Gemeenteraad van Axel. maagwand worden daardoor als 't ware verbrand en geraken langzaam, maar zeker in een toestand van verslapping en ont steking, die de gjvaarlijkste gevolgen voor de gezondheid na zich sleept. Vooral in de winter als bet koud is, komt men allicht in de verzoeking de spijzen te heet te ge nieten en daar bi is het dan gewoonlijk de heete soep, die bet meeste onhei! aanricht. Niet minder nadeelig is het onvoldoende kauwen der spijzen. Over 't algemeen wordt nog veel te weinig gewicht aan een behoorlijk kauwen der spijzen gehecht. En toch is dit een hoofdvoorwaarde vooi de instandhouding eener goede gezondheid en het bereiken van een hoogen ouderdom. Het kauwen der Bpijzen moet zonder haast en zorgvuldig geschieden. De spijzen moeten in behoorlijk fijn verdeelden toestand met het speeksel vermengd en aldus zonder de minste moeilijkheid door den slokdarm gigden. Vele menschen verslinden letter lijk de spijzen, zonder dat het gebit ze vooraf voor opneming in de maag geschikt gemaakt heeft, zoodat de maag niet in staat is het voedsel op behoorlijke wijze te verwerken en voor het lichaam dienst baar te maken. Daar de maag niet in staat is het voed sel in kleiDere stukken te verdeelen, moet zij de groote brokken zóólang herbergen, tot het aan het maagsap gelakt is deze te doorweeken en zóo te veranderen, dat hun opzuiging in de dieper gelegen doelen van het spijsverteringskanaal mogelijk ge worden is. Het is makkelijk te begrijpen, dat daar door gedurende dezen tjjd een gevoel van volheid onwelzijn, drukking in de maag, hoofdpijn, enz. ontstaat. De mensch lijdt dan aan een sloornis der spijsvertering, alleen verooizaakt door de onverstandige wjjze van eten en kan slechts dan zich weer wel en frisch gevoelen als de maag leeg en gereinigd is. Het herhaaldelijk voorkomen van deze onpasselijkheden waar bij zooals do volksmond zich zeer juist uit drukt *het eten als een steen in de maag ligtc heeft het ontstaan van chronische maagziekten tengevolge. Daarom Eet uiet te warm, eet niet haastig en gebruikt uw gebit. In tegenwoordigheid van de meeste burgerlijke en militaire autoriteiten van Antwerpen, den gouverneur der provincie, tal van geestelijken, waaronder de aarts bisschop van Mechelen, afgevaardigden van binnen- en buiteulandsche academiën en corporatiën, persvertegenwoordigers en vele anderen, had Zaterdagmorgen te twee uren de plechtige opening plaats van de groote Van Dyck-tentoonstelling te Antwerpen. De openingsrede werd gehouden door den burgemeester, den heer Jan van Rjjswyck die de beste wenschen uitsprak voor het slagen dezer tentoonstelling, en dank brafcht aan allen, die hadden medegewerkt aan het tot stand brengen daarvan. Ook door andere redenaars werd nog hst woord gevoerd, waarna een wandeling werd gehouden door de ruime, prachtig versierde zalen, waarin tal van beziens waardigheden, alle betrekking hebbende op den beroemden Antwerpschen meester, wa ren tentoongespreid. Het lijdt geen twjjtel of deze expositie die zooals Max Rooses het noemt in de N. R. Ct. voor den Antwerpschen kunstenaar de beteekenis zal hebben, die de Amsterdamsche tentoonstelling had voor Rembrandt, zal het glanspunt uitmaken van de grootè Van Dyckfeesten. Zondag middag vereenigden zich wede rom tal van belangstellenden, waaronder ook verschillende academische corpsen, voor eeu stoet, die gevormd werd door het keurcorps van de garde-civique, en begaven zich naar de iu feestdoscn getooide Place Van Dyck, waaraan het bekende stand beeld van den meester een geestdriftige ovatie werd gebracht. Zeven honderd school kinderen zongen daarbg het slotkoor uit de cantate Gé -ie de la Patrie van Peter Be- noit en de