(üemengd Nieuws. de geneesheereu verhinderd werden, de dieper liggende deelen te onderzoeken. Toch hopen zij, dat de kogel in de spie ren is blijven stekendoch maken voor behoud, wat de long aangaat, Labori toon de zich moedig. Hij ontkleedde zich zelf en gebruikte zijn advocaten-portefeuille als hoofdkussen. De zitting van den krijgs raad werd eenigen tijd geschorst, gedu rende welken tijd Demange zijn zorgen wijdde aan zijn collega. Voordat de moordenaar het veld in vluchtte, richtte hij nog eerst zijn revol ver op een werkman, roepende: Laat mij door, ik heb zooeven Dreyfus gedood. Pi quart en Gast en 20 gendarmes spoor den den moordenaar na doch vruchteloos Om 6 40 u. hervatte de krijgsraad zijn zitting. De voorzitter waarschuwde dat hij geen enkele betooging zal dulden. Advocaat Demange vroeg daarop schor sing, totdat men over dea gezondheids toestand van advocaat Labori zal zjjn in gelicht Aan het verzoek van Demange weid voldaan. Om 7 20 u. werd de zitting hervat Generaal Mercier zet zijn verklaringen voort. Hij zegt bij zijn bewering te blij ven, dat Esterhazy niet de maker is van het bordeieau. Nu ontspint zich een heftige discussie tusschen Casimir Périer en Mercier. Casimier Périer beweert, dat Mercier gedurende den tijd dat hij minister was meermalen handelingengepleegdheeftzon- der daarin het hoofd van d en staat te kennen Thans komt de heer Billot aan het woord. Na te hebben geprotesteerd tegen de bewering, dat hij Pipuart naar Al giers gezonden heeft, om hem buiten de zaak-Dreyfus te houden, spreekt hij over Esterhazy. Vervolgens zegt hij dat door een koopman uit Lyon, een gesprek van Duitsche officieren is afgeluisterd, welk gesprek over de stukken, die Dreyfus uitleverde, liep. Dreyfus verklaart, dat het gesprek der Duitsche officieren een leugen is. Om 9.15 uur wordt de zitting gedurende eenigen tijd geschorst, Na de schorsing gaat Billot met zijn verklaringen voort. Herhaaldelijk wisselt Dreyfus glimlachend eenige woorden, met de verdediging. Na Billot komt de ex-minister Cavaig- nac aan het woord Hij verklaart, dat hij de enquête van het Hof van Cassatie nauwkeuig heeft gevolgd, en dat hij zijn eigen verantwoor delijkheid heeft doen ineensmelten, met die van degenen, die Dreyfus veroordeelden. Het eerste punt, waarop hij zijnjover- tuiging vestigde, zijn de bekentenissen, aan Lebrun-Renault gedaan. Het woord geld bracht den heer von Schwarz toch eenigzins uit zijne goede luim; hij was in hot geheel niet gewoon dat de majoor hem eene dienst verzocht en nog veel minder, dat hij hem om geld vroeg. Hij hoopte gemakkelijker een ver zoek van dien aard te kunDen ontduiken, wanneer dit in bijzijn van getuigen plaats had. »Spreek vrij uit,"zeide hij, »voor mijne kinderen en hunnen leermeester heb ik nooit een gebeim. Laat hooren, wat is er van de zaak?" »Voor den duivel, dat is opperbest!" zeide de majoor eenigzins verlegen >docb ik zou toch mijnen neteligen toestand niet gaarne aan de geheele wereld openbaren.'' Dat was het juist wat de raadsheer wilde en daarom bleef hij in de leerka mer, trotsch al het vloeken en bidden van den majoor, die over het geheele lichaam van angst sidderde. En wat deze hem ook mocht zeggen, Schwarz nam het in zijne vrolijkheid alles voor scherts op. De majoor liep eenige raaien de kamer op en neder (Schwarz hoopte, dat bij de kamei uit zou loopen) stond telkens stil en den afgenomen hoed met. pluimen in de hand ronddraaiiende, zeide hij einde lijk»ziet het is altijd de duivel, die mij buizende dwaasheden doet begaan, maar ik ben zoo en met anders. Ik neb mij door den koopman de koopman ach hoe heet hij ook die een bankeroet geslagen