Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. aan Kruger verzonden, waarin met na druk de wensch wordt te kennen ge geven, dat elke poging tot een vreedza me oplossing moet worden aangewend. Zeker is het, dat de tegenwoordige toestand verlammend werkt op alle za ken. Landbouw, nijverheid en handel, alles lijdt er onder. In het Oostelijke deel van de Domini- caansche republiek, in Santiago, is de revolutie geproclameerd. Niets bijzonders wordt echter omtrent den opstand gemeld, en geen wonder, aardbevingen en revo- lutie's behooren in Centraal-Amrika tot de alledaagsche verschijnselen. De Belgische Kamer behandelt sedert eenige dagen een voorstel van Vander- velde betreffende eene wetswijziging, met het doel een algemeen gelijk stemrecht in de plaats te stellen van het thans geldende meerstemmige kiesrecht De revolutionaire socialisten hebben besloten de behandelingen van dit voorstel op alle mogelijke wijzen op de lange baan te schuiven. De parlementaire socialisten Vandervelde, Denis, Bertram e a. staan tegenover Radau. De vertegenwoordigers der mijnwerkers daarentegen zijn vast besloten nogmaals met hunne muziek instrumenten in de Kamer te komen. Die clericalen, welke tegen het voorstel der regeering zich kanten, zijn op de hand van Radau. In de zitting van 30 Augustus werd de behandeling van het voorstel Vander velde voortgezet. De revolutionaire soci alist Roger-Mons voorspelde tijdens de debatten nieuwe onlusten, indien de re geering volhardde. De katheder-socialist Hektor Denis ontwikkelde een nieuw systeem om afgevaardigden te verkiezen, dat op oeconomische basis steunt. Vervolgens nam Lorand, de eenige vertegenwoordiger van het liberalisme het woord De socialisten haten hem. Toen hij begon te spreken werden hem de grofste beleedigingen toegeschreeuwd. On- dertusschen ontstond er een debat tus- schen Brand en Vandervelde. Lorand verdedigde in een meesterlijke redevoe ring het liberalisme en zeide met nadruk, dat hij zich nooit zou verlagen het soci alisme te dienen. De socialisten brachten het vervolgens zoo ver, dat de president de zitting eenige oogenblikken moest schorsen. DE EXPEDITIE NAAR DE V. ROTA'S. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct., seinde onder dagteekening van 29 Aug.: hem, als een dankbaar vader, de hand, zeggende »gij bewijst mijn kind eene be langrijke dienstwanneer ik het vermo gen had, zou ik haar reeds lang naar eene meisjesschool hebben gezonden het wordt tijd voor die wilde meid, om te leeren stil zitten."' Frock wist niet welk een last hij zich op den hals gehaald had. Maar reeds den volgenden dag had hij er berouw van, als ook dat hij zijn woord had gegeven bij den majoor het middagmaal te gebruiken. STOMME SMAET. Hij bad dewijl hij laat te huis was ge komen, lang geslapen. Het luiden der klok ken, dat van alle nabij en ver af zijnde kerktorens tot öodsvereering opwekte, deed hem ontwaken. Hij dacht onder het aankleeden over den dag van gisteren. Zijn eerste gang was naar het venster en naar zijnen verrekijker doch toen hij den kijker aan zijn oog wilde brengen, legde hij dien schielijk neder, sloot het veDsier, zag er den geheelen morgen niet weder uit en ging zingend en fluitend zijne kamer op en neder. Tegen den middag schreef hij den majoor een klein briefje, meldde hem, dat hij heden onmogelijk kon komen omdat hij niet recht wel was, verzegelde het en bedacht zich nu, dat hij geen bode had om te verzenden, en ten slotte deze boodschap zelf verrichten moest. Daarbij was het laat en streed het met alle beleefdheid, op zich te laien wachten, »Van regeeringswege wordt medege deeld Troepen uit Pahang hebben Palau Balei bereikt. De hoofden van Koewo Sallo en Bang Kinang kwamen bij den gouverneur, die hunne onderwerpingen aannam. Het daarin voorkomende vraagteeken maakte het bericht niet duidelijk, en daar bij stond het onder Atjeh, wat een ver gissing bleek te zijn. Het sloeg büjkbaai op de expeditie naar de V. Kota's, waar heen troepen uit Padang waren afgezon den. Palau Balei (Poeloe Balei kunnen wij op de kaart niet vinden, zegt het Hbld., maar de andere namen zijn bekend. Koewo, Salo en Bangkinang zijn de eerste, diie van de vijf kota's, gelegen aan de Kam per Kanan. Van de twee andere, Ajir Tiris en Roembio, wordt in het telegram niet gesproken, zoodat net niet zeker is, daar wij de ligging van Poeloe Balei niet (kenDen) of de expeditie ook die Kota's reeds heeft bezocht. Echter werd de grootste tegenstand verwac >t in de Koewo en Bangkinang en de hoofden van die Kota's hebben zich nu al gehaast, om hun on derwerping aan te bieden aan den gou verneur. Deze laatste