DE VERLOVING. No. 1343. Woensdag 26 Juli 1890. 15e »juui'£» IJ IJ kj Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen F. D1ELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. C01IK41\T. Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aüvertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In Brussel blijft alles steeds even kalm en rustig. De socialistische afgevaardig den hebben getoond merkelijk invloed te bezitten op het volk, dat zij leiden. De troebelen door de nieuwe kieswet ont staan, zijn verhuisd van de straat naar de commissie van 15 leden. De verga deringen van die commissie zijn geheim. Een algemeene wekstaking te Ant werpen in de haven is te voorzien. Voor nachtdienst en Zondagarbeid eischen de sjouwerlui verdubbeling van loon, terwijl zij er verder op aandringen, dat de uit betalingen niet meer in de kroeg plaats hebben. Bij de wet is dit wel verboden, doch aan die verbodsbepalingen wordt niet de hand gehouden. Alle graan-firma's zijn van oordeel, dat de eischen behooren inge willigd te worden, terwijl de ürma Burge Co reeds aan den eisch om trent dubbel loon voor nachtwerk heeft toegegeven De firma's Cockerill en Eiffe Co. zijn er echter reeds toe overge gaan om hunne booten elders te laten lossen. Het Fransche ministerie heeft de pun ten aangewezen tot welke zich het pro ces van Dreyfus te beperken heeft. Velen keuren deze regeeringsdaad af. Dit besluit schijnt het gevolg te wezen van eenige stappen door invloedrijke se natoren en kamerleden bij het ministerie gedaan; vooraf moet er een heftige dis cussie hebben plaats gehad tusschen minister de Gallifet en zijn collega's. De Echo de Paris deelt mede, dat de heer Paléologue, vooral zijn invloed heeft »Nichtje, het gaat ons wel aan, want wij behooren tot het volk. En hetgeen bet volk moet beschaven, moet uit bet volk voort komen; want ae meeste re geeringen hebben behalve lastige regee- lingszaken, te veel met andere omslach tige aangelegenheden te doen. Van het volk wordt gehoorzaamheid, geld en ver trouwen verlangd, het overige wordt re gelmatig van de staatsmachine, op de vroeger bepaalde wijze, afgesponnen. Daar om moet ieder onzer in zijn kring het betere invoeren en uitbreiden, totdat het zoo zeer het heerschende wordt, dat ook de groote staatsmannen welstaanshalve nahinken.* »Neel! gij zelf zijt een ambtenaar, ik begrijp u ook in 't geheel uiet.« »Juist daar zit het kwade nicht. Dan zal ik van anderen spreken. Hoe staat het hier, bij voorbeeld met den godsdienst zin van het volknier te verwarren met het kerkgaan, avundmaal houden en pre dikatiën hooien. Men oefent het geheugen in het van buiten leeren van bijbelspreu ken, gebeden, geloofsformulieren, en het hart blijft ledig, ledig aan de, zich voor hot geluk zijner naasten opofferende, liefde aangewend om het ministerie het besluit te doen nemen. Genoemde heer heeft den minister een dossier ter hand gesteld, waaruit, na onderzoek bleek, dat het noodig was, het debat te beperken. Waar om ook dat nu nog? Ziedaar de vraag, die de Fransche gemoedering in bewe ging brengt. Met zekerheid wordt thans gemeld, dat het proces 11 Augustus zal aanvangen, en dat er ongeveer 150 ge tuigen zullen worden opgeroepen. Een klein opstootje heeft er te Rennes plaats gehad Baldadige jongens liepen schreeu wend en drukte makend door de straten. Zij werden door de politie echter uit elkaar gedreven Te Augsburg hebben vechtpartijen plaats gehad tusschen de Italianen en Duitschers. Deze botsing is een gevolg van de werkstaking welke uitgebroken is op de Senkelbach-spinnerij, waar de arbeid door de Duitschers was neerge legd, terwijl hij door de Italianen werd voortgezet. De Duitschers verzamelden zich daarop voor de fabriek, waarin de Italianen woonden. Eerst begonnen zij met