DE VERLOVING. No. 1342. Zaterdag 22 Juli 1899. 13e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad V°\ chcD 1 voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXIiLSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar nlaatsnnmte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zondag 16 Juli was Brussel getuige van een indrukwekkende plechtigheid. Dien dag toch werd op het graf van Jean Volders, den onvermoeiden strijder voor de verbeteringen der maatschappelijke toestanden der arbeiders, een eenvoudig monument onthuld. Een groote stoet vertrok van Maison du Peuple naar het kerkhof, waar, door een 7-tal sprekers het woord werd gevoerd. Een diepe stilte heerschte rond het graf, en plechtig klon ken de woorden van Serné»Gij hoort mij Jean. Uw stof is verspreid naar de vier hoeken des winds. Wij zullen u dankbaar blijven, en zullen allen u na gedachtenis eeren.< Hierna werden kran sen op het graf gelegd, waarna de stoet zich weer terug naar de stad begaf. De orde werd niet verstoord. Paule Déroulède gaat steeds voort een flinke propoganda te maken voor zijn ideeën. Maandag 17 Juli trad hij te Pa rijs in het théatre de la Republique op. Niettegenstaande er in de zaal een ver schroeiende hitte heerschte, waren er duizenden opgekomen Met kracht ver dedigde hij zijn stellingen, dat regeerings- daden niet door een parlement af- of goedgekeurd worden, dat regeeringsvoor- stellen niet door een parlement moeten aangenomen of verworpen worden, doch dat het geheele volk zijn stem late hoo- ren, dat er een, zooals men het noemt, plebisciet wordt ingesteld. Een stevige politiemacht zorgde voor de rust. Een oogenblik scheen de opgewonde menigte de politie te sterk, doch langzamerhand vervloeide de scharen. HEEREN EN DIENSTBODEN. Dat zq daar kwam, was wel een geluk voor het lieve kind. In het huis van den heer Danielis heerschte eene geheel eigen dom melijke levenswijze. Het was van ouds af gewoonte, de bedienden niet alleen met achting en welwillendheid, maar cok, wanneer zq zich zulks niet onwaardig be toonden, als leden van de familie te be handelen. Zij namen deel in leed en vreug de, werden opgewekt om het leven van eeDe godsdienstige zijde te beschouwen, werden gewend aan spaarzaamheid en in alles waarheidlievend en oprecht te zijn. Dikwqls zeide de oude heer>wanneer de huisvrouw niet deugt, is het gewoon lijk de schuld van den huisvaderwan neer de kinderen niet deugen, de schuld der ouders, en wanneer de dienstboden verkeerd zijn, die der gebieders, vooral daar, waar eene gebiedene meesteres zich door luimen laat regeeren, en nn eens zich bloot geeft in eene al te vertrouwe lijke praatlust, dan weder door kamer, keuken en kelder over alle kleinigheden loopt razen. De vrouw van den heer Damelis hield het niet beneden hare waardigheid, hare In de Matin komen onthullingen over de Dreyfus-zaak van commandant Ester- hazy. Reeds den 2 Juni 11. heeft Ester- hazy aan een medewerker van de Matin medegedeeld, dat hij de schrijver was van het stuk, waarop Dreyfus was ver oordeeld Zeer nauwkeurig verhaalt Es- terhazy, waarom dit stuk is geschreven, hoe men gemeend heeft, het aan Drey fus te moeten toeschrijven en hoe men erin geslaagd is, den krijgsraad, waarvoor Esterhazy terecht heeft gestaan, te doen gelooven, dat hij niets te doen gehad heeft met de vervaardiging van het do cument. Zeer gewichtige regeerings per sonen worden in deze stukken aan de kaak gesteld. De Indip. Beige heeft uit de beste bron vernomen, dat het zeer waarschijnlijk is dat de commissaris van de regeering de beschuldiging tegen kapitein Dreyfus zal laten vallen, en dat het proces ten hoog ste drie dagen zal duren. De voorstellen omtrent de verandering der kieswet in de Transvaal, waarvan wij in een der vorige nummers een kort overzicht gaven, zijn door