iiF, muivik. No. 1341. Woensdag 19 Juli 1899. 15e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De verschillende berichten door de Fran- sche bladen medegedeeld aangaande de martelingen, welke Dreyfus op het Duivels eiland zou ondergaan hebben, hebben woorden van protest uitgelokt. De vroege re minister van Koloniën André Lebon, heeft tenminste een uitvoerigen brief in de Temps geschreven ter weerlegging van de beschuldigingen, die tegen hem zijn ingebracht. De lezers herinneren zich misschien nog wel, dat in September '98 het bericht zich verspreidde, dat Dreyfus door een Amerikaansch schip zou weg gevoerd zijn. Zoodra dit bericht ter oore kwam van minister Lebon, heeft hij een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de inrichting van den strafdienst op het Duivelseiland. Het is hem toen gebleken, dat een ontvluchting mogelijk zou zijn Om die reden heeft hij dan ook de hut door een stevige heining laten omgeven, terwijl hij beval, dat Dreyfus, zoolang de palissade niet gereed was, des nachtsin dubbele boeien moest worden gelegd. Wat Lebon dus deed, was meer een maatregel van voorzorg dan wel van straf. Kapitein Dreyfus heeft met het oog op zijne gezondheid er van af moeten zien, wijn te drinken. Deze drank heeft hij thans vervangen door mineraalwater. De Israëlitische gemeente te New-York, wilde Dreyfus door bemiddeling van Zo- la, een met juweelen versierden degen aanbieden. Zola heeft echter geweigerd en het aanbieden van een eeredegen af geraden. De groote Fransche feestdag (14 Juli), is in de beste orde afgeloopen. President DE BRIEF EENER MOEDER. Het was te vergeefs, dit na dit gesprek de kerkvoogd, nadat zijne levensgezellin hem verlaten had, zijn arbeid poogde te hervatten. Eene familiegebeurtenis is eene wereldgebeurtenis voor iedei gemoed, wien huiselijke banden de heiligste en dierbaar ste zijn. Hij wandelde eenige keeren de kamer op en neder, wierp een afgetrok ken blik op de regimenten zijner dooden, zooals hij gewoon was zijne boeken te noemen, die langs den muur, naar den aard der wetenschappen, waren ingedeeld of bij bleef zonder opmerkzaamheid staan voor de beeldtenis van gestorvene of nog levende vrienden, die in menigte boven lessenaar en sopba hingen. Het bleven ijdele pogiDgen, zijne gedachten af te keeren van hetgeen hij zoo even had vernomeD. Hetgeen hij gezegd had, was hem wel ten volle ernstmaar hij had niet alles gezegd, wat hem verdriet had aangedaan en omirent hierop neerkwam »De jon gen heeft ongelijk, eene vrouw te zoeken, voor hij eene be, rekking heeft waardoor hij die vrouw kan ondei houden hij heeft ongelijk, wanneer hij slechts beuzelt met de liefde, en slechts een ledig gevoel Loubet was bij de revue te Longchamps tegenwoordig hij werd luide toegejuigd; slechts enkele kreten »Leve Panama* werden gehoord. Trouwene dat er niets bijzonders zou voorvallen, was wel te verwachten. Een groot aantal troepen en politieagenten waren op de been, welke bevel hadden, elke oproerige beweging onmiddellijk te onderdrukken. In Servie zijn thans reeds 65 personen gevangen genomen, die in betrekking staan tot den aanslag op koning Milan. De gewezen staatssecretaris had een buitenlandsche pas verstrekt aan den aanvaller. Levendige debatten zijn er gevoerd in de Italiaansche kamer, bij de behande ling der marine begrootingen. Italië toch hoe arm het is, bezit vier arsenalen, minstens twee te veel voor een oorlogs vloot, zooals de Italiaansche is. Door ver schillende leden werden opheffing van twee arsenalen gevraagd. Anderen kwa men hier tegen op, en meenden dat door opheffing voor vele arbeiders, vooral te Napels, een bron van werkverschaffing zou verloren zijn. Om den in zeer benardén toestand verkeerenden schatkist van