JONATHAN PEÖCL No. 1352. Zaterdag 26 Augustus 1899. I5e «Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE EÖERANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMENTS PR IJ S per 3 Maanden 50 oentfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De ongeregeldheden hebben zich te Pa rijs gelukkig niet herhaald. Er moeten Zondag niet minder dan 71 politieagenten gekwetst zijn. De St. Josefskerk is niet ontwijd en dus weder geopend, de daarin aangerichte schade bedraagt 20,000 francs. Het gebeurde is natuurlijk sterk af te keurenmaar het. is niet anders te be schouwen dan als een gevolg van de toe nemende verbittering van het volk tegen de geestelijkheid, welke blijkbaar in den strjjd om het recht de zijde van het on recht kiest. De voornaamste schuldige is echter bekend Het is niet Sebastien Faure, de anarchist, maar de regeering, die een week lang de anti-semitische anarchie heeft geduld, en, die nu naar het schijnt zelfs nog niets gedaan heeft om de orde te herstellen Wat Sebastien Faure betreft, hij zal kras worden aangepakt en vervolgd we gens oproer en poging tot moord. Ook vier andere raddraaiers zullen worden vervolgd wegens misdrijven tegen het gemeene recht, zooals diefstal in een kerkgebouw, verbreking van afsluiting poging tot brandstichting, beschadiging enz, Uit Fransche bladen blijkt nog. dat bij het station van den Oosterspoorweg twee schoten zijn gelost op den profeet van politie Lepine, die zelf de leiding op zich had genomen en later op den onderchef van de gemeentepolitiemaar alle schoten misten. Voor het uiteendrijven der me nigte iD dat deel der stad zijn ook ge regelde troepen gebezigd, wat slechts zelden voorkomt. Het waren toevallig twee compagniën van het oude regiment HET SPOTSCHRIFT. Zoo verliepen voor den armen Frock jaar en dag. Wat moet ik van zijn eenvoudig leven verhalen, dat rjjk aan arbeid en vreugde was? Iedere dag keerde hetzelf de vermaak, hetzelfde werk terug. Hij was tevreden. Hij bemi de. Hjj had weder een wezen op de wereld waaraan hij zich verbonden gevoelde. Een ding echter be hoorde daarbij tot de onbegrijpelijkheden namelijk dat hij uit zonderlingen eigenzin zich nooit de moeite gaf de verwster eens van nabij te bewonderen, of wel zelfs hare oplettendheid op zich te vestigen, want dat zij door den verrekijker dagelijks be spied en bemind werd, kon haar in hare droomen zelfs niet invallennog veel minder zou zij op de gedachten gekomen zijn, ook van hare zijde een verrekijker in de handen te nemen, un met gewapend oog den man op het observatorium te zoeken. Hij bleef dus voortdurend bij haar onbekend, en het lijdt geen twijfel, hij wilde het zoo. Misschien bad hij ook reeds de opmerking gemaakt, dat zekere schoon heden slechts op eenen afstand moeten gezien worden, om beminnelijk te blijven, Sin veel, dat in de verte gezien bemin van Esterhazy. Datzelfde regiment heeft ook Maandag manschappen moeten le veren voor de bewaking van de Rue Chabrol. Guérin liep 's middags op het platte dak van zijn fort naar de soldaten te kijken. Yreemd genoeg, dat niet eens de een of ander probeerde dien oproer kraaier neer te schieten. En terwijl dit alles in Frankrijk voor. valt en de gemoederen opgewonden zijn door al wat gebeurd is en nog dagelijks voorvalt, komt een bericht uit het Zwarte Werelddeel, dat niet weinig indruk maakt. In 1896 werd door de Fransche over heid in Afrika een kleine expeditie uit gezonden, welke in opdracht had van dq Senegal, dwars door Fransch Soudan, naaf het meer Tschad te trekken. Deze tocht werd geleid door twee ka piteins, Voulet van de mariniers, en Cha- noine van de infanterie. Deze laatste isj een zoon van den generaal, dieverledeii jaar minister van oorlog was. Reeds voor eenige maanden kwamen in de voor de generaals vijandige per$ allerlei onbestemde