Binnenland. Gemengd Nieuws. Het doel van den aanslag is natuurlijk geweest, den generaals gelegenheid te geven, ongestoord Dreyfus te beschuldi gen en hun pad schoon te wasschen En als men nu weet, dat de bevolking in den omtrek en zelfs een plaatselijk amb tenaar heeft medegewerkt om den aan valler te doen ontsnappen, dan behoeft men niet te vragen, of er ook hard ge werkt wordt, om den loop van het pro ces te bemoeielijken. Na de verklaring van Generaal Roget kon Dreyfus niet nalaten, op te staan en uit te roepen: Het is verschrikkelijk zoo uren lang te moeten aanhooren, hoe een eervol leven van een onschuldige in stukken wordt gescheurd, zonder zich te kunnen verdedigen! Mevrouw Henri neemt telkens haar toevlucht tot tranen, om de rechters te verteederen Zij kent ongetwijfeld de macht der vrouwentranen. Bertules heeft ver klaard, dat Dreyfus onschuldig is. Over de mishandelingen op het Dui velseiland ondervraagd zeide Dreyfus: Ik zal niet spreken over de wreede pijnigingen door een Franschman, een an deren Franschman aangedaan. Deze woorden verwekten sensatie onder het publiek. Labori is minder goed dan hij geweest is. Te Rennes worden steeds strenger maatregelen genomen. Wandelstokken en parasols mogen niet mee in de rechtzaal; het publiek moet die aan den ingang afgeven. Voor Zuid-Afrilca. Het Dagblad ontving uit Parijs het adres aan het volk van Groot-Briitanië, onderteekend door prinses Wisniewska, presidente van den vrouwenbond voor de internationale ontwapening. Daarbij was gevoegd, het volgende schrijven Parijs, 12 Augustus '99. «Wy Fransche vrouwen sluiten ons van ganscher harte bij dit beroep aan, vereenigd met onze Engelsche zusters, presidenten en secretarissen van vereeni- gingen, vertegenwoordigende meer dan een millioen leden en aangeslotenen aan onzen bond. Wy betuigen met warmte onze zeer byzondere sympathie, met onze zusters en broeders in Nederland en wij bezwe ren te zamen met hen het Engelsche volk zich niet te onteeren door met geweld in breuk te maken op de onafhankelijkheid van de Zuid-Afrikaansche Republiek, ge sticht door een volk welks trouw, braaf van den majoor. De schuld werd betaald, en de majoor ging vroolijk naar het mi nisterie van oorlog om zijn achterstallig pensioen te halen. Intusschen had de raadsheer van zyne kinderen alles wat er gebeurd was ver nomen. »Eene gouden doos met diaman ten omzetHoe komt de bedelaar aan eene gonden doos Het antwoord had hij even zoo schielijk gevonden als de vraag; «ge stolen riep hij. liet een smid halen, en gaf dezen bevel in zijne tegenwoordigheid den kleinen reiskoffer van Frock te ope- nen. Hij onderzocht zelf, of er nog meer kostbaarheden in verborgen waren, doch vond, behalve eenige kleedingstukken, er niets in, dan eenige vuile en gescheurde papieren. Juist had hy het onderzoek geëindigd, toen Frock in de kamer trad en hem eer biedig groette: toen echter zijne oogen op den opengebroken koffer vielen, ontroerde plotseling zijn gelaat van verbazing ging hij tot ernst van ernst tot toorn over. Hij werd weder de oude soldaat van Napo leon, die hij vroeger geweest was, vatte den raadsheer met eene ijzeren vuist bij de borst, schudde hem driemaal heen en weder en slingerde bem toen tegen den muur. «Welk recht hebt eij u aangematigd?" riep Frock woedend uit. «Houdt gij my voor een dief wie gaf u recht mijn koffer open te breken, die mijn eigendom is.-.en den inhoud te onderzoeken zoo ik u ver heid, moed en arbeidzaamheid tot voor beeld kan dienen aan meer dan een gouvernement in Europa. De ITitlanders worden daar beter be handeld en hebben meer politieke rechten dan 250 millioen menschen, die in Indië direct ondei het Britsch bestuur leven, zonder zelfs het stemrecht te bezitten, en dan de 300 000 Britsch-Indiërs, die zelis van alle politieke rechten zijn verstoken. De concessie van naturalisatie na zeven jaren, door president Kruger gedaan, wordt door de Uitlanders zeiven billijk geacht. Derhalve, alle feiten worden verheeld, verminkt en vervalscht, ten bate van de eerzucht van enkele individuen, die naar den oorlog drijven om de Transvaal te annexeeren. Wij zijn zoo gelukkig te mogen con- stateeren, dat de krachtige en flinke pro testen van onze Engelsche zusters ons de verzekering geven, dat een algemeen gevoel van billijkheid en gerechtigheid egens de Transvaal, dat zich luide bij het Engelsche volk openbaart, een moreelen steun zal vinden bij zijn doorluchtige souvereine, die reeds zoo menigmaal door haar invloed dergelijke crisissen heeft weten te verzachten en conflicten heeft weten te bezweren, die even bloedig dreig den ie worden, als zij onrechtvaardig waren.» Engeland en Transvaal. Te Dordrecht heeft Woensdagavond een indrukwekkende meeting plaats gehad ten gunste van de Transvaal en den Oranje V rijstaat. Voorzitter der meeting was dr. H. J. Kiewiet de Jonge. Op diens voorstel werd besloten de vol gende motie als telegram te zenden aan Paul Kruger: „Aan de Burgers der Z.