JONATMJROCL No. 1353. Woensdag 30 Augustus 1899. 15e 3 aai». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaand eren F. D1ELEMA1Y, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit, Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Tegen half zeven in den morgen was de ruime zaal van het Lyceum te Ren- nes, Vrijdag wederom gevuld met een groot publiek van civielen en militairen. Weinig nieuws bracht echter de zitting mede. De eerste getuige, die optrad, was de heer Rouland Strong. Deze verklaarde dat Esterhazy hem medegedeeld heeft, dat hij het bordereau geschreven heelt, dat hij tegen een bepaalde som aan mevrouw Beers, eigenares van het Engelsche blad >Observer< een bewijs zou geven, dat hij het stuk had geschreven, dat hij dit la ter weigerde enz. Na Strong verkreeg sergeant Levêgue het woord. Deze had Dreyfus in Sept. '94 aan het werk gezien in het bureau aan het ministerie van oorlog. Dreyfus ver klaart echter, dat hij toen op bevel van commandant Mercier-Milon een werk ver richtte. Nu volgden als getuigen twee schrift kundigen, de heeren Gobert en Bertillon. Op last van den minister van oorlog heeft Gobert het bordereau onderzocht, En het resultaat van zijn onderzoek is nog steeds, dat er een soort van over eenkomst bestaat tusschen het schrift van het bordereau en dat van Dreyfus, doch dat er een vaste overeenkomst be staat tusschen het schrift van het bor dereau en dat van Esterhazy. Het oordeel van Bertillon berust niet op de ervaring van één dag, want drie soldaten dragen groote portefeuilles met papieren, kaarten, enzen leggen die op een tafel voor de getuigenbank. DE SCHULDIGE. Reeds den volgenden dag werd hij uit den kerker weder in een aangenaam, vroo- lijk. en goed gemeubelde kamer overge bracbtalleen ijzeren tialien, slot en gren dels der dikke deur en de schildwachten voor dezelve lieten bemerken, dat hij nog gevangen was. De spijzen waren beter hij ontving er zelfs wijn bij. Het stond hem viij, zich schrijfgereedschap en boeken tot uitspanning te laten komen. Men zeide hem dat is alios door tusschenkomst van een aanzienlijken persoon geschiedde. De goede Frock was met deze deelneming in het geheel niet ontevreden, doch dacht toch, dat hem te veel eer werd aangedaan. Van meer belang werd net voor hem, toen hij voor eene commissie 7an de kri- minele rechtbank werd gebracht, en onder zijne rechters ook den heer von Schwarz ontdekte. Waarschijnlijk gelooide deze, nadat bij Fiocks gedrag voor de politie vernomen had, dat deze zijn handschrift ciet herkend of'althans vergeten had. Met eeneu heimelijkon, boosaardigen blik be schouwde de heer von Scbwaiz den bin- nentiedenden b3schulaigde en hij vond er zelfs behagen in door zijn onderviageu Dit geeft onder het publiek eenige hi lariteit. Van half negen tot half twaalf sprak Bertillon onafgebroken door, dossier na dossier openend, telkens den rechters kaarten, lichtdrukken, fotografieën, ge kleurde vergrootingen van de handschriften overhandigend, terwijl hij met proeven bewijst, dat Dreyfus de schrijver van het bordereau is. Telkens kwamen de advocaten Labori en Demange van hunne zitplaatsen en gingen naar de tafel, om inzage te ne men van de paperassen. Een enkele maal krijgt ook Dreyfus een lichtdruk in han den, dien hij aandachtig beschouwt. Zaterdag 26 Augustus wordt de zitting om half zeven hervat Labori en Deman ge stellen nu Bertillon een aantal vragen, waardoor hij erg in verwarring komt, en verscheidene vragen verward beantwoordt. »De bewijsvoering van Bertillon* roept de verdediger eindelijk uit, waggelt dus op hare grondslagen. Ook Dreyfus maakt eenige opmerkingenhij geeft enkele nauwkeurige verklaringen. Thans volgde een heftige discussie tus schen Mercier, Maurel