geruchten en vragen voor betreffende deze expeditie, waaruit bleek, dat er iets was dat de regeering geheim wilde houden, terwijl de toon de| bladen bewees, dat de beide officieren zich nu juist niet door hun braafheid hadden onderscheiden. Een hunner luitenants Peteau legde hun onmenschelijke wreedheid ten laste, zoodat zij hun weg door Soedan teeken den door gruwelijke moorden. Het kabinet Oupuy heeft daarop dep overste Klobb uitgezonden om een onder zoek in te stellen en de noodige maat regelen te nemen. De overste zou zich nelijk schijnt, houdt op van nabij ons ge lukkig to maken. Zelfs het matige geluk, hetwelk hij thans genoot, duurde voor hem niet lang. Op zekeren avond weid er nog laat ge klopt. Hij stond op, kleedde zich aan eo opende op verzoek van eene beleefde maar di innende stem de deur. Een heer in eenen gi ijzen overrok m9t een degen op zijde trad binnen, achter hem stonden gewapende soldaten. »Zijt gij de heer Jonathan Frock was de vraag. »Zonder twijfelantwoordde deze zeer verwonderd. »Het doet mij leed, u te moeten aan kondigen, dat gij op bevel van den direc teur der geheime koninklijke politie in ver zekerde bewaring wordt genomen, en mij na uitlevering van alle uwe papieren, zult moeten volg6ii, waarheen ik u voeren zal Frock geloofde niet wel gehoord te heb ben. Hij was in zijne eenzaamheid zich geene andere zonden bewust, dan dat hij de scboone wascnvrouw te hartstochtelijk met den verrekijker gevolgd had. Int us schen gold hier geen tegeustreven. Twee stevige gerechtsdienaren tiaden binnen hielpen inpakken en alles verzegelen, Erock, zonder verlegenheid en overtuigd dat men zich ia zijnen persoon vergiste kleedde zich meer welvoegelijk, dan an ders; en stak met toestemming van den commissaris van politie, zijn geringen voorraad geld en zjjDen kijker bij zicb. met het bevel over de door genoemde officieren geleide expeditie belasten en als daarvoor termen bestonden, beiden naar de kust brengen om voor den krijgs raad te verschijnen Toen nu de geruchten over de ver keerde handelingen waarheid bleken, trok de overste met het in Afrika gebruikelijke sterke geleide de expeditie Voulet-Cha- noine tegemoet. Toen de beide officieren echter de nadering van hun chef bemerk ten, brachten zij zich in staat van verweer en verboden den overste met zijn troep te naderen Klobb deed antwoor den, dat hij weigerde te schieten, en kwam met zijn luitenant Meunier naar voren. Oogenblikkelijk daarop gaf kapitein Voulet last het vuur te openen. Bij het eerste salvo viel luitenant Meunier en een gedeelte van het escorte, terwijl de overste Klobb gekwetst werd, maar nielj zoo. of hij kon voorwaarts gaan. Daarop deed Voulet een tweede salvo geven, waardoor Klobb werd gedood. In het geheel zijn door de expeditie Voulet-Chanoine drie salvo's gelost, daarna werd nog wat los vuur gegeven en ten slotte een aanval met de bajonet gemaakt, zoodat behalve Klobb en Meunier 9 per sonen werden gedood en 8 gekwetst. De rest van de expeditie, welke thans var. haar beide officieren was beroofd, stoof daarna uiteen. Alle bagage en voorraad is verdwenen en vermoedelijk in handen van de beide oproerige kapiteins gevallen. De overlevenden kwamen te Dasso aan, waar zij den ondergang van de expeditie mededeelen. Het eenige wat zij terug brachten was eenige brieven van Voulet aan Klobb, waarin de overste werd mede- Waartoe juist den laatste, valt moeilijk te raden. Misschien hoopte hij op een ge vangentoren te geraken, een vergezicht te vinden en met behulp van zijne verre kijker, ook zijne gezellin met de gouden lokkeD. Hij ging des nachts tusschen ZLjne ge leiders naar de plaats zjjnsr bestemming Hij was een groot, hoog gebouw, met tnsscbenpleiuen, kruis en dwarsgangen, Een zwaar gegrendelde deur werd voor hem ontsloten. Men bracht hem in