Spanje te stijven heeft de Koningin Regentes ver klaard, dat zij ten gunste van de schat kist afstand doet van een millioen pisetas van nare civiele lijst. Het ministerie komt tegen dit besluit met kracht op; doch het schijnt dat de Koningin niet van haar schoon Voornemen is af te brengen. Admiraal Cervera, aanwien de neder laag der Spanjaarden tegen de Amerika nen werd toegescgreven, is vrijgesproken. Ook Engeland schijnt zijn Dieyfus-zaak tracht te bevredigen, en daaraan de rust des harten van een arm onschuldig meisje opoffert. Hij heeft ODgelijk, dat hij zich niet in vertrouwen, aan zijne ouders open baart. Nu, hoe het in zulke gevallen gaat weet ik. Twee zaken zijn er, die men gaarne geheim houdt, en waarvoor men, behalve God, geene getuigen wensebt te hebben de eerste liefde en de innerlijke godsdienst. Neen, ik wil daarom den jon gen niet veroordeelen. Heb ik anders ge handeld dan bij Om anderen naar waar de te beoordeelen, te verstaan en te leeren kennen, moet men eerst zich zeiven leeren kennen en verstaan." Moeder Anna zat inmiddels voor haren glimmenden lessenaar, om haar zoon hare meeDing mede le deelen in de volgende woorden »Een toeval, lieve Jacob beeft een brief van u aan Elsje in myne handeD doen komen. Zijn inhoud heeft mij volstrekt niet verrastmaar zeer heeft het mij be droefd, dat gij u zeiven en het goede kind in eene onaangename stelling hebt ge bracht. Ik heb aanstonds met Elsje ge sproken, en ware zij mij niet reeds vroe ger lief geweest, zoo zou mij zulks ge worden zpn door haar bescheiden, verstan dig en kinderlijk gedrag. De slotsom van ens gesprek is, dat zij uw brief eigenlijk niet begrepen heeft en niet weet, of gil scberst dan-wel in ernst spreekt. Want zjj is nog zoo kinderlijk eenvoudig, dat het denkbeeld nog niet bij te hebben In 1843 zijn er op een der Engelsche banken, vervalschingen op groo te schaal gepleegd. Deze ontdekt zijnde, werden verschillende personen, waaron der ook een zaakwaarnemer Barber ge vangen genomen en veroordeeld. Barber bleek echter onschuldig te zijn. Het ge lukte hem. het vertrouwen van zijn be wakers, dokter en dominee te winnen. Deze verschaften hem papier en inkt. Hij schreef nu verschillende brieven naar Engeland waarin hij de zaak duidelijk uiteen zette en aldus voor zijn onschuld pleitte De zaak kwam in het parlement ter sprake, en had dit gevolg, dat Bar ber, die verschillende wreedheden op een eiland (waar hij gevangen had gezeten) had ondergaan, vrijgesproken werd. Bar ber is voor eenige dagen te Londen over leden. De Grieksche Kamer heeft bij eerste lezing hetwetsvoorstelaangenomen, waar bij de regeering wordt gemachtigd vreem de officieren in dienst te nemen ter her vorming van leger en vloot. In den loop van het debat verklaarde de minister van marine, dat de nood zakelijke hervormingen niet kunnen wor- dèn uitgevoerd, zonder hulp van vreem de officieren. Het voorstel moest onder het volk gunstig worden opgenomen. Te genwerking ondervindt het, zooals uit Athene aan de Times gemeld wordt, al leen van de oudere officieren. Maar toch, zegt die zelfde correspondent, zal de hulp der vreemde officieren alleen niet vol doende zijn, om leger en vloot te her vormen volgens de eischen van den te gen woordigen tijd. Daartoe is het aller eerst noodzakelijk, dat leger en vloot haar opgekomen is, dat zij u meer dan anderen bemint. Daarom heeft zij u niet geantwoord. Ik heb haar gezegd, dat ik tiet zou doen, en hiernevens wil ik u woordelijk mededeelen, wat ik tot haar gesproken heb. »Elsje," zei ik dan, »gij kent Jacob. Hij is een goed en voortreffelijk menscb. Maar door zijne buitengewone levendigheid laat hij zich dikwijls medeslepen door gevoe lens van een oogenblik, die ook weder in korten tijd