DE VERDOVING. I5e «faarg. No. 1340. Zaterdag 13 1890. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee 11 wsch -Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschgnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uit Antwerpen wordt gemeld dat er een werkstaking is uitgebroken onder de kolendragers. Zij eischen voor Zondag en nachtwerk een loon van een franc per uur. Deze beweging, die door alle Katholieken en werklieden-vereenigingen gesteund wordt, begint grootere afme tingen te krijgen. De heer Deniel is ontheven van zijn betrekking als directeur der inrichting, waar Dreyfus gevangen heeft gezeten. Louis Havet, lid van het Instituut meent, dat dit feit op het oogenblik een bijzondere beteekenis heeft en heeft daar om een schrijven gelicht aan de Figaro, welks inhoud eenige feiten betreft, om trent de behandeling van Dreyfus op het Duivelseiland. We zullen er enkele pun ten uit aanstippen: Toen Dreyfus uit Frankrijk in Guijana kwam, (dat was in 1895) liet men hem niet aan land gaan, doch heeft men hem in een kuil gelaten, onder een hitte van 45 graden. Men weet dat de hut waarin de gevangene verblijf hield, omgeven was door paalwerk. Men zou zich dus voor stellen dat er tusschen de hut en het paalwerk een open plek was, waarop de gevangene zich vrij kon bewegen, waar hij de frissche zeelucht kon genieten, en zijn oogen kon verzadigen aan het licht der sterren, die zoo schoon in de warme gewesten kunnen schitteren. Maar als men meent dat het zoo was, dan is men deerlijk bedrogen. Tusschen de hut en de omheining bestond slechts een ruimte van 40 c. M, De palissade onderschepte dus de lucht Op zekeren morg6n, teen de vader nog in zijn mor gen jas aan de schrijftafel zat kwam de moeder met een ernstig gelaat naar hem toe. Haar gelaat verkondigde iets buitengewoons. »Wat is er, mijne lieve zeide hij, en legde vol verwachting de pen neder. »Daar hebt ge nu alzeide zij op een toon, die het ergste deed vermoeden, »daar hebt ge het nu al. Ik had dus wel gelijk." »Wanneer had gij dan ooit ongelijk," hernam hij lachende, en waarin hebt gij thans gelijk?" »In hetgeen ik lang gevreesd heb," ant woordde zij, >en gij niet hebt willen ge- loovenonze Jacob en Elsje hebben een geheimen liefdeshandel aangeknoopt." »Een liefdeshandel herhaalde de vader getioffen, en evenwel twijfelende Hoe zeer by ook trachtte kalm to blijven, kon hij echter eene zekere onrust niet ver Om deze onrust te verklaren, moet men weten, dat hij, wien men »onzen Jacob" noemde, een der oudste zonen van het echtpaai was, een jongmensch van om streeks vijf-en-twintig jaren en predikant op een naburig dorpje. en het licht. Men ziet dus dat daar Drey fus niet ter dood veroordeeld was, maar men hem druppelsgewijze het leven toestond. De geestelijke en lichamelijke toestand van den kapitein wordt steeds beter Hij heeft nu een nieuw kapiteins-uniform be steld, waarin hij voor den krijgsraad wil verschijnen. Zijn eetlust is uitstekend. Zoo luidde het menu van zijn middag maal: doperwtjes, kiekens, kalfsvleesch, salade, gruyère kaas, aardbeien en ker sen, taart, een flesch witte wijn, een flesch champagne en koffie met likeur. De Italiaansche generaal Giletta, die wegens spionnage door de Fransche re geering tot vijf jaar gevangenisstraf en vijfduizend franc boete was veroordeeld, heeft gratie verkregen. Het is toch ge bleken, dat generaal Giletta niet op be vel zijner superieuren zich van Fransche stukken meester maakte, maar dat hij het geheel op eigen verantwoordelijkheid en uit zucht naar avonturen deed De gratie aan Giletta verleend is dus meer eene beleefdheid, bewezen aan een be vriende natie. Koning Humbert van Italië stelt dit blijk van vertrouwen op hoogen prijsmaar het is te