DE VERLOVING. No. 1339. Woensdag 12 Juli 1899. 13® Jaai'g Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE (lOWUAIT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Welke kieswet is de beste? Ziedaar de vraag waar de mannen der politiek zich in België tegenwoordig mede bezig nouden. In de commissie, die de kieswetvoor- stellen zal behandelen zitten leden, die het tegenwoordige stelsel het beste vin den, anderen prijzen de evenredige ver tegenwoordiging aan, en nog anderen zien meer heil in algemeen stemrecht Waar de beslissing op uit zal loopen? Moeielijk valt dit te zeggen, aangezien de Belgische bladen hierover weinig mel den. De bevolking in België blijft nog steeds rustig. De Temps meldt, dat de Dreyfuszaak niet voor 10 Augustus te Rennes zal aanvangen. De Fransche bladen gaan steeds voort met berichten, hetzij uit eigen bron, hetzij uit andere bladen over genomen. mede te deelen. Zoo schriift men b. v dat de kapitein van de Sfax bevel had, Dreyfus öf levend of dood naar Frankrijk over te brengen. Om die reden bevonden zich aan boord twee doodkis ten, één van hout en één van zink. Een dagorder van den kapitien luiddedat de bemanning van de Sfax zich niet mondeling met den gevangene mocht onderhouden, dat zij zich niet mochten verzamelen in de buurt van plaatsen, waar de kapitein zich bevond. Verschil lende geruchten die de rondte doen om trent het strenger behandelen van Drey fus op het Duivelseiland, worden door den minister van Koloniën, den heer Guillain tegengesproken. Hij verklaart zelfs dat de brieven die Dreyfus schreef, sedert 16 April 1899 niet meer op het DE TEHUISKOMST VAN DEN VADEB. Op een aangecamen Juniavond van het jaar 1S32 reed een licht bepakte rijkoets den berg af naar het bekoorlijk dal de Rorau. Een man van bijna zestig jaren, doch gezond en sterk als een vijftiger, leunde met over elkander geslagen armen in een hoek van het rijtuig, eenvoudig gekleed in een groenen overrok, en eene normandiscbe muts over het voorhoofd getrokken. Het. was de heer Danielis, die van een zomerreisje, zooals hij ieder jaar tot uit spanning en ter herstelling zijner gezond heid deed, tehuis kwam. De weiden, boschjes, dorpen, bebouw- velden en kasteelen, die in het licht der ondergaande zon hem schilderachtig bond tegerschitterden, maakten geen indruk op hem. Hij leefde nog onder de men- schen en landschappen, die zijn laatste reis hem had doen kenuen. Nu eens zweef de hij over de kale vlakte der Zwabische AlpeD, dan weet over de sombere bouw vallen der abdij Hirschau, of bij vertoef de in de stille omstreken van de badplaat» Liebenzell, in de lommerijke lanen vaD Rippoltsau, omringd door getrouwe vrien ministerie van oorlog kwamen, doch on middellijk in handen gesteld werden van den minister van koloniën Generaal Zurlinden. die op den leeftijd van 16 jaar zijn intrede in het leger deed, waarin hij achtereenvolgens verschillen de rangen bekleedde, is thans als militair gouverneur van Parijs opgevolgd, door generaal Brugére. Zurlinden is bekend door zijn minis terschap gedurende het proces-Zola. Toen de koning van Servië verleden Donderdag om half zeven in zijn open rijtuig een rijtoer maakte, alleen verge zeld door zijn adjudant Lukitsch, werd door Paschitisch een. aanval op zijn leven gepleegd. Er werden enkele kogels gelost, waarvan een den koning geschampt heeft. Zoodia de aanvaller geschoten had. tracht te hij zich door de vlucht te redden, doch hij werd door de gendarmes inge haald, nadat nog eerst koning Milan en zijn adjudant hem met uitgetrokken sa bel hadden achtervolgd. De koning was doodsbleek en zeer opgewonden. Ver moeid viel hij in een winkel op zijn stoel neer en stamelde: God alleen heeft mij beschermd. De bevolking van Belgrado heeft Zater