DE VERLOVING. No. 1345. Woensdag 2 Augustus 1899. 15e Jaarg. i Nieuws- en Advertentieblad voer Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAA, 1. DUPE. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B e l o i 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester der gemeente AXEL maakt bekend, dat de stukken bedoeld bij art. 6 en ter voldoening aan art 7 der wet van 28 Augustus 1851 (Staats blad no. 125), betreffende de verbetering van het kanaal Gent-Ter Neuzen, voor zooveel dit in de gemeente is gelegen, ter Secretarie dier gemeente ter inzage van een ieder zullen worden nedergelegd van 2 Augustus tot en met 5 Septem ber aanstaande, en dat belanghebbenden binnen dien termijn, hunne bezwaren, mondeling of schriftelijk moeten opgeven aan het college van Burgemeester en Wethouders. Axel, 29 Juli 1899. De Burgemeester voornoemd, D. J. O G G E L. Liberaal en Vrijhandelaar zijn twee mooie woorden 6n de zaken die zij noe men, zijn ook heel mooi, zoolang zij niet ontaarden in een stelsel, waarvap noch ter rechter noch ter linkerzijde mag wor den afgeweken. Daarover zou heel veel te zeggen zijn, maar wij vatten dat alles te zamen, in twee uitspraken: Wie liberaal genoeg is om zijn eigen glazen te laten ingooien is een gek-en wie free-tradervrijhandelaar is in merg en been - quand-même, zooals de Fr an schen zeggen, vermoordt alle eigen nijverheid OPOFFERING. De moeder onderwierp zich aan beider wensch, doch met een beklemd gemoed Ook deed het baar leed om Elsje, die in het huiselijk verkeer menig woord opving dat over Jacob's vertrek gewisseld werd, voor wier rust en stil geluk dit eene grootere stoornis was dan voor alle anderen. Zij mocht het niet tegenspreken, en al had zij dit mogen doen, zoo zou zij liever gestorven zijn, dan datgeen openbaren, wat zij gevoelde en zelve niet begreep. Zij vermeed angstig iedere ontmoeting met den zoon des huizes, tot wien zij zich ge heel voelde heengetrokken waar zij tot hem in tegenwoordigheid der ouders moest spreken, sprak zij zacht en slechts enkele woorden. En toch was het haar, als moest haar geheele lichaam tegen hem eene stern zijn. Maar wanneer zlj toevallig hare oogen op hem vestigde, las men daarin eene vei borgen klacht, en daarentegen wanneer zijn blik de hare ontmoette liefde, troost en hoop. Hetgeen geen ander oor van dit zielen' gesprek vernam, ging niet verloren voor de fijnere opmerkzaamheid van moeder Anna. Zij gevoelde het heimelijke leed van Men moet zich wachten doctrinair te worden in beide stelsels; zoowel het libera lisme als het vrijhandelstelsel hebben veel aanleg om den mensch doctridair te maken. Bij alles moet men practisch blijven. Een voorbeeld kan men nemen aan den Brit. Die is vrijhandelaar in merg en been, altijd volgens zijn eigen zeggen endaar- om te gelooven, voor zoover een Brit geloofbaar is. Nauwelijks krijgt hij voor den vrijen handel van het een of ander te veel, bv. Hollandsch vee, zwarte bessen, wat dan ook, of wegens gezondheidsmaatregelen wordt de invoer verb >den. Het beginsel van vrijen handel blijft ongerept 'en van hetgeen men niet heb ben wil, Jcomt niets binnen. De eenvoudigste oplossing van een economisch vraagstuk! Ter schole gingen bij de Britten en zij zijn oplettende leerlingen geweest - onze Zuiderbroeders, niet naar den vlee- sche, maar naar de tale. Wij hebben er herhaaldelijk op gewe zen, hoe de intermitteerende d.w.z. tel kens afgebroken opening en sluiting van de grenzen in België niet afhing van de ziekte vau het vee, maar van het bon plaisir van de Belgische argariërs. Wij hebben luide verkondigd, hoe de Nederlandsche regeering zich door een kluitje in het riet liet