Braban^nue. Verder werd door den burgemeester en eenig" andere spiekers het woord gevoerd en eindelijk vereenig den allen zich in de ruime lokalen van de Societé royale d'harmonie, waar deze feestdag in vroolijke stemming besloten werd. De cycloon In West-Indië. In West-Indië heeft een vreeselijke storm gewoed, die veel schade heeft aangericht, daar de groote en kleine Antillen zwaar geteisterd zijn. Omtrent dit ongeval wordt thans een treurige lange reeks van bijzon derheden van uit die streken gemeld. Lan ger dan twee uren heeft een wervelwind onafgebroken gewoed en de aangerichte schade is bijna niet te begrooten. Niet alleen ging de gansche koffie- en cacao-oogst verloren, maar tal van grootere en klei nere steden op de verschillende eilanden werden verwoest, hetzjj door het instorten van de huizen onder den druk van den ontzettenden wervelwind, betzij door het water, dat in een kolossalen vloedgolf werd opgestuwd en in minder dan geen tijd straten en woningen overstroomde. Groot is dan ook het aantal slachtoffers van dezen oorkaan, die zich in zijn volle woede vooral op Porto-Rico schjjnt gewor- oeu te hebben. Op dit eiland alleen zijn, behalve de hoofdstad San-Juan, niet min der dan acht grootere en kleinere steden, als Ponce, Humacao, Aïbonito, El Cane, Bayamo, Carolina en Caguas, geheel of gedeelteljjk verwoest. Te Ponce alleen werden reeds 500 lijken gevonden, terwijl het aantal slachtoffers van de ramp op het eiland in 't geheel op 6 a 700 wordt geschat, terwijl het gebrek aan levensmid delen, dat van deze verwoesting een na tuurljjk gevolg moet zjjn, de bevolking veel doet ljjden. Ook de veestapel heeft groote verliezen geleden te Bayamo gingen ongeveer twee honderd stuks vee verloren, terwjjl te El CaDO de cavalleriekazerne door het water werd ondermijnd en instortte, zoodat alle aanwezige paarden omkwamen, hetzij in de golven, hetzij onder het puin. Ook de omliggende eilanden, waaronder de Deeusche bezittingen San Thomas en Santa Cruz hebben ven den storm zeer te ljjden gehad daar zijn dertig personen als slachtoffers gevallen, terwijl de aange richte schade zoo belangrijk is, dat de staat een groot gedeelte daarvan voor zjjn rekening zal moeten nemen. Vreeselijk zijn ook de verwoestingen, aangericht op Montserrat, een der kleinere Britsche eilanden, gelegen tusschen Gua deloupe en Nevis. De daarop gebouwde stad van denzelfden naam is geheel ver nield, terwijl van de bewoners een honderd tal het leven verloren, terwijl alle anderen zonder onderkomen zijn. De commandant der Amerikaansche troe pen op Poito-Rico, volgeus wien meer dan 100,000 personen al hunne bezittingen door den cycloon zagen verloren gaan, heeft onmiddellijk om toezending van levensmid delen getelegrafeerd. Men haast zich den bewoners der ver woeste streken de noodige ondersteuning te doen toekomen. Volgens het meteorologisch bureau zal het middelpunt van dezen orkaan zich Noordwaarts verplaatsen, zoodat ook de steden van de Vereenigde staten, gelegen aan de Zuidkust van den Atlantischen Oceaan, ervan te lijden zullen hebben. Op de ljjn Hannover Berlijn ont spoorde nabij Steudal, wegens verkeerden wisselstand, een in vollen vaart zijnden goederentrein De machinist, het gevaar ziende, gaf onmiddellijk contrastoom, maar tegelijkertijd ontplofte de ketel. De machinist, de stoker en de remmer waren direct dood, vele andere beambten werden zwaar gekwetst. De machine en verscheidene waggons zijn zwaar beschadigd. Aap of Mensch Te Chicago is men een interessant proces te wachten. In deze Yankee-stad woont nl. een dierentemmer, Brower genaamd die een groot aanhanger van de leer van Darwin is. Als bewjjs voor de Darwins theorieën liet