dagavond een fakkeloptocht gehouden, ter eere van het feit, dat koning Milan aan den op hem gepleegden aanslag ontko men is. De koning stond op het balcon, en betuigde de menigte zijn dank, voor hun sympathie-betuigingen. De politie doet ijverig onderzoek, en het schijnt haar te gelukken, de dader van een groot complot in handen te krij gen. Op zijn reis naar de Noordsche Wa den en vriendinnen; of bij zyn vriend Karei van Rotteck, den edelen vaderlan- lander, of in het midden van diens be minnelijk huisgeziD. Doch eensklaps verdweenen deze beel den van het verledene, om plaats te ma ken voor het tegenwoordige, want op een afstand ontdekte hij zijn eenvoudig, naar eigen plan gebouwd, landhuis, tegenover het stidje Rorau, op een kleinen heuvel door boschjes omringd. Hij zag den reus- aebtigen treurwilg, die aan hel einde van den tuin aan den voet van een beekje stond, en wieDs lange takken door de avondkoelte bewogen, over de weide flad derden. Hij zag de hoog opgeschoten po pulieren, die achter het huis stonden, en de plaats met hare heldere bron en den duiventil omringden. Met een angstig gevoel in plaats van vieugde, verhief hij zich van zijn zitplaats. Zijne oogen zochten rechts en links, als wilde bij ieder wandelend persoon vrageD: »Hoe gaat het in giDdsch gebouw?* Hij was verre van bijgeloovig, en even wei gaf gij zich meermalen bij dergelijke ge legenheden aan denkbeelden over, dio zijn verstand aanstonds weder verwierp. Zoo verspelde hij uit de aangezichten van bekenden, die hij ontmoette, of hij zijn huisgenooten in goeden welstand zou wederzien of Diet. Men mag hem dien angst wel verge ven, want hoe talrijk zijn huisgezin ook ware, het behoorde tot die gelukkigen, teren, heeft de keizer van Duitschland een bezoek gebracht aan het te Bergen liggende instructie vaartuig Iphtgénis, waar hij door den commandant en de Fransche zee-officieren vriendelijk ont vangen werd. Na het bezoek zond Wil helm een telegram aan president Loubet, waarin hij de militaire en sympathieke houding der zeelieden prees. Hierop volg de natuurlijk een telegram van den Fran- schen president terug, Daar Wilhelm vol dankbetuigingen. Enkele bladen, zoowel Duitsche als Fransche, trekken uit dit feit het besluit, dat de houding tusschen Frankrijk od Duitschland hoe langer hoe vrienschap- pelijker wordt. De quaestie tusschen Finland en den Tsaar trekt voor een groot deel de aan dacht der Russische pers. En toch gaat er geen enkele dag voorbij, of de hoofd bladen bevatten een of ander heftig ar tikel tegen Engeland Zij beweren dat Engeland Servië helpt tegen Turkije. Engelands politiek is geheel veranderd. Twintig jaar geleden maakte het gebruik van alle raogenlijke middelen om Rusland uit de Bosphorus te houden, nu tracht het Rusland in de Balkanstaten te ver strikken, en zoodoende den weg naar de groote zuidzee vrij te zien krijgen. Ook de Zuid-Afrikaansche Republiek heeft evenals België zijn verkiezings-quaes- tie. Ook hier bemoeit Engeland zich zeer veel mee We zullen echter ons niet bepalen tot het weergeven van de ver schillende berichten, wier juistheid wel eens te betwijfelen valt, doch het een en ander aangaande deze zaak mede te deelen, als de beslissing zal gevallen zijn. zooals men er weinig vindt. Het was niet zoo zeer door rijkdombij een matig in komen leefden zjj veel zuiniger dan me nig handwerksman of landbouwer. Het was gelukkig door eenvoudigheid van ze den, godsdienstzin en grondbeginselen, welke vader Danielis met onver'oiddelij- ken ernst iD zijn huis handhaafde; door de moederlijke zorg |zijner gade, die de onderlinge liefde in haar huis opwekte en in stand hield. »De meeste menschen,'" aldus schreef hij eenmaal aan een vriend in Amerika, en wij halen dit gedeelte van