heeft eu op de vlucht ia gegaai AXEL, deu 15 Augustus 1S«». Heden slaagde voor de Hoofdakte te Arnhem de heer P. Luteijn teNieuwendijk. geboren te Axel. Met het bouwen van kerk A wordt goede voortgang gemaakt. Naar wij ver nemen zal het gebouw deze week onder de kap komeD. Te oordeelen naar hetgeen wij er reeds van gezien hebben, zal het gebouw er zeer netjes uit zien, en een waar sieraad van Axel worden, en waar de uitvoerders alle eer aan zullen behalen. Thans wappert reeds de Nederlandsche driekleur van de gebindten. Zaterdag d9ed zich alhier een geval van vermoedelijke hondsdolheid voor. De hond is tot onderzoek opgezonden naar de Rijks Veeartsenijschool te Utrecht. Zooals de lezers weten, moeten de hon den weer voor 4 maanden, tot grooten last voor mensch en dier, gemuilband loopen. De wet zegt het nu eenmaalanders zouden wij zeggen, dat het in dit geval overbodig was. Immers de hond in kwes tie is afgewacht; van dien tijd, liep bij voor eene kar, zoodat de geleider al zijn bewegingen kon nagaan en dan was het dier bovendien nog gemuilband wij laten dus aan de lezer over, om te beoordeelen, of dit dier eenig kwaad verspeld kan heb ben. In ieder geval, het is eenmaal zoo: als we èn politie èo burgerij zarnen wer ken, zal alles in goede orde afloopen ziet de eerste wat door de vingers en zorgt de laatste voor zoo goed mogelijke na koming der verordening, dan wordt veel onaangenaams vermeden. Wij drukken onze medeburgers dan ook op 't hart, hun hond of binnen te houden öf van een muilband te voorzien. Zondag namiddag werd aan den zee dijk Tem. een ongeveer twaalfjarig meisje door een haar onbekend manspersoon in de borst gegrepen, die haar, toen zij begon te schreeuwen, eenige vingers in den mond stak om haar 't roepen te beletten. De aanrander ontiukte het meisje haar horloge en nam toen de vlucht. Bij de politie werd aangifte gedaan die daarop per rijwiel in den omtrek een on derzoek instelde. Daarbij werd in den Willemskerke polder een, onder de gemeen te Hoek tbuisbehoorend gepensioneerd O.-I. militair ontmoet, die in verband met de gegeven persoonsbeschrijving, niettegen staande zijnontkentenis werd gearresteerd. Bij do fouilleering werd het horloge niet in zijn bezit gevonden, doch bij de con frontatie werd hij door de beroofde her kend, terwjjl ook andere verklaringen te zjjne nadeele luidden. om kort te gaan, ik ben voor dui zend gulden borg voor hem gebleven en nu moet ik betalen, duizend gulden betalen, en ik heb geen duizend stuivers in huis." »Dit is waai lijk zeer verdrietig, ant woordde de heer von Schwarz, buitenge meen ernstig en koel»Z(jt gij alleen borg V' Alleen, verbeeldt u, en gelijk in dat vervloekt papieren vod staat, onder ver band van alles wat ik bezit roerend en onroerend goed, zoowel voor het oogen- blik als vooi het vervolg. Ik heb duide lijk genoeg voor de rechtbank verklaard, dat ik geene duizend stuivers bezatik heb het ook aan don finactieraad boe heel hij ook? gezegd, die dui zend gulden van mij vordert. Men heeft de schouders opgehaald en ik ook op deze wijze zijn wij van elkander gegaan. Nu dacht ik, dat het voor 's hands in het na deel van den finantieraad was afgedaan. En nu wacht ik Sbdert drie vier weken de betaling van mijn pensioen doch er komt niets. Ik heb geen penning meer in huis de laatste aardappel is gekookt, in drie weken geen bakker betaald de slager levert zijne ïekening in. Er moet geleefd worden. Mijne dochters moeten ook eten. Deze morgen ben ik op net ministerie van oorlog geweest, want ik dacht dat zij mij vergeten hadden maar in bet geheel niet de kommies daar heeft mij te: wijl bij zijne sebouders ophaalde, Naar