HERIJK. 1338. Zaterdag 8 Juli 1899. I5e Jaar#. f. m kliaian, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen AXEL. Lokaal van het kaZiernegebouw, Bniienland. FEUILLETOJJÏ. COURANT. Dit, Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER A d v e r t e n t i n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, maken bekend dat de herijk der maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben, in een op den 10 en 11 Juli aanstaande, van 9 tot 12 uren voorm., en van 1 tot 4 uren nam., en den lg Juli voorm. van 9 tot 11 uren. De rust is voorloopig in Brussel terug gekeerd. Minister Vandenpeereboom heeft het regeeringsontwerp feitelijk ingetrok ken, dair hij onmiddellijk na de opening der Kamerzitting den leden mededeelde, dat alle voorstellen die op kieshervorming betrekking hebben tot onderzoek worden aangenomen. Deze voorstellen zullen door eene commissie van 15 leden, bestaande uit 5 leden dei linker- en 10 der rech terzijde, onderzocht worden, om zoo spoe dig mogenlijk tot een beslissing te komen. Aan deze woorden van den minister-pre sident hechtten linker- en rechterzijde hnnne goedkeuring. De liberale en socia listische kamerleden maakten het Belgi sche volk bekend, dat zij acte namen van de terugneming van het ontwerp, naar aanleiding van den tegenstand in het land. Beide partijen blijven vereenigd om te protesteeren tegen elke wijziging der kieswet, waarbij het land niet ge raadpleegd wordt. Te Luik en te Ant werpen waren nog enkele oproerige ver- (Slot) Antwoord mij riep de hertog mei eene donderende stem. Juliaan schudde het hoofd en wenkte den hertog om zich te verwijderen. Deze echter verlangde nog dringender te wete met wien hij op het bal had te doen gehad en vroeg het de politiebeambten. Deze stonden met ont bloote hooiden om den hertog, en zeiden »dat zij bevel van den minister van po litie hadden, den nachtwacht onmiddelijk bij zijne excellentie te brengen de wacht bad goddelooze verzen gezongen, zooals zij mer. hunne eigene ooren gehoord hadden hij was hun echter door kruis- en dwars straten ontsprongen, doch hier bij de kerk hadden zij hem in een vertrouwelijk ge sprek met het masker betrapt, dat hun bijna nog meer verdacht scheen dan de nachtwacht. Het masker had zich voor eenen heer van het hot willen uitgeven doch dat was blijxbaar windmakerij zij hadden het deswege voor plicht geacht, het masker te arresteeren. »De man is niet van het hof!" ant woordde hertog, »daai kunt gij zeker op aan, ik geve u mijn woord hij is op eene ongeoorloofde wijze op het bal geslopen, schijnselen waar te nemen. Zoo werd bij de opening van den Provincialen Raad te Luik stemmen gehoord als>Leve het algemeen stemrecht* en »Leve de Re publiek.* In Antwerpen hoorde men: >weg met de regeering!, weg met de dieven.* Hebben we in ons vorig nummer de landing van Dreyfus in Frankrijk en zijn vervoer naar Rennes medegedeeld, thans kunnen wij enkele bijzonderheden om trent zijn aankomst geven Zoo meldt de Figaro dat de officier van gezondheid van de Sfax bevel had, eiken dag Dreyfus te bezoeken, en zijn lichamelijke toestand na te gaan. Doch kapitein Dieyfus had nimmer zijn diensten npodig. Hij scheen een ijzeren gestel te hebben Men vertelt verder, dat Dreyfus het geld dat hij be zat, aan de matrozen van de Sfax gege ven heeft, terwijl hij zijn barbier op het Duivelseiland een kleine som heeft ter band gesteld. Yan de gesprekken die tus- schen mevrouw Dreyfus en haar echtge noot gevoerd worden, is weinig bekend. Het Parijsche blad. Ie Temps, beweert, dat de martelaar op het Duivelseiland veel lichamelijke en