Buitenland. Binnenland. begunstigde veehouders. Eens zeide een onzer vrienden, die flinke beesten in de weide van een vee houder, aan den minister vermaagschapt, had zien loopen, dat het sluiten der Hol- landsche grenzen wel spoedig zou volgen, en ziet, veertien dagen daarna was het zoo Men had op het goede tijdstip hier of daar een ziekte ontdekt Het beschermende stelsel zoo toege past, om uit zakken van enkele te ne men, wat men in de zakken van ande ren stopt, en dat bijgevolg een diefstal is, door de wet geregeld, wordt bijzon der stuitend, wanneer het, zich schamen de, en de publieke verontwaardiging vree- zende, zich verschuilt achter de eischen der gezondheid, en lafhartigde belangen der gebruikers inroept, om lastige mede dinging te weren Zij die zoodanige politiek voorstaan, denken misschien zeer handig te zijn, maar zij hebben geen greintje Zal de Nederlandsche regeering einde lijk willen inzien hoe België ons fopt. Zullen onze diplomaten - over wie dr. Kuyper nog onlangs zoo'n hartelijk woordje in het midden bracht, eindelijk eenig succes hebben op hunne vele be moeiingen om onze belangen te behar tigen »Hard tegen onzacht* is een Zeeuwsch spreekwoord en waar wij door België, - waar het mond- en klauwzeer algemeen heerscht, waar in de quarantaine stallen ons gezond vee aan besmetting wordt blootgesteld,— behandeld worden opeen wijze, die in de provinciale staten van Antwerpen op bovenstaande wijze wordt besproken, daar worden maatregelen van weerwraak, zij het dan ook een tarieven oorlog, hoogst noodig Wbld. Z. V. (iv. d.) Ieder oogeriblik verwacht men in Belgie den val van het ministerie. De heeren Scbollaert en Vandenpeereboom, zullen in ieder geval aftreden, waarna de heer Liebaert de portefeuille van binnenland- scbe zaken en De Smet de Naeyer die van Financiën zal overnemen. In de vergadering van de commissie, welke de kieswetvoorstellen zal behande len, hebben heftige discussies plaats ge had. Vandervelde verklaarde, dat de so ciaiisten de evenredige vertegenwoordi ging alleen zouden aannemen met alge meen en gelijk kiesrecht. De beer Hel leputte verklaarde Evenredige Verte genwoordiging noodlottig voor de Katho lieke partij, terwijl de heer Lorand, ra dicaal, zich met de Evenredige Vertegen woordiging tevreden stelde. Dit werd hem door Vandervelde erg kwalijk genomen. Hij herinnerde Mem eraan, dat liberalen en radicalen beloofd hadden, voor algemeen en gelijk kiesrecht te stemmen. Door de liberale bladen wordt de houding van Lorand afgekeurd. Generaal Négrier is ontheven van zijn functie als lid van den oppersten krijgs raad van Frankrijk. De oorzaak van dit ontslag is met geen zekerheid te zeggen; Do Fransche bladen geven daarover ver schillende lezingen. Ir. ieder geval bevreemdt het, dat deze maatiegel een man treft als Négiier, die ongetwijfeld een der meest sympathieke figuren uit het Fransche leger is. De Fransche minister van justitie heeft zijn collega van bnitenlandsche zaken verzocht Esternazy te doen weten, dat hem een vrijgeleide zal worden verstrekt om te Rennes als getuige in het proces- Dreyfus op te treden. Esterhazy heeft eenter voor de vrijgeleide bedankt. »Ik heb thans alles verklaard, wat ik moest zeggen, zoodat mijn komst naar Rennes overbodig is,« was zijn antwoord. Kapitein Dreyfus werkt nog steeds hard door aan het bestudeeren der stukken, die hem door zijn verdedigers verstrakt worden. Thans is het verboden, om van 's morgens 9 uur tot 's avonds over de stoep langs de gevangenis te gaan. De Temps meldt met zekerheid, dat de krijgs raad maar één zitting zal houden, en dat deze zal beginnen om 6 uur, en