Binnenland. («emeiigd Nieuws. Atjeh. Aan bet »Adv. Blad voor Su matra's Westkust* scbreet men De generaalscbe, Tjoet Nja Din. een der ecbtgenooten van wijlen Oemar, zet het zaakje van naar man nog voort en schijnt op Atjeh's Westkust steun te vin den. Er is althans bericht ontvangen van Poeloe-Raja, dat aan den overwal Telok Kroet een honderdtal gewapende bonö- genooten van het kranige weeuwtje zouden zitten. Vijftig bajonetten onder een detache mentscommandant zijn er op afgegaan om die lui in 't oog te houden en hun te beletten, zich bjj Tjoet Nja Diu te voegen. Luitenant Betjerinck lost den commandant nu en dan af in het betrok ken bivak. De luidjes, die op Poeloe-Raja buiten de benting wonen, zitten in duizend vree- zen, want op het eiland zijn maar vijf-en- twintig man ter bewaking achtergebleven. Het N. v. d. D. ontving het volgen de telegram uit Batavia Een patrouille uit Padong Tidji doodde Hadji Oemar en zijn schoonzoon. Veel geweren en ammunitie werden in beslag genomen. Het hier bedoelde hoofd behoorde tot de partij van Panglima Polim en den pre sident Sultan. Hij was een der leiders van het verzet, dat alleen kan onderdrukt worden door voortdurende werkzaamheid en snel optreden. De VII Moekims Pedir, waar het boven staande gebeurde; zullen door de volein diging van de trambaan (Sigli - Padang Tidji) spoedig geheel gecacificeerd zijn, evengoed als de XII Moekims. Uit de jongste mail, dt. 18 Juli blijkt opnieuw, dat het krachtig optreden oneer den gouverneur-generaal Van der Wgck in de laatste jaren den toestand voor ons veel gunstiger gemaakt heeft. De gun stige berichten blijven aanhouden, en ook deze mail bracht er ons weder. Da Java Ct. deelt mede, dat ook de broeder van Tjoekoe Gondong en Toekoe Hakein Kro- eeng, alsmede Toekoe Sawakoews, zich tei onderwerping in ons bivak lieten aan dienen. Het uitgebreide Atjeh-verslag over Juni verbaalt, dat het bendeboofd T, Ah sapi, J. Koewang, T. Tjoet Mahmoets be middeling inriep om vergiffenis te krijgen. T. Tjoet Mahmoet werd geïnstrueerd T. Ali te doen weten, dat hij zich onvoor waardelijk te onderwerpen en aan te mel den had bij het bestuur of bij patrouilles ter Westku«t, dan wel in Lhong. bloote oog onzichtbare staatster, of eene nieuwe planeet, of de plaats derschitte- ïende Venus te ontdekken, dan Frock alle dagen stuk voor stuk de voorwerpen monsterde, die zich opdeden in de vlakte welke zich voor hem uitstrekte. Eindelijk trad hij met den verrekijker op gezette tijden geregeld aan hat venster, al zag hij ook nog zoo vele en zoo dringende werk zaamheden op zijne tafel liggen. En kwamen er ook van zijne begun stigers hij liet zich niet storen. Zg moesten wachten. Gelijk men later heeft vernomen, bestond hiertoe eane gegronde rede. Hij had de ontdekking eener ster, en wel van die eener Venus gedaan. Hij beschouwde namelijk eens een der huizen in de verwijderde hoofdstad. Het huis was klein, doch zeer netvoor hem alleen van de achterzijde zichtbaar, waar achter in den tuin eene fontein was. Aan deze fontein kwam ge woonlijk des zomers om zes, des winters om acht uur een schoon en slank meisje zij was netjes gekleed, vulden hare em mer met water, bracht die in huis en her haalde verscheidene malen dit werk som tijds geschiedde dit ook na den middag otn een uur. De bezigheden van het meisje bij de fontein waren zeer afwisselend. Bij voorbeeld, zij reinigde groente of salade, -vooral des morgens; menigmaal wiesch zij har handen en gelaat in het heldere nat. En wat het meisje ook mocht ver richten, alles geschiedde met eene onge- Een dag voor het afgaan van de mail kwam het telegraphiscb