Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. De Nede bladen Vol< verl leerd. Nergens werd tegenstand ooderVonden. Weg gevorderd tot Mo;ölj0ng aan bet zeestrand. ^'k r:pliatst '^ar Ara Boengkoe. s L achts licht h"scl-j0^en waai<3oor een fu selier SUÖUVel'le. Vijand beet vereenjgd in bentings Ma- tang Oebi P aeKoe. rlandscbe mail bracht Maandag yar, 17 tot 27 Juni. wens het Bat. N.bld is machtiging eend om nabij Tandjong Kala in Perlak ,n bivak op te richten voor legering eener mobiele colonne ter sterkte van on geveer 250 onderofficieren en minderen en 120 dwangarbeiders. Nader wordt aan het blad gemeld dat door de regeeting tevens is bepaald, dat de militaire post voorloopig zal worden be zet door een gedeelte van het garnizoens bataljon der Oostkust van Sumatra onder bevel van den commandant van dat korps; dat. indien troepen, behoorende tot het garnizoensbataljon der Oostkust van Su matra gelegerd zijn binnen de grenzen van het Gouvernement Atjeh, zij zullen wor den beschouwd ales gedetacheerd bij het garnizoensbataljon van laatst genoemd ge west, maar dat de resident der Oostkust van Sumatra, het noodzakelijk achtende die militaire macht Dinnen zijn gewest te doen ageeren, ten allen tijde bevoegd zal zijn over de troepen voor hel beoogde doel te beschikken en ze daartoe door tusschen- komst van den gouverneur te ontbieden in welk geval laatsgenoemde autoriteit ge houden zal wezen de legerplaats dier troepen gedurende hun afwezigheid vooi zooveel noodig zijnerzyds te doen bezetten door een bewakingsdetachement, en dat zoolang de commandant van het garni zoensbataljon der Oostkust van Sumatra deel uitmaakt van de op Atjesch gebied gedetacheerde troepen van dat bataljon, de gewestelijke militaire commandant van ge noemd gewest tevens zal optreden als com mandant van het garnizoensbataljon. AXEL, den -28 Juli 1899. Gisteren werd alhier ten huize van mej. de wed. Rolff, onder voorzitterschap van den hoogwelgeboren heer K J. A. G baron Collot d'Escury eene vergadering ge houden, van aandeelhouders in de op te richten coöperatieve suikerfabriek. De voorzitter deelde mede, dat de aan- deelen nog niet alle geplaatst waren, daar de medewerking in het land van Goes en ook in het land van Cadsand was geen gevallen. Men bad geacht daar minstens een 100 aandeelen te zullen plaatsen maar het was slechts in de vijftig. Toen werd voorgesteld de overgeblevene aandeelen want de uitgebreidheid van werkkring en de geestkracht des menschen hangt niet af van de grootere of kleinere plaats in welke hij werkzaam is, maar ik geloof dat des menschen wil, kracht en werk zaamheid zich zeiven een meer of minder grooten werkkring schept." De heer Danielis scheen door een goed keurend hoofdknikken deze stelling te willen goedkeuren, hoewel hjj antwoordde «ofschoon men op alles een antwoord kan vinden, zoo vergeet ten minste niet om u eene behoorlijke speelruimte voor wil en kracht te verzekeren, om aan uw zeiven, en uwe toekomstige huiselijke omstandighedeu te denken. Hy, die sterk van wil het leven wil doorbrengen, moet eerst voor zich, voor zijne eigene zelf standigheid en onafhankelijkheid zorg dra gen. Hjj, wiens huishoudelijke zaken slecht staan, kan anderen weinig helpen, althans zich zeiven en anderen slechts met luchtkasteelen verblijden. Archimedes moest om de wereld uit zijne hengsels te heffen, eerst een vast punt onder zijne voelen hebben. En dit vaste punt voor ons, zonder hetwelk er geen werkkring bestaat, is een zekere staat in het leven hoe gering die dan ook zij, door vermogen of door beroep." Andermaal