den Volksraad met zeven stemmen aangenomen. Pre sident Krüger vond dat de voorstellen van Sir Milner te ver gingenwaren de ze aangenomen, dan zouden de oude bur gers overstemd wordenDe cricis in ver houding tusschen Engeland en Transvaal is door de aanneming der nieuwe kies wet als geëindigd te beschouwen. Dat echter de Engelsche regeering zich gemengd heeft in binnenlandsche aange legenheden van de Transvaal, wordt door de Zuid-Afrikaansche bladen algemeen afgekeurd. Men is van meening dat. wat onderhcoiigen in alle voordeelen en ge heimen der huishouding in te wijden, haat bekend ie maken met de behandeling van moes- ooft- en bloemtuin, of haar met naald en schaar te leeren omgaaD, en overal waar zich de gelegenheid aanbood, in haar het gevoel voer het schoone en goede op te wekken. Evenzoo deed vader Danielis, wanneer hij in de avonduren zijne jongere zonen van de krachteD en rijken der natuur van de gedaante der aarde, van hare bergen, meeren. woestijnen en wonderen verhaal de; of wanneer hij hun de lotverwisse lingen, de burgelqke inrichtingen en den staat van beschaving der volkeren schetste of door zijne telescoop de gedaante der maaD, der planeten en der zon toonde. Altijd zag men bij dit onderricht ook Elsje. Het publiek van eene kleine stad, zoo als menige groote, moest zooveel moeiten, welke men zich met vieemden getroostte wel zonderling belachelijk, ja zelfs gevaar lijk vinden. Bij voorbeeld, nicht G die meermalen hen bezocht, en, zooals de oude heer het eenigzins hard uitdrukte, met neuswijsheid gaarne zoude geregeerd hebben, ergerde zich daaraan vreeselqk. Men kon haar als eene waardige repre sentant van het volk beschouwen. Voor het overige was zij zooals men dat zegt geene kwade vrouw zij was wel wat bewegelijk, maar voorkomend, gezellig, sprak gaarne en veel, en wilde altijd het laatste woord en gelijk hebben. Wonder- men nu als een gunst aan Engeland heeft toegestaan, het wellicht later als een recht zal eischen. De Transvaalsche pers meent, dat de republieken zich ten allen tijde krachtig moeten blijven verzetten tegen inmenging der Britsche Regeering in hun zaken, want daardoor zou En geland zich een voogdij aanmatigen, waar op het volstrekt geen recht heeft. Eenigen tijd geleden meldden wij reeds dat de Amerikanen meer en meer terrein wonnen op de Philippijnen, en telkens wanneer wij eenig nieuws omtrent den oorlog der Amerikanen mededeelden, kre gen wij den indruk, dat de overwinnin gen steeds waren aan hunne zijde. Wij gingen daarbij natuurlijk af op de be richten der Amerikaansche bladen. Thans blijkt het echter, dat die bladen steeds verkeerd werden ingelicht, door de cor respondenten, die het leger volgden. Het was den berichtgevers toch verboden, juiste verslagen te geven omtrent den uitslag der gevechten. Generaal Otis dwong de correspondenten, valsche voorstellingen te geven van de bestaande toestanden. Hij meende, dat de Amerikanen verontrust zouden worden, wanneer de waarheid gepubliceerd werd. Menigmaal protesteerde, de verslagge vers, doch steeds was het antwoord van den generaal: Zoolang ik hier het bevel voer, zal het Amerikaansche volk slechts die feiten vernemen, welke ik raadzaam acht, dat het verneemt. En niet alleen Otis verdraaide de waarheid schrijft de correspondent van de Globe, ook de re geering heeft deel aan de verdraaiing der feiten. Zij wist evengoed als de ge neraal dat de berichten valsch waren. snel wist haar sperwersblik aan ieder voorbijgaand persoon het minste gebrek in kleeding te ontdekken, en van ieder hnis, dat zij binnentrad wist zij zelfs uit te vorscben hetgeen de hoeken bevatten. Dat zij in bare jengd veel geminnekoosd had, verbeterde zij in latere dagen, door vlijtig ter kerk te gaan, en hare werkzame vroomheid aan de thee- of koffietafel harer gezelinnen