zedelijke martelin gen heeft ondergaan. In September '96 heeft men Dreyfus, gedurende twee maan den, terwijl hij lijdende was aan hevige koortsen, in boeien geklonken, zonder dat zijn gedrag er reden toe gaf. Ver scheidene brieven, waaronder vele van zijn advocaat Demange kwamen niet in zijn bezit, evenals die zijner familie, zoo dat hij meende, dat zij den strijd voor de rechtvaaidige zaak hadden opgegeven, wat hem zeer terneer sloeg. De advocaten Demange en Labori bezoeken thans ge regeld Dreyfus in zijn gevangenis om hem en heeft ieder doen gelooven dat hij prins Juliaan waseindelijk heeft hij zich voor mij moeten ontmaskeren, dewijl hij ook mij bedrogen had, en is mij ontsnapt. Hij is een onbekend mensen, een avonturier; ik heb het den opperhofmeester bericht; brengt hem dadelijk naar het koninklijk paleis, gij hebt eene goede vangst gedaan." Met deze woorden draaide de hertog zich om, steeg in het rijtuig, riep nog een maal achter zichlaat hem niet ontko men en reed weg. De prins zag zich verloren hij achtte het niet raadzaam aan de politie-dienaren zijn gelaat te toonen, want dan waren de streken van zijn vernuft al te wereld kundig geworden. Minder gevaar liep hij, wanneer hij voor den opperhofmeester of den minister van politie het masket af deed, en daarom riep hij moedig »tnijnen- twegen komt Zij gingen en Roosje zag hen weenend na. XTVL Philip zou bijna aan tooverij hebben willen gelooven of dat hij droomde, want zoo verward en bont als het in dezen nacht toeging, was het hem in zijn geheele leven niet gegaan. Hij had zich eigenlijk niets te verwijten, dan dat hij met den prins van kleederen vetwisseld en toen, tegen zijnen wil, diens rol op het bal gespeeld had. Daar echter de prins vermoedelijk de nacbtwacbtsrol cok niet naar den regel mocht gespeeld hebben want waarom nauwkeurig mede te deelen, wat er ge durende zijne verbanning is voorgevallen, en om te bespreken, wat hun nu te doen staat. Mevrouw Dreyfus heeft een schrij ven ontvangen van den vorst van Monaco, waarin hij haar en kapitein Dreyfus uit- noodigd, om, zoodra het werk van de justitie afgeloopen is, op het kasteel de Marchais, eenige weken t6 komen pas- seeren, want schrijft vorst Albert: De tegenwoordigheid van een martelaar, naar wien 't menschelijk geweten met angst was gewend, zal mijn huis eeren. Een klein incident had plaats in de Fransche kamer. Ferry verlangde dat op de agenda het voorstel wordt gehandhaafd betreffende de arbeidstoestanden. De lin kerzijde protesteert, en er ontstaat ver warring. De voorzitter sluit echter de zitting; na de heropening zijn alle weer gekalmeerd en wordt er een regeling ge troffen. In Italië heeft de regeering de zitting der kamer gesloten. Met instemming wordt dit besluit ontvangen. De houding der socialisten wordt algemeen afgekeurd. In politieke kringen heerscht wel is waar groote opgewondenheid, doch voor ver storing der publieke orde behoeft men geen vrees te koesteren. De Russische regeeringsbode maakt een proclamatie van den Tsaar bekend, waar in veel groote woorden gebruikt worden, doch die alleen dit beteekenen, dat het onafhankelijke Finland, gelijkgesteld wordt met een Russische provincie. De Tsaar zegt onder meer, dat alle kritiek, die uigeoefend is, onjuist is, en hij meent, dat de Finnen dit nu wel zullen geloo ven ook. moest hij zich als nachtwacht laten ge vangen nemen - zoo hoopte hij bij dezen genade te vinden. Bij het paleis sloeg den armen Philip het hart sterkermen nam hem mantel, horen en stok at. De prins sprak met een voornaam heer eenige woorden, en dade lijk werden de