sturen wij hebben met al onze beweringen, die we door bewijzen staafden, geklopt aan doo- vemansdeuren. In het Belgische blad Les Intéréts Bel- Jccob en Elsje als haar eigen. »A1 doet mij uw vertrek leed, zeide zij tot haar zoon, toen zij in de gelegenheid was hem eenigen tijd afzonderlijk te spreken, »en al smart het mij, dat ik u voortaan slechte zelden meer zal zien, al jaagt de gevaar volle baan die gij betreden zult, en waar aan gif vaderland en aangename vooruit zichten opoffeit, mij vrees aan, ik ver trouw op Godzoo moet ik u bekennen dat mij van al uwe opofferingen, die het meeste verheugt, door welue gij u zei ven en Elsje die zielrust wedergeeft, die gij door uwe nabijheid vernietigt. Uw geluk zoo wel als bet hare, ligt mij na aan het hart. Alleen daarom valt uw vertrek naar een onstuimig, naar een ongelukkig land, mij minder hard. Elsje is een kind en hare liefde een duistere droom, waaruit gij haar niet tot een helder bewustzijn wek kei moogt, wanneer gij haar werkeljjk bemint. Ga, kind, wees gelukkig. De macht der omstandigheden te trotseren is dwaasheid, en het vasthouden aan wen schen, welker vervulling buiten ons ver mogen ligt, is het gewone ongeluk der menscben. Ga, en God zij met uVer geet alles, slechts u zei ven, en hetgeen gij u zeiven verschuldigd zjjt niet." Jacob zag haar bij deze toespraak vrien delijk in de oogen, nam hare hand en zeide »neen, lieve moeder, dat is ugeen ernst zou ik alles vergeten, ook u, vader en de goede Elsjedan zou ik eerst mij zeiven en hetgeen ik mij zeiven verschuldigd ben ges komt over de sluiting der grenzen een stuk voor van den volgenden inhoud: In de vergadering van de provinciale staten van de provincie Antwerhen, werd door onderscheidene leden geklaagd over de willekeurige wijze, waarop het gou vernement de grenzen opent of sluit voor den invoer van het Hollandsche vee, tel kens wanneer juist de groote veehouders, door de regeering hierin bevoorrecht, het noodig achten te verkoopen of te koopen. Het kunstje is eenvoudigmaar onbe schaamd. Zoodra de beesten onzer vee houders goed zijn voor den verkoop en zij die voor de hoogste prijzen van de hand willen doen, wordt fluks het ge rucht verspreid, dat het Hollandsche vee besmet is; men sluit de grenzen, en de veehouders,, door de regeering begunstigd, zijn verlost van een hinderende mede dinging. Wanneer nu de veehouders alles verkocht hebben en het noodig achten om hun veestapels weer van beesten te voorzien, dan houdt de ziekte van het Hollandsche vee eensklaps op (dit werd door ons reeds voor drie jaar aangetoond) en de veehouders doen door den mi nister de grenzen openen. Sommigen van de meest bevoorrechten worden zelfs ten aanzien van die heropening gewaarschuwd vóór dat de Moniteur gesproken heeft, waardoor zij in de gelegenheid zijn, om tegen lagere prijzen ook hunnen Belgischen collega's de loef af te steken. De klachten van de verbruikers, zoowel als die der slagers zijn talrijk en waarlijk niet zon der reden, aangezien onder dit willekeu rig beheer minstens 25 pet op het vreesch meer moet betaald worden dan vroeger door een huishouden werd besteed, ter vergeten zoo lang mijn geheugen mij ge^ trouw is, leeft gij daarin. Maar matig uwe bekommernis omdat ik heiligheid en onschuld bemin, bemin ik ook dezen engel vol onschuld. Of zij ooit mijne levens gezellin zal worden, weet ik nietmaar mijne gedachten zullen bij haar zijn zoo lang ik denken kan. Houd mij daarom niet voor een 7aö die verwijfde weeke^ lingen, die in hunne Wether-kooits het verstand kunnen verliezen. Ik bemin met opene oogen en omdat ik zoo bemin, is het geluk van het beminde voorwerp mij dierbaarder dan het