een klein vertrek, in hetwelk zich een bed uit een matras en deken bestaande, eerie tafel en een houten zitbank bevonden. Men wenschte hem eene aangename nachtrust sloot en grendelde de deur en liet hem in de duisternis alleen. Na lange over denkingen sliep hij tegen den morgen in doch dan des te vaster en zoeter. Men wekte hem eerst laat en bracht bem het ontbijt, dat eene smakelijke, krachtige soep was Hij was tot hiertoe slechts ge> woon een schralen maaltijd met water en brood te doeo. Ook beviel hem de nieuwe woonkamer wegens de groote zindelijkheid doch des te slechter het uitzicht door het getraliede venster op een kale, ledige door doodsche gebouwen omringden binnen plein. Weg was nu de voorstad, het huis van den verwer en de waterdraagster. Hij had wel willen scbreijen, doch zijn geweten stelde hem gerust. Hij twijfelde er niet aan, het misverstand, hetwelk hem in deze gedeeld, dat hij als vijand zou worden behandeld, zoo hij verder oprukte. Oogenblikkelijk is aan een andere ex peditie bevel gegeven uit te trekken om de expeditie Voulet-Chanoine te vervolgen. Den diep treurigen indruk van deze tijding op dit oogenblik kan men zich wel voorstellen. Toevallige samenloop van omstandig heden. Op hetzelfde oogenblik dat de Fransche overheid in Afrika door renboden bericht krijgt van het gruwelijk verraad van den jongen Chanoine, stond diens vader voor den krijgsraad te Rennes een onschuldige verraad te betichten, hij, de man die zelf nog geen jaar te voren een parlementair verraad had gepleegd, zoo groot als in de geschiedenis der consti tutioneel rijken niet bekend is Het hoofdpunt van de zitting te Rennes is, dat Labori is teruggekeerd, en daar door een nieuwe geest in de debatten is gekomen De belangstelling van het pu bliek is nu ook weer veel grooter, de zaal is stampvol. Bij het uitstappen uit zijn rijtuig deelde een journalist aan Labori mede, dat Roget papieren van Esterhazy ontving en werkelijk hield de generaal bij het binnentreden een groote verzegelde enveloppe in de hand. Labori heeft verdachte pakketten ontvangen men dacht aan een aanslag, maar het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de pakketten niet anders inhielden dan wondzalf. Dreyfus moet door de verschillende aan doeningen der laatste dagen, eenigszins ge leden hebben. Nu, dat is ook geen wonder na de nieuwe marteling welke hij in de onaf zienbare reeks beschuldigingen ondergaat. eenzaamheid gebracht had, spoedig op le helderen. Des middags verscheen er een voedzaam gerecht uit brood, vieesch en groente bestaande vervolgens versch wa ter om zijnen dorst te lesschen. Zoo goed had hij het in lang niet gehad: en het uitzicht, en de verveling er af gerekend, leefde bij kostelijker als koninklijk ge vangene, dan eertjjds als copist. Na den middag werd hij in verhoor ge nomen. Hjj stond voor eene met zwart laken bedekte tafel, aan welke eenige gestren ge beeren der hooge politie zaten. Nadat men hem over zijne afkomst, naam, ou derdom en beroep ondervraagd had, legde men hem een gedrukt werk voor, en vraag de hem, of hij er de schrijver van was? Hjj zag het boek in. De iüboud scheen hem niet onbekend te zijn doch hij kon dadelijk en met vertrouwen antwoorden, dal hij de schrijver niet was, want hjj had nog nooit van zijn leven iets laten drnkken. Men diong ernstig bjj bem aan, de waarheid te zeggen, hij bleef bij zjjne getuigenis volharden. Nu kreeg de voorzitter eenige beschre vene papieren voor den dag, reikte die Jonathan over en vroeg: »kent gij dit schrilt Frock herkende het dadelijk. Het was het zijne het was hetzelfde af schrift, hetwelk hj) eens van eene staat kundige verhandeling van den raadsheer von Schwarz had moeten maken. Zonder zich te bedenken, bekende hjj dat het zijn

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1