ÏOHATHAS _PE0DK. 15e Jaarg. No. 1347. Woensdag J) Augustus 1899. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaa n der en F. DIELEMAA, Bnitenland. FEUILLETOJÏ. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aclvertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Thans kunnen wij met zekerheid mel den, hoe het nieuwe Belgische ministerie zal samengesteld zijn. Het ministerie van spoorwegen zal voorloopig aan het minis terie van nijverheid worden verbonden. Tot president van het ministerie, minis ter van financiën en publieke werken is benoemd de heer De Smet de Naeijer tot minister van binnenlandsche zaken de heer De Trooz; tot minister van justitie de heer Vandenheuvel; tot minister van oorlog generaal Cousebant Alkemade; tot minister van buitenlandsche zaken de heer Favereau; tot minister van landbouw baron Vanderbrugge; tot minister van spoorwegen, nijverheid enz. de heer Lie- bert. Het Handelsblad van Antwerpen meldt, dat het program der nieuwe regeering enkel zal wezen: Evenredige vertegen woordiging over het geheele land. De heer de Smet de Naeijer verklaarde, dat hij thans zijn aandacht niet kon wijden aan persoonlijke dienstplicht en andere nood zakelijke hervormingen, daar de regee ring reeds genoeg moeielijkheden onder vond met de nieuwe kieskwestie. Het is dan ook te verwachten dat de ministe rieels verklaring niets zal bevatten, dan de aankondiging, dat de regeering de kies- wetmoeielijkheid zal oplossen, door toe passing der Evenredige Vertegenwoordi ging over het geheele land. Te Rambouillet ontving de president der Fransche Republiek een delegatie der radicaal-socialistische republikeinsche fé dératie, die hem kwam begroeten. Pre sident Loubet verklaarde aan de afge- HKT VALSCHE GELUK. In de hoofstad van het koninkrijk, en misschien in liet geheele land, was in lan gen tijd geen man meer geacht geweest dan de ook door eenige schriften bij het buitenland bekend gewerden raadsneer van het hooge gerechtshof, van Schwarz. Het geluk scheen zich te willen uitputten, hem met gunstbewijzen te overladen. Zoon van eenen armen linnenwever, had h(j met be hulp van eenige beurzen, die hem, als een jongeÜDg van voortreffeljjken aanleg waren gegeven geworden, de hooge school kunnen bezoeken en de rechtsgeleerdheid beoefend. Bijna zonder oen koperen pen ning was hij in de hoofdstad aangekomen om als zaakwaarnemer zijn brood te ver dienen bij nam een moeielijk proces, bet- welk men reeds als verloren had beschouwd op zich, won de zaak voor de rechtbank, verwierf zich eenen goeden naam, en werd binnen korten tijd een der meest ge zochte en beroemdste pleitbezorgers. Door oefening en aanhoudende vlijt bereikte hij eenen zeldzamen trap van volmaaktheid in zijn beroep. Overal voorgetrokken, met belooningen, geschenken, eei bewijzen en yleijerijen overladoq, werd nij in den kring vaardigden, dat hij getrouw was aan zijn post, en dat hij de aanvallen minachtte waaraan hij tegenwoordig blootstond. De zittingen van den krijgsraad te Ren- nes zullen gehouden worden in de feest zaal van het lyceum Deze zaal is vlak bij de gevangenis. De weg die Dreyfus nu zal af te leggen hebben, zal door de soldaten wordenafgezet. De militairen, die in het proces Dreyfus als getuigen moeten optreden, zullen tijdens den duur van het proces van hun beroepseed ont slagen zijn. Dreyfus heeft Zaterdag een onderhoud gehad met de heeren Demange, Labori en Hild. Definitief is door hen vastgesteld de lijst der op te roepen ge tuigen. De heer Delcassé, die op het einde der vorige week op reis naar Rusland gegaan is, is Yiijdag te St. Petersburg aange komen. waar hij reeds in den namiddag door den Russischen minister van bui tenlandsche zaken ontvangen werd. Wat deze reis te beteekenen heeft, is bijna voor iedereen nog een raadsel. Het is te begrijpen, dat de groote bladen thans allerlei