en Freystaetter over de veroordeeling van Dreyfus in '94. Tegen 11 uur was dit incident afge- loopen. De teekenaar Darat-Javal komt nu aan het woord om door middel van een zwart bord aan te toonen. dat Bertillon zich vergist heeft, en dat Dreyfus niet de schrijver van het bordereau is Om 11.50 uur werd de zitting, zonder dat er iets merkwaardigs voorviel, geslo ten. In de rue de Chabrol te Parijs blijft de verlegenheid van Frock nog te ver meerderen en zijne schuld nog blijkbaar der te maken. De beschuldigde bemerkte met veront waardiging de onbeschaamdheid van dezen man. LaDg worstelde hij met zijnen toorn. Doch toen eindelijk de heer von Schwarz zich ook een woord van den gouden snuifdoos liet ontvallen, om Frock nog meer in verdenking te brengen, bleef Frock zich zeiven niet langer meester. »Tot dus ver" zeide hy tot den raads heer, »heb ik uit medelijden met mijne voormalige kweekelingen gezwegen doch uwo wijze van handelen dwingt mij mijn stilzwijgen te vei breken, en te zeggen wat ik weet, en waarover ik tot hiertoe niet bepaald ondervraagd beD. Het is waar dat ik Diet de opsteller dier verhandeling ben, waarin men bet hol heeft beleedigd, en men misschien ten nadeele van het zelve, staatsgeheimen heeft geopenbaard. Het is even zoo waar, dat ik ook den schrijver niet ken, noch hem, die mij het opstel bracht om schielijk af te schrijven. Doch ik kende de hand van hem, die het oorspronkelijke schreef, hetwelk men mij om af te schrijven gegeven heeft. Het was de band van den raadsheer von Schwarz." De raadsheer glimlachte verachtelijk, doch hij kon niet geheol en al zijne ver warring ontveinzen. Zijnen ainbtgenooten omging d:t niet. Intusscheu deed de voor zitter den beschuldigde opmerken, dat hij eene beschuldiging deed, die moeilijk te de toestand onveranderd. Tegen halftwaalf deed zich echter een incident voor, toen mevrouw Cantaloupe met een commis saris van politie voor de woning van den heer Guérin kwam Na eenig schel len werd de zwaar gebarricadeerde deur geopend. Mevrouw Cantaloupe, wier zoon in de woning ziek ligt, maakte zich be kend, werd daarop binnengelaten, en kwam na eenigen tijd terug, Guérin hartelijk de hand drukkende. Thans is een gerechtelijk onderzoek tegen Guérin begonnen, wegens het schie ten op de politie. Het schijnt dat de re geering krachtige maatregelen wil nemen; een bevelschrift ter arrestatie van Guérin is reeds onder de deur geschoven. Met de crisis, die door het vallen der kanaalwet in het Pruisische parlement is ontstaan, is ook de belangstelling voor de Kamerzitting geweken, en is aller oog gericht, op de dingen die komen zul len De Kroonraad heeft wel reeds ver gaderd, doch niets is van de beraadsla ging uitgelekt. Gissingen en nog eens gis singen worden gemaakt. Zeker echter schijnt het te zijn, dat noch de heer Von Miquel noch de rijkskanselier aireede het plan gevormd te hebben om af te treden en op hunne lauweren te gaan rusten. Den lsten September zal de groote herfstrevue van het Duitsche leger plaats hebben, terwijl Keizer Wilhelm den3<ien naar den Elzas verstrekt om aldaar de groote manoeuvres bij te wonen.j De gespannen toestand in Oostenrijk tusschen Duitschers en Czechen is nog geenszins veranderd De katholieke partij heeft bij monde van haren leider dr. Katheén als hare meening uitgesproken, bewijzen was. »Het is mogelijk," antwoordde Frock, »dat het oorspronkelijke vernietigd is, zoodra men mijn afschrift bezat. Doch dat ik het schrift van den raadsheer von Schwarz zeer goed herkende, bewjjst mijn zakboek je, in hetwelk k mijne werkzaamheden opteekende, en hetwelk onder mijne overige papieren bij de gebeime politie berust. Ik herinner mij dat ik onder do aantee- keoingen van den dag ook geschreven