zeer liefderijk in scherpzinnige of scherptongige aanmerkingen aan den dag te leggen. Toevallig of met voordacht overviel zij op zekeren tijd haar neef, toen deze bezig was zijne buisgenooten bij de elactriseer- macbine de verschijnselen van het noor derlicht, onweder, St Elmesvuur en de in richting der bliksemafleiders te verklaren, en Elsje, zoowel als de andere kinderen des huizes, het voornaamste hiervan op schrift brachten. »Maar MaarMaar riep zij uit, zoodra zij met den vader alleen was, en gaarne deelen wij bier een klein gedeelte van hun gesprek mede, waarin zich de denkwijze van het publiek en de zienswijze van den ouden heer getrouw afspiegelen. >Maar," riep zij uit, en vouw de van verbazing de handen zamen, »hoe is het mogelqk. neefWat wilt gij toch van die kamenier maken, neef? Eene proffesorin Ik bid u, denk eens na Dat jonge mensch »Daar hebt gq het rechte woord ge vonden," viel hq haar in de rede, »want Te Brooklijn is een groote werkstaking uitgebroken onder het personeel der tram lijnen Ruim 1400 politieagenten zijn naar Brooklijn gezonden om de orde te bewaren en opstooten te voorkomen Een 100-tal personen zijn reeds gevan gen genomen. Een algemeene werksta king op de tramlijnen te New-York wordt te gemoet gezien. Bij de opening van den Spaanschen Se naat (welke bijgewoond werd door tal van bloedverwanten van Spanjaarden, die op de Philippijnen nog gevangen worden gehouden) vestigde graaf Alme- nas de aandacht op de Spaansche ge vangene. Hij hing een aandoenlijk ta fereel op, van het lijden dier ongelukkigen. De heer Silvela antwoordde, dat de regeering steeds werkzaam is geweest, tengunste der bevrijding der gevangenen. Ik wil, zoo besloot de minister niemand aanmoedigen nog ontmoedigen, want de onderhandelingen zouden er door kunnen lijden, zoo ik onvoorzichtiglijk handelde. Nader meldt men nog uit New-York: Woensdagavond hebben ernstige rust verstoringen plaats gehad te New-York, waarbij tal van peisonen zijn gekwetst. Naar eiken tramwagen in de Avenue werd met steenen geworpen door een volksmenigte bestaande uit mannen, vrou wen en kinderen. Ook van de daken, werd met allerlei voorwerpen geworpen. De rustverstoorders barricadeerden de straten en raakten herhaaldelijk handge meen met de politie, die ten getale van 600 de lijn bewaakten. Verscheidene po litieagenten zijn met been- of schedelbreuk naar het hospitaal gebracht; veel passa giers zijn gewond. ik wenschtte dat deze jonge mensch, de wijl zij tot mijne buisgenooten behoort, dat worde, waai toe God haar geschapen heeft een degelqk mensch, Een dier heeft geen vorstand, daarom verstaat bet niets van alles wat het hoort of ziet, gaat alle heer lijkheden in deze schoone schepping on verschillig voorbij, ofschoon bet instinct matig scnadelqk voedsel van gezond, zijn nest van een hol kan on ierscheiden. De mensch heeft zijne verstandelijke ver mogens. Blijven deze ongeoefend, zoo be grijp hij niets van Gods heerlijke schep ping zorgt alleen, even als het dier, voor de voldoening zijner lusten, kan des neods gedresseerd worden voor zijne broodwin ning, evenals een hond of paard, en leeft eD sterft als het dier." »Met uwe toestemming, neef! gaat gij daar niet te ver? WaDneer men dienst boden aanneemt, zoo verlangt men van heD geene geleerdheid, maar arbeid. Daar voor ontvangen zij loon en voedsel zoo als Paarden, ossen en ezels," viel haar neef haar in de rede. »Laat mij toch uitsprekenriep zij verdrietig uit. Lieden van lager Stand kennis van dit of gene in te stampen, waai van zij geen gebruik kunDen maken is hun eene domme verwaandheid aaD- breDgen, die z(j, helaas, toch reeds genoeg bezitten. Waarljjk, dit ontbrak er nog slechts aan, dat de heeren zich daarmede mede ophoudenvoor datgene wat men

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1