kunnen verkoelen. Ik heb u te lief. om te willen, dat gij het slacht offer van zulk eene voorbijgaande opwel ling zoudt zijn. Even zoo weinig ook mag ik wenscben, dat gij van hem zoudt af zien, wanneer zijne neiging tot u duur zaam ware, en gij zelve die liefde voor hem gevoeldet, die vereischt wordt, om zich voor altijd aan een man over te geven lief en leed, dat dikwijls zeer zwaar is, met hem te deelen, en alleen in de liefde van dien man en in zijn geluk uw geluk le vinden. Is de tijd eens daar, dat Jacob eene vrouw onderhouden kan, en staat hij nog naar uwe hand, dan zult gij mij eene geliefde dochter zijn. Die tijd kan nabij en ook zeer verre zijn. Jacob heeft in geen geval goed gehandeld, met u dezen brief te schrijven, en ik prijs u, dat gij zoo verstandig geweest zijt, dien niet te beantwoorden. Gedraag u alsof hij Diet ge schreven ware, blijf goed, zedig en vlijtig. Ik zal voortgaan u tot alle huiselijke be zigheden op te leiden." ontrokken worden aan den invloed der politiek 6d de officieren begrijpen, dat zij ziet geheel en al aan hun beroep hebben te wijden. PRETORIA, 15 Juli (Havas). In eene meeting van uitlanders teLydenburg ge houden, werd een motie aangenomen, waarin geheel6 voldoening wordt uitge sproken met het ontwerp van wet. be treffende het kiesrecht, bij den Volksraad ingediend. Lord Balfour van Burleich staatssecre taris van Schotland, heeft verzekerd dat de Engelsche regeering oprecht elke ge legenheid zou aangrijpen, om een rassen- oorlog in Zuid-Afrika te voorkomen. De Duitsche regeer in g heeft den invoer van versch vleesch uit België verboden. De Belgische regeering heeft onlangs toe gestaan, dat Amerikaansch vee mocht worden ingevoerd, doch bij de landing moest worden geslacht. Door den invoer van dit vleesch bestaat er volgens de Duitsche regeering gevaar voor het over brengen van de Texaskoorts, doch er wordt van andere zijds beweerd, dat het verbod alleen is uigevaardigd, om de Agrariërs te believea PARUS. Aan Le Petit Bleu wordt gemeldt, dat Frankrijk nu ook zijn zaak- Lebon zal krijgen. De verontwaardiging is buitengewoon groot tegen den oud minister Lebon, die, zooals wij reeds meldden, onder voorwendsel van een ont snapping van Dreyfus te voorkomen, hem buitengewoon streng liet behandelen. Men schrijft, dat enkele leden der Fransche kamer deze zaak aanhanging zullen ma ken om aldus een vervolging te kunnen instellen. Zoo lieve Jacob, sprak ik, en zoo denkt en spreekt uw vader ook. Van uwe kin derlijke liefde en toegenegenheid verwach ten wij, dat uw gedrag jegens Elsje voor taan voorzichtig en teeder zijn zal. Wilt gjj een achtingwaardig man worden, zoo acht u zeiven, om dit te kunnen, waak over u zelveu Vaarwel! Met hartelijke omhelzing Uwe moeder. OPHELDERINGEN. Om den goeden Jacob niet zoo geheel schuldig te doen voorkomen, moet de lezer den oorsprong en het verband van eene reeks van kleine toevalligheden kennen, die den jongeling langzamerhand in het gevaarlijke net getrokkon hadden, hetgeen de ouders te diertijde nog niet wisten. Op zekeren dag wandelde hij met iemand van zijne jaren door bosch en veld. In een vroolijk gesprek in het rflk der ide alen zich bewegende, veiloren de jonge lieden, zooals het niet zelden gebeurt,de werkelijkheid uit het oog, en den rechten weg onder hunüe voeten. Tot hun geluk verscheeD in de verte, om hen uit hunDe afdwaling terecht te brengen, een redden de engel, maar een engel zonder vleugels een teedei schepseltje, zooals men er mogelijk velen in den hemel vindt, en die sjintijds den hemel met zich op aarde medebrengen, een kind van naauwelijks acht honderd weken, in de gedaaDle van een landmeisje. Iedereen weet, dat het op

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1