eindigen om half twaalt. Onder voorzitterschap van Waldeck Rousseau vei gaderde de Fransche minis ters en beraadslaagden over de valsche geruchten, welke Donderdag op de beurs verspreid werden, en die een plotselinge verlaging van den koers van de Fransche rente tengevolge had. Een onderzoek zal in gesteld worden, om de zaak dan verder in handen der justitie te stellen. Men meent dat het bezoek van het Fransche eskader aan Barcelona een be paald doel gehad heeft. In de oerste plaats heeft Frankrijk aan Engeland wil len toonen, dat wanneer het zich in de Spaanscbe politiek ging mengen, rekening had te houder, met Frankrijk. En in de tweede plaats schijnt het bezoek gediend te hebben, om de openbare meening in Catalonië eens te peilen, om nauwkeurig vast te stellen, hoever Frankrijk zou kunnen gaan, om Spanje in te palmen revolutionaire benden, moordende oproer lingen had laten plaats nemen, zoo dat hij nu even als zij ondergang en straf te vreezen had, krenkte hem niet. »Het zij zoo!" zeide hü dan somtijds. »hetgeen de mensch straft, vindt dikwijls zijn loon bij God. Wat mijn zoon dobt. hebben lang voor hem de edelsten gedaan en zij, die door de onbeschaafdheid van hunnen tijd dikwijls met den dood als misdadigers werden gestraft, worden nu als martelaars en heiligen vereerd. Ik weet het wel, de oude onbeschaafdheid is in Europa nog niet uitgestorven zij gaat in onze dagen slechts in elegante kleederen, geblanket en met fraaiere namer.. Toen ten tijde der middeleeuwen by het priester dom en de ridderschap een vrij burger schap ontstond, dat zich door handel en nijverheid in de steden verhief zag men spottend op hetzelve neder, zooals heden nog op niet adellijke goedbezitters fabrie kanten, handwerkslieden en geleerden, wier aanspraken zich hooger verheffen. En toeu in vroegere tijdeD, de slaven en lijfeigenen, uitgezogen door hunne meer deren, opstonden nm hun recht te verde digen, om alle menschen gelijk anderen te gelden, werden zij als onbeschaamd ge spuis veroordeeld. Is het thans beter Onze barbaarschheid gaat niet in pantserhemden en beerenvellen maar in sierlijke rokken. Laatdus mijn zoon als vredebode en apos tel van het evangelie zijn weg, den weg van een Winfrieden Las Casas bewandelen. DE FEESTAVOND. Een jaar verliep een jaar zoo rijk aan bloesem, oogst en mislukking, een jaar, als zoo velen, die men met blijdschap ver welkomt. en bij het afscheid koel laat varen. De scheppende natuur, vermoeid van haren volbrachten arbeid, lag in haar winterbed uit te rusten. Het kerstfeest naderde, het vroolijkste van alle feesteD, in den huiselijken kring van vader Da nielis. Reeds waren de huisgenooten bezig met voor elkander verrassende geschenken in gereedheid te brengen. Reeds weken voor dat de plechtige morgen van den kerst dag aanbrak, kwam er geen eind aan het zoeken, verbergen, raden en beraden, aan dartele plagerijen en gefluister. Toen ein delek den voorafgaanden avond ieder zijne gaven aan vader en moeder had gegeven om daarmede de lange, met een wit tafel laken gedekte tafel te bedekken, en zich allen uit de kamer verwijderden, waarin vader en moeder den overvloed van schat ten rangschikten, terwijl zij zeiven weder keerig de voor eluander bestemde geschen ken voorzichtig verborgen. Daarop volgde gewoonlijk een nacht, welke allen te lang duurde. En had del vader des morgens vroeg terwijl het nog duister was, tallooze kaarsen op alle talels en takken van den glinstei enden kersboom aangestoken, dan vond hij reeds zijne lievelingen, mei on geduld wachtende, in het kamertje van Elsje verzameld. Twee aan twee ging de bij een mogelijken