vloog een blos over Jacobs gelaat. Het was echter de blos van een omvlammenden geestdrift. Eerst zag hij hemelwaarts, daarna naderde hij langzaam zijn vader, vatte zijne handen en zeide nog te volteekenen waaraan werd voldaan zoodat de oprichting is verzekerd. Daarna werden nog aandeelen gepre senteerd, die vroeger door het bestuur als syndicaat waren genomen. uok hier\an werden nog vele door de leden overgenomen, zoodat er nog slechts een 75 aandeelen te verkrijgen zijn. Aan deelhouders kunnen daarvan dus nog ge bruik maken. De voorzitter bracht verder ter kennis dat het bestuur statuten heeft laten ver vaardigen, hij las dezelve voor en na eenige op- en aanmerkingen werden ze voorloopig goedgekeurd. Ieder lid zal een afdruk van die sta tuten bekomen, waarna deze in eene al- gemeene vergadering artikelsgewijze zullen worden behandeld, ten einde voor goed vastgesteld te worden. Er waren veel aandeelhouders ter ver gadering opgekomen, waaronder ook uit het land van Goes en Cadsand. Na nog enkele besprekingen van onder geschikt belang werd de vergadering ge- loten. De vereenigde Zeepfabrieken zonden ons heden een up to date uitgegeven boekje bevattende den uitslag van haar vierde Premieverdeeling. Het is een zeer aardig idee, om, als de Stuiverszeepfabriek, geldpremiën, aan de verbiuikers narer artikelen ten geschenke te geven. Zy verkrijgt aldus van die ver bruikers. dat deze hun naam en adres aan de fabriek opgeven, die zoodoende te weten komt, waar de meeste consumen ten wonen en wie ze zijn. Dit zal, naar het ons voorkomt wel het hoofddoel zijn 7an die z. g. premieverdeeling. De distri butie, die in het opecbaar plaats vindt ten overstaan van den notaris O. Andriesse te Rotterdam, kan zooals van zelf spreekt evenals dit bij een loterij geschiedt, niet elkeen een premie veischaffen menigeen heeft op die wijze evenwel reeds een aar dig voordeeltje gehad Die er ook op re flecteert, doet het best, naar den winkel te gaan en Stuiverszeeppoeder tekoopen - Bij Kon. besluit zijn benoemd tot gezworenen voor den polder Van Lijnden A. Scheele Jansz. en tot gezworen voor het waterschap Loven en Willemskerke W. Geelhoedt. - Gisterochtend kwamen te Koewacht de commissaris van politie van Stekene, vergezeld van een wachtmeester en een marechausse van Moerbeke met een zak kleederen. welke vermoedelijk betrekking hebben op den moord op vrouw Haeck. Deze zak toch moet naar men zegt ge vonden zijn in het veld in den Reedepolder onder de gemeente Stekene en bevatte een broek en vest, die door deu verdachte Missegbers gedragen zijn, ten miqste de naaste buren zijn daarover gehoord en verklaren dat zij M. deze kleedingstukken hebben zien aanhebben. - Bij Kon. besluit is als blijk van goed keuring en tevredenheid de bronzen eere penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan den heer J. K. Ribbons, zeilmaker te Ter Neuzen, wegens de met gevaar voor eigen leven verrichte redding van een kind uit het kanaal bij de Westschutsluis aldaar op 24 Mei jl. De wachtmeestor der Kon. mare chaussee G.cJ Berends, brigade-comman dant te Ter Neuzen wordt met 9 Aug. overgeplaatst naar Valkenswaard, terwijl de brigadier H. Bosselaar, brigade-com mandant aldaar, naar hier wordt overge plaatst. Voor het akte-examen landbouwkunde L. O. is te Wageningen geslaagd F. Re- mery, hoofd der school te Koewacht St. Andries.) In de Dinsdag j 1 gehouden buiten gewone vergadering van Ingelanden te Zaamslag, is met algemeene (33) stemmen tot ontvanger-griffier benoemd de heer P J Wortman, gemeente-secretaris aldaar. Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houden veemarkt waren aangevoerd: 17 stieren, 48 ossen, 40 koeien, 94 vaarzen 10 hokkelingen, 2 kalveren en 1 schaap, samen 212 beesten, die allen vlug werden verkocht aan goede prijzen. De veemarkt was beter bezet dan de vorige week. op een toon, die reeds vooruit om ver giffenis scheen te vragen, voor hetgeen hij zo* uitspreken «lieve vaderik ken u, ook uwe liefde voor mij en uwe grond beginselen Wanneer een der apostelen, met eene bede om raad tot zijn beer en meester, tot Christus gekomen ware, ge lijk ik tot u, zou Christus hem geanl woord en geraden hebben, gelijk gij mij De oude heer verstomde en staarde den vragende met een doordringenden, ernsti gen blik aan, die echter langzamerhaud vriendelijker werd. Daarna zeide hij ik heb niets meer te antwoorden j ga, ver vul uw plicht, zooals uw hart u ingeeft God zal met u zijn en al berokkende deze apostolische zin u uwen aardschen ondergang, zoo zou dit de schoonste intrede zijn van uw geestelijk bestaan in het goddelijke heelal. Ga, mijn zoon, God zegene u 1" Hy drukte aangedaan den zoon aan züne borst, wiens vochtige blik de teeder- heid des vaders met gelijke teederheid beantwoordde. Wordt vervolgd.) PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 30 Juli 1890. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. 3. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. (Hulpkerk Voorm. 9 ur# Dhr. G. de Leeuw Jr Nam. 2 ure Dhr. (J. de Leeuw Jr Student Kerk B Ds. R. van der Kamp Ds. R. van der Kamp Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrondissenients-Rechtbmik te Middelburg Zitting 28 Juli 1899. Bij bevelschrift der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen A. B. 26 jpolderwer ker, geboren en wonende te Hontenisse, thans ge detineerd te Middelburg ter zake dat bij in den nacht van 11 op 12 Juni 1899, omstreeks 12 uur te Zeedorp, gemeente Ossenisse, gepoogd heeft Ce cilia de Roos in haar woning van het leven te berooven, waartoe hij reeds eenigen tijd tevoren het voornemen had opgevat, zulks door genoemde vrouw opzettelijk en met voorbedachten rade, met een mes twee steken in het onderlijf toe te brengen waarvan een steek hoven de rechtervlies plooi en een steek links van den navel, in welk voor nemen hij niet is geslaagd door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheden dat het mes niet diep genoeg in het lichaam is doorgedrongen en een lichaamsdeel heeft getroffen welks verwon ing den dood moest tengevolge hebben, terwijl ook aan de verwonde zeer spoedig medische hulp is kunnen verleend worden. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd de heer mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg. Uit goede bron wordt medegedeeld dat het droevig ongeluk, hetwelk Donderdag 1 Juni, des avonds, aan het station te Vlis- singen plaats had. meer dan waarschijnlijk nog aanleiding zal geven tot eene straf vervolging, en wel tegen den machinist die den trein bestuurde Bij het gerechtelijk onderzoek, dat nog steeds voortduurt, moet o. a. aan het licht zijn gekomen, dat er van een niet-aansluiten van den Westinghouse rem aan de loco motief, een verzuim dat te Roosendaal zou gepleegd zjjn, geen sprake is. De machinist zou verzuimd hebben vóór de aankomst te Vlissingen tijdig te onder zoeken of er nog wel lucht genoeg in den rem aanwezig wasin welk gebrek hjj dan i.og bad kunnen voorzien. Dan nog zou hjj niet voldoende op zjjn qui vive zijn geweest en Diet, wat hem zeer goed mogelijk moet gewe st zijn, de machine achteruit hebben laten werken Zooals men weet, is hij van de locomotief