JMATMTÏOOE. No. 1349. Woensdag 16 Augustus 1899. I5e Juan?. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeéuwsch -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE (.01 IS ANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdajravowl. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Belgis 80 cent. Afzonder!. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Vrijdag 11 Augustus had weer de ge heime zitting van den krijgsraad te Ren- nes plaats. Om zes uur in den morgen werden reeds maatregelen genomen, die ten doel hadden, te voorkomen, dat de nieuwsgierige menigte, te kort zou nade ren, om Dreyfus te zien, die tegen 7 uur naar de zaal werd overgebracht. In die zitting ging de heer Paléologue met uiteenzettingen voort, waarmede hij om twintig minuten voor negen gereed kwam, waarna de zitting verdaagd werd tot Zaterdag half zeven Vreemd is het, dat het escorte gendarmes, die Dreytus bii zijn heen en teruggaan steeds verge zelden, is opgeheven. Door sommigen wordt dit beschouwd als een aanwijzing, dat de krijgsraad na onderzoek van het militaire dossier, overtuigd zou zijn van de onschuld van Dreyfus; anderen zeg gen dat het opheffen alleen is geschied, omdat het onnoodig is, daar do gevangene toch tusschen tweo rijen soldaten is m- Zaterdag 12 Augustus heerschte inde buurt van de zittingzaal een zeer groote drukte. Zoodra de deuren om zes uur werden geopend, werd de zaal als het ware bestormd. Zonder dat er iets bij zonders voorviel, werd Dreyfus binnen gebracht. Na hem kwamen de generaals Billot, Mercier, St. Germain en Chanoin en de oud-president Casimier-Perier. Om half zeven werd de zitting geopend Nadat Dreytus een vraag gedaan was, omtrent het bordereau, zeide de president dat de commandant van lie de Re den 16 Januari 1896 een copie van het bor dereau tusschen de voering van de jas van Dreyfus had gevonden. Dreytus ant woordde hierop dat hij dat alleenlijk ge daan had, om zich den inhoud van het bordereau goed te blijven herinneren. De president erkende, dat Dreyfus daartoe het recht had. Nu begon het getuigenverhoor, kerst trad op de heer Delaroche en daarna de heer Casimier-Perier. Voor dat de oud president zijn onthullingen begon zei hij: Gij verzoekt mij de waarheid te zeggen. Daar heb ik mijn eed op afgelegd. Ik zal de gansche waarheid zeggen, zonder iets te verzwijgen. Het is onwaar, dat ik niet alles gezegd heb, wat voor de justitie van belang is te weten. Hierop geeft hij een nauwkeurig overzicht van den loop van het proces van '94. Dreyfus' advocaat, Mr Demange, brengt daarna hulde aan de loyaliteit van den heer Périer, maar hij voegt er bij, dat hij toch nog niet voldaan is. Hij wenschte, dat het volle licht zou schijnen Na den heer' Perier, volgt generaal Mercier, die een overzicht geeft van de feiten van spionnage, die in 94 ter zijnen kennisse werden gebracht. Een nauwkeurig onder zoek werd toen ingesteld naar den per soon, die stukken van de generale staf aan de Duitsche ambassade uitleverde. Aanvankelijk werd Dreyfus niet verdacht Later bleek het evenwel, dat het wel degelijk Dreyfus was. Hij toont dit aan, door een nadere bespreking van al de stukken, waarop het bordereau doelt. Eindigende zegt hijZoo er in mij slechts eenige twijfel ware gerezen, zou ik tot Dreyfus hebben gezegd: ik geloof dat gij onschuldig zijtthans echter, nu het on derzoek der stukken, en de bekentenis sen, ben ik nog meer tot de overtuiging gekomen, dat Dreyfus de schuldige is. Hierop ontstaat een heftig incident, tusschen Dreyfus en Mercier. Opstaande nadert Dreyfus Mercier, en wil hem in zijn opgewondenheid een slag toedienen, die evenwel door den bewaker van den gevangene gepareerd werd; terwijl Dreyfus riep: Bewijs mijn schuld Het aanwezige publiek jouwt Mercier uit. Met groote moeite verkrijgt de pre sident eindelijk stilte. De zitting werd gesloten