verwachten dat de generaal nu voor zijn onvoorzichtigheid in Frankrijk begaan, in Italië zal moeten boeten. De Parijsche coiffeurs (barbiers) hebben besloten meer rust te nemen. Zij sluiten thans hun salons in de week om 9 uur 's avonds en Zondags om 7 uur. De Duitsche Rijkspost heeft de Zon dagsrust voor zijn ambtenaren wat uit gebreid. De eerste bestelling van brieven en kranten heeft nu Zondags plaats tus »Van wieD hebt gij dat vernomen vroeg de heer Danielis weder na een oogenblik stilzwijgend te hebben nage dacht. »Zeer toevallg ben ik er achter gekomen. Ik kom, Elsje zoekende, in de kinder kamer, vind daar in plaats van haai een brief op den groDd liggen van de haod van onzen Jacobik meende, dat het een der mijnen was, doe Hem open en lees eerst eene opwekkiGg tot gehoorzaamheid en liefde voor ons, en daarna de beken tenis van zijne teedere liefde entrouw. De gelaatstrekken van den vader klaar den op, en verraden eenige meerdeie kalmte, hetzij hij door een onstuimigen levensloop geleerd bad, zich zeiven te be- beerschen, of dat hij op de reine, manne lijke zielskracht van zijn zoon rekende. »En Elsje vroeg hij verder. »Wel spoedig daarna trad zij de kamer binnen, en zag met onverschilligheid haren brief in mijD handen. Toen ik haar ern stig vermaande met dergelijke papieren voorzichtiger te zijn, en niet zoo lichtzinnig te laten rondzwerven, werd zij vuurrood en zag mij angstig in de oogen. Toen ik daarna nog meer ti achtte uit te vorschen bekende zij alles openhartig, hoewel een weinig angstvallig. Men kan höt duide lijk bemerken, dat zij er niets strafbaars in ziet. Jacob was altijd vriendelijk en goed jegens haar geweestveel was zij hem verplicht, en ik moest er mij niet over verwonderen, dat een ieder veel van schen 7 en 8 uren, terwijl de bestelling tusschen 9 en 10 uren is vervallen. Is dit besluit in zooverre toe te juichen, het valt toch ook weer te betreuren, dat een andere catagorie van ambtena ren, weer langer en meer werk gekre gen heeft. Er is toch bepaald, dat alle brieven en kranten, die na 9 uur arriveeren, aan de post kunnen worden behandeld Het is dus zeker te voorzien, dat be diendes uit winkels en uit handelshuizen thans Zondagsmorgens nogeens een apart wandelingetje naar de post zullen kun nen gaan maken De broeder van den Czaar van Rus land is overleden tengevolge van bloed storting in de keel. Grootvorst Geoiges Alexandrowitsch was 28 jaar, en thans, nu de Czaar nog geen zoon heeft, de vermoedelijke troonopvolger. In de Izak- Cathedraal heeft een groote lijkdienst plaats gehad, waaraan alle autoriteiten deelnamen. Het Rusissche hof. leger en vloot hebben voor den tijd van drie maan den den rouw aangenomen. De stand van den oogst der winter granen in de zuidelijke gouvernementen is onbevredigend, evenals die van het zomergraan. In de andere districten is de toestand iets beter. Goed wordt hij echter nergens genoemd. Thans heeft do Russische minister van binnenlandsche zaken bij den Rijksraad een voorstel ingediend, welk ten doel heeft voortaan voldoende levensmiddelen te verschaffen aan die districben, welke door den hongersnood zouden getroffen wor den. De uibdeelingen zouden dan staan onder toezicht eener speciale commissie. Mocnt deze maatregel de goedkeuring hom hield, want hij verdiende zulks. Om kort te gaan, ik geloof niet, dat het meisje zelve vermoed, wat er in haar hart om gaat. Een zacht lachje vloog over het gelaat van den vader. Daarop zeide hij: »engü moeder, wat hebt gij hierop geantwoord »Ik heb haar geen verwijt gedaan ik bad zulks niet kunnen doen ik zou ook slechts eene smeulende vonk aangeblazen hebben. Neen, ik raadde haar, van het gebeurde geen woord tegen iemand te zeggen dit zou voor baar hatelijk