hij steeds een grooten aap zien, een zonderling dier, half mensch en half aap. Hij noemde dit het beste levende bewijB voor de afstam ming van den mensch van de apen. Mr. Brower is echter een ruw heer. Hij mis handelde den „stamvader van het mensche- lgk geslacht" zoo, dat het beest op een goeden dag stierf. Brower werd dienten gevolge voor de jury gedaagd. Nu rees echter de vraag: Was de gestorvene een mensch of een dier Was het een mensch dan moet Brower als moordenaar aange klaagd en veroordeeld worden was het echter een dier, dan moet hij natuurljjk wegens dierenmishandeling terechtstaan. Het spreekt van zelf dat de zaak veel be langstelling wekt. Een zonderling zeeman. Een Engels- sche heer en dame waren per Antwerpsche boot van Antwerpen naar Rotterdam ge komen en hadden aan boord kennis gemaakt met den zeeman, met wien de dag verder werd doorgebracht, terwijl het gezelschap intrek nam in het hotel »New-Yorkc te Fjjenoord. Des avonds ging de Engelsche dame er met den zeeman alleen op uit om de ver makelijkheden van Rotterdam te bezoeken terwiji de zeeman haar ruimschoots trac- teerde. Plotseling echter miste zjj haar cavalier en tevens haar portemonnaie, inhoudende 70 pd. st. Bjj de politie deed zg aangifte, die haar na hare ontnuchtering naar haar hotel terugbracht. Van den zeeman is geen spoor gevonden. Te Brussel is iemand door de zaak- Dreyfus krankzinnig geworden, het vjjfde geval van dien aard binnen korten tjjd. Een geacht koopman, de heer L., wo nende aan den boulevard du Midi, volgde sedert langen tyd met groote belangstelling de verslagen omtrent de zaak. Donderdag nadat bij een blad gelezen had, stond hg plotseling op, liep naar zjjn kamer om een revolver te haleD en riep: Ik ga naar Ren - nes om al de vervolgers van den marte laar dood te schieten. Mevr. L. en hare twee dochters hadden veel moeite om den ongelukkige te ont wapenen. Een geneesheer verklaarde dat L. krankzinnig was geworden. Lobengula, de kaff-rkoniog zou Vrij dag te Londen trouwen met een rijk jo dinnetje. De man reed in een nieuw gala kleed naar de kerk, maar kwam onverrich ter zake terug. Men zegt dat de geesteljj - ke bezwaar maakte op godsdientige gronden en wijl Lobengula op zjjn manier reeds getrouwd is. Een statisticus heelt berekend dat te Londen dagelijks ongeveer 3000 omnibus sen en 1170 tramwagens rjjden en dat on geveer 500.000.000 passagiers elk jaar van deze voertuigen gebruik maken. Het dorpje Soltnitz, bjj New Stettin is door een brand zwaar getroffen. Niet minder dan 35 huizen zjjn vernield. Het vervoer van reizigers naar de Parijsche Tentoonstelling in 1900. Men kan veilig aannemen, dat het aan tal bezoekers der Parijsche tentoonstelling van 1900 veel grooter zal zjjn dan van eenige voorafgegane expositie in de Fran- schc hoofdstad. In 1889 vervoerde d° Com pagnie de l'Ouest het grootste aantal rei zigers, nl. 10.000 in 9 treinen per uur. maar men rekent, dat in het volgend jaar 36 treinen per uur met een vervoer van 50.000 reizigers nauweljjks voldoende zul len zijn, om den reuzigen menschenstroom naar de tentoonstellingstad te brengen. Per dag brachten de verschillende treinen in 1889 naar Parijs 300 000 reizigers; het is zeker niet te veel gezegd, dat dit getal in 1900 zal verdubbeld zjjn. Men zal waarschijnlijk intijds maatrege len nemen, bijv. door een z g. blok-systeem, om de treinen met de kleinst ruogeljjke tusschenruimte op elkaar te laten volgen. Te Meerbeke, in België, had men uit de naburige stad Ninove een paar ka nonnen laten komen, om daarmee saluut schoten te lossen bjj gelegenheid van een huwelijk, dat dien dag gevierd werd. Terwjjl men met schieten bezig was, sprong eensklaps een der