tot Maandagmorgen half zeven. Voor de zittingszaal hadden betoogin gen plaats. Mercier werd buiten uitgejouwd, terwijl de generaals werden toegejuicht. Door de gendarmes werden de manifes tanten eindelijk verspreid. Te Parijs is een complot ontdekt, dat ten doel had, de bestaande regeering om ver te werpen en door een nieuwe te vei vangen. Er bestaat in het geheel geen twijfel aan het bestaan van het complot, noch omtrent de voornaamste aanleggers. De instructie in deze zaak is toevertrouwd aan Fabre Een aantal personen werden Zaterdag morgen reeds in hechtenis ge nomen, 's Avonds om half vier versche nen aan het buitenverblijf van den heer Déroulède te Croissy twee landauers, terwijl op hetzelfde oogenblik 15 gendar mes te paard arriveerden Deze omsin gelde de villa, waarop de commissaris van politie uit een der landauers stapte en den heer Délourède arresteerde. Deze nam met den commissaris in een der rijtuigen plaats, en in het tweede zeven agenten van de veiligheidsdienst De beide rijtuigen geëscorteerd door gendarmes te JONATHAN. Frock zag er voor het overige niet kwaad uithij was W6l niet scbooD, maar hij had een goede houding, en zijnopen, aangenaam, ofschoon bleek gelaat, dat door zijn gitzwart kruilend haar nog bleeker scheen, miste zelden te behagen. Zijne teedere, witte, welgevormde handen zou den de afgunst van menig jong meisje hebben kunnen opwekken, en zyne zachte aangename stem, welke hij van levendige gebaren deed vergezeld gaan, als hij met eenige warmte sprak, drukte met beval ligheid zijne gedachten uit. Hij kon onge veer den ouderdom van achtentwintig jaren bereikt hebben. Bij dit alles was hij, hoe eenvoudig ook gekleed zeer net en zinde lijk op zijn uiterlijkterwijl in al zijne gesprekken een godsdienstig gevoel door straalde. Evenwel ging bij zelden of nooit Daar de kerk. Dikwijls wanneer hij recht opgeruimd scheen, als zijne oogen van ge noegen fonkelden, en hij geheel aan de vreugde scheen overgegeven, zweeg hij eensklaps stil en men kon hem aanzien dat treurige gedachten bij hem opkwamen. Somtijds kon hij bij onverschillige gesprek ken verlegen worden en zonder aanleiding blozen altjjd een bewijs, dat hij prik kelbaar en zeer gevoelig was en geene vaste gezondheid genoot. De heer von Schwarz schieef echter, met het oog van eenen criminelen rechter, deze aandoe ningen aan veel erger oorzaken toe. Hij had het er verscheidene malen op toege legd hem uit te hoorendoch hij won daarbij niets, dan dat hij vernam, dat Frock in den Elzas uit arme ouders ge boren wasdat hij eenigen tijd als sol daat onder de Franscbe vanen gediend had met het leger in Zwitserland, Italië en Egypte geweest, aan de knio door een kogel gekwetst, en hij, den soldatenstand moede, eindelijk, zonder zijn ontslag be komen te hebben, gedeserteerd was. Daar Frock zich voor het overige onberispelijk en stil gedroeg, liet de raadsheer het hier bij blijven en deed geen verder onderzoek hij beschouwde hem overigens als een te weinig beteekenend mensch, om zich veel met hem bezig te houden, en hield het er voor, dat hij niet den minsten invloed op zijn lot zou uitoefenen. de majoor. Eenige wekeu na dit onderhoud, ge beurde er iets, dat den zonderlinge zooals de heer von Schwarz zijnen nuisonderwijzer noemde, eensklaps uit het huis van den raadsheer verwijderde. Op zekeren dag was hij bezig, met de kinderen in de geschiedenis te onderwij zen en sprak met hen eenige uren over paard, vertrokken nu in galop naar Parijs. Vóór Zondagmorgen heeft de rechtei 37 bevelschriften uitgevaardigd; 17 tot inhechtenisneming eu 20 tot huiszoeking. Keizer Wilhelm van Duitschland woon de Vrijdag te Dortmund de opening van het nieuwe kanaal bij. In een toespraak tot den burgemeester zei hijdat hij ten hoogste voldaan was over het werk, dat toch nog slechts als een gedeelte mocht beschouwd worden, daar hij en zijn re geering onwrikbaar besloten hadden, ver der te gaan. Hij sprak de hoop uit, dat de volksvertegenwoordiging hem nog dit jaar daartoe in staat zouden stellen. Het publiek juichte den keizer na deze woor den stormachtig toe Uit Zuid-Afrika wordt gemeldt, dat voor de Transvaalsche regeering is aan gekomen. 