Binnenland. Lamlbonw. derom toestond aan Engeland om de bin- nenlandsche aangelegenheden te beheer- schen. LAATSTE NIEUW S. ROME. Minister de Pelloux heeft een decreet uitgevaardigd, waarin aan de po litie het recht gegeven wordt, vergade ringen te verbieden, die het verstoren der orde zouden kunnen bewerken. Zij, die de politie weerstaan, kunnen gestraft worden met eene boete van drie duizend lire en gevangenisstraf van een maand. Zij, die werkstakingen willen verwekken onder staatsbeambten, zullen gestraft worden met 3000 lire boete en zes maan den gevangenisstraf. Rennes. Kapitein Dreyfus heeft zijn nieuwe uniform ontvangen, dat hij tij dens de zittingen zal dragen. De Beaurepaire heeft een onderhoud gehad van een half uur met de commis saris der regeering. Omtrent het verhan delde is nog niets bekend. Atjeh. Blijkens een uit Kota-Radja ont vangen bericht, rukte majoor Yan der Wed den 6 Juni met vivres voor drie dagen in twee colonnes uit van Segli en Padons Tidji naar Gié Siblab en kwam hij meer malen in vuurgevecht met bend6n van Toeankoe Mohamad, waarbij sneuvelde de Europeesche fuselier Albag, licht gewond raakte de Europeesche fuselier Jonkeis en de le luitenant H. M. Luchsinger een scbampscnot kreeg. Aan bekomen wonden overleed een in- iandsch fuselier en een Amboneesche hand langer werd licht gewond. De vijand liet vier dooden liggen. Blijkens een van den Civielen en Mi litairen Gouverneur van Atjeh en Onder- boorigbeden ontvangen telegram, gedag- teekend Peusangan 14 Juni, trok deze met zijne colonne grootendeels op geringen af stand der bergen dwars door Merdoe, Samalanga en de afdeeling Djeumpe van Peusangan. Er viel nergens een schotalle hoofden maakten hunne opwachting en de bevol king was overal ongewapend en aan den arbeid. Toekoe Tji Peusangan vroeg vergiffenis en onderwierp zichhij belooft 14 dezer per Gouvernementsstoomer naar Telok Semawé te zullen gaan, maar gaf even voor het verzenden van net telegram kennis dat hij eerst over vier dagen zou kunnen komen. In den nacht van 18 op 14 dezer was hij naar Tjot Pi teruggekeerd. De colonne smeulde de vlam des oproers sedert jaar en dag, en dreigde loa te zullen barsten. Vader Danielis was een ijverig dagblad lezer geworden, zooals honderd anderen te dier tijde. Maar even begeerig als hjj altijd de jongste bladen in de hand nam, wierp hij ze even veidrietig telkens weer van zich, eeuen afkeer hebbende van de zich telkens wederspekende tijdingen, van boosaardige miskenningen, ruwe partij schap en hartstochtelijken toon. In zulk een gemoedstoestand trad hij op zekeren dag voor het opene venster, waaronder het door een zodenrand om geven bloemperk het oog met alle kleu ren streelde. Zijn blik zweefde vrjj over de bedden, de weide, rivier en stad, woud en verwijderde burgten, pis trachtte hij zijn geest te verzoenen met de woest heid van een eeuw, die in de opgewon denheid zijner hartstochten en dwalingen, met altijd nieuwe geesels kwelt en straft. »Men zou bijna denken.* zeide hij bij zich zeiven, »dat deze schoone aarde in het heelal een tucht- of verbeterhuis wa re voor gevallene geesten.* »Niet voor allen! niet voor allen!* riep een jeugdige stem. Het was Elsje die schaterende in de breede lanen de kleine Cristina voor zich uitjoeg, vein zende haar een vol bloemenkorfje te wil len ontnemen om het hare broeders te geven. »Zjj heeft werkelijk gelijk; niet voor allen!