-A. Republiek: De vergadering van Nedorlandscbe man nen en vrouwen, te Dordrecht gehouden, betuigt haar smart over de gevaren die onver diend, telkens opnieuw, de onafhankelijk heid Uwer Republiek bedreigen uit haar bede om Gods hulp bij onver- boopten strijd.* Nog werd een motie voorgesteld, even eens als telegram te verzenden, aan pre sident Steijn De vergadering van Nederlandscbe mannen en vrouwen, te Dordrecht saam- gekomen, betuigt baar smart over de gevaren, die on verdiend, telkens opnieuw de onafbanke- kelijkheid der twee republieken van Zuid Airika bedreigen, haar vreugde over het samengaan der Afrikaners haar bewondering over de Oranje-Vrij- staters wegens bun trouw aan de Trans- vaalsche broeders uit haar bede, dat God hun rechtvaar dige zaak doe zegevieren.* Door onderscheidene sprekers werd het woord gevoerd. DE RIJKSMIDDELEN hebben weer een goeden maandstaat ge leverd; en zijn in Juli 13 ton vooruitge gaan, waardoor de verzamelstaat over de eerste zeven maanden een vooruitgang van 321/2 ton aantoont. B'ijna alle groepen hebben in Juli van dit ja?r meer gegeven dan in 1898. De directe belastingen vloeiden al zeer mild, en gingen 5S0.OCO vooruit; en dat terwijl de grondbelasting 190.000 daalde, gevolg van de ruime afbetaling in bet eerste halt jaar, waardoor bijzon der weinig viel aan te zuiveren. Bij een raming van 12V2 miljoen, was er op 31 Juli reeds meer dan 81/2 miljoen ingeko men, zoodat de laatste 5 maanden nog slechts 4 miljoen hebben te geven. Het personeel beeft de schade van het eerste half jaar ingehaald. Het gaf 600.000 meer en staat nu ƒ313.000 booger dan in 1898. De bedrijfsbelasting steeg 184.0U0 en is over de 7 maanden 231.000 vooruit. De vermogensbelasting gaf 18000 min der, maar is toch nog f 46000 vooruit. De gebeele groep staat 734.000 hooger dan in 1898. De invoerrechten stegen in Juli 4500O en staan nu 162.000 hooger. Ook de accijnsen staan er goed bij. De steeds voortgaande daling van het gedis tilleerd belet niet, dal de groep in de zeven maanden, 435.000 steeg, waarin ƒ35000 voor Juli. De suiker gaf onder aftrek der premies in Juli J 89000 meer, het zout 3000, bier en azijn 11 000 en het geslacht 6000. Maar de wijn daalde 5000 en het gedistilleerd ƒ68.000. Bij den waarborg was de vooruitgang 800. De indirecte belastingen deden voor anderen niet onder, en stegen 574.000. Die vooruitgang was in de eerste plaats te danken aan bet successierecht pi min. f 426.000 verder aan de registratie, pi. min. 147.000 en hypotheek pl. min. 17,000. Alleen bel zegel daalde 15.000. De domeinen die op 1 Juli geiyk deden met 1898, zijn sedert 16000 gedaald. De posterijen maakten het bijzonder goed en stegen 60.000, terwijl de tele graaf ƒ30.000 meer gaf. Dit laatste middel is nu al 194.000 gestegen; het schijnt dat vooral de vre- dacbt voorkom, bestaan er dan geene recht banken, kent gij de wetten niet De raadsheer door deze onverwachte en hevige taal verrast, verloor zijne gewone standvastigheid en tegenwoordigheid van geest. Hy waagde het nauwelijks, zijne oogen tot Frock op te heffen, wiens hou ding en stem iets buitengewoons en ver schrikkelijks hadden. Deze andeis zoo onderworpen en verlegene mensch had den moed eenen raadsheer van het criminele gerechtshof onder de oogen te zien hij anders zoo zacht als een lam, was vree- selijk om aan te zien, met zyn bliksemend oog en koelen ernst; zijne donderende taal scheen hem even zoo weinig toe te behooren, als de reuzenkracht van zijnen arm. Frock wees den raadsheer, in eene ge biedende houding de deur, en deze bleek en buiten adem, verwijderde zich, eene verontschuldiging mompelendedoch nau welijks had hij zijn voet buiten het vgan- delijk grondgebied gezet, of bij keerde zich met de majesteit van eenen crimiceler, rechter om, en liep op eenen meester- achtigen toon hem toe «Mijnheer Frock gij moet terstond mijn huis verlaten Frock was, hieraan behoeft men niet te twijfelen, van hetzelfde gevoelen, want