bericht, dat in Pedir volkomen rust heersebt. De patrouil les, van het bivak Djeumpa uitgerukt, hebben geen enkele vgand ontmeet. Bij al de goede berichten der laatste maanden levert zulk een officieel verslag eigenlijk een teleurstelling. Het aantal kleine schermutselingen, waarbij aan weerszijden bloed vloeide, vormt toch nog altijd een lange, lange lijst, al is er van standhouden van Atjehsche zijde hoege naamd geen sprake meer. Er zal trouwens nog heel wat water uit de Atjeh-rivier naar zee vloeien, voor Atjeh een volko men vrreedzaam landschap is. Uit Djambi zijn onrustbarende berichten, die echter van andere zijden zeer over dreven worden genoemd. Een telegram meldde dat sterke vijandige benden zich op vijftig kilometer stroomopwaarts van onze vestiging te Djambi ophouden, en volgens spionnen-berichten, een aanval op het fort te Tjambi beramen. Men sprak van duizenden vijanden. Alle soorten van wapenslansen, vuursteengeweren tot repeteerwapens, zouden in hun bezit zijn. Het Bat. Nwsbld. vermoedt echter, dat de heele geschiedenis op niets zal uitloo- pen zoo goed als wij gewaaarschuwd konden worden, zal de vijand wel gezorgd hebben om tijdig te weten te kunnen komen, of wij op onze hoede zijn. Eu mocht het werkelijk tot een treffen komen dan nebbeB wij toch zeker in den pas be noemden militairen commandant, overste Christan, the right man on the right place. Iotusscben vestigt hetgeen thans weer gebeurt nogmaals de aandacht er op, hoe zeer het noodig is, dat onze invloed krach tiger wordt gevestigd in Djambihet wordt tijd, dat wij onze lijdelijke houding tegen over dat Sultanaat laten varen. AXEL, den 22 iugustus 1809. Benoemd als secondant bij hét insti tuut »Parkzicht« te Apeldoorn, de heer O. Z. Vrielink van Axel. Door den heer Mr. P. van Alphen te Hülst. is bij den Raad dier gemeente een ïequest ingediend tot toepassing van art. 26 der Gemeentewet (schoising of ontzetting uit het lidmaatschap van den Raad) op den heer Henri H, M Wouters, wegens overtreding van art. 24 dier wet, onderhandsche pacht van gemeen tegoe deren. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Ter Neuzen J. A. P. Geill burgemeester dier gemeente. kunstelde bevalligheid, die den bespieder voor haar zou ingenomen hebben, al ware zij overigens ook minder schoon geweest. Dat de waterdraagster echter schoon was zou de sterrekundige zich moeielijk uit het hoofd hebben laten praien. Haar weelderig blond haar, hetwelk ge woonlijk van onder een sneeuwwit mutsje krullende voor den dag kwam, hare zacht roode wangen, de schoone Ijjnen van den neus en van den kleinen mond pleitten allezins voor zijne onderscheiding. Hg meende haar echter zelfs van nabij in hare blauwe oogen en door de oogen heimelijk in het hart te kunnen zien nu moet ieder een bekennen, dat hij daarin iets al te sterk geloovig was, wie had ook ooit met behulp van een verrekijker ontdekkingen in het hart van een meisje gedaan V Frock liet zich echter niet van zjjue meening afbrengen, volgens zijne sterre kundige gissiGgen was het jonge meisje eene vlijtige buigerdochter, en geen ge wone dienstmaagd zg was zedig, onschul dig en huiselijk slechts een enkele maal van driehonderd vgfenzestig zorgvuldigo waarnemingen, geloofde hg haai te hebben hooren zingen namelijk door den verre kijker Hare stem moest wel op den buitengewonen afstand versterven. In het begin hield hij haar vcor eene waschvrouw, want hij zag haar behalve het waterdragen wekelgks bezig met het ophangen en droogen van de wasch in den tuin achter hel huis. Somtijds bad De Vrijdag gehouden proeitocht met de Zuid-Beveland de nieuwe boot bestemd voot