Kinnen land. Bij beschikking van den minister van binnenlandscbe zaken is voor het tijdvak van 1 September not en met 31 December 1899, becoemd tot assistent van het ri]ks- landbouwproefstation te Goes, P. van Houwelingen te Hooi n, en is met ingang van 1 September 1899, aan M. P. J. Klaverweiden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent aan genoemd station; is. voor het tijdvak van 1 Sep tember 1899 tot en met 31 Maart 1900, benoemd tot assistent van het rijksland bouwproefstation te Hoorn M. P. J. Kla verweiden te Goes, en is, met ingang van 1 September 1899, aan P. van Hou- weiingen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als assistent aan genoemd station, De Tweede kamer der Staten gene raal is bijeengeroepon tegen Woensdag 6 Septembei a.s., 's namiddags om half 2. Laudbonw. In de St. Ct. is opgenomen een staat van de gevallen van besmettelijke vee ziekten in Nederland, voorgekomen gedu rende de maand Juli jl. Het mond- en klauwzeer kwam in het rijk voor bij 19.922 dieien en 1475 eige naars, kwade droes 4 (4), schurft 208 (57), rotkreupel 38 (11) vlekziekto 135 (85), miltvuur 23 (16), hondsdolheid 2 (1). In Zeeland kwam het mond- en klauw zeer voor bjj 566 dieren van 43 eigenaars. Meer dan 50 gevallen kwamen voor te Axel 53 (5), Cadsand 156 (4), Middelburg 52 (5) en Zuiddorpe 90 (7). Vlekziekte kwam voor bij 6 dieren van 4 eigenaars; hondsdolheid btf twee stuks vee van 1 eigenaar te Westdorpe. De cijfers tusschen haakjes geplaatst, duiden het getal eigenaars aan. AXEL, den 2a Augustus 18»». Men schrijft uit Koewacht aan de M. Ct.: De toestand 7an den op Zondag 6 Au gustus in een vechtpartij verwonde D. d. S. alhier is minder gunstig te noemen. De bekomen buikwonde werd in den loop der vorige week voor de tweede maal dichtgenaaid, daar door een onwillekeurige lichaamsbeweging, net niezen, de naad moet losgesprongen zijn thans is dezelfde bewerking voor de derde maal toegepast. Men wil, dat her. burgerlijk armbestuur der gemeente pogingen aanwendt om d. S. in een hospitaal te Gent opgenomen te krijgen, waar de kans op spoediger herstel natuurlijk grooter is. Intusschen moet de vrouw van de S. met haar vijf schrift was, doch dat hjj dit spotschrift niet zelf had opgesteld, nog minder laten drukken, maar voor geld had overgschre- ven, zooals zijn beioep medebracht. Op de vraagwie hem het oorspronkelijke had gegeven om af te schrijven, antwoord de hij, een onbekende, wiens gestalte en kleeding hij wel nog ten naastenbij kon uitduiden, doch wiens naam hij nooit ge hoord had. De rechter van instiuctie schudde met het hoofd. Frock had reeds op de tong. te bekennen, dat hij het orgineel9 hand schrift voor een werk van den heei von Schwarz zal gehouden. Daardoor kon hij misschien op eens van alle verantwoor delijkheid ontslagen worden. Ook bij had geene reden zijne voormaligen dwingeland te verschoonen Doch hij dacht op dit oogenbük aan zijne beminde kweekelingen die hem altijd dierbaar waren en hij dacht edel genoeg, hen niet ongelukkig te willen maken, terwijl hij hunnen, waai schjjn lijk door dat opstel zeer schuldigen vader ver ried. Hij zweeg dus, en werd weder naar zijne gevangenis terugbracht. H(j werd nog eenmaal verhoord en weder teruggevoerd. De politie scheen altijd groote verdenking jegens hem op te vatten, dat hij zelf de schrijver, of toch ten min ste met denzelven wel bekend was, want onder de hem voorgelegde vragen bad hij misschien sommigen te lichtzinnig beant woord, en daardoor zich ze)ven weder sproken. jeudige kinderen toch ook leven het is in dat gezin, waarvoor de man alleen iets verdienen kan, in dezen tijd natuur lijk alles behalve couleur de rose. Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houden veemarkt waren aangevoerd 12 stieren, 81 ossen, £2 koeien, en 105 vaar zen. samen 250 beesten, die evenals de vorige week vlug en aan goede pi ijzen verkocht werden. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 37 Augustus 1899. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. (Hulpkerk.) Voorm. 9 ure Ds. J. M. Mulder Nam. 2 ure Ds. J. M. Mulder (van 's-Hertogenbosch.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zitting 25 Augustas 1899. A. C. "W., 38 j., huisvrouw van P. J. v. R., zonder beroep te Axel, is wegens beleediging ver oord. tot f5,of 5 dagen hecht. J. J. H., 49 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gev. O. B., 33 j., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens overtreding der politieverordening te Ter Neuzen, veroord. tot 2 maal f 5,boete ten behoeve der gemeente Ter Neuzen, subs. 2 maal 1 dag hecht. P. A. H., 24 j., hakker te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 7 dagen gevangenisstraf. In zake A. v. C., 36 j., jager te Axel, geappel leerde van een vonnis van het Kantongerecht te Rulst en appellant van twae vonnissen van het Kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij hij voor ieder vonnis ter zake van overtreding der wapen wet door eerstgenoemd Kantongerecht is ontslagen van rechtsvervolging en door laatstgenoemd Kan tongerecht voor ieder vonnis afzonderlijk is ver- oora. tot 7 dagen hecht., is het vonnis van het Kantongerecht te Hnlst vernietigd en geappelleerde veroord. tot flO,— boete subs. 5 dagen hecht, en de heide vonnissen van het Kantongerecht te Ter Neuzen bevestigd, met uitzondering der straf en appellant voor ieder vonnis veroord. tot f 10, boete of 5 dagen hecht. Heden diende voor deze rechtbank de zaak tegen A. B., 26 jaar, polderwerker, geboren eu wonen de te Hontenisse, thans gedetineerd te Middelburg ter zake dat hij in den nacht van 11 op 12 Juni jl., omstreeks 12 uur te Zeedorp, gem. Ossenisse, gepoogd heeft, Cecilia de Roos, in hare woning van het leven te berooven. Tegen hem werd een gevangenisstraf van 2 jaar geëischt. Uitspraak 1 September a. s. Gemengd Nieuws. De ongeregeldheden te Hilversum. Sedert Zondag was het daar al rumoerig. Socialisten die in den tuin van prof. Van Rees een meeting gehouden hadden, trok ken na afloop in groepen mat roode vlag gen door het dorp, waartoe ze vergunning hadden, mits ze niet zongen. Het publiek dat die optocht geleidde, gat zjjn ontevredenheid hierover te kennen, door er dapper op los te zingen »Oranje boven, weg met de socialen*, »Leve Wll- helraien* enz. Hier en daar ontstonden botsingen, werd met stokken geslagen en met steenen geworpen. De vlaggen, drie in getal, werden verscheurd en den socia- Reeda drie weken was hjj in de gevan genis geweest toen er andermaal wachters verschenen, niet om bem in bet verboor te brengen, maar naar eene andere ge vangenis, en wel naar eenen eigenlijken kerker. Daar beviel het hem op enkel stroo, bij water en brood, in eeuwige duisternis, al beel slecht. En toch zwoer hij in zijn hart den Raadsheer niet ongelukkig te maken, want dacht hij, blijf ik bij mijne eerste getuigenis volharden, wat kan men mij doen? Hoopt men mij misschien door stroo en slechte kost tot eene openharti ge bekentenis te dwingen, dan zullen de boeren zich vergissen. Ik zal het wel uit houden. Ten laatste moeten zij mij toch weder ontslaan, en ik heb mijnen kwee kelingen angst en bittere tranen bespaard. Wordt vervolgd.) listen eindelijk bp hun vertrek met de Gooische stoomtram, uitgeleide gedaan met een luid »Oranje boven.* Er was gisting onder het volk, reeds dagen lang, en die uitte zich in verband met de afschaffing der kermis in den avond en Dacht van Maandag. In dien avond en voornacht trokken groo te troepen joelende en zingende het dorp door en werden hier en daar spiegelruiten in winkels ingeworpen. Op den burgemees ter doelende, werd geschreeuwd, »hanghem op.