* dacht hij, teiwjjl hjj met welge- volgt hem thans derwaarts en blijft dus nog eenige dagen te Peusangan. Volgens de laatste berichten versterken de hooiden in de Pasoi-streeK zich mét Tengkoe Tapa in Boven-Geudong en Kerti. De gezondheidstoestand is goed en de weersgesteldheid gunstig. De afdeeling Oostburg van de (Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland) hield Woensdag 11. eene vergadering, waarop 5 leden van het bestuur met een vijftigtal leden tegen woordig waren. Aan de vergadering werd voorgesteld de heer L. J. M. Koert, on langs benoemd tot zuivel-consulent in deze provincie. De voorzitter dpelde mede, dat sedert de laatste vergadering aan het be stuur ontvallen was de heer C. le Nobel, die eene lange reeks van jaren met groole nauwgezetheid de betrekking ver vuld had van penningmeester der afdeeling. Door het bestuur was de secretaris, de heer M. Lucieer voorloopig met het penning meesterschap belast. In de najaarsver gadering kan dan worden overgegaan tot de benoeming van een nieuwen titularis. De commissie ter aanbieding van het adres in zake de grenskwestie was, bege leid door de heeren Hennequin en Van Deinse, leden der 2de kamer, zeer heusch ontvangen door den minister van binnen- landsche zaken, die beloofd had, alles te willen aanwenden om de zaak tot een goed einde te brengen. Verdere resultaten daar van zijn nog niet bekend. Nog wees de voorzitter op den goeden afloop van de tentoonstelling te IJzendjjke waar aan kaartjes ƒ607,50 ontvangen werd, zoodat er van het verleende crediet tot ƒ400, slechts weinig gebruikt zal moeten worden. De ingezonden paarden lieten aan aantal en hoedanigheid niet te wenscheu over; de inzending van rund vee was zeer geriDg landbouwwerktuigen waren in groote hoeveelheid ingezonden door de firma's Polak, Massee en De Jonge en door nog vele andere inzenders. De vooi zitter sprak een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt om de tentoonstelling zoo goed te doen slagen meer in het bijzonder aan de regelings commissie en den heer De Jaegher, die zijne weide zoo geheel belangeloos ter be schikking had gesteld. Nog werd besloten de heeren Massee en De Jonge uit te noodigen in October een proeve te nemen met betenrooiers en daarvoor eenen prijs uit te loven van ƒ30,— Na rondvraag werd de vergadering ge sloten en na eene kleine pauze hield de vallen op de spelende neerzag, »gij bei de onschuldige schepsels zijt alleen door uwe onschuld gelukkig. verlaat die nooit. Ons menschen, waarom zijn kin deren ons zoo lief? Is het alleen de wer king van een blinde natuurdrift? Neen, zeker iets verhevener. Het gevoel dat wij hun toedragen neemt zijn oorsprong in hun rein geluk, dat voor ons verloren is, omdat wij gevoelen dat zij reiner, en volmaakter zijn dan wij. Wanneer gij niet wordt zooals de kinderkens Elsje hurkte bij de kleine neder, met de vingors knippende, en de handen beur telings op en neder bewegende omfhaar te laten dansen, terwijl zij lachende daarbjj zong: »ainsi font, font, font, les petites marionnettes.* Het blondlokkige kind trippelde alsdan als een kleine ma rionette in de rondte, wierp zich einde lijk lachende in de armen der zangeres, die het meisje opving en in de hoogte hief. In de vlugge beweging van het meis je lag veel bevalligheid. De landelijke kleederdracht, die de vormen van haar slanke leest niet onvoordeelig deed uit komen het donker paarscbe, naauw sluitende keursje, de licht blaauwe rok met scharlaken kleurigen zoom, spelende rond de enkels van den kleinen voet, de zwart kleurige kraag met zilveren loovers, welke de blankheid van den hals en de witheid van het geplooide borsthemdje nog meer deden uitkomendit alles zette heer Oollot d'Bsoury eene toespraak om aandeelhouders to winnen voor de op richting eener coöperatieve