is de waarnemende gouverneur: de resident Jnekes. Onder voorzitterschap van den heer baron Collot d'Escury werd Woensdag te Zierikzee de algemeene vergadering gehou den van de afdeeling Zeeland van het Ne- derlandsch rundvee Stamboek. Het aantal leden bedraagt thans 330. De begrooting voor 1900 werd goedge keurd met een eindcijfer van 1672.50, De aftredende bestuursleden, de heeren Collot d'Escury, Dorst en Hocke Hoogen boom werden allen herbenoemd, terwijl eerstgenoemde tevens werd hei kozen als commissaris in het hoofdbestuur. De ge meente Goes werd aangewezen als plaats voor de voorjaarsvergadering in 1900. Na afloop der vergadering vereeoigden velen zich aan een gemeenschappelijken maaltijd om daarna een rijtoer te maken door het land van Schouwen. AXEL, den l September 1899. De 19de verjaardag van Koningin Wil- helmina is gisteren alhier met groote opgewektheid gevierd. Huis aan huis wappeide de driekleur wat aan onze straten een recht vroolijk aanzien gaf. Ook de jeugd was weder vol geestdrift getooid met de geliefde oranjekleur, som mige jongens zelfs met een heel oranje pakje aan, bewogen zij zich reeds vroeg Hij verscheurde den brief en ging naar den majoor, doch met langzame schreden. Hij werd met dezelfde goedheid ontvan gen als het den vorigen dag had plaats gehadhij gevoelde oh bij deze goede menscben zelfs meei op zijn gemak, dan de eerste maal. Zij vei toonden zich allen in eene ernstige stemming, de kleine Leo- nore niet uitgezonderd. De goede lieden waren zoo even uit de kerk gekomen en de heiligheid der godsdienstoefening liet in hunne harten een schoonen ernst ach ter, die hunne gewone vriendelijkheid ver zachtte, ik mag wel zoggen, veredelde. »Zijt gij ook in de kerk geweest vraagde hem Loonore. »Van daag niet!" antwoordde Frock. »Als ik zondags niet in de kerk kom," vervolgde Leonore, »zoo is het mij als of het geen zondag is, en de geheele week is voor mij verloren en bedorven. De zondag is zeker ODder alle dagen de zon die do overige dagen vellicht. Ik kan het wel begrijoen, hoe menschen eindelijk tot grove misdaden overgaan, wanneer zij gee- nen zondag hebben." »Gelooft gij niet, Leonore, dat er ook goede menschen zonder zondag zijn »0 die zullen er wel zijn. Doch dan is hunne deugd toch maar zeer alledaags en voor hen zeiven niet verkwikkend. Z(j zullen goed zijn uit verstaDd, maar het komt niet uit het schoonste beginsel voort." Wordt vervolgd.) door de straten, vaderlandsche liedjes zingende en met de vlag voorop. Des avonds gaf »Concordia« een wel geslaagde uitvoering op de markt, waarbij een zeer talrijk publiek tegenwoordig was en dapper pret werd gemaakt en klein vuurwerk afgestoken. Het fanfarengezel- scbap »Axels Werkmanskringc hield een wandelconcert met fakkellicht door de voornaamste straten, gevolgd en omstuwd door een vroolijke menigte, zoodat het ook dit gezelschap niet aan belangstelling ontbrak. Het was weer zoo'n recht prettige dag, zoo'n verkwikkend zonnestraaltje, dat den menscb goed doet en hem voor een wijle leed en zorg doet vergeten. Ruim 10 ure was de muziek afgeloo- pen, nu en dan hoorde men nog een knal vaneen overgebleven voetzoeker endaaina was alles weer kalm en stil. Axels ingezetenen hadden zich ter ruste begeven om dooj een verkwikkenden zoeten slaap zich te bereiden voor de taak van den volgenden dag. Door het schrikken voor de vlaggen sloeg gistereo alhier een paai d op hol van den voerman F d. B. De man die het paard mende, viel van de kar en bezeerde zich zoodanig, dat hij huiswaarts moest geleid worden. Materieele schade werd niet aangericht. Gisteren ontspoorde alhier bij het sta tion een waggon van een goederentrein waardoor deze ongeveer een uur vertra ging had. Benoemd tot ridder in de Oranje Nassau-Orde, de hoer Hombach, Dijkgraaf te Hulst. Woensdagmiddag sloeg de bliksem in de drukkerij van den heer Dieleman te Breskens. Een knecht die zich in de drukkenj bevond, werd tegen den grond geworpen, terwijl nog een begin van brand ontstond, hetwelk spoedig door de de niet weinig geschrikte bewoners uitge- bluscht. Door de afdeeling Ter Neuzen der schippeisvereeniging »Scbuttev&er« was aan den raad van Zaamslag opnieuw ver zocht, het tarief van havengelden te verlagen en wel op 5 cent per ton bij laden en lossen. Tevens werd in dat adres gewezen op den minder goeden toestand, waarin de haven verkeert, en op verbetering aangedrongen. Genoemde raad heelt echter op dit adres afwijzend beschikt, zoowel wat het eerste als het laatste punt betiof. In de Woensdag gehouden zitting van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, was ingekomen het kon. besluit, waarbij