men ons Maandagmiddag seint, heeft de man bekend de dader te zijn. Daarop vertrok de politie met bem naar hel teirein om het horloge te zoeken. (M. Ct.) Door ingelanden van den polder Zuiddorpe-Noorddeel is besloten tot het in 1900 bekeien van de St Janstraat en van een ruim 1000 meter lang gedeelte van den dijk van den ouden polder. Eerst genoemde bestrating sluit aan die in den hoofdweg van Zuiddorpe naar Overslag, laatsgenoemde- aan die, ten vorigen jare gelegd in de Langedreef. Het gebouw bij de Belgische grens aan den keiwpg Zdiddorpe-Selzaete, onder eerstgenoemde gemeente, waarin een lo kaal wordt gemaakt voor de ontvangst van in- en uitgaande rechten, nadert zijn voltooiing, zoodat het binnenkort in ge bruik zal kunnen worden genomen, wat een groot gemak zal zijn by hel steeds drukker wordende vervoer over dezen weg, welk vervoer natuurlijk met niet vrije goederen thans nog niet kan plaats bobben. De gemeenteraad van Hoek besloot aan de regeering subsidie te vragen voor bet maken van een rijweg, vanaf de be- grinding in het Mauritsfort, over een ge deelte van den zeedijk van den Nieuw-Wes- tenjjk-polder en de daaraan liggende nol, tot de zand vlakte inden Brakman (Axelscbe gat). De bodem van het Axelscbe gat ie met niet zware vrachten te berijden, en kreeg men nu nog een oprit tegen den thans in aanleg zynden zeedijk der nieuwe be dijking, dan was eene reeds lange ge- wenschte verbinding tusschen Hoek en Philippine tot stand gekomen. Thans wordt, hoezeer gebrekkig, ook reeds een enkele maal dit gedeelte vao den Brakman met voertuig gepasseerd. Tot het maken van bovongenoemden weg, zou de zeedijk met de nol worden verzwaard en van kruin verbreed en in de kruin een grindbed worden aangebracht. Dit werk zou nogal eenige uitgaven vor deren; men spreekt van ƒ3500 a 4000. Te Kloosterzande had Zondag eene groote schieting plaats, uitgeschreven door de handboogschutterij Willem Teil bij ge legenheid van haar vijftigjarig bestaan. De wedstrijd weid opgeluisterd door de har mooie St. Cecilia aldaar, Deze ontving eene medaille van den eenigen nog aan wezigen stichter Duerink. Geschoten werd de hoofd vogel, 75 francs, door Tb. Bouwens te Graauw, de zyvogels elk van 35 francs, door J. van de Velde te Hontenisse en C. Dieriok te Koewacdt. Allen ontvingen bovendien een bronzen medaille. Er was veel volk op de been. Nu en dan hoorde men kanongebulder, dat naar men zeide, moest strekken ter op luistering van het feest. Een vreeselijk ongeluk. Zaterdag avond heeft te Utrecht omstreeks half elf een vreeselijk ongeluk plaats ge had. De lamilie B. vertoefde op dat uur in de tain van een restaurant aan de nieu- »Het spijt mij maar de finan tieraad NN. heeft op uw pensioen een ge rechtelijk beslag laten leggen. Dat weet gij immers? De duivel hale hem ant woordde ik, daar weel ik niets van. Nu loop ik naar den finantieraad NN., die haalt zijne schouders op en zegt ;de recht bank heeft u als borg voor den koopman üoe heet die kerel ook, veroordeeld tot betalen. Gy weet het immors. De duivel hale de rechtbankt, ik weet er niets vaD, waarvan moet ik met mijne beide dochters leven lx kan met mijn majoors titel en half kapiteins pensioen te naauwer- nood zender hongerlijden rondkomen. Ik heb den finantieraad NN. aangeboden alle drie maanden vijftien guide ie beiden; zoo wil ik, als God wil, eerlijk van tijd tot tijd hoewel langzaam, betalen, liij haalde de schouders op. Nu kom ik tot u, allen, die de schouders ophaalden ver wenschende."j Wordt vervolgd we brug. Plotseling vloog do dochter van den heer B. uit den tuin en sprong in de Singelgracht. Haar beminde, een jonge man, zoon van