schelden en daarna steenen te wer pen in de fabriek. In den looppas arri veerden 70 man infanterie. Niettegen staande er in den beginne nog eenige steenen vlogen, gelukte het aan de po- ilitie en militairen, de menigte uiteen te jagen. Hiermede waren de ongeregeldhe den echter niet afgeloopen, want een paar dagen later trachtte de steeds on rustiger wordende menigte het fabrieks gebouw binnen te rukken. Dit werd hun echter door een bataillon infanterie, die voor de fabriek met geveld geweerston den, verhinderd. De politie was genood van Jezus en zijne leerlingen. Hel klein ste deel onzer medechristenen kent God; van daar bijgeloof, onbeschaamdboid, hui chelarij en dierlijke baatzucht.* Nicht G. zette groote oogen en riep uit: »gij zult toch niet in ernst gelooven dat wij, in weerwil van onze kerken en scholen nog echte heidenen zijn »Nagenoeg, nicht, in weerwil van doop- vondt en altaar. Onze jeugd leert wel den catechismus-God kennen, maar niet den geheel waren God in Zijne, boven alle menschelijk begrip verhevene majes teit! Daarom geleid ik mjjre kinderen en huisgenooten niet alleen in onze van steen gehouwde kerken, maar ook in een anderen tempel, dien de hand des al- machtigen zelve gemaakt heeft, waarin Hij zelf zich openbaai t en waar hem de worm en de gronzelooze hemel predikt. Daar zien zij een anderen God, dan in het catechismusboek, een andereu in ein- delooze ruimte van de millioenen zonnen en sterren, tusschen welke onze aarde en sterren, tusschen welke onze aarde als een stofje zweeft; een andere in de voor het bloote oog onzichtbare wereld van infusiediertjes, onder welke wij ade men en op wier lijken wij zaaien en oogsten; een andeien in de geheimvolle huishouding der machtige, overal aanwe zig zijnde krachten der natuureen an deren in de zes duizendjarige lotsbestu- ring van blanke, koperkleurige en zwarte menschen en volken. Zie nicht, dal is zaakt van hare wapens gebruik te ma ken. met dit gevolg, dat verscheidene gewond werden De vereeniging tot bevordering van net welzijn d er vrouwen in het buitenland, heeft eenige voorstellen gedaan aan het ministerie van koloniën, welke de bedoeling hebben, jonge vrouwen die naar Duitsche koloniën gaan, een meer billijke rechtspositie te verschaffen. In de memorie van toelichting wijst de ver eeniging erop, dat de Duitsche koloniale maatschappij, die alle rechten der vrouw verkracht, geen voordeel ziet in de voor stellen der vereeniging. Met degelijke argumenten worden echter de voorstel len verdedigd. De Servische premier, de heer Yladan Georgevitch, is op zijn post terugekeerd Naar aanleiding van de plaats gehad hebbende arrestatie's heeft zijn ontslag genomen als 'Servisch gezant te Konstan- tinopel. Generaal Grouitch, de terugge roepen gezant te St. Petersburg, heeft verzekerd, dat hij in geen enkel opzicht betrokken is geweest in den aanslag op koning Milan. De Indépendanee de Beige meent, dat de Russische regeering aan alle Finsche bbden, een circulaire heeft gezonden, waatin deze bladen ve boden wordt, de buitenlandsche beschouwingen omtrent Finland over te nemen, omdat zij niet in het belang zijn der Finsche bevolking in deze tijden. Volgens hetzelfde blad wordt het recht van vereeniging in Fin land ernstig bedreigd De ministerpresident van Spanje, deed in de kamer een beroep op de mede werking van alle partijen voor de be de Gods-tempel, waarin ik gaarne mijne kinderen en huisgenooten binnenleid, daal worden wij vromer en leeren wjj Chris tus beter kennen. Nicht G. schudde bedenkelijk het hoofd. Het gesprek duurde nog langen tijd, doch wij zullen het bij dit gedeelte laten. EEN ANDER BEZOEK. De zoo ernstige als liefderijke woorden der moeder hadden hunne uitwerking op den jongen predikant niet gemist, hoewel zij alleen zeide, hetgeen