burgeroorlog. Een ver schuiving van de Fransche grenzen over de Pyreniëen waardoor Catalonië en Ga- licië Fransch grondgebied werd, zou door Spanjaarden met gejuicb-begroet worden. In Servië gaat men nog steeds voort met hbt gevangenemen van autoriteiten. Wie, en hoeveel er gevangen genomen worden, is niet met juistheid te zeggen. Verscheidene bladen der oppositie zijn verboden, terwijl die, welke nog verschij nen, aan een zeer strenge censuur zijn onderworpen. Bovendien draagt de uit zetting van vreemde journalisten er veel toe bij, om alle berichten, welke der le- geering onaangenaam mochten zyn, tegen te houden. Voortdurend wordt de staking in De nemarken met alle kracht volgehouden. Geen der beide partijen, zoomin werk lieden als patroons willen toegeven. De patroons gaan zelfs zoover, dat zij werk lieden die eigenlijk niets met de staking hebben te maken, ook ontslaan. Deze maatiegel heett ten doel, om de uitge stotenen te beletten, ondersteuning te verkrijgen van de nog werkenden. Het is echter wel te voorzieD, dat de arbei ders zullen moeten toegeven, aangezien de strijdkassen ledig beginnen te geraken. Door de Duitsche sociaal-democraten is wel is waar reeds 14 000 mark voor hun- en Deensche partijgenocten opgebracht, doch voor de steeds hooger stijgende behoef ten is deze som gelijk aan een druppel op een gloeiende plaat. De strijd gaat niet zoozeer om loonsverbooging, dan wel om verdeeling van macht en vrijheid. En het is wel te voorzien, dat de Denen zoolang mogelijk den strijd zullen voortzetten, om de rijke werkgevers te dwingeD, het arbeidend volk recht te verschaften. Minister Chamberlain heeft in het Hoo ger en Lager buis een rede gehouden over den toestand in Zuid-Afrika. De al gemeene indruk, die wij er van krijgen, is, dat hij zeer voor den vrede gestemd is De hoop door lord Kimberley uitge sproken, dat een vredelievende oplossing mogenlijk is, wordt duor elk eerlijk en welwillend man gedeeld. De uitvoerende Raad van Zuid-Afrika heeft thans besloten om bet aantal ver tegenwoordigers van den rand in dei Volksraad van twee op tien te brengen, zoodat voor een deel verder aan de wen schen der Engelschen is toegegeven. Generaal Heureaux, president van de Dominicaansche Republiek is door een zekere Ramon Caceres vermoord. De moordenaar wist te ontkomen; hij wordt thans ijverig gezocht. De moord had juist plaats op het oogenblik, dat de president te paard wilde stijgen om naar Santiago de los Caballeros te rijden. Door het eerste schot werd de presiieDt in de lin kerzijde getroffen, dat tot aan het hart drong, en de dood natuurlijk ten gevol ge had. Het tweede schot trof een ouden man, die in de nabijheid van den presi dent stond. De moord schijnt een uiting van wraak te zijn. De verhouding tusschon Japan en Chi na is in de laatste tijden zeer verbeterd. Er wordt zelfs reeds gesproken van een offensief en defensief verband tusschen beide rijken. Toch zullen Japan en China zich nog wel goed moeien bedenken, voor zij verbonden gaan sluiten; want het zal niet gemakkelijk gaan, den te genstand te overwinnen, van die invloed rijke kringen, die rillen als zij eraan den ken, dat Rusland zich gebelg zou kunnen toonen. trein naar de feestkamer, vol blyde ver wachting, welke zich oploste in luide kreten van bewondering en vreugde. Alleen Jacob, dien allen misten, dien allen tegenwoordig wenschten, dien allen beklaagden, ontbrak. Ieder noemde hem, en gevoelde zijn eigen genoegen vermin deren, dewijl het niet met hem gedeeld kon worden. Elsje alleen noemde zijn naam niet, en evenwel benaauwde de wee moed haar meer dan iemand der overige