DE VERLOVING No. VM. Zaterdag 29 Juli 1899. |5e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaan der ex 11 F. IHELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Bimu'it land. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Te Brussel had Dinsdag een vergadering plaats, die bijgewoond werd door de con servatieve en katholieke vereenigingen van den Belgischen Volksbond en het Nationaal onafhankelijk comité aer werk- lieden-vereeniging van Brussel. Door ver scheidene sprekers werd er het woord gevoerd, die zich allen voor de evenredige vertegenwoordiging verklaarden. Herhaal de malen werd het vertrouwen in de regeering uitgesproken. Er werd een motie aangenomen, waarin de Kamer verzocht wordt de evenredige vertegen woordiging nog in deze zitting aan te nemen. Het te Brussel verschijnende blad: Vingtième siècle zegt, dat de re geering op het oogenblik voor evenredige vertegenwoordiging is. Er loopen geruchten als zouden de president van den minister raad, de minister van Binnenlandsche Zaken en die van financiën Vandepeere boom, Schollaert en Liebaart aftreden Hunne opvolgers worden zelfs reeds ge noemd. De meetings van de dokwerkers te Antwerpen zijn kalm afgeloopen. Afge vaardigden werden ontvangen door den gouverneur en den burgemeester der stad. Een algemeene werkstaking is nog niet geproclameerd. De scheepvaart lijdt onder de beweging, zoo schreven we in ons vorig nummer, afgaande natuurlijk op de berichten der buitenlandsche bladen. Het Handelsblad van Antwerpen komt tegen dergelijke berichten op. Want, schrijft het blad, er is geen spoor van werkstaking waar te nemen. Alles is kalm en onze dokwerkers verdienen een pluimpje voor hun deftig en waardig gedrag. De Red Star Line heeft te Antwerpen 16 stuwa doors ontslagen, die verhooging van loon eischten, hoewel zij reeds 75 fres. per week verdienen. In een bijeenkomst van reeders en stuwadoors is besloten een loontarief voor stuwadoors uit te werken. Tijdens het proces-Dreyfus worden naar Rennes een dertigtal telegrafisten gezon den, om hun collega's daar te helpen. Er worden ongeveer een 190 correspondenten van couranten verwacht. Het is dus wel te verwachten, dat gedurende die dagen het telegraafkantoor van Rennes iets zal te doen hebben. De regeering schijnt nog steeds beducht voor de bezoekers, die al te luidruchtig van hunne meening zouden willen blijk geven. De politie heeft zeer strenge bevelen ontvangen en de straten rond het gebouw, waar de Krijgsraad zijn zittingen zal houden worden voor het verkeer afgesloten. In den Spaanschen Senaat had een levendige discussie plaats over het oproer te Barcelona. De heer Romero beschul digde de geestelijkheid van de woelingen. De minister van Binnenlandsche Zaken echter verdedigde de geestelijkheid en zeide, dat Romero beschuldigingen uit sprak, zonder die te kunnen bewijzen De heer Almevas werd tot de orde ge roepenwegens zijn heftige aanvallen tegen ehn nieuwe werkkring. »Gij kent, zoo goed als ik, de ruwe, onzalige toestand van het aan ods gren zende land," aldus begon de jonge man, leunende tegen den glimmenden lessenaar van zijn vader. »Hetgaen overal om wentelingen vergezelt, ontbreekt ook hier niet; wetteloosheid, bloedvergieting, ver nietiging van alle recht van huiselijk en burgerlijk geluk, om het geluk van het volk te bevestigen." »Ik weet dit, ik weet ditviel hem hier zijn vader in de rede»doch ga verder, Menschen op den troon en om den troon die noch hun volk. noch hunDe tijden keDnen, zijn van de vroegste tijden at de eigenlijke bewerkers van omwentelin gen geweest. Karei X met zijne ministers heeft dit reeds aan de geheele wereld getoond. Maar ga verderwaartoe deze wonderlijke