veronderstellingen maken Zoo schrijft de Times aan bet eind van een lange verhandeling over de reis van den Franschen minister, dat die reis in ver band staat met de waarschijnlijke aftre ding van den Czaar. Sinds lang moet de Czaar er reeds ovei gepeinsd hebben af stand te doen van de regeering, omdat hij zeer ontstemd is. over den misstand in Rusland, terwijl hij onder den invloed staat vaD een oude profetie, volgens welke op een Czaar zonder zoon (de Czaar heeft nog geen mannelijke nakomelingen) een Czaar Michaël volgen zou, die bestemd der aanzienlijkste mannen opgenomen, en in de beste huizen de vertrouwdste huis vriend. Hij trad in het huwelijk met een der schoonste en rijkste meisjes, werd door de ministers aangesteld en van ambt tot ambt bevorderd: doar den koning tot den adelstand verheven, werd hjj door dezen ook tot ridder zijner orde benoemd ontving spoedig ook, wegens betoonde dien sten van een buitenlandsch nof eene rid derorde met eene rijke jaarwedde, en meer malen ging de spraak, dat hij minister zou worden. Kortom er was maar eene stem de raadsheer van het hooge ge rechtshof von Schwarz was de gelukkig ste aller menschen. Hij had de schitte rendsle uitzichten, een groot vermogen bewonderenswaardige eigenschappen, de beminnenswaardigste vrouw, schoone kin derenmeer nog dan dit alles, kwam men ook daarin overeen, dat niemand zoo veel geluk waardig was als hij. De heer von Schwarz was als teeder echtgenoot en vader, als getrouw vriend, als de on derhoudenste man in gezelschap als de fijnste en beleefste wereldburger in den omgang, en als onvermoeid werkzaam, be kend. Men moet zich echter niet door den schijn laten verblinden. De heer von Schwarz was inderdaad een zeer onge lukkig man, en wat nog meer is. geen ge luk waardig. Niet zjjne bekwaamheid, nibt zijne vlijt, niet zijne talenten, noch de gaaf van zich beminnelijk te maken, wei zou zijn om Constantinopel te veroveren Het resultaat van de reis zou nu moe ten zijn, dat Delcassé den Czaar op het hart zou drukken, dat het tegenover Frankrijk zijn plicht, als Czaar zoowel als man van eer was, op den troon te blijven, daar men niet weet, hoe zijn opvolger zou denken. Zooals de lezers weten is de vredes conferentie, waartoe het initiatief door Rusland genomen werd, geëindigd. Het mag zeker wel een zonderling verschijn sel heeten, dat Rusland onmiddelijk na het eindigen van die conferentie een groot leger samentrekt in Midden-Azië. Onge veer 6500(1 manschappen moeten in Tur kestan gereed zijn om te trekken óf naar het Zuiden, óf naar het Zuid-Oosten óf naar het Oosten De onafhankelijkheid van Perzië is erg bedreigd want de Czaar heeft zijn leger slechts in beweging te zetten óm den Shah tot eiken prijs den vrede te doen koopen, en die prijs zal ongetwijfeld bestaan in een spoorweg door Perzië. die Rusland direct met de Golf van Perzië verbindt. Op bevel van den Russischen minister van oorlog hebben twee escadrons gen darmes te paard en verscheiden Russische regimenten Finland bezet. De voorzitter van den gemeenteraad van Kopenhage heeft bewerkstelligd, dat er onderhandelingen tusschen arbeiders en patroons in die stad zijn aangeknoopt. Den eisch van den negenurigen werk dag hebben de arbeiders laten varen, doch ook de patroons hebben concessies gedaan. Spoedig mag thans een oplossing der geschillen verwacht worden. Volgens een bericht uit New-York den in twijfel getrokken, maar wel de waarde van zijn hart. Hij behoorde tot die menschen, die volstrekt niets zijn dan slim en weder slim gestreng rechtvaar dig in zijne handelingen, naar gelang van omstandigheden zelfs meer dan noodig was. Uit gold, eer en genot bestond eigenlijk de geheime driëenheid, waaraan hij alles offerde. Hij dacht zich te verlicht om aan geweten en godsdienstig gevoel te mogen gelooven ook bezat hij het niet bij was te sluw menschenkenner