« In 20 winkels, waarbij van raadsleden zjjn spiegelruiten vernield. Ook bjj den burgemeester op den Vaartweg In het ge heel, ongeveer 100 ruiten. De politie was te zwak om krachtig op te treden, en daarom werd infanterie uit Naarden en cavallerie uit Amersfoort ont boden. De geheeien dag van Dinsdag ging vrij rustig voorbij; de infanterie liep patrouille en bevel was gegeven om alle herbergen om zes uur te sluiten. Na dien tijd werd het op straat drukker, en op de Groest was een menigte bjjeen die op een duizend personen geschat wordt. Die menigte wond zich hoe langer hoe meer op. Tegen zeven uur werd de eerste steen geworpen, waarschijnlijk door een relletjes maker, spoedig volgde meerdere. Ook be gon men in het halfduister op een pleintje de twee groote rioolplaten die dwars over de straat loopen op te breken. Men beweert dat een der cavalleriepaarden in het open riool struikelde en mat zijn berijder op hol sloeg. Anderen zeggen dat het paard op de keien uitgleed Hoe het zij, de cavallerie vond er aanleiding in, een chargetje te maken en de infanterie, ongeveer 20 man stelde zich op. In een oogwenk was de straat schoon, doch van achter bekken en boomen vlogen nog steeds steenen. Te acht uur werd de eerste sommatie gehouden. »Gaat naar huis, of geweld zal worden gebruikt," tot driemaal toe. En daarop vielen de eeiste schoten. Er schjj- nen dadelijk eenige gekwetsen gevallen te zjjn, die haastig door hun makkers in een huis werden gesleept, doch in het midden van de straat, vijftig meter van den troep af, bleef een man onbeweeglijk liggen. De staat was plotseling uitgestorven. Hier en daar hoorde men uit een dicht huisje een woedenden kreet als de sommatie had ge klonken van schiet maar op smeerlappen Tegen half negen werd korten tijd na elkaar vrij hevig geschoten op elkeen die zich over de straat durfde bewegen. Met het bewuste pleintje als middelpunt werden nu naar alle zijstraten eenige manschappen opgesteld, die /.onder genade hun luguber »Gaat naai huis!* deden weergalmen, doch men schoot niet meer. Een enkel schot nog te kwart voor tien. Na een korte vei kenning in den omtrek kwam een luitenant der huzaren op het centrsle punt terug, met de mededeeling, dat men op hem geschoten had, vanwaar wist men niet. Om half tien werd een bran card gebracht, om den man, die als zwarte schaduw dwars over den weg lag op te nemen. Men dacht een doode te vinden, doch toen de verslagever van het Hbld, waaraan de meeste bijzonderheden hierom trent ontleend worden, bjj het ophelpen tegenwoordig, helpen wilde, barste hjj in kermeD uit: mijn been, mjjn been!* Behalve de Groest bleef het dorp rustig. Op het stationsplein, dat geheel was afgezet werd in den vooravond gechargeerd. Men sprak van drie gewonden, die lichte sabel houwen hadden opgeloopen, doch na ver bonden te zijn naar buis konden loopen. Ook gaat het gerucht dat een doode, een jonge man, die juist als huzaar zjjn tijd uitgediend had, en die zich niet snel genoeg uil de voeten maakte Een politieagent werd in het gelaat ge wond. Tot in deD nacht bleven sterke patrouilles door het dorp en daar buiten om gaan. Dinsdagavond zijn zes a zeven personen gewond. Een smidsknecht, zekere Eikelen burg, is aan de wonden overleden hij was juist uit den militairen dienst gekomen. Twee gewonden zijn in de ziekenverpleging opgenomen. Een heer, op weg naar het station, werd licht, een besteller ernstig door een kogel gewond. Volgens later bericht is het aantal ge* wonden nog niet bekend. De justitie doet daarnaar onderzoek bij de doctoren. Door