stukken, waarbij een der omstanders in het gelaat getroffen en onmiddellijk gedood werd. Op Mauritius hebben zich veertig ge vallen van pest voorgedaan, waarvan twee en dertig met doodelgken afloop. Ook loopen er geruchten, dat in de Por- tngeesche stad Oporto pestgevallen zjjn voorgekomeu. Deze geruchten werden ech ter tot nog toe niet officieel bevestigd. Nadat eenige dagen achtereen te Alexandrië geen Dieuwe gevallen van pest voorkwamen, telde men Donderdag weer drie nieuwe gevallen. Zitting 7an 15 Augustus 1899. Tegenwoordig de hh. Oggel, Van Hoeve, Vao Fra3ijenhove, Koster, Dekker, Soiies, en Woltert. Voorz. dhr. D. J. Oggel, Se cretaris J. A. van Vessem. Afwezig de hh. Lamaitre, Jansen van Roosendaal en Weijns. I. Onderzoek geloofsbrieven herbenoem de raadsleden. Tot onderzoek wordt eene commissie benoemd, bestaande uil de hh. Koster Van Hoeve en Wolfert. Deze adviseert tot toelating der herbe noemden, waarna ze ter zitting worden toegelaten. De Voorz. deelt mede, dat de heer Dreg- mans kennis heeft gegeven, dat hij wegens lichte ongesteldheid niet ter vergadering kan hebben. De notulen der vorige vei gadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. II. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten houdende terugzending van het door hen goedge keurde kohier der schooltijd, den 3e kwar taal 1899. b. Idem van bet kohier hoofd, omslag dienst 1899. c. Procesverbaal van kas opneming waar uit blijkt, dat in kas is de som 1253.521/2 III. Verzoek van de Directie der Alge- meene Verzekeringsmaatschappij „Philan- troop om medewerking te verleenen tot pc nsioensverzekering voor ambtenaren. Het verzoek wordt voorgelezen. Dhr. Van Hoeve zegt, dat het nog al moeilijk is om zoo'n adres bij voorlezing te volgen en vraagt daarom den Voor zitter, waarop het adres, in korte trekken, neerkomt. De voorz. zegt, dat het doel Is om de gemeenteambtenaren, ten koste van do gemeente, te doen verzekeren m. a. w. te peDsioeneeren. Dhr. Van Hoeve zegt, dat het wel eens gebeurt dat een ambtenaar te lang in dienst blijft, omdat hij niet in een fonds is, en daarom alles zou verliezen, en vraagt verder hoeveel dat jaarljjks voor de ge meente kosten zou. De voorz. zegt dat dit naar gelang van den ouderdom gaat, hoe ouder men is, hoe meer men moet storten. Dhr. voorz.Wordt er niet van gespro ken, hoeveel De voorz.: Op 65jarigen leeftyd wordt 2/s van het tractement als pensioen uit gekeerd. Dhr. Jansen geloolt, dat het op den weg der gemeente ligt, om hare ambtenaren zplf te pensioeneeren want zoo'n maat schappij tracht er toch ook zjjn dubbel tjes uit te trekken. De voorz. zegt, dat de gemeente reeds getoond heeft te doen wat dhr. Jansen zegt. Wijlen den veldwachter Minjon is ook een pensioen toegestaan waarvan hjj fatsoenlijk leven kon, en mocht het voor vallen, dat een gemeenteambtenaar door ouderdom zjjn dienst niet meer kon doen, aan geloot ik dat de Raad wel geneigd zal zijn dezen ambtenaar een pensioen toe té staan, waarvan hjj zijne laatste levensdagen onbezorgd kan slijten. Dhr. Lamaitre denkt dit ook en zegt dat het daarom goed zou zijn, om op het adres afwjjzend te beschikken. M. a. s. wordt hiertoe besloten. IV. Vaststelling gemeenterekening over 1898. De commissie (Van Hoeve Van Fraayenhove Smies) rapporteert bij monde van dhr. Van Hoeve, dat de re kening accoord is bevonden, en adviseert tot goedkeuring. Zonder stemming aan genomen. V. Aanbieding geraeentebegrooting voor 1900 wordt tot onderzoek in handen ge steld van eene commissie bestaande uit de h. h. Koster, Dekker en Wolfort. Niemand meer 't woord verlangende, sluit do Voorzitter de vergadering.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 3