heb, eene verhandeling zonder titel afgeschre ven te hebben, en er op den rand bijvoeg de opstel van R. v. S. betgeen beteekent geschreven door den raadsheer von Schwarz." Op eenen wenk van den piesident bracht een gerechtsdienaar eene kist. In dezelve bevonden zich Frocks papieren. Hij vond het boekje, zocht den datum op, vond de plaats, welke aan de gebeime politie scheen ontgaan te zijn. en bracbt die onder het oog der rechters. De zaak was, zooals de beschuldigde had opgegeven. Fiock werd daarop dade lijk weder naar zijne gevangenis terug gebracht. Reeds den volgenden morgen werd hem zijne ophanden zijnde bevrijding, en te ge lijk do gevangenneming van den raads heer aaugekondigd, want door de naspo ringen der politie was ook de man, die bet opstel bjj Frock gehracht had, om af te schrijven, volgens de door hem gege- veuo aanwijzingen, in een afgelegen hoek dat het hoog tijd wordt, dat de partijen tot een vergelijk komen en dat zij steeds zou opkomen voor het recht der Duit schers, voor zoover het de belangen van het Rijk betrof en dat zij gelijkheid van rechten wil die in overeenstemming is met de godsdienstige, nationale en politieke ontwikkeling. De vijandelijkheden op de Philippijnen zijn ook nog niet gestaakt. Zoo gemak kelijk zijn de bewoners niet onder het Amerikaansche juk te brengen en de Amerikanen zullen wellicht nog al eens spijt gevoelen den strijd met Spanje te hebben aangebonden. De regeering heeft nu weer besloten 20 regimenten naar Manilla te zenden. De correspondenten der Engelsche bladen ln de Transvaal meenen, dat een oorlog tusschen Engeland en Zuid-Afrika weldra zal uitbreken. Zij wijzen er toch reeds op, dat de Boeren zich reeds in het Noor den verzamelen en daar hun legere hebben opengesteld. Niets weet men mede te deelen over het antwoord aan de Engelsche regeering van de Transvaal. Wel is het opmerke lijk, dat er steeds troepen uit Engeland naar 't land der Boeren worden gezonden. In een meeting te Johannesburg zeide generaal Piet Joubert, dat hij nooit zou ophouden met pogingen te doen om den vrede te behouden. Maar als de Trans vaal gedwongen zou zijn om te vechten voor de onafhankelijkheid, dan zou het zijn tot deu dood. Men meent te Antiles den man gevon den te hebben die het schot op Labori loste. Hij is Trilland genaamd. 39 jaar oud en be antwoordt aan het signalement. der stad ontdekt en opgebracht geworden. Zijne getuigenis kwam volmaakt met die van den onschuldigen Frock overeen. Bei den werden nog bijeen gebracht om el kander te herkenneD. Op denzelfden dag Jat dit gebeurde, wachtte Frock nog eene andere verras sing. Hij ontving een bezoek van den ma joor van Tulpen, die door eene onbeKende vergezeld werd. De oude majoor was ver rukt hem weder te zien. Hij drukte hem met aandoening aan zijne borst. »Alles heeft toch zijne goede zijde zeide de majoor. Zoo men u niet in de gevangenis had geworpen, zouden wij u in eeuwigheid niet hebben wedergevonden. Maar uw rechtsgeding heeft gerucht ge maakt, «n op deze wijze nebbben wijde plaats van uw oponthoud vernomen." »Mij kent gij zeker wel niet meer vroeg nu ook de man die den majoor vergezelde. Frock aig hem lang aan, vervolgens antwoordde hij, zich eerbiedig buigende: »Uwe hoogheid bewijst mij eene eer, welke ik niet verdiend heb." Deze eer is niet zoo onverdiend. Gij verdient meer. Zoo gij mij bij de scher mutseling, in welke gij mij in België ge vangen maakte, niet zoo edelmoedig tegen uwe kameraden verdedigd hadt, dan was ik reeds lang niet meer geweestgij hebt mij bet leven gered, en dat lidteeken het- welk uw voorhoofd versiert, van dien dollen jager, die mij wilde iiederhuuwun, in rnyne plaats ontvangen.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1