suikerfabriek. Ieder aandeel is groot ƒ400,— daarvan moet onmiddellijk ƒ100,— gestort wor den; voor de overige ƒ300,— is de aan deelhouder wel verbonden, maar slechts in uiterste gevallen, zullen die opgevraagd worden. De coöperatieve fabriek zal ook voor schotten geven aan de aandeelhouders, maar tegen eene lente van 4°/5 's jaars. Donderdag den 27sten zal eene defini tieve beslissing genomen worden over de al of niet oprichting. Een der toehoorders deed den inleider de vraag, waar de aandeelhouder, die meer beten teelde dan hjj volgens genomen aan- deelen kon of mocht leveren, daarmede bljjven moest werd niet volkomen duide lijk beantwoord. Iemand heeft bijv. vier aandeelen hij kan dus een maximum leve ren van 80.000 KG. Nu wil hij 12 ge meten zaaien. Kan hij de opbrengst van de 8 gemeten meer aan de coöperatieve fabriek leveren tegen denzelfden prijs of moet hjj trachten die te verkoopen aan andere fabrikanten, die hoogstwaarschijn lijk hunnen agenten zullen verbieden met aandeelhouders in eene coöperatieve fabriek te contracteeren. Deze moeilijküeid bleef onopgelost, maar belette niet, dat er eenige belangstellenden zich aanmeldden voor het nemen van een of meer aan deelen. Daarmede eindigde deze bijeenkomst. Veeinvoer in België. Belgische bladen deelen het volgende mede over de willekeurige wijze, waarop het gouvernement de grenzen opent of sluit voor den invoer van het Hollandsche vee, telkens wanneer juist de groote vee houders, door de regeering hierin bevoor recht. het noodig achten te verkoopen ot te koopen. Het kunstje is eenvoudig maar onbeschaamd. Zoodra de beesten onzer veehouders goed zijn voor den verkoop en deze ze voor de hoogste prijzen van de hand willen doen, wordt fluks het ge rucht verspreid dat het Hollandsche vee besmet ismen sluit de grenzen en de veehouders, door de regeering begunstigd zijn verlost van eene hiudereude concus rentia. Wanneer nu de veehouders alles verkocht hebben en het noodig achten om hun veestapels weer van beesten te voor zien, dan houdt de ziekte van bet Hol landsche vee eensklaps op en de veehou ders doen door den minister de grenzen openen. Sommigen van de meest bevoor rechten worden zelfs ten aanzien van die heropening gewaarschuwd voor dat de Mo- zonder eenige toiletkunst, hare jeugdige bekoorlijkheid nog meer aanvalligheid bij, dan het met de meeste zorg gekozen bal kleedje onzer meest behaagzieke dames. Hare donkere oogen tintelden van on- schuldigen moedwil, lippen en wangen in vollen bloei van gezondneid, het heldere voorhoofd, waai over het geschelde haar glinsterend heen krulde en van achteren in vlechten bijeen gehouden werd. maak ten paaiden, Kunstbloemen en juweelen ounoodig. »De jongen heeft geen kwaden smaak!* zeide de oude heer bjj zich zelven, den kende aan Jacob. »Ook de spelingen der natuur getuigen van de eicdelooze wijs heid des scheppers. Gelijk in de geringste klassen van het volk de ve) hevenste gees ten leven, het schitterende talent van menig Socrates, Phocion, Cincinnatus, Franklin of Washington achter weefstoel of ploeg loopt, terwijl aan het hoofd van legers, kerk of staat iemand van beperk te geestvermogens zich verheft, {evenzoo gaan vrouwen, door de natuur tot vor stinnen gevormd, onopgemerkt door de wereld; terwijl andereD, door de natuur stiefmoederlijk bedeeld, in hooge kringen schitteren, en zich eenige menschelijke waarden traebten te geven door versier selen, bijeen gezocht uit het planten-, dieren-, en delfstoffeljjk rijk. Ja, Ja, kwaad gekozen heeft de jongen nietjammer is het echter, dat hij zijne keus weder zoo lichtzinnig heeft laten