JWATMJ BOOS. i\'o. 1354. Zaterdag 2 September 1899. I5e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. I. pl.m. 1200 liters Petroleum II. 6000 Kg. Ruhrkolen en III. 100 hektoliters Cokes. Bnitenland. FEUILLETON. i s COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. wtSBSS*** OP Maandag 4 September a. s. des voormiddags negen ure ten raadhuize aanbesteding van Inlichtingen te bekomen ter Secretarie. Axel 1 September 1899. D. J. OGGEL. Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Te Rennes zijn door den Krijgsraad belangrijke voorzorgsmaatregelen geno men, omdat de voorzitter Jouaust en tal van andere personen, die in het proces gemengd zijn, dreigbrieven hebben ont vangen. De toegang tot de zitting is ook reeds aan sommige journalisten gewei gerd. Een dichte menigte, waaronder bij de aankomst van De Freycinet een groote beweging ontstond, bevond zich Dinsdag morgen voor het Lyceum. Nadat Dreyfus op de gewone wijze was binnengeleid, en zijn plaats had genomen, begon het verhoor van Cordier. Cordier zeide, dat de verdenkingen te gen Dreyfus, omstreeks 3 October '94 een meer bepaalden vorm kregen, en dat het bordereau eerst na 24 September in be zit van den generalen staf was gekomen. Daarop besprak hij het opplakken van de verschillende stukken van het bordereau. Vervolgens trad hij in wijdloopige bij- Het rijtuig moest stil houden, Frock af- kiimmeD en in huis gaan. - De kamer aan uwe rechterhand," riep de Majoor, en reed terug. Fiock liep al tastende in den donker voort, vond de deur, klopte aan, en werd geroepen binnen nu zag hij de tafel gedekt en de kaar&en aangestoken en in denzelfden oogenblik werd alles duize lig voor zijne oogen, want de beroemde blaauwverwster, met hare blonde haren stond levendig voor hem. »Ik ben zeker verkeerd," stamelde hij, »want ik moest bij den majooor van Tul pen zijn, op wien ik bier zou wachten." »Gij zijt op de rechte plaats mijn vader kan niet lang meer uitblijven, wanneer gij een weinig geduld wilt hebben," zeide zij, en bood hem eenen stoel aan. Nu kwam een jong meisje van tien jaar bin nen, beschouwde een oogenblik laDg den vreemdeling, en zeide bloode en iet een aangenaam lachje tot hem »Niet waar, gij zijt die heer, die onzen vader eene gouden doos gescionken heeft?" >Ik heb ze niet weggegeven maar terug gekregen," zeide Frock, die zich van ont- ïoeriDg niet kon herstellen. Doch zijne zonderheden, over de afkomst van het bordereau, dat naar zijn meening door Henry aan Sandherr werd ter hand ge steld. Omtrent de arrestatie van Dreyfus geeft hij zeer nauwkeurige verklaringen en zei, dat men het Dreyfus voorname lijk als bewijs van schuld aanrekende, dat hij in den spiegel had gekeken. In dien Dreyfus in den spiegel keek, dan geschiedde dit, omdat de spiegel hem mis leidde, en Dreyfus reeds een ander hoofd dan het zijne had bemerkt. Ook wareu er achter de deuren twee ooren, die luis terden. Ik ben, vervolgt getuige, volko men overtuigd van de onschuld van Drey fus. Nadat Lauth en Dreyfus eenige op merkingen hadden gemaakt, en Labori enkele vragen had gesteld, kwam na re pliek van Cordier, De Fieycinet aan het woord. Hij geeft een overzicht van het proces, moedigt allen aan om de zaak zoo spoedig mogelijk tot een goed einde te brengen, opdat er rust in het land komt, opdat het vertrouwen van de sol daten in hun meerderen, niet verder ge schokt worde. In zijn hartstochtelijke rede roemde hij ten zeerste het karakter van Scheurer-Kestner. Labori aan het woord gekomen, ver dedigde zich eerst, als zou hij de harts tochten in het debat gebracht hebben en dankt daarna De Freycinet voor zijn verklaringen, ten opzichte van Scheurer- Kestner Na de Freycinet