Binnenland. Gemengd Nieuws. Belgrado Het wijdvertakte complot was voornemens het Servische Regeerings- huis geheel omver te werpen. Thans zijn in hechtenis genomen: twee oud-ministers, twee rechters, twee kolonels, twee kapi teins, tien leden van het parlement, ne gen professoren, vier onderwijzers en twee priesters. Londen. De staf van de bereden in fanterie te Aldeishof heeft bevel gekre gen, zich gereed te houden, om te ver trekken naar Zuid-Afrika. Parijs. Het proces-Dreyfus zal onge veer een maand duren. Alles te zamen wordt geschat op dertig zittingsdagen; er zullen 150 getuigen worden opgeroe pen. Met het oog op de warme dagen is besloten, van 9 tot 11 's morgens van 3 tot 6Vs uur's avonds zitting te houden. Atjeh, Een telegram van Maandag uit Batavia aan de N. R. Crt. meldt: »De troepenmacht Van Heutsz is in bet bivouad van Gedoog teruggekeerd, na de bentengs io Matang Koli bestormd te hebben. De vijand liet 74 dooden achter. Aan onze zijde werden gewond de kapitein der infanterie J. H. L. Schnei ders, de le luitenant der infanterie J. L. Doerrleben, de 2e luitenant der infanterie W. Haaksmaun, en 16 minderen, en ge dood een korporaal der genie.* Bij het departement van koloniën ia Dinsdag ontvangen het volgende, van 11 dezer gedagteekende, telegram van den gouverneur generaal van Nederlandcb- Indië, betreffende de krijgsverrichtingen in de pasei- en in de Pedir-streek: «Talrijke vijand bij Matang-Koeli hield geen stand. Handgemeen bij tocht naar Paja Bakoeng. Bruggen over de rivieren Pasie en Kerti geslagen. Onzerzijds een gesneuveld en een en- twintig gewond. Vijand liet vier-en-zeven tig dooden achter. In de Pedirstreek ge vechten met benden Pangiima Polim. Onzerzijds éen gesneuveld en vijf ge wond. Vijand had vijf dooden. AXEL, den 15 Juli 1899. De gehouden collecte, ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in Zeeuwsch-Vlaan- deren (O D.) het volgende opgebracht. Axel f 19,32 Boschkapelle 4,27° Clinge 1.38Graauw 3,20 Hengstdijk 0,90 Hoek 11Hontenisse 10.06'; Hulst 8,59 Koewacht 2,43'Ossenisse 3,28 Overslag 2 Philippine 2.60 Sas van Gent 5,15 St. Jansteen 2,38 Stoppeldijk 3,03' Ter Neuzen ƒ21,30; Westdorpe 6,51 Zaamslag ƒ11,72; Zuiddorpe ƒ2,03. Totaal ƒ121,17. Hulst. De inhuldiging van den nieu wen pastoor-deken den heer F. Flooren alhier, is Dinsdag onder toeloop van veel belangstellenden gevierd. Z.Eerw. werd om haif negen van den trein afgehaald en moeten wij dan de neuswijsheid van onze nicht Gof haar gelijken tot richt snoer van ons leven aannemen? Nimmer! Bedelares of vorstin, in de maatschappij draagt de vrouw geen eigen burgeljjken rang, maar alleen het afschijnsel van dien welken de man draagt. Iu het oog van alle mannen, bij alle natiën, zijn vors- stinnen gelijk aan daglooners. Men ziet in haar slechts de vrouw, hetzij zij ge kleed is in katoen of in zijde. Dat is het weik van den kleermaker, geene schep ping van God. Ieder geldt slechts het geen zij aan lichaamsschoon beid door gunst der natuur of aan schoonheid der ziel door opvoeding en eigene kracht waardig is Daarom is het geen wonder dat eene Lit- hauwsche boerin eens keizerin van Rus land wer J, of eer.e koningin zich van den troon in de armen van een soldaat wierp, Laat ons geduldig zijn, en de oogen op merkzaam op onzen Jacob en het meisje gevestigd houden. Wordt vervolgd.) trok, na plaats genomen te hebben in een rijtuig, in een stoet van gezelschappen en