ds. Y uit Stedum (Groningen), te Utrecht werkzaam, sprong baar na, evenals diens broeder. Helaas, het jonge meisje werd niet gered, en ook de twee jongelieden verdronken. Door de duisternis op dat punt, waren de drenkelingen niet meer te redden. Een uur later worden de lijken opgevischt, en naar het hoofdbureau van politie overgebracht Het vreeseljjk on geluk verwekt algemeene deelneming. Terwyl de kermis te Den Dam (O.) in vollen gang was, zijn twee bjj elkaar staande huizen verbrand. De bewoners waren juist naar de kermis. Ook de in boedels verbrandden en een geit en een hond kwamen in de vlammen om. Bij Venlo is een kapitale landbouwhoeve ver brand. De geheele oogst ging verloren en een koe en acht varkens bleven in de vlammen. Aan de Kleiweg onder Rijs wijk is waarschijnlijk door booibroei, een woning en schuur met hooibergen in de asch gelegd. Te Scbijndel bjj Bokstel verbrandde een hoeve. Het vee en een groot deel van den inboedel werd gered. - Wat in een abattoir van een groote stad omgaat. Te Rotterdam werden op een dag, de export-slachterjj uitgesloten, gedood 245 runderen, 64 paarden, 205 varkens, 92 kalveren, 24 schapen en 14 bokken, een geheele kudde vee. - Te Meyel is de bliksem geslagen in een hofstede. Deze verbrandde geheel, evenals de inboedel. Bovendien zjjn een aantal varkens in de vlammen omgekomen. Onder Hillesluis klom dezer dagen een jongen in den koom en vond, in plaats van een vogelnestje, een bedrag van 9350 iu bankpapier en zilvergeld. Vermoedelijk is dit geld van diefstal afkomstig en daar tijdelijk weggeborgen. - Voor ruim 10 j. vermiste iemand te Veendam zijn verlovingsring, nadat hjj een had gebruikt. Zonder er iels van te zeggen, liet hij een anderen maken. Zon dagmorgen vond een jongen op een wan- ng langs de Langeleegte bjj de bad inrichting in het zand, dat uit de badplaats was gebaggerd, de ring, waarin de naam van de bruid, thans echtgenoot en moeder, met het jaartal 1889, 7 April, terug. Te Amsterd'm was tusschen een minnekoozend paar, de dienstmaagd en de knecht uit de bakkery de ^Tijdgeest* in de Dapperstraat eene woordenwisseling ont staan, die in twist overging, waarbij de jonkman in drift zijn dulcinea een slag in 't aangezicht gaf, en daarover weldra zoo veel spijt en wroeging gevoelde, dat hij zich met een mes een diepe wond toebracht. Badende in zjjn bloed, werd hjj per bran card naar het O, L. Vrouwen-Gaslhuis vervoerd, waar hij verbonden werd, en zjjn wonde gelukkig niet levensgevaarlijk bleek. Hoe men eten en drinken moet! Al zijn reeds herhaaldelijk daaromtrent wenken gegeven, ze kunnen niet genoeg herhaald worden, want op het gebied van gezondheidsleer is men moeiljjk vatbaar voor goede raadgevingen of te onnadenkend en te zorgeloos. Het gevolg daarvan is, dat een groot deel der menschlieid in onze dagen lijdt aan ziekten der spijsverteringsorganen Het haastige eten, het genieten van te heete spjjzen en vooral het onvoldoende kauwen der spijzen zjjn de oorzaken van talrijke maagkwalen, die door een weinig zorgvuldigheid, en het gebruik van ons gezond verstand vermeden kunnen worden. Een groote fout in hygiënisch opzicht is het gebruik van te heete spjjzen en dranken. Gevaarljjke en niet zelden onge neeslijke ziekten zijn er het gevolg van. Vele menschen willen hun tbes of koffie slechts heet drinken. De soep moet beet zijn, anders smaakt ze hun niet. Veroor zaakt de gloeiende drank hun dan pijn aan de long of gehemelte, dan wordt hjj snel naar binnen geslikt. Sommige menschen drinken hun koffie zóo heet, dat de tranen hun daarbjj over de wangen komen. De slokdarm en de

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2