dr. Niemeyer alleen werden 7 patiënten verbonden, waarvan 2 door sabelslagen en 5 door kogels waren getroöen, waarvan een uit een been werd gehaald. Men vreest voor nieuwe opstootjes en zegt dat de mi litairen tot na Koninginnedag te Hilversum zullen blijven. De ongeregeldheden hebben zich Woens dag niet herhaald. Op de Groest werd de gewone weekmarkt gehouden. In den vooravond had nog een kleine schermut seling plaats in de Bussummerstraat, waar] nog een ruit werd ingegooid. De tappe rijen en bierhuizen bleven tot den gewonen tjjd van sluiting, elf uur, open. Het getal der Dinsdagavond gewonden bedraagt tien. In het R. K. gasthuis liggen er drie, een 35-jarige timmerman, die eet vrouw en acht kinderen heeft, een sigaren-j maker uit Naarden en een 17-jarige schil dersknecht. Geen der drie patiënten verkeert in on-: middelijk levensgevaar. De man, die gedood is, wordt door zjjo patroon een oppassend man genoemd. Hjj was de vorige week als huzaar uit den dienst ontslagen. Toen de cavalerie aan rukte, liep bij de Leeuwarderstraat uit, om zijne vroegere kameraden te zien. Op den hoek der straat trot hem in den duister de lantaarns -varen uitgedoofd een kogel, die hem door den neus en de her senen is heengegaan. Een paar stappen deed hjj nogtoen viel hjj neder. Door buren werd hij de smederij binnengedragen 's nachts om 2 nur beett de politie het ljjk weggehaald en naar de begraafplaats overgebracht. In den nacht van Dinsdag op Woensdag vervoegde zich aan het hoofdbureau van politie te Utrecht een in Hilversum werk zaam geweest zijnde sigarenmaker, die bfl de aldaar plaats gehad hebbende opstootjes een schot in den rechterarm had bekomen. Per brancard werd de man naar het zie kenhuis vervoerd. M. Ct. Hoe dwaas soms, zelfs door autori teiten, van wie men zulks niet verwachten zou, gehandeld wordt om aan de voorschrif ten der wet te voldoeD, kan uit het navol gende weer eens bljjken. Toen zeer onlangs in de Limburgsche gemeente V. door de gemeentepolitie een persoon was aangehouden wegens een aan zienlijken diefstal en het voor het onder zoek noodzakelijk was dat de aangehoudene in voorarrest werd gehouden, moest de aan gehoudene ter voldoening aan de voor schriften der wet gelucht'' worden. Daar echter in of oabjj het arrestanten- lokaal daarvoor geene inrichting of gelegen heid bestond, was goede raad duur. De in den dienst vergrijsde commissaris van po litie wist echter wel raad; hij iequireerde zjjn oudsten 60-jarigen, eveneens in den I dienst verharden veldwachter, boeide deze met den aangehoudene aaneen, en stuurde toen beiden uit wandelen langs straten en plei en der gemeente V., totdat de aange houdene genoegzaan gelucht was. De afzettersgeschiedenis met een jon- dame in een kappersetablissement te Rot terdam, is onzen lezers bekend. De zaak is zoo opgelost, dat een der employés ont slagen is, omdat hjj die jongejuffrouw tot dupe gemaakt had. Het is hierbjj als in regeeringskringen, een zondebok moet er zijn, Maar het feit op zich zelf staat toch niet alleen want, er zjjn wel meer van die inrichtingen, waar het gewoonte is, goed te rekenen. En vol gens het bericht, had die employé nog eerst met anderen gesproken. Een door de bouwpolitie te Rotter dam ingesteld onderzoek, in verband met den brand in de vuurwerkfabriek van den heer Gall aldaar, heeft ertoe geleid, dat gebleken is, dat in een kippenhok, niet tot bergplaats bestemd, 101,5 KG. vuurwerk eu *n 't zoogenaamd magazijn 167 KG. aanwezig waren, terwijl slechts 25 KG. vergund is. Daarenboven werdeD in den tuin nog verscheidene potten met licht ont- brandbare stoffen gevonden. Een en ander zal wel aanleiding geven tot een gerech- teljjk onderzoek.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2