varen, als niteur gesproken neeft, waardoor b(J ia de gelegenheid zijD, om tegen concur- roerende prijzen ook hunne Belgische col lega's den loef af te steken. De klachten van de verbruikers, zoowel als die der slagers zijn talrijk en waarlijk Diet zon der reden, aangezien onder dat willekeu rig bebeer minstens 25 op het vleesch meer moet betaald worden dan vroeger door een huishouden werd besteed, terwijl de handel der slagers wordt benadeeld, nu zij niet meer vrjj zijn in hunne in- koopen. Die periodieke vertooning, vanwege het gouvernement, zijn des te ergerlijker daar het Hollandsche vee door de geheele wereld beroemd is. Al onze landbouw- en handelsboeken spreken er met den groot sten lof over; maar volgens den minis ter De BruiD zouden er eik oogenblik al lerlei besmettelijke ziekten ontstaan. Die protectionistische politiek is scnan- delijk. Niet alleen wordt het Belgische volk op rantsoeD gesteld, teD voordeele van enkele veehouders, maar zij stelt den weg open voor huichelarij, leugen en' laster. Al wie de bewonderenswaardige Holland sche pachthoeven heeft gezien, weet hoe veel zorg er aan het vee besteed wordt. Het is dus schandelijk om de Holland sche veehouders te belasteren, door te doen gelooveu, dat hun vee zoodanig be smet is, dat men er den invoer van moet verbieden. Om de grenzen te sluiten weet men zeer afzonderlijke gevallen op te duikelen zooals overal voorkomen, die men dan overdrijft en veimenigvuldigt. Het is wei degelijk heteigenoelang.dat het masker der gezondheidsleer voordoet. Om nu de grenzen weer te openen, laat men diezelfde gevallen onbesproken en wordt zoogenaamd gehandeld volgens de gewone voorzorgmaatregelen. Maar altijd komt dat openen en sluiten toevallig op de perioden van koop en ver koop, dat is te zeggen het regelt zich naar het belang der door de regeering be gunstigde veehouders. Esds zoo deelt een Belgisch blad mede zeide een onzer vrienden, die flinke beesten in de weide van een vee houder, aan den minister vermaagschapt, had zieD loopen, dat het sluiten der Hol landsche gi onzen wel spoedig zou plaats hebben en ziet veertien dagen daarna was het zoo. Men had op het goede tijdstip hier of daar eene zieke ontdekt. Het protectionisme, dat altijd bestaat om uit de zakken van enkelen te nemen wat men in Ie zakken van anderen stopt, en dat bijgevolg een berooving is, door de wet georganiseerd, wordt bijzonder stuitend, wanneer het zich schamende en de publieke verontwaardiging vreezende zich verschuilt achter de eischeu der ge zondheid, en lafhartig de belangen der gebruikers inroept, om lastige concurren tie te^ereD. Zij, die zulke politiek voor staan deDken misschien hier handig te zijD, maar zij hebben geen greintje ge weten. Eenig gedruisch achter hem stoorde hem in zijne overdenking, en gelijktijdig omarmde hem de persoon met wien hij zich iD den geest onderhield. iWat voert u zoo onverwacht tot cds vroeg de vader verrast, na hUDne eerste wederzijdsche vreugdebetuiging over hun ne ontmoeting. »Eene aangelegenheid des harten. eeDe gewichtige zaak, vader, waartoe ik uw raad en uwe toestemming noodig heb,* antwoordde Jacob hem vragend aanzien de. Aangelegenheid des harten, eene ge wichtige zaak!* hernam de oude heer terwijl hij een schalks lachje niet koo verbergen: »ik weet het al, ik begrijp u!« »Neen, gij begrijpt mij niet,* hernam de jonge man, vuurrood wordende en zijn vader beter begrijpende dac deze hem. >Neen gij begrijpt mij niet. Hebt gij tijd? Mag ik u mijne zaak voorstel len?* »Laat hooren, mijn zood, ik ben nieuwsgierig.* Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2