alsnog aan het bestuur der bijzondere lagere school in de Jozinastraat te Tei Neuzen aan de Vereeniging voor Christelijk onderwijs al daar over 1898 eene rijksbijdrage wordt toegekend van 1200. Zondag bracht het zanegezeischap »Oefening baait Kunst* uit Philippine, den burgemeester van Aardenhurg, den heer Mr. P. C. J. Hennequin eene sere nade, op de groote zaal van het Raadhuis. De directeur der vereeniging bracht den heer Hennequin dank voor zijne bemoei ingen in de totstandkommg van het ka naai, waardoor Philippine van een ge- wissen ondergang is gered geworden, zoo dat hij de geheele gemeente aan zich verplicht heeft. De burgemeester herdacht in zijn antwoord de moedige visschers die nu hun verlan gen bevredigd zien, en hij hoopte, dat spoedig vele vaartuigen de haven zouden binnen varen. Daarna werden eenige stuk ken gezongen, die aandachtig werden aan gehoord en goed in den smaak vielen. Afgehaald door de »Aardenburgsche fanfaren*, toog men naar de sociëteit, om vervolgens de gemeente met een aange name herinnering te vei laten. Dinsdag werd onder Stekene door een paar douanen iemand aangehouden, die meende de grensbeambten eens te verschalken, door in een duivenmandje een 1000 sigaren België binnen te smok kelen. Zijn vracht werd in beslag geno men, terwijl hij zelf naar Dendermonde werd getransporteerd. Als naar gewoonte zou dit jaar te Wachtebeke weer een tentoonstelling en markt van paarden, veulens, hoornvee, varkens enz. worden gehouden op 4 Sept. Hiervoor was 1200 frs. in geld en eere- prqzeD uitgeloofd, waarvan 1000 fis. door don heei Poullier Ketele, eigenaar van de Peenegoederen. Door het heerschen van mond en klauw zeer, is de tentoonstelling en markt uit- Men schrijft uit Koewacht aan de M. Ct.: Indertijd is gemeld, dat in een der bos- schen nabij deze gomeente een veer uit een muts der vermoorde vrouw Haeck zou gevonden zijn. In verband daarmede is ook dezer dagen naar Gent opgeroepen een dochter van H., benevens een heer van Stekene, en zijn boschwachter, die in het bösch jagende, de vondst, welke niet belangrijk kan genoemd worden, ge daan hadden. Zoo is, naar men bemerkt de justitie nog steeds zoekende naar de plaats waar de misdaad gepleegd is. Worden ergens in deze streek kleeding- stukken of gedeelten daarvan gevonden, dan wordt, en dat is wel te begrijpen, de politie van het naastbijgelegen dorp daarmede in kennis gesteld, die er na tuurlijk mee naar Koewacht komt, waar ze door de buren van den verdachten M. moeten bekeken worden, of die kleeding- stukken ook door hem gedragen zijn. Zoo werd in het begin dezer week door een Belgische visscber in een kreek on der Overslag e6n pak bovengehaald, be vattende een broek, een gedeelte van een onderbroek, een jas en een vest; daarmee kwamen de gendarmen van Moerbeke weder eens naar Koewacht. Was er al een persoon die meende dat zoowat een zelfde broek door M. gedragen was, an deren daarentegen waren van meening, dat die kleedingstukken M. nooit toebe hoord hebben en hem bovendien niet kon den passen, daar ze te klein waren. Op de Dinsdag te Sas van Gent gehuuden veemarkt, waren aangevoerd: 11 stieren, 68 ossen, 44 koeien, 131 vaar zen en 2 kalveren, totaal 256 stuks, die op 20 stuks na, allen langzaam werden verkocht aan lage prijzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 3 Augustus 1899. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. (Hulpkerk.) Voorm. 9 ure Dhr. J. C. Dagevos Nam. 2 ure Dhr. J. C. Dagevos (Theol. Stud.) Kerk B Voorm, 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. M. Mulder Ds. J. M. Mulder (van 's-Hertogenbosch.) Arroiidissenients-Rechtbank te Middelburg Zitting 1 September 1899. A. M., 22 j., zeevarende te Hoek, thans soldaat in garnizoen te Vlissingen, is wegens mishande ling veroord. tot f8 of 8 dagen hecht. A. B. 26 j polderwerker te Hontenisse gede tineerd te Middelburg is wegens poging tot moord veroord tot t-vee jaren gevang, met in mindering- brenging der doorgebrachte hecht Door den verdediger van A. v. O. jager te Axel, is namens deze cassatie aangeteekend tegen de drie vonnissen ten zijnen laste op 25 Auv, 11. door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg in hooger beroep gewezen. In het »Utr. Dbid. doet eene dame, mevr. wed. H. L. V. geb. J. van L. eene »eenige kennisgeving aan fam. en vrien den^ van den dood hater >lieve Papegaai*, die stierf na eene langdurige ziekte in den ouderdom van pl.m. 45 jaren. »Bijna 40 jaar was zij bijz. aan mij gehechtik zal mijne lieve, trouwe Lorre erg missen," heet het in die aankondiging. Ernst of grap

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2