geeft de publicist eeni ge verklaringen, welke door Cordier wor den tegengesproken. Nadat Demange nog gewezen heeft op verschillende tegenstrij digheden. wordt de zitting gesloten. De chef van den geneeskundigen dienst, verlegenheid werd nog grooter, toen het jonge meisje met de blonde baren hem naderde, met hare schoone hand zacht zijne armen drukte en zeide »ach, wat zijn wij allen u veel verplichtde doos moet u wel zeer dierbaar zijD, omdat zy u her innert, dat gij het leven aan twee men- schen gered hebt." »Zijt gy in de gevangenis zou bleek ge worden vraagde de kleine, hem mede lijdend aanziende: >Ik heb dikwijls voor u gebeden en het heeft zeker geholpen." Frock zag wel, dat hij hier reeds meer bekend was, dan hij gedacht had, en om het gesprek van deze dankbaarheid af te brengen, verhaalde hij van het aangename leven, dat hij in zijne gevangenis geleid had. Dat vonden de beide zusters zonder ling, dat hij bet verlies zijner vrijheid zoo geduldig had gedragen, en zelfs in zijne gevangenis iets bekoorlijks gevonden had. »Ik zou mij in deze gevangenis bijna dood schreien," zeide de kleine, wanneer ik van Josephine en van vader gescheiden, daar alleen moest wonen." »Dat geloof ik wel, mejuffrouw," zeide Frock, »doch wanneer men geene Josep hine en geenen vader heeft te betreuren zoo is het iemand met een zuiver gewe ten, overal wel. Iemand die in het onge luk aan zich zeiven genoeg heeft, voor dien is het veranderen van woonplaats slechts denkbeeldig, en wordt het kleinste kamertje in eene ruime wereld herscha pen wie aan zich zeiven niet genoeg heeft zich naar du Paty de Clam bege ven, om een onderzoek in te stellen, naar zijn gezondheid, om te kunnen beoor- deelen, of hij met vrucht zou kunnen ondervraagd worden. De toestand van du Paty was van dien aard, dat kapitein Tavernier zijn ondervraging kon beginnen. De Matin weet nu te vertellen, dat de antwoorden van du Paty, sensationeele onthullingen bevatten. Woensdag 30 Augustus werd de zit ting om 6.40 u. geopend. Als eerste ge tuige trad de heer Meijer op, die ver klaarde dat zijn onderzoekingen hem tot het resultaat gebracht hadden, dat het schrift van het bordereau van Esterhazv is. Hetzelfde wordt verklaard door den heer Molinier, die met den eersten ge tuige het systeem-Bertillon en de gevolg trekkingen van de schriftkundigen trach ten te vernietigen Ook de derde getui ge, de heer Cury gaat volkomen accooid met de beide voortgaande. De laatste getuige, die Woensdag op trad was Picot, die eenige verklaringen gaf over een onderhoud met een buiten- landschen militairen attaché, waarbij ge sproken was over een stuk, dat door ge neraal Mercier aan het dossier zou zijn toegevoegd; om half twaalf werd de zit ting gesloten. Te Parijs deed het gerucht de rondte, als zou de politie voornemens zijn, het huis in de Rue Chabrol stormenderhand in te nemen. Het gerucht bleek echter ongegrond te zijn, daar de regeering niet van plan is, haar gedragslijn te verande ren Het huis zal zoolang geblokkeerd blijven, tot de bewoners zich overgeven. En het is te voorzien, dat dit weldra heeft, en tevredenheid moet verwachten van betgeen hem omringd, heeft in den vrtfen kiing van het groet heelal al in eene gevangenis." »Maar toch een geheelen dag alleen te zijn," hernam de kleine zuchtende. »Weet gij dan of ik alleen was? was niet geheel het verledena bij mij was niet Hij bij mij, die meer is, dan alle bij zijn van merschen Weet gij wie God Het gesprek werd ernstig, daaiomniet minder aantrekkelijk. Josephine, hoorde het over een stoel leunende, zwijgend aan hare kleine zuster had aanhoudend hon derd aanmerkingen te maken. Hierop trad de majoor binnen, gevolgd door