401 kisten patronen, terwijl er groote voorraden meel en andere levens middelen opgedaan worden. ITit Bombay worden door de Engelsche regeering elf a twaalf duizend man troe pen naar Zuid-Afrika ingescheept. Een aanzienlijk getal transportschepen wor den in de Indische wateren ter beschik king gehouden. Dit alles mag zeker be schouwd, als de voorboden van een na derenden storm. Nader meldt men uit Rennes: Op het oogenblik dat Dreyfus' advocaat Maandagmorgen de brug bereikte, die de twee armen van het Vilaine kanaal ver bindt, kwam er een haveloos gekleed persoon op hem af, die een schot loste. De kogel drong in de richting van de rechterborstholte ter hoogte van den zes den ruggewervel; hierdoor had een aan zienlijke bloeduitstorting plaats, waardoor de mohammedaansche godsdienst, over het geen de koran voortreffelijks bevat, over de deugden, welke men veel meer onder de volgelingen van den profeet van Mekka, dan onder de Cbristenen aantreft. Gedu rende deze les kwam de heer von Schwarz binnen, hoorde dit een poos lachende, doch bitter lachende aan. want hij was niel in zijn humeur. Hij had toch toevallig ver nomen, dat men zich aan het hof ten zijnen koste vermaakt had, wegens een geschrift, dat hij over de veranderingen in de rechterlijke macht in het licht had ge geven. Nu 'barstte hij uit en vierde zijne kwade luim bot in bijtenden spot tegen den bleeken eu geduldigen lofredenaar van den arabiscben profeet. Deze zweeg en staarde droefgeestig voor zich neder. De beide kinderen luisterden niet naar de woorden van hunnen vader, maar zagen met medelijden hunnen meester aan, en zochten zijne blikken, als wilden zij hem troosten, en leunden met beide banden op zijne schouderen, als wilden zij hem zeg gen Blijf tocb bedaard, wees toch ge troost, want bet is alleeD op u, dat wij ons willen verlaten." De verschijning van den majoor van Tulpen, een oud gepensioneerd officier des konings, die van tijd tot tijd het huis des raadheers bezocht brak dit tooneel af. Hij was een verre bloedverwant van me vrouw von Schwarz en hij geloofde een groot vriend van den raadsheer te zijn, wien bij voorheen eenige diensten bad be wezen, toen deze nog niets meer dan een weinig bekend advokaat en de majoor nog in werkelijke dienst was. Destijds had Schwarz langer dan anderhalf jaar bij den majoor kosteloos in huis gewoond, die ook door zijne aanbevelingen hem niet wei nig was behulpzaam goweest in het ope nen van zijnen later zoo schitterenden loopbaan. De majoor was eon zeer braaf, maar een zeer driftig man, vertelde gaarne zoo als bijna alle oude soldaten, van zijne veldtochten, boewei zijn geheugen hem daarbij niet al te best diende, daar hij slecht namen en geene getallen meer kon onthouden. Ditmaal voerde hem echter werkelijk zijn gebrek aan geheugen tot den beer von Schwarz. »Ik verkeer in eene verwenscbte ver legenheid, waarde neef 1' riep hij uit. Gij muet mij eene dienst bewijzen." »Met al mijn hart, beste vriendant woordde de heer von Schwarz. »Ik hoor de daar juist met genoegen naar het oo- derwijs mijner kindereD, eu eene lofrede de Turksche godsdienst van de lippen der umnondigen. Wij willeu ons door de Mo hammedanen niet in vriendschap en trouw laten overtreffen, hoeveel deugden mijn heer de onderwijzer ben ook moge toe schrijven." Des te beter dan kom ik juist van pasriep de majoor uit, »want ik moet geld hebben, al zou ik het stelen, kom, ik heb slechts een paar woorden onder vier oogen met u te spreken.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1