inleiding »Het ergste van alles, waarde vader kom mij voor te zijn de godsdienstige en zedelijke verwildering onzer naburen. De staatsmachine met haar aanhangsel, amb ten en werkzaamheden is gemakkelijk weder bijeen te timmeren, niet zoo ge Op het einde van de vorige week kwam te Barcelona een Fransch eskader aan, dat Maandag de stad weer heeft verlaten op verzoek van de Spaansche regeering. daar het verblijf der schepelingen op Spaanscn grondgebied den Spanjaarden aanleiding gaf tot het houden van betoogingen tegen makkelijk is dit echter het geval met burgerdeugd, eendracht, uitdooving van partijgeest en opwekking van godsdienst zin. Sedert maanden zijn daar vele ge meenten zonder godsdtenst, de geestelijk beid ten deele gevlucht, ten deelo verjaagd, en de scholen staan ledig." •Zoudt gij misschien ook lust hebben daar zendeling te worden, Jacob? bijna vermoed ik dit." Acht bare mannen uit die streken, aldus vervolgde Jacob, >zijn als afgevaar digden bij mij geweest. Zij verzoeken mij in naam van verscheidene gemeenten de godsdienstige verrichtingen bij hen te komen waarnemen. Mijn lor, zou daar onder binnen- en buitenlandsche oorlogen zeer onzeker zjjn. Men kan mij noch eene bepaalde pastorie, noch eene zekere som geld als traktement beloven het lot van het geheele land is daartoe nog veel te onzeker." »En wat hebt gij die afgevaardigden geantwoord >Dat ik niets zonder uw raad wilde ondernemen." »Dau zult gij, geloof ik, uw vaderland dal de meeste aanspraak op uwe hulp heeft, niet verlaten." »Is niet Gods wereld het vaderland van al Gods schepselen, en een ieder met wien wij in dezelfde in aanraking komen, onze naaste, dien wij als ons zeiven moeten liefhebben »Zeer wel, mijn zoonmaar ik dacht, het Koninklijk huis. Omtrent den aard" van de betoogingen lezen we, dat Zondag de bemanning der 21 schepen onder bevel van admiraal Fourrier door een menigte van vele duizenden met donderend hoera geroep werd ontvangen. De Spaansche officieren werden evenwel uitgejouwd. De muziek speelde de Mar seillaise die met groote geestdrift door het volk werd meegezongen. Doch toen de muzikanten de Spaansche koningsmarsch aanhieven, ging men aan het jouwen en fluiten en wilden men hun instrumenten afnemen. De algemeene meening in Ca- talonië is, dat men gaarne een annexatie door Frankrijk zou zien. Na korten of langen tijd zal toch een burgeroorlog uitbreken en dan zal de inmenging eener vreemde natie noodig z\jn. De moordaanslag op koning Milan is nog altijd een duistere zaak Men heeft reeds gemeend, dat Milan zelf den aanslag be disseld heeft om zoodoende een gelegen heid te vinden de lastige radicale partij in Servië eens te kortwieken Zekerheid bestaat er echter niet. De Kolnische cou rant schrijft in ieder geval, dat de radi cale leiders zeer streng behandeld worden In de eerste 50 uur na hun arrestatie ontvingen zij geen voedsel Drie vroe gere ministers hebben vier nachten op den blooten vloer geslapen. Vooral overste Nikolitsch werd slecht behandeld De Ser vische regeering laat het bericht tegen spreken dat de Servische gezant, de heer Nowakowitsch zijn ontslag heeft genomen Na het einde zijner badkuur keert hij op zijn post terug Uit Pretoria werd gemeld dat president Krüger zijn ontslag had genomen, omdat er verschil van gevoelen tusschen hem en den uitvoerenden raad was ontstaan over het fort Johannesburg. Dinsdagmor gen aanvaardde Krüger weer het presi dentschap, nadat er een geheime zitting van den volksraad was belegd. Verder wordt meegedeeld, dat de meerderheid der leden hun goedkeuring hebben gehecht aan de intrekking van de dynamiet con cessie. Men bericht ook nog, dat de Trans- vaalsche regeering 21 