den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, laten wij hieronder het resultaat van den tocht volgen, dat naar men mededeelde, bevredigend mag worden geacht. De boot heeft geloopen 6 runs op de ge meten mijl. hetgeen een snelheid ver tegenwoordigt van 12.541 mijlen. Op de reis naar Terneuzen had zg den stroom tegen zij deed die in 1 u. 4 min. en terug in 47 minuten. Tevens had men gelegenheid de zee waardigheid der boot te bepioeven, wijl men met een vrij sterken wind endaai- door veroorzaakte hooge zeo de reis tot voorbg Nieuwersluis uitstrekte. Ook in dit opzicht bleek de Zuid-Beveland te vol doen, zoodat alle waarschgnlijkheid bestaat dat zg thans zal worden geaccepteerd. De vorige week bezocht de Commis saris der Koningin in Zeeland verschillen de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen (O D.) Naar men verneemt zal zijn Exe- lentie dit jaar vermoedelijk onze gemeente niet bezoeken. Het adres aan het Engelsche volk in zake de Zuid-Arikaansche kwestie heeft 140.147 handceekeningen verkregen. Het manifest is in het Engelsch vertaald, reeds in de meeste Engelsche bladen op genomen, terwjjl voor diegenen, die aan bekenden of vrienden in Engeland, deze Engelsche vertaling willen toezenden, exem plaren op aanvrage beschikbaar ziju, bij den secretaris der Nederlandsch Zuid-Afri- kaansche Vereeniging, Paul den Tex, Keizersgracht 474 Amsterdam. Door de groote drukte op deD spoor weg tusschen Antwerpen en Roosendaal hadden Zondag de laatste treinen op de Zeeuwsche ljjn eene aanzienlijke vertraging. De trein van 10.48 kwam eerst te midder nacht hier ter stede aan. Ook de vele reizigers, die per boot een pleizierreis naar de Belgische koopstad maakten, hebben eene lange reis gehad. In plaats van om 7 nur des avouds ver trokken zg, met het oog op het dan gun stiger getij, eerst te 1 uur in den nacht van Antwerpen, om Maandag vroeg te Mid delburg te arriveeren. Een oppassend werkman te Krabben- dijke, die Maandagmorgen bezig was een stapel graan te dekken, viel juist toen hg klaar was, met de ladder naar beneden, met het ongelukkig gevolg, Jat zijn sche del brak. Zijn toestand is zeer ernstig. Op de Rotterdamsche kermis is een hij haar gaarne geholpen, wanneer er een der stukken lianen van het koord viel, hetwelk tusschen drie hoornen was ge spannen. Doch bij liet deze veronderstel ling varen, toen hij na lange waarnemin gen geregeld ieder stuk der reeds geziene wasch zag wederkeeren. Deze boboorde dus tot eene en dezelfde familie. De zak doeken, hemdea, beddelakens en zoo voorts keerden gewoonlijk om acht of tien weken op den gezetten tijd terug. Aan het getal stukken en aan de gedaante van het lin nen bemerkte Frock, dat het gezin uit twee vrouwen, een man en een kind was zaïnen gesteld. Uit de rook, die van tgd tot tijd uit een zijgebouw opsteeg, nog meer uit de somtgds van een open staand dakvenster zelf nederwaaiende biaauwe of katoenen doeken, die dan ins gelijks hingen te droogen, liet zich op maken, dat de vader een verwer was. Deze gissing klom bijna tot zekerheid, toen op zekeren dag een bejaard man met op gestroopte hemdsmouwen eD geheel blauwe handen naast de schoone waterdraagster bij de fontein stond. Zij lachte hem zeer vertrouwelijk en vriendelijk toe. Deze aan blik nemelijk vau net meisje niet der biaauwe bandeo, verru :te onzen sterre kundige zoo zeer, dat hij op zijn observa- toriumniet alleen hartelijk medelachte maar ook deu geheelen dag moest medelacben. Wat is er toch weiuig noodig, om een mensch gelukkig te maken Wordt vervolgd.) werkman, die uit Vlissingen was overge komen om aan de pret deel te nemen, een