn er ingestort: de schade is ontzaglijk en men vreest dat zeer vele menscheD zjjn omge komen, ook in de haven en op de reede, waar 15 schepen zijn vergaan. Denzelf den dag had in de nabijheid Taganrog gelegen Sobolejewshohe-rnijn een gasont ploffing plaats, waarbij 28 arbeiders het leven verloren. Een vreeselijk ongeluk is te Chicago voorgekomen. Het. bijna voltooide stalen geraamte van het nieuwe »Coliseum«, op gericht op den hoek van de Wabash- avenue de 16e straat, is ineengestort, terwijl wel honderd mannen vrouwen en kinderen in het gebouw waren. Reeds spoedig zjjn twaalf Ijjken uit de puinhoopen te voor schijn gebaald; een groot aantal personen zijn gewond of worden vermist. De dikste dame der wereld in een rijtuig. »De dikste dame der wereld, madame Pauline*, die op verschillende plaatsen in de Pruisische provincie Brandenburg te kijk geweest was, overkwam onlangs op den weg van Brandenburg naar Werder een tragicomisch voorval, waardoor ze genood zaakt was voor geruimen tijd haar reis te onderbreken. Door haar buitengewone zwaarte brak nameljjk onderweg de as van haar rijtuig. Ten aanschouwe van honder den nieuwsgierigen naar het naaste dorp te wandelen ging natuurlijk niet, zoodat in allerjjl een nieuwe as onder het rjjtuig ge steld werd. Doch nauwelijks had madame Pouline weer plaatsgenomen, of de as brak opnieuw. De dikke dame weigerde nu de reis verder in het rijtuig voort te zetten zij bleef zoolang in het meest nabijzijnde dorp tot een passend vervoermiddel ontbo den was om haar naar het station te bren gen, van waar ze per trein naar Werder v or trok. Alle dames, die weieens met twee op éen bank tegenover elkander in een open rijtuig gezeten hebben, weten hoe lastig het is, in die omstandigheden ieder met een parasol te manoeuvreereD. Bij den minsten schok, bij de minste onop lettendheid, stooten de parasols tegen el kander, of haken in den hoed of het haar van de eigenaressen. In Engeland heeft men iets hierop ge vonden, dat natuurlijk practisch is. Stel u voor een kleiuen parasol, Diet grooter dan een groot tafelbord, plat en naar verkiezing met kanten, strooken en tus- schenzetsels versierd, in éen woord, een gewone parasol in klein formaat. De nieu wigheid bestaat hierin, dat h(j dooi mid del van een scharnier naar verkiezing gewoon op den stok kan geplaatst wor den, of bjj wijze van een waaier met een zeer langen steel kan gebruikt worden. Op deze wijze kan men het gelaat be schermen, zonder zijn buren een oog uit te steken, of andere schade aan te l ichten. RENNES 31 Augustus. De zitting met gesloten deuren van den Krijgsraad werd om half zeven geopend, die om 9 uur eindigde. Om half tien begon de open bare zitting, waarin als getuige optrad Lebrun-Renaud. De president vroeg Lebrun, of hij na de degradatie van Dreyfus den 15 Jan. '95 belast was geweest hem in de Cherche Midi te bezoeken en hem naar de mili taire school te brengen. Lebrun gaf hierover een uitgebreid verslag. Aan de Figaro wordt gemeld, dat ko lonel Jouaust beslist heeft, dat het von nis a. s. Donderdag zal uitgesproken worden. Monard en Picquart moeten op stelli- gen toon verklaard hebben, dat Dreyfus zal worden vrijgesproken. Van 16 tot en met 31 Augustus 1899. Axel. Huwelijke-Aangiften. 25. Francois Pieter Orlebeke, (van Biervliet,) 23 j., jm. en Janneke Debora van der Wiele, 22 j., jd. Huwelijks-Voltrekkin gen. 17. Jan Cornelis Scheele, 24 j., jm. en Jacomina Dieleman 19 jjd. Geboorten. 17. Karei, z. van Abraham de Feijter en Christina de Koeijer. 16. Neeltje Jacomina, d. van Martinus Jansen en Jacomina Wiemes. 13. Elisabeth, d. van Adolf van Britsom en Helena Maria Cecilia van Remoortere. 22. Abigaël, d. van Pieter Goossen en Francoise Schoonakker. 22. Adriaan, z. van Gilles Koekkoek en Cornelia de Bruijne, 23. Jan, z. van Jan de Feijter en Jacoba Christiana Jansen. 23. Jacoba, d. van Jan de Feijter en Jacoba Christiana Jansen. 26. Elisabeth Maria Leoeadia Sophia, d. van Hypolitus Dominicus l'Ecluse en Johanna Catharina Mahu. 28. Pieter Jan, z. van Jacobus Cové en Elisabeth Rouw. Overigden. 21. Aaltje van Drongelen, 87 j., wed. van Francois Penne. 24. Francina Slijpen, 40 j., echtg. van Jan Hercules van Dixhoorn.25. Marinus Jongejan, 5 m., z. van Huig Jongejau, eu Suzau- na Mertens. 27. Geertrui Zegers, 5 j., d. van Ja cobus Zegers eu Jacoba Pieternella van de Velde. 30. Neeltje Prina Ortelee, 8 m., d. van Lourens Pieter Ortelee eu Elisabeth Wijua. 29. Maria Ver straten 6 m., d. van Mels Verstraten en Maria Boeije. Door uitscheiding van Bedrijf. De Notaris P. Dregraans, te Axel, zal ten verzoeke van BENJ AMIN VAN LAER, te Boscbkapelle, op Dinsdag den 12 Sep tember 1S»9, des voormiddagsten 11 ure, verkoopen Een Ruinpaard oud 12 jaar. 2 Koeien, 1 Rund, 2 Karren waaronder 1 zware zoo goed als nieuw, l Kapkar, Slroo- molen, Bascule met Gewichten, 1 Graanmaat, 2 Ziften, Slijpsteen, Rie- keD, Vorken, Kaam met toebehooren. Roomkuip, 2 groote Kuipen, Wind molen, Geeselsteen met raam, 1 hou ten Vijfbalksegge, zoo goed als nieuw IJzeren dito, Stroo, enzenz. te bekomen b(j P, KOOLE. te Axel, van de Firma Labrijn PtLAAR te Goes, Axel, 31 Aug. 1899.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 3