den ontvanger dor registratie Burck- hardt. Deze scheen reeds een huisvriend van het gezin te zijn, zoo vertrouwelijk ging hij met de meisjes. Frock was reeds gced op weg geweest om kennis te ma ken doch hoe ongedwongener Burckhardt zich in dezen familiekring bewoog, des te vreemder gevoelde zich Frock hij wist zelf niet hoe dit kwam. De majoor stelde hem den ontvanger voor. Het gesprek werd meer algemeenFrock trok zich meer en meer terug. De dochters van den majoor verwijderden zich en maakten het eenvoudige avondmaal gereed. Men nam plaats aan de tafel. De ontvanger zat aan de zijde van Josephine, Frock tegenover beiden naast de snapachtige Leonore. De ontvanger had duizer.de oplettendheden voor zijn buurmeisje Frock geraakte dan gebeuren zal, aangezien de bezetting ge brek krijgt aan levensmiddelen eD aan water. Men zegt, dat de typhus zelfs reeds onder de manschappen van Jules Guerin uitgebroken is. Chincholle bespreekt in de Figaro het proces-Dreyfus en ziet een vrijspraak te gemoet wegens gebrek aan bewijs met 4 tegen 3 stemmen. Volgens den schrij ver moet de Freycinet gezegd hebben: „Ik ademde in een atmosfeer, die mij de overtuiging schonk, dat Dreyfus zal wor den vrijgelatene. Nadere berichten worden gegeven over Triffand, den vermoedelijken pleger van den aanslag op Labori Zijn signalement komt uit; bovendien is bij hem gevon den een revolver met 6 schoten, waar van nog 5 geladen waren. Door de po litie wordt op zeer geheimzinnige wijze een onderzoek ingesteld. Het niet aftreden van minister Von Miquel in verband met de verwerping van de kanaal wet blijft in Duitschland het meest besproken feit. De resultaten van den gehouden Kroonraad zijn: geen ontbinding van het huis van afgevaardig den en geen aftreding van het ministerie of enkele leden daarvan. Alles zal dus bij het oude blijven. Ongetwijfeld is dit echter slechts een uitstel, want een ver andering in de politiek zoowel van per soonlijken als zakelijken aard is onafwijs baar te wachten. Hoewel wij voortdurend geruchten van oorlog tusschen Engeland en de Zuid- Afrikaansche Republiek lezen, wordt aan de Telegraaf gemeld, dat de vooruitzich ten op vrede gunstig zijn. Verscheidene besliste mededeelingep zijn door Engeland eens met handen dan weder met voeten in verlegenheid, en somtijds wel met de oogen. De blonde Josephine was inder daad, nu zij achter het kaarslicht zat, en als zy bij toeval met het edel gelaat uit dien lichtglans opzag, verblindend schoon. Dit werd alleen door Frock opgemerkt, waDt de majoor, noch Leonore sloeg hier acht opeerder misschien de »door en door brave" ontvanger. Gelukkig stiet de majoor vlijtig met het glas aan, en be- gou eindelijk de bruisende Champagne te laten rondgaan. Dat bracht onzen blee- ken wijsgeer in die opgeruimde stemming welke de overigen hadden. Nu werd hij zelfs spraakzaam en beminnelijk, vooral hield de levendige snapster Lenonore zich welwillend met nem bezig Zjj luisterde gaarne naar hem, wanneer hij sprak, en daar hij bemerkte, dat zy niet vlug uit het hoofd kon rekenen leer de hij daartoe de kleine kunstgiepen. Dat gaf het kind aanleiding, hem zonder ver dere plichtplegingen te verzoeken, haar leermeester te worden. Zil beloofde hem het verlies zijner voormalige leerlingen in het huis van den raadsheer, van wie hij met veel belangstelling gesproken had, door dankbaarheid volkomen te vergoeden »want," zeide zy, »dat waren toch maar jongens, en die vergeten iemand dadelijk en zijn te wild en te vluchtig." Frock liet zich de belofte ontvallen haar elke week woensdag- en zaterdagavonds een paar uren les te zullen geven. De majoor drukt6

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1