en zeer nadeelig kunnen uitgelegd worden, ik zeide dat zij de wereld nog niet kende, en bij har9 zestien- of achttienjarigen leeftijd nog zonder ondervinding was; hoe meer ton gen den naam van een meisje uitspreken, hoe meer dezelve bezoedeld wordtdaarom zou ik Jacobs brief maar beantwoorden, zij zou hem zelve geene letter schrijven." »Goed gesproken! Wijs gesproken I" zeide de heer Danielis. »Zoo behoudt gy het vertrouwen van het meisje, en wij winnen daarbij ^veel voor de toekomst. Een woord van moederlijke waarschuwing kan voor Jacob zeer weldadig zijn. Tus schen ons en onze kinderen moet nooit een geheim bestaan. In mijn hart kan ik het den levendigen jongen wel vergeven, dat hij vuui gevat heeft. Elsje is bemin nelijk genoeg, om eene verbeeldingskracht als de zijne te doen ontgloeien." »Nu, ja, aardig is zij," zeide de moeder »bijna zelfs te teed6r, en daarenboven be- verwerven, dan zou hij in 36 districten worden ingevoerd. Hebben we in ons vorig nummer ge meld, dat de politie te Belgrado in Ser vië een complot op het spoor was, we kunnen thans melden, dat de onthullin gen zulk een omvang hebben gekregen, dat koning Milan, de staat van beleg heeft moeten afkondigen. De voorstellen die de Zuid-Afrikaansche Republiek gedaan heeft, zijn in het kort deze: Uitlanders, die in 1890 in de Re publiek zijn komen wonen, krijgen na aanneming der wet, het kiesrecht; zij die in 1891 in hetland kwamen, zullen het kiesrecht krijgen in 1900, die van 1892 in 1901, van 1893 in 1902, van 1894 in 1903. In 1904 zullen alle emigranten van 1895, 1896 en 1897 het kiesrecht ontvangen De Engelschen wien het enkel te doen is, een machtigen invloed te krijgen in de Z. Afr. Republiek, schijnt echter vol strekt niet met deze voorstellen mede te kunnen gaan. Onderhandelingen zijn reeds gevoerd tusschen beide natie's, doch met weinig succes. De verhouding tusschen Engeland en de Z. Afr. Repu bliek wordt hoe langer hoe meer gespan nen. De boeren uit Z. Afrika beginnen zich tenminste reeds voor een oorlog voortebereiden evenals de Engelschen; uit Londen meldt men tenminste dat de 73e batterij is uitgekozen voor den dienst in Z Afrika. Dertig machine-kanonnen zijn reeds ingescheept om naar de Kaap te wor den verzonden. De Hollandsche geestelijk heid in de Republiek heeft een adres gericht aan Koningin Victoria, waarin wordt aan gedrongen op het hanhaven van den vrede. scheiden en nederig. Ook is de beschaving gioot, die zij op school verkreeg. Laat ons hen beide gade slaan. Aan een hu welijk zal Jacob wel niet denken. Der gelijke liefdesgeschiedenissen vergeet men van zeiven weder." »Hm, evenwel niet altijd, myn lieve kindhernam de vader glimlachende. »Denk maar aan u en my. En even als in die had, zal ieder onze zonen vrijheid hebben, zjjn levenslot naar eigene keus te bepalen, zoodra hij de jaren heeft om te kiezen. Ouders hebben daar Diets te ge bieden, noch iets te verbieden." »Dat is goed en best, lieve man maar evenwel toch te raden. Liefde, zegt men, eD gij weet het maakt blind." >Gij hebt gelyk, zeide de heer Danielis en vatte de hand zijner vrouw. »Evenwel mij maakte zij ziende, dit kunt gij niet ontkennen en Elsje, hoewel van boeren afkomst, komt mij voor, een dier zeld zame vrouwelijke wezens te zijn, die den besten der mannen met ongelukkig en den slecütsten gelukkig kan makeo, een lof, die aan velen onzer zich opsierende dames niet kan gegeven worden." >Ik ben het volmaakt met u eensik zou het meisje, wat haar persoon beti eft met vreugde tot dochter hebben Maar dit zou opspraak geven De zoon van den kerkvoogd en eeD boeren- méisje." Vader Danielis viel haai hier eenigzins driftig in de rede: >Het kan zijn, maar

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1