politie-dienaars weggezon den de prins ging de trappen op en Phi lip moest volgen »Vrees niet," zeide Ju liaan, en verliet hem. Philip werd in eene kieine voorkamer gebracht, waar hij lang alleen bleef. Eindelijk kwam een koninklijke kamer dienaar en zeide: ga met my, de koning wil u zieu. Philip was bijna buiten zich zeiven van schrik zijne knien knikten. Hij werd in eene fraaie kamer gebracht, waar de oude koning lachend aan eene kleine tafel zat. Nasst hem stond prins Juliaan zonder masker, doch anders was er niemand io de kamer. De koniDg beschouwde den jongen man een tijd lang, zooals het scheen, met een sooit. van welgevallen. Verhaal mij alles nauwkeurig," zeide de koning, »wat gij dezen nacht gedaan hebt." Philip kreeg door de vriendelijke aan spraak van den eerwaardigen monarch weder moed, en biechtte haarklein, wat hij gedaan en beleefd had, van het begin tot het einde. Nogthans was bij wijs en bescheiden genoeg datgene te verzwijgen Nog is het oproer in Spanje niet ge stild. Te Barcalona o. a. is weer hevig gevochten. Een talrijke stoet die de stad doortrok, wierp de ruiten der kerken en kloosters in. De patrouilles die op de been waren, konden de meüigte niet bedwin gen. Uit Duitschland valt niet veel bijzon ders te melden. De keizer is naar de Noordsche Wateren op reis gegaan. Prins Hohenlohe gaat naar Parijs en graaf Bü- low gaat te Ems een kuur doen. Het huis van afgevaardigden en de Rijksdag zijn voor onbepaaldeu tijd uiteen gegaan. AXEL, den 7 Juli 1899. Hoek. Aantal Kiezers 360. Uitgebracht 311. Van onwaarde 10. Gekozen de aftredende leden J. van Wtjck met 192 en M. de Regt met 162 st. Herstemming op Dinsdag 18 Juli a. s. tusschen de h. h. G. Dees en J. Riemens Met ingang van 1 Augustus a. s. zal tb Philippine de nieuwe algemeene be- gi aafplaats in gebruik genomen en de tegen woordige, in eigendom behoorende aan 't Ned. Het v. kerkbestuur aldaar, gesloten worden. Tot kommies-ontvanger voor het grenskantoor 2e cat te Clinge is benoemd de heer G. J. Schuur, thans kommies 2e klasse by 's rijks belastingen te Am sterdam. Onder de firma's, die onder openbare controle staan voor zaaizaden behooron uit onze provincie de volgencte D. I. van der wat hij in zijne prinsenrol van de hove lingen gehoord had, en waardoor Juliaan in verlegenheid had kunnen gebracht wor den. De koning lachtte bij het verhaal eenige malen luiddeed vervolgens nog eenige vragen over Philips afkomst en bezigheid, en nam een paar goudstukken van de tafel, welke hij aan hem gat, zeg gende, »ga nu heen, myn zoon en neem uw beioep weder waar, doch zeg aan nie mand, wat gij dezen nacht uitgevoerd hebt, en wat u wedervaren isdat bevele ik u, ga nu heen." Philip 7iel den koning te voet en kuste zijne hand, terwijl hij eenige woorden van dankbaaiheid stamelde. Toen hij weder op stond om heen te gaan, zeide de prins Ju liaan »ik verzoek onderdanigst, dat uwe majesteit den jongeling wil veroorloven buiten te wachten, ik heb hem voor het ongemak, dat ik hem dezen nacht veroor zaakte, nog eene kleine schuld af te doen." De koning knikte lachend met bet hoofd en verwijderde zich. Prinszeide de koning, en waarschuw de dreigend met den opgeheven vinger »een geluk voor u, dat gy mij de waar heid zeidet 1 Ik wil u ook ditmaal nog voor uwe wilde, zotte grappen vergeving schenken, doch gij badt straf verdiend nog eens zulk eenen pagestreek, en ik zal onverbiddelijk zijnniets zal u dan ver ontschuldigen. Die geschiedenis met her tog Herman moet ik nog nader leeren kennenhet is goed, dat hij heen gaat,

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1