gesprongen. In hoever dit alles juist is, zal later wel blijken. In elk geval zouden er vele re denen zjju om den betrokken persoon, die nog niet hersteld is van den schok, bjj dit ongeluk hem overkomen, ter verantwoor ding te roepen. Maandag zijn te Yenlo twee Duit- schers geairestcerd, verdacht van diefstal met braak te hebben gepleegd te Essen. Een aantal gouden horloges, armbanden en broches werden door hen ontvreemd het gestolene werd gedeeltelik nog in hun bezit gevonden. Te Lent is uit de Waal opgevischt het lijk van een ongeveer 16-jarigen jongen, enkel gekleed met een zwembroek. Het is nog niet bekend wie de drenkeling is. Zitting van 27 Juli 1899. Behalve dhr. Weijns zijn alle leden tegenwoordig. Voorz. dhr. D. J. Oggel, Becretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveianderd goedgekeuid. I. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van Fran<jois9 J. van Vessem voor de eervolle wijze waarop zij is benoemd tot plaatsvervangend tele- phoonkantoorhouder, en voor het vertrou wen in haar geschonken. Voor kennisgeving aangenomen. II. De Instructie brandweer. De Voorz. zegt naar aanleiding van het voorstel Van Hoeve om de instructie te wyzigen, dat zulks moeilyk gaat, maar dat een concept klaar gemaakt is, inhou dende aan B. W. op te dragen in geval van brand aan een ieder eeoe geldelijke tegemoetkoming te geven wegens tijd verlies berekend naar een maatstaf van 10 cent per uur. Dhr. Koster zegt er niet tegen te zijn, dat de menschen er voor betaald worden bij een brand, maar zou willen hebben, dat de assurantiemaatscbappijen zulks deden. De Voorz. zegt dat dit eene onmogelijke zaak is, de maatschappij behoedt alleen de geassureerden bij den laatsten brand beeft ze een cadeautje van 20.— aan de Axelsche brandweer geschoakeD, maar dit is ze in 't geheel niet verplicht. Dhr. KosterEn die van hun reLte leven, moeten die ook een dubbeltje per uur hebben? De Voorz. zegt dat het niet aangaat, om hierop eene uitzondering te maken. Dhr. JansenIk kan niet met het gesprokene van Koster meegaan. Koster wil de kosten van de brandweer doen betalen door de assurantie, maar ik zou Koster wel eens willen booren zeggen, wie de brandweer moet betalen, ingeval het verbrande niet verzekerd is, en wat menschen betreft die van hun goed leven, welnu, wanneer die het dubbeltje niet willen hebbec, is dat voordeel voor Dhr. KosterJe hebt verleden week zelf gezegd, dat je je arbeiders zelf be taalt, die niet geassureerd is, moet het dan ook maar zelf betalen. De Voorz.Dus je zou die menschen dubbel willen doen betalen, eerst de schade en dan nog de vergoeding aan de brand weer. Dhr. KosterNeen, die Diet geassu reerd is, dat moet de gemeente betalen. Dhr. Drogmans Het voorstel—Koster zou in de praktijk onuitvoerbaar blijken. We zouden dan met iedere maatschappij een contract moeten sluiten, en wanneer zoo'n maatscn. dat zelf niet wil kan men ze er toch niet toe dwingen of men zou eeu besluit moeten nemen, dat de brand weer niet meer uitrukt tenzij de betrok kene de kosten betaalt, en ik zou er hartelijk voor bedanken aan zulk besluit mede te werken, daar de brandweer eene gemeentelijke instelling is, en op het eerste gerucht van brand verplicht is zich geieeJ te maken. Dhr. KosterMaar als er nu tweo buizen naast elkaar staan, beide geassu reerd, eu het eene brandt af, maar bet andere wordt door de spuit behouden, dan is de assurantie toch wel verplicht de brandweer te betalen. Dhr. DrogmansZedelijk wel, maar wettelijk niet, in zoo'n geva' zou er wel

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2