hij had leeds uit het venster eenen kerel toe geroepen, dat hij zijnen koffer zou dragen die hij, na de zich daarin bevindende pa pieren doorzocht, en zijne kleederen en boeken er in gepakt te hebben, zorgvuldig AXEL, tien 15 Augustus 1899. Van de 90 koeien op 1 Aug. in den quarantainestal te CliDge aangebracht zijn er 10 afgekeurd. Op 15 Aug. zijn er 104 in den quaran tainestal aangebracht. Op de Dinsdag te Sas van Gent gehouden veemarkt waren aangevoerd 12 stieren, 68 ossen, 36 koeien, 74 vaar zen en 10 hokkelingen, totaal 200 beesten, die allen vlug werden verkocht aan goede prijzen. sloot. Hy zocht zijne beide kweekelingen op, drukte ben weenende aan zyne borst en verliet voor altijd het buis van den raadsheer. DE TELEURSTELLING. De majoor van Tulpen kwam den vol genden morgen, al zeer vroegtijdig aan het huis van den raadsheer. Hij vond me vrouw von Schwarz alleen, haar man was voor zaken uitgereden. «Des te beter, mevrouw!" zeide de majoor, «want ik zoek bem ook niet, en het is niet waarschijnlijk dat ik hem ooit weder op de wereld zal opzoeken. Hij heeft mij in mijnen doodsangst verlaten, daarom zal mij ook dedoodangst niet wedei tot hem drijven. Doch waar is mijn Jo nathan «Uw Jonathan, heer majoor Dien ken ik niet." «Wat, gij kent mijnen Jonathan niet Hy heet eigenlijk hoe is het ook, Jonathan Prop of Krop ach gij kent hem wel, het is de onderwijzer uwer kinderen «O, dien, FrockHij is hier niet meer Mijn man heeft hem gisteren het huis uit gejaagd." «De deur uitgejaagd? Wal? Omdat hij veel edelmoediger dan uw man geweest is? Weggejaagd? Hij!— Ik ben maai een arme gepensionneerde soldaat, bebniets meer dan een ellendig pensioen, doch dien Jonathan Prop, dieu wil ik by my in huis desconferentie tot een bijzondere rijzing van dat middel aanleiding gaf. Van de andere middelen verdient alleen een sttiging van 8000 bg bet loodswe zen de aandacht. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 20 Augustus 1899. Ned. Herv. Kerk. Toorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Collecte voor Chr. Volksonderwijs) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Collecte voor Chr. Volksonderwijs.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. (Hulpkerk.) Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B. Yoorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Branden. Het onweder dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag over een deel van ons land woedde, heeft te Oldemarkt eeD korenmolen in de asch gelegd. Te Steenwijkerwold brandde een koffiehuis tot den grond toe af. Door het omvallen van een brandende petroleumlamp zijn te Hattum vier huizen door brand vernield. Bg het bluschen werden twee brandweer mannen verwond. Onder Dubbeldam is een huis, bewoond door vier huisgezinnen, verbrandsommige der bewoners konden zich slechts byna naakt met hunne kinde ren redden. Er is niets gered. De corzaak is onbekend. Onder Tiel en Zwolle heeft het Dins dagavond hevig geonweerd. In Zeeland hadden wy niets dan zwaar licht. Te Nijmegen arriveerde een met 2 paarden bespannen rijtuig, waarin gezeten 4 heeren uit Miliingen, alien gekleed in zwait costuum met hoogen hoed en wit glacé handschoenen, precies alsof ze ter bruiloft togen. Naar een bruiloft ging het echter niet. Deftig aan gekleed ais ze waren trokken ze in vroolijke stemming naar het huis van bewaring, waar de heeren een dag logies te goed hadden omdat ze te M. er gens wat lang waren blyven plakken. De stoet trok, zooals te begrijpen is, nog al bekgks. Den volgenden dag keerden ze op dezelf de wyze als ze gekomen waren huiswaarts. Nader wordt gemeld, dat de jongen is teruggevonden, ongeveer 61/2 uur daar van daan; in Veenendaal. De jonge dame, die te Utrecht in het water sprong met het gevolg dat zy en twee jonge mannen, die ter harer red ding zich te water begaven, zyn verdron ken, leed aan toevallen. nemen en hem zoo lang in leef den kost geven." «Wees op uwe noede hij is een slecht mensch. Hij heeft goen goed g6wetbO, wij hebben dit reeds sedert iaDg opgemeikt. Gij zoudt licbl een slechten knaap in uw buis opnemen." «Een slecht mensch riep de majoor uit, weid vuurrood en zijne oogen vonkelden van toorn «Dat de duivel u neen, ik zal niets zeggen. Maar zeg mg kort af, mevrouw, waar is die Jonathan Krop «Ik heb het u gezegd. Hij is gisteren vetrokken." Maar waarheen Dat weten wij met, en wij stellen er ook weinig belang in." Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2