den brief aan, om het karakter van den man te doen kennen, dien zijne buren somtijds met den naam van zonderling bestempelden, »de meeste menschen leiden alleen een schijn- leven, levende slechts voor den schijn. Dat is de hoofdoorzaak van al hot ongeluk der menschen andere ellende bestaat er niet. Het ontbreekt wel niet aaD vreugde of smart in de wereld, maar ik zou niet gaarne de eene of de andere missen. Beide dienen tot veraangenaming van ons leven ter wegwijzing en opwekking tot het betere. Geen toeval of noodlot kan ons gelukkig of ongelukkig maken want hetgeen de onzichtbare hand Gods, het noodlot, brengt, is op zich zeiven noch geluk noch onge luk, maar wordt eerst hetgeen wij zei ven er van maken. Rijkdom, macht, eer en aanzien zijn slechis schijngoederen voor hem, die alleen voor de groote menigte leeft. Die in het bezit van overvloed zich De oorlog tusschen de Amerikanen en de bewoners der Philippijnen blijft nog steeds voortduren. Uit Washington wordt nu weer gemeld, dat het besluit tot het oproepen van tien regimenten vrijwilli gers is uitgevaardigd De troepen zullen vertrekken onder bevel van generaal Wheeler. Te Londen is bericht ontvangen, dat op Mauritius de brulpest, een vreeselijke ziekte, is uitgebroken. Er hebben zich reeds 43 gevallen voorgedaan, waarvan 36 met doodelijken afloop. Nader meldt men uit Parijs: Wat staat ons te wachten Ziedaar de vraag welke velen zich hier stellen, sinds het officieuse bericht in de Figaro, in duistere taal vermeldend, dat het gou vernement iets voorbereidde. Er werd gezocht naar een complot, heette het. Na de ondervinding, welke wij opdeden met het complot, door Brisson aan het licht gebrachtmet het andere door Du- puy ontdekt, mogen we dubbel op onze hoeden zijn. Een nieuwe lezing omtrent het borde reau gaf de Soir gisteren. Indien ik er onmiddelijk bijvoeg: de Soir is anti-Drey- fusard, is 't alleen om den lezei tot voor zichtigheid aan te manen. Het bordereau zou gestolen zijn aan de Duitsche ambassade Bij Casimir Pé- iier kwam graaf Munster zijn eigendom opeischen. Aan den eisch van den Duit- schen gezant werd voldaan, maar tevo ren was ,het bordereau gecopieerd. Tot zooverre is dat alles oud nieuws. Behal ve eene copie. werd er ook een photo graphic genomen van het stuk, eene photographie, welke evenals het origineel, vergenoegt met hetgeen tot zijn onder houd voldoende is, cm met het bespaarde rondom zich goed te stichten, die, zelfs in a moede, nog voor arraeren een helpen den engel is, dien kan de gunst en on- gunst van de fortuin niet ontnemen. Hij draagt in zich een altijddurend geluk, en vrede met zich zeiven en de wereld. Hjj moet geen wezen zjjn, dat in baatzucht en list zijne begeerten tracht te bevredi gen geen speelbal van uiterlijke zaken. Hij is een Godmensch en iD het gedruisch der wereld, een werktuig Gods." De wagen hield stil voor de laan, die zijwaarts 7an den grooten weg naar het buitengoed van den kerkvoogd leidde. Uit den tuin klonk hem een welbekend ge joel tegemoet. Een juichende schaar ont ving den vader; de volwassenen ijlden vooruit, en dan volgden de vlugge klei nen. Nauwelijks hadden allen hem ver welkomd, toen hij omhelst werd door zijne geliefde Anna, de bedrij'vige huisvrouw, wie vijftig jaren nog geen rimpel op het gelaat gedrukt hadden. Nevens haar stond Joseph, de oudste zoon, met zijne jonge vrouwook Elsje, de kamenier, drong eindelijk vooruit, want op haren arm werkte de jonge Christiana met handen en voeten den vader tegen. Alzoo hield de vergenoegde man zijn intocht tusschen eene lijfwacht, zooals geen koning er trouwer en teederdor hebben kon, onder de met groen en bloemen ver sierde deur zijner vreedzame woning.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1