geëscorteerd door een eerewacht te paard, naar de kerk, waar een mis werd opeedragen. Na afloop der kerkelijke plech tigheid werd de tocht, onder geleide van twee spelende muziekgezelschappen, door bet voornaamste gedeelte der gemeente voortgezet, om te eindigen aan de pas torie. Een der in den optocht meegaande gezelschappen, een te Hulst gevestigde duivensocieteit, had de aardigheid, bij het binnentreden van den pastour in zijn nieu we pastorie, 200 duiven op te laten. Nog dient vermeld te worden, dat de praalwagen met maagdekens bijzonder de aandacht trok om zijn schoonheid, 's Na middags werden op het marktplein twee ballons opgelaten, en 's avonds werd den pastoor serenades gebracht. UITSLAG STEMMINGEN RAAD. Ter Neuzen. Kiezers 1132. Uitgebracht 868. Ouwaarde 11. Volstrekte meerder heid 429. Herkozen werden de hoeren J. C. Harte met 487 stemmen, L. J. van der Moer met 473 en A. Visser met 462 stemmen; deze waren candidaten der liberalen. Ook werd herkozen de heer D. J. Dees (antirev.) met 144 stemmen. Verder verkregen de heeren Verlinde, werkmanscandidaat der liberale kiesver- eeniging 282, R. Platteeuw en A. J. Dael- man, candidaten der werklieden-kiesver- eeniging, 177 en 92 stemmen, Clinge. Kiezers 231. Uitgebracht 176. Onwaarde 6. Volstrekte meerderheid 86. Herkozen de heeren P. A. Smet met 103 en H. Bruggeman met 95stemmen. Gekozen de heer C. M. Weemaes met 98 stemmen. De heer C. L. de Cock verkreeg 86 stemmen. Hulst. Kiezers 254. Uitgebracht 232. Volstrekte meerderheid 117. Herkozen de heer J A. J. B. M. G. Seijd- litz met 125 stemmen. Gekozen de heeren F. C O. M. Hombacb met 139 en J. Adriaanse met 119 stern en. De heer Mr. J. G. van Deinse (aftr. lid) verkreeg 110 stemmen. Philippine. Getal kiezers 71. Ingele verde geldige biljetten 56. Herkozen de heeren J. L. de Mulder met 42 en E. D. de Bock met 37 stem men. Sas van Gent. Kiezers 122. Uitgebracht 107. Onwaarde 1. Volstrekte meerderheid 54. Herkozen de heeren J. V. Oole met 79 en P. Wauters met 74 stemmen. Herstemming tusschen de heeren P. J. Hamelynck met 44 en E. Geirnaerdt met 25 stemmen. Na afloop van de raadsverkiezing te Ter Neuzen, was het Maandagavond hier en daar nogal luidruchtig, door de beschouwingen over den uitslag. Op een plaats ontstond een zoodanig verschil van meening, dat een persoon om kracht bij zjjn argumenten bij te zetten, aan iemand van de tegenpartij met zijn klomp zoo danige verwonding aan het hoofd toebracht dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Van het gebeurde is proces verbaal opgemaakt. Door de provinciale Staten van Zee land is aangenomen het voorstel van Ged. Stalen tol verkoop van grond aan den weg van Hulst naar Walzoorden. Het voorstel om subsidie te verleenen voor den aanleg van een stoomtram Vlis- singen Domburg werd verworpen met 26 tegen 14 stemmen. Verder werden aangenomen de voor stellen van Ged. Staten tot het verleenen van een subsidia voor de uitoefening van den stoomboot- en wagendienst Walzoor den—Vlake en Walzoorden Hulst en tot vei koop der provinciale stoomboot Wester Schelde. Een voorstel om de prov. booten op Zon dag niet te verhuren werd verworpen. Ten slotte zijn nog aangenomen o. a de voorstellen tot het verlengen van den termijn voor het in exploitatie brengen van den stoomtramweg Hulst Walzoor den tot wijziging van net besluit der Staten waarbij aan de Maatsch. tot bov. van landb. en veeteelt in Zeeland subsi die