personen, en gaarne had zij by het vroolijk lachen een traan gestort. Zijne plaats stond ledig voor bem lagen geene giften gereed. Eenige uren later werd hunDe onaan geoame stemming in groote vreugdever anderd. Een brief van hem werd gebracht, waarin hij meldde, dat hij tegen den avond zou komen. Hij had, met behulp van zyn vrienden, alles zoo geschikt, dat hij, vrij van ambtsbezigheden, aan zijn vurigen wensch kon voldoen. Van alle dagen des jaars liet hij zich dien niet ontroover., die hem re6Ós als kind de schoonste en plech tigste was geweest. (Slot volgt.) Atjeh. Zaterdag is bij de regeering hot volgende officieele telegram ontvangen »Op een tocht door het landschap Matang Koelie onzeizijds gesneuveld een militair beneden den rang van officier, gewond een officier en drie militairen benemen dien rang. Vijand heeft acht eD twintig doodeu achtergelaten. Toekoe Tjihik Matang Koeii sneuvelde. In Matang Albi weinig en in Peutoe geen verzet ondervonden. Onzerzijds twee ge wonden en een vei dronken. Vijand liet achttien dooden achter." AXEL, den 1 Augustus 1*»9. Morgen is het de 41e verjaardag van H. M. Adelheid EMMA VAN WALDECK PYRMONT, moeder onzer Koningin. - Gisteren was op de hofstede van een landbouwer onder deze gemeente alles in rep en roer, want er werd een koe ver mist. Het beest werd overal gezocht de heele omtrek werd afgeloopen, maar nergens was een spoor van de ver dwenen dame te ontdekken, zoodat men reeds aan diefstal begon te denken. Toen 's avonds de andere koeien op stal gebracht werden, kwam men tot de ont dekking, dat het vermiste exemplaar ba hoorlijk aan de kribbe stond vastgebonden. De koewachter had eenvoudig vergeten het dier 's morgens tegelijk met de ande re los te maken. Een gezellig dagje moet dat wel geweest zijn en hoe langzaam moet die tijd voor het arme schepsel zijn voortgekropen - De heer F. C. Zonnevijlle, onderw. aan de Christelijke school alhier, slaagde de vorige week te Wageningen voor de ac te landbouwkunde L. O. - Tot onderwijzer aan de Chr. school te Zoute Spui is benoemd, de heer J. van Venetië te Leiden. - Te 's Hertogenbosch zijn voor de hoofdakte geslaagd de heeren A. A. Mol, van Oud-Vossemeer C J. Neeteson, van Hoek, en A. de Kraker, van Terneuzen. Spoorwegongeluk te Vlissingen. In verband met het bericht voorkomen de in ons vorig nummer overgenomen uit de M. Ct. dat dit ongeluk, Donderdag 1 Juni aan het station te Viissingen voor gevallen, hoogstwaarschyniijk aanleiding zal geven tot een vervolging tegen den machinist vaD den trein, waai mede dit ge beurde, merkt B te Amsterdam in het Hbld. het volgende op; De machinist heeft dus kans veroordeeld te worden, na zyn herstel Het kan zyo dat de man schuld beeft. Men mag zeker niet aannemen dat gemeld verzuim op zettelijk geschied is, ergo verzuim door onachtzaamheid. Waaruit kan die onacht zaamheid ontstaan Natuurlijk door niet helder te zijn van hoofd. Wanneer is men op den dag het meost helder vaD verstand en daardoor het meest opmerkzaam 's Morgens gewoonlijk, na behoorlijke rust. Juist op dit punt wenschte ik de be trekken autoriteiten, nu de rechter over het al of niet schuldig van den machinist zal moeten oordeel vellen, te wijzen. Zou het waar zijn wat men zoo vaak beweert, dat machinisten op treinen, per sonen die verantwoordelijkheid hebben aan wier verstand, opmerkzaamheid eD beleid het leven van honderden is toever trouwd, te langen diensttyd en dus geen behoorlijke rust hebben, zoodat zij Diet altijd even opmerkzaam, m. a. w. klaar kunnen zijü. Daattegenover staat het feit, dat vele

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2