snelvuurkanonnen en bovendien nog ander geschut bij Krup besteld heeft. De Volksstem spreekt dit bericht echter weer tegen, dat het blad ter geruststelling der Engelsche Vrienden kan meedeelen. dat het bericht onjuist is, daar de bewapening der Transvaalsche strijdmacht reeds lang volledig is. Het geschut en de geweeren zijn alle van het laatste model. De lucht schijnt tegenwoordig weer zwanger te wezen van werkstakingen. Thans heeft het personeel der Trolley - Railway Company te Cleveland (Amerika) het werk gestaakt. De gemoederen zijn dooi de staking zoodanig aan het gisten geraakt, dat de stakers onmogelijk in be dwang zijn te houden en zich overgeven aan ergerlijke wandaden. Cleveland is in staat van beleg verklaard. Op ver schillende plaatsen der stad zijn militairen en politieagenten geplaatst. Er zijn on geveer 600 militairen en 200 politieagenten. dat de nabijheid uwer ouders, broeders en zusters u met sterkere, nauwere ban- deü zou boeienof dat het verkeer met de vrienden uwer jeugd of andere dier bare betrekkingen des harten het u moeie lijk zouden maken, ver van hier verwij derd, uw leven bloot te stellen." De jonge man sloeg bij de laatste woorden zijns vaders blozend de oogen neder, en zeide halt luid»zeker zwaar genoegMaar de zwaarste offers, die wij aan onzen plicht brengen, zijn zeker de schoonste, die wij brengen kunnen Braaf gedacht," zeide de heer Danielis, wien dit verlegen spreken en blozen zijns zoons een diepen blik in zijn hait liet werpeD." Om het gesprek eene andere wending te gevec, zeide hij na verloop van weinige oogenblikken. Bedenk echter, dat gij nog in uwe leerjaren en in eene stad aan gesteld zijt, waar bibliotheken, omgang met geletterde mannen, met beminnens waardige huisgezinnen en honderd andere gelegenheden zfjn, om uwen geest verder te beschaven. Het voordeel van een be schaafd publiek kan niet zonder voordee- ligen invloed op uwe talenten als redenaar zijn. Onder aile werkzaamheden van een geestelijke is ontegenzeggelijk het predik ambt het gewichtigste wan! juist daarir wordt hij leeraar, verkondiger des geloofs. opwekker van godsdienstzin, bevorderaar der deugd, met een woord, een waai apsotel. Hot is ook zijne moeielijkste Atjeh. Een officieel telegram van 24 dezer luidt Twaall dagen in Paseistreek gepatrouil- betrekking. Welsprekendheid is niet alleen eene gave der natuur, z(j is ook eeue zaak van kunst, die studie en oefening vordert. De kanselredenaar moet niet alleen een uur lang dragelijk of ook wel goed c ver een bijbeltekst weten te spreken maar altijd, zoo dikwijls hij optreedt, door nieuwheid der stof en behandeling der- zelve, de aandacht weten re boeien om op het hart ingrijpend te kunnen werken, en de meest verborgen neigingen en be weegredenen des harten bestudeeren. Waar ledige kerken zijn is het niet de schuld der toehoorders maar der predikanten. Ik vrees, dat gij op het land onder de boeren in uw beroep veraebteren, en eindelijk gelijk zult worden aan die alledaagsche herders, die, in weerwil van hunnen gees telijken hoogmoed, huune za^en werk tuigelijk afdoen, en niet arbeiden om de menschheid te veredelen, maar om hun dagloon te verdienen." j>Lieve vaderhg, dien zijn goddelijk beroep niet met ijver bezielt, zal ten laatste even Koud zijn in eene stad als in een dorp. Ook komt het mij voor, dat er niet minder studie en kunst ver- eischt wordt om het gemoed vao een landman dan dat van een stedeling te verheffen." »Dat kan waar zijn. Kan het u echter zoo onverschillig zijn, uwe tegenwoordige, heerlijke werkkring tegen een kleineren, onbekenden te wisselen >Dit zou mij bet minst afschrikken -

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1