mijne. Daarom, ge loof mij, indien een and6r dan ik Elsje waardiger ware, indien hij haar gelukki ger kon maken, zoo zou ik zeif haar met een bloedend hart hem te gemoet voeren." Getroffen omarmde hem zijne moeder, Met den avond kwam ook het uur van afscheid. Ouders, broeders en zusters riepen welgemoed den vetrekkende hun vaarwel toe. Maar in de deur van hel huis stond Elsje bloode en verlegen in zich zelve ge> keerdzwijgend reikte hij haar in het voorbijgaan de hand. Beidei oog «cheen in dit oogenblik eene vraag te doen, die haar antwoord ia een opwellenden traan vond. Elsje ijlde naar haar kamertje. De jonge predikant begaf zich in allen haast doo den tuin naar den weg, en weinige dagen later bevond hij zich in den aangrenzen den staat, te midden van burgerlijke ve warring en paitijschap, en was mul vast wijl de handel der slagers wordt bena deeld, nu zij niet vrij meer zijn in hun ne inkoopen. Die telkens wederkeerende vertoonin gen door het gouvernement gespeeld, zijn des te ergerlijker, daar het Hollandsche vee door de geheele wereld beroemd is. Al onze landouw- en handelsboeken spre ken ei met den grootsten lof overmaar volgens den minister De Bruyn, zouden er elk oogenblik allerlei besmettelijke ziekten ontstaan. De wijze van bescherming en bevoor rechting is schandelijk. Niet alleen wordt het Belgische volk op rantsoen gesteld, ten voordeele van enkele veehouders, maar zij stelt den weg open voor huichelarij, leugen en laster. Al wie de bewonderenswaardige Holland sche pachthoeven heeft gezien, weet hoe veel zorg er aan het vee besteed worlt. Het is dus schandelijk om de Hollandsche vee houders te belasteren door te doen ge looven, dat men er den invoer van vee moet verbieden. Om de grenzen te sluiten weet men zeer afzonderlijke gevallen op te duike len. zooals overal voorkomen, die men overdrijft en vermenigvuldigt. Het is wel degelijk het eigenbelang dat het masker der gezondheidsleer voordoet. Om nu de grenzen weer te openen laat men diezelfde gevallen onbesproken en wordt zoogenaamd gehandeld volgens de gewone voorzorgsmaatregelen. Maar altijd komt dat openen en slui ten toevallig op de tijden van koop en verkoop, dat is te zeggen het regelt zich naar het belang der door de regeering schreden de nieuwe, vrijwillig gekozene baan ingetreden. Zijne komst in bet vaderlijke huis werd van toen af eene zeldzaamheid. Vele brieven getuigden echter van zijnen op- geruimden geest te midden van het on gastvrije land. Een klein dorp bad bi) zich tot hoofdkwartier gekozen, van waar b(j wijd en zijd in de kerkelijke behoeften dei- verlatene gemeenten trachtte te voorzien. Gedurende de week reisde onze jonge leeraar met vroolijke schreden van dorp tot dorp om zijne verstrooide gemeenten met het goddelijke woord te verkwikken, met ster venden te biddeD, huwelijken te sluiten, scholen te herstellen, zuigelingen te doopen. Een leeg huis, van alle gemakken ontbloot was zijne woningnaauwelijks bezat hij het onontbeerlijksle huisraad. Doch alle ontberingen, alle moeiten deden den jongen man niet terugkoeren van het raoeielijkste pad van plicht, dat hij vrij willig, zonder een dweeper te zijn, met den moed eens dweepers zich had afge bakend en nu bewandelde zonder hoop op vergelding, maar veeleer onzer berisping, laking en waarschuwing van velen zijner bekenden. Ook vader Danielis ontging de beris ping dergenen niet, die eene gemakkelijke, voordeelige en zekeie betrekking boven datgeen stellen, wat God en de mensch- heid van hen kunnen vorderden. Hp liet zich echter niet verontrusten en menige bitteie aanmerkiug, dat hij zijn zoon bij

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1