om zich vertrouwelijk uit gevoel van vriendschap aan een hart aan te sluiten hij vertrouw de niemand, dewijl hij zich zeiven kende en hen voor onnoozele halzen hield, die niet handelden zoo als hjjhij beminde zich zei ven uit natuurlijke drjjfveeren, iedei ander echter, die geweest ware als hij, zou hij gevreesd hebben hij leidde in zijn huis een ongelukkig leven, was daar een dwingeland, en behandelde zijne vrouw dikwijls met minachting. Zijne zonen, twee veelbelovende knapen, sidderden voor hem als slaven, somtijds betoonde hij zich echter weder overdreven welwillend jegens hen. Om hunne opvoeding kon hij zich niet bekommerenhij had gewichtiger bezig heden. Van zijne huiselijke ellende wist echter niemand, dan de leden des huisgezins zal ven. en wanneer door praatachtigheid buiten 'shuis daarvan iets ruchtbaar werd, ge looide niemand daaraan of men vond het zeer te vergeveu, dat een man zijoeu stand schijnt de heer Figuero, tot dusver vice- president der Dominicaansche republiek, het bestuur op zich genomen te hebben. Hij heeft reeds een cibinet gevormd, dat weldra door de Amerikaansche re geering erkend zal worden De Herald publiceert een intervienw van zijn correspondent te Havana met generaal Jiminez, het hoofd van den op stand in St. Domingo, die hem devol - gen 'e verklaring heeft gedaan: ik heb den oudergang van pres Heureux bewerkt. Ik heb een expeditie vrijbuiters ontscheept, en mijn agenten hebben Heureaux gedood. Ik zal mij binnenkort naar de Vereenig- de Staten begeven om een partij te or- ganiseeren, die zich naar St Domingo zal begeven, en die desnoods met geweld zich meester zal maken van de regeering. Het volk wil Figuereo niet; het wil mij en het zal mij hebben Decorrespondent heeft een telegram gezien, door Jiminez aan een zijner agenten te S>. Domingo geadresseerd, waarin wordt bevel gege ven dat, zoo de tegenwoordige regeering zich vóór 15 Augustus heeft teruggetrok ken, hij zich aan het hoofd van een al- gemeenen opstand heeft te stellen en gewapender hand zich van de regeering meester te maken. De toestand wordt te Havana met groote belangstelling gevolgd, daar te Havana veel personen van invloed in de zaken op Haïti zijn gemengd. Men weet dat Maximo Gemez Jiminez onder steunt De correspondent van de Herald te Washington zegt, dat men niet gelooft, dat Jiminez zijn plannen ten uitvoer zal brengen; dat hij zal worden bewaakt, en dat, zoo hij zal trachten de wetten der luimen had of men schoof al de schuld op de vrouw: haar ontbrak de noodige beschaving, zij was geene huishoudster, een zieltje, en wat men zoo al meer be liefde te zeggen. Genoeg, de heer von Schwarw had altijd gelijk, en ieder ander buiten hem schuld. Zijn huiselijk verdriet werd echter door niemind opgemerkt; want kwam iemand bjj hem, zoo was alles een hart en eene ziel bij oplettenste, be leefdste echtgenoot, d3 wel willendste vader en wederkeerig alles vol liefde en ver trouwelijkheid jegens hem. Niemand dacht er aan dat dit slechts de ingevoerde toon was: men moest zijn geluk bewonderen. HET ONDERZOEK. Ouder de huisgenooten van den heer von Schwarz bevond zich sedert twee jaren ook een mensch, Jonathan Frock geuaamd. Hij speelde de rol van leermeester of op voeder bij de kinderen, was echter zoo goed als een slaaf, gelijk alle overigen in huis van den raadsheer van het hooge gerechts- bof. De heer von Schwarz bezat mag ik zeggen, eene bijzondere gave ieder op eene eigenaardige wijze te plagen. Wanneer hij zijne vrouw liet gevoelen dat zij zich niet als vrouw wist te gedragen, dat zy geen vernuft en verstand bezat, zoo zeide bij daai entegen den huisonderwijzer dat hij een lompert was, die niet wist, hoe zich te houden zich verkeerde begrippen maakte vau de wereld: nooit zfin geluk zou maken, eu niet het minste begrip had

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1