hij als leeraar en menschenvriend, ieder jongeling in dergelijke omstandigheden zou gezegd hebben; en nu was hij naauwgezet ge noeg, datgeen van zich zeiven te vorde ren, wat hij van anderen gevorderd en verwacht zou hebben, namelijk, naar overtuiging en plicht te handelen. Het is ook oneindig veel gemakkelijker op kansel of katheder als een voorbeeld van deugd te schitteren, dan het inderdaad in den burgerlijken omgang of innerlijk te zijn. Jacob schaamde zich een fariseër in geestelijk gewaad te zijn. Hij, de pries ter Gods, wiide voor het aangezicht vaD God wandelen, en hij beproefden zijne krachten om zichzelve te overwinnen. Hij kon het beminde beeld, dat, zoodra het hem verscheen, weemoed en verlan gen bjj mij deed ontstaan, wel niet uit zjjne gedachten verbannen, maar zoo dikwijls het bij hem opkwam, trachtte hij zich te verstrooien door het aangrij- handeling der financieels zaken. Hij voeg de er aan toe, dat het wetsontwerp op de staatsschuld onvermijdelijk moet aan genomen worden. In de verschillende takken van den openbaren dienst zullen bezuinigingen voorgesteld worden. Tot groot genoegen van den minister betuig den alle groepen der oppositie haar in stemming. De werkstaking te New-York (Amerika) is zoo goed als geëindigd; alle tranwa gens rijden tenminste weer. InBrooklijn ongeveer 90"/0 Niettegenstaande dit wordt toch nog steeds de Nationale garde, die 7235 man telt gereed gehouden, om zoo noodig, op te treden. De minister van oorlog der Vereenig- de Staten generaal Russell A. Alger, heeft zijn ontslag genomen. Dit feit, schrijven de Amerikaansche bladen, zal een welkome verlichting zijn voor den president Mac Kinley. Algemeen wordt erkend dat Alger niet de rechte man op de rechte plaats was; doch thans in het belang van het land gehandeld heeftom zijn functies aan meer bekwame handen toe te vertrouwen. Den 18 Juli werd door president Kru- ger een rede gehouden over het kiesrecht in de Zuid-Afr. Republiek. De woordelij ke inhoud van die rede toont aan dat, terwijl hij het zevenjarig verblijf in de Transvaal vaardig achtte, hij vasthield aan een proeftijd, waarin de loyaliteit van de vreemden, op de proef zou kunnen wor- dengesteld DeEngelschen wenschten, voeg de de president er aan toe. slechts een rede te hebben om te kunnen schreeu wen. De republiek zou echter hare onaf hankelijkheid verliezen, ingeval menwe- pen van bozigheden, die zijne geheele opmerkzaamheid vorderden. Hj) ontzeide zich ook het genot van het vaderlijk huis meermalen ie bezoeken, en geschiedde dit somtyds, zoo was het alleen voor weinige uren, zonder den gevaarlijken engel van den doolweg te sprekeD, of zelfs te aanschouwen. Elsje daarentegen zag met de haar eigene luchthartigheid zijn komen en gaan, trachtte nog hem te ontwjjken noch hem op te zoeken. Alleen moeder AnDa, vol vrouwelijke ongerustheid, meende bjj hunne ontmoe ting een licht rood over Elsjes wangen te zien vliegen. Zoo verdween langzamerhand de zorg der ouders bij het wegsterven eener on overdachte neiging van nun zoon. Men vergat eindelijk het gebeurde, waaraan men misschien te veel gewicht gehecht had. Geheel andere zorgen en vrees wer den weldra opgewekt, door gebeurtenis sen die tevens het geheele werelddeel schokten. Men beefde voor eene uitbarsting des oorlogs die dreigden de gevolgen van de Parijsche Juli dagen te zullen medevoe ren. Evenals Frankrijk, was ook Italië, Polen enz. in opstand, zich verzettende t9gen overheerschers, die in het trotsche gevoel hunner vernieuwde macht, den geest en de behoeften des volks misken den, doch het was niet het lot van ver verwijderde staten, dat de lamilie Danie- lis verontruste. In het aangrenzende land niet ver van de grenzen waar zij leefden,

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1