is verleend voor een 2 jarigen cursus in het hoefbeslag om aan de gemeente Graauw en Langendam, met intrekking van het subsidie voor verloskundige hulp, subsidie te verleenen ter voorziening in geneeskundige hulp en dat wel ten be drage van 150, op voorstel van den heei Fruytier gebracht op 200; tot intrekking van het subsidie aan de gemeente Hon tenisse verleend, ter voorziening in ge neeskundige hulp en verder tot wijziging van het reglement op de Keuring van Er heerscht tegenwoordig eene on gewone drukte in den voor bijna twee jaar nieuw icgedijkten Koningin Emma polder, (gem. Clinge.) Men is thans be gonnen met het koolzaad al te snijden, Nu zijn er al ongeveer 200 a 300 men- schen dagelijks bezig en men zegt dat er ongeveer 600 a 700 personen moeten kernen werken dagelijks ziot men dan ook schuitjes (hoogaarzen) met werkvolk van Tholen of Zuid-BevelaDd de haven van Kauter binnen komen. Ook komt er veel werkvolk van België in dien polder- werken. Drie groote schuren zijn thans in den polder gebouwd om de vruchten te bergen. Woensdagavond ontlastte zich boven deze gemeente een zwaar onwedei ver gezeld van veel regen. Vijf werklieden die in den polder hadden gewerkt en des avonds huiswaarts keerden, waren in den Saeftingenpolder toen het onweder het hevigst woedde. Zij gingen achter el kander langs don straatweg toen op eens allen tegen den grond werden geslagen. De middelste een zekere L. de Kever van Kieldrecht kon niet meer opstaan, de overigen wel en namen de vlucht. Toen men later bij De Kever kwam was hij rebds een lijk. De dood moet oogenblikkelijk geweest zyn. Te Calloo (Belgie) is Woensdagavond een groote landbouwhoeve door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Onder de gemeente Pauluspolder is dien avond ook een schuur door het hemelvuur in de asch gelegd. Met ingang van 1 Augustus a. s. is ingesteld een stationnement van 2 kom- miezen van 's rijksbelastingen te Krabben- dijke; en zjjn verplaatst de navolgende imiezen: O. Uffen, 2e kl., van Mid delburg naar Krabbendijke, J. F. Zonre- vijlle, 3e kl., van Sluis naar Middelburg, B. Talboo, 2e kl., van Ooslburg naai Hansweert, J. de Ronde, 3e kl., van IJzen- dijke naar Krabbendijke en H. R. J. Claeijs, 4e kl., van Hansweert (tijd.) naar Hon- teDisse. De kommies 3e kl., L, Michielsen te Oostburg, is tevens met de functie van Deurwaarder der directe belastingen al daar belast. - Op de Dinsdag gehouden veemaikt te Sas van Gent waren aangevoerd24 stie ren, 39 ossen, 28 koeien, 77 vaarzen en 6 hokkelingen, te zamen 174 beesten, op 15 stuks na werd alles langzaam verkocht aan lage prijzen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 16 Juli 1999. Ned. Herv. Kerk. Yoorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. (Hulpkerk.) Voorn. 9 ure Ds. K. J. Kaptejjn Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Ds. R. van der Kamp Te Goes vond een huurkoetsier een zijner paarden verdronken, of liever gesmoord, in een sloot bij een weiland in den z. g. Poel. Het zesjarig dier had een waarde van ongeveer 400, het verlies werd door verzekering gedekt. De slooten in den Poel bevatten over het algemeen meer modder dan water; en wanneer de dieren in een diep gedeelte terecht komen, kost dit hun bij niet spoedige ontdekking, veelal het levpn. - Op Texel dronk een paard van hooge waarde uit een kuip, waarin een vergittig hapen-wascbmiddel onbewaakt was blijven staan. Den vuJgenden