portemonnaie met 8 ontstolen. Zaterdag heeft aldaar een 18-jarige bakker woonachtig te Kapelle a/d IJsel, een tui meling gemaakt die hem laDg zal heugen. Hjj viel op de kermis in een hippodrome van een paard en is daarna over een hek getuimeld, waarna hij in de buitenste rij onder een rijtuig terecht kwam. Hjj is met een gebroken been naai 't ziekenhuis ge bracht. Denzelfden avond kwamen een paar hos sende en joelende clubjes op het kermis terrein in botsing. Opgewonden en onder den invloed van sterkendrank raakten ze in een gevecht, waarbij een 20-jarige man met een mes in zjjn hoofd gestoken werd en een 24-jarige kameraad, die met hem uit was, over zijn rechterhand werd ge sneden. De verwonding, aan eerstgenoem de toegebiacht, was vrg ernstig. Als de vermoedelijke dader werd door de politie gearresteerd, een schoenmaker, die in be waring is gehouden. Het mes, waarmede de verwonding geschiedde, werd in beslag genomen. Wie Rotterdam bezoekt en zich eens wil laten kappen of haarsmjden, kan een uitmuntend adres vinden op de Noordblaak. In no. 61 vindt men daar »The London Toilet Club. Het is razend goedkoop. Voor het wasschen vao het haar moest een jonge dame slechts 3,50 betalen en 42 voor een paar borstels en eenige andere kleinig heden, daarbjj gebezigd. Nu, dat is een koopje. De jonge dame vond dit echter wel wat veel en weigerde te betalen. De politie is in de zaak gemengd. Het is zeker eene zeer aristocratische kappers gelegenheid! Maan dagmoi gen heeft te Rotterdam een geweldige ontploffing plaats gehad in de kunstvuurwerkfabriek van der pyrotech- nicus Gall, in de Raampoortstraat achter het Hofplein, terwijl een werkman Bengaalsch vuur prepareerde. In een ommezien, was de door hooge huizen omgeven labriek, bestaande uit 5 houten gebouwen gevuld met apparaten, kruit, kartonnages enz.in een vlammenzee herschapen. Het vuur tastte ook twee huizen van drie verdiepingen aan de acbterzgde van de Zomerhofstraat aan. Twee der d»mesGall ontvluchtten ter nauwernoodin nachtgewaad over de tuinheiningen. Een kruithuisje aan den ingang en een groote kist buskruit bleven gespaard. Ove rigens werd alles vernield, inclusief de ge- heele administratie. Phantastisclie, reusach tige kleurrijke vlammen vertoonden zich. Het blusschingswerk was levensgevaar lijk, doch daarbjj zijn geen ongelukken ge beurd. Acht brandspuiten en twee stoomspuiten werden in werking gesteld. De fabriek dateerde van 1832. Er was slechts permissie voor 25 kilo gram vuurwerk on de assurantie bedroeg 7250. Bereden politie joeg de duizende toeschou wers van het gevaarlijke terrein terug. In de Van Ostade straat te 's Gra- venhage is door eenige vechtersbazen slag geleverd tegen de politie. Het was begon nen met een ruziepartgtje tusschen man en vrouw, waaruit een meer algemeen ge vecht ontstond. Toen de politie verscheen, keerde de vechtlust zich tegen de agenten, die op slagen en steenworpen werden onthaald. Dakpannen dienden ook als projectielen. De weg naar het in genoemde straat ge legen politieposthuis werd den agenten af gesneden. Het posthuis werd gebombardeerd en huisschilder en glazenmaker hebben een heel karreweitje, om alles weer in orde te brengen. Van een ander in de nabgheid gelegen posthuis, kwamen politie agenten ter hulp. Den anderen dag volgde aan de hoef- kade het naspel van deze kloppartij. Er werd door eenige twistzoekers met stoenen geworpen en met ijzeren staven geslagen, naar voorbijgangers en politie-agenten, Met groote moeite werden een paar bel hamels gearresteerd. Hier ondervond de politie steun van burgers.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2