morgen was het fraaie dier aan de gevolgen gestorven. Een der armste inwoners van Lisse had het buitenkansje op zijn lot in de Woerdensche paardenloterij den hoogsteu pi ijs te trekken: een landauer met 2 paai den, ter waarde van 2000. - Te Hengelo is aangehouden en naar Almelo overgebracht zekere Emil Pierre, laatst woonachtig te Berlijn, verdacht al daar een dubbelen moord le hebben ge pleegd een op een vrouw, met wie hg samenwoonde, en een op een Hongaarschen handelsreiziger Deu laatste heelt hij 1200 mark en een gouden horloge afgenomen. Op zjjn aanhouding was een premie van 100 mark gezet. Een liefdesdrama in Rotterdams ach terbuurten. Een 21-meisje uit de Zwarte Paardenstraat en een gehuwd man uit de Zandstraat te Rotterdam, alsdus verhaalt de N. R. Ct. ontmoetten elkander vanavond omstreeks 6 uur ten huize eener vrouw in de Frederikstraat. De echtgenoote van den man, die van deze ontmoetingen gehoord nad, kwam op h'aar beurt naar de Frede rikstraat, en trof haar man en het meisje aan. Toen sloeg der 21-jarige de schrik om het hart. Zjj vluchtte naar den zolder en vandaar op 't dak, om, na over eenige daken geklouterd te zjjn, door een huis de straat weer te bereiken. H;er wachtte een politie-agent haar op, die haar ter bescherming tegen het publiek dat inmiddels rondom de vertoornde weder helft te hoop geloopen was, medenam naar den politiepost in die straat. De geheele Frederikstraat was in rep en roer en toen het meisje eenige oogen blikken later onder poütiegeleide den post verliet om naar het bureau in de Meermansstraat gebracht te worden, vergezelden haar honderden. Het gezicht van deze joelende massa bracht haar zoo van de wijs, dat zij, op de Rotte gekomen, aan haar geleiders wist te ontsnappen en iD het water sprong. Een van de agenten sprong haar na en haalde haar op het droge. Druipnat stonden ze daar, het meisje blijkbaar afgekoeld en weder ging het nu, door dezelfde immer aandik kende menigte vergezeld, terug naar den politiepost in de Frederikstraat, waar men het meisje voorloopig hieid, haar van droge kleeding deed voorzien en inmiddels de ouders waarschuwde. - Te Rotterdam is uit de ouderljjke woniDg vermist een 15-jarige jongen en een 14-jarig meisje, jeugdige verliefden. In een achtergelaten schrijven hebben zjj te ken nen gegeven, gezamelijk te zijn gevlucht, om zich door verdrinking van het leven te berooven. ONWEDER. Zondag middag en avond heeft 07er een groot gedeelte van ons land een zeer zwaar onweder gewoed, dat veel schade en onge lukken heeft veroorzaakt. Te Groningen ging het gepaard met bagel en zoo overvloedigeD regen, dat de riolen niet in staat waren het water af te voeren, In de stad zelve kwamen geen ongelukken van beteekenis voor, wel echter in de provincie. Te HareD, waar, zooals gewoonlijk 's Zondags, vele Groningers vertoefden, was het zoo donker, dat in een café de lampen moesten worden aangestoken. Er vielen stukken jjs zoo groot als knikkers, waardoor aan de vruchten vrij wat schade is toegebracht. De bliksem sloeg in een boerderij welke geheel albrandde. Een brandspuit uit Groningen nam nog deel aan de blnsscLing. Te Winsum brandde een boerenbehuizing tot den grond toe af. Voordat de brand spuit ter plaatse was, stond het gebouw reeds in lichtelaaie. Ook de watermolen van den Bellinge- weerder molenpolder, onder Winsum gele gen, brandde geheel af.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2