HERIJK. I5e «faarg. No. 1337. Woensdag 5 Juli 1899. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Lokaal van het k ïzernegebouw, Buitenland. FEUILLETON. uiisr.iiK COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, maken bekend dat de herijk der maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben, in een op den iO en 11 Juli aanstaande, van 9 tot 12 uren voorin.en van 1 tot 4 uren nam., en den 1 i Juli voorm. van 9 tot 11 uren. Met het oog op de groote belangstel ling welke de gebeurtenissen bij onze zuidelijke buren steeds in onze omgeving wekken, blijkt het niet overbodig nog even te herinneren aan de oorzaak van de ontevredenheid, welke zich op heftige wijze uit. De naaste aanleiding ligt in het voor twee maanden door de regeering inge diende voorstel tot invoering van het evenredig kiesrecht in de groote distric ten. Volgens dat voorstel zal de tegen woordige verdeeling der zetels ongewij zigd blijven voor het platteland en de kleine steden. Maar in de groote distric ten is het anders. Met behoud van de tegenwoordige samenkoppeling van stad en platteland zal daar, en daar alleen, een evenredige verdeeling plaatshebben, en dat volgens een stelsel, dat aan de meest aaneengesloten partij (d. w. z. de clericale) een niet onbelangrijk overwicht geeft, op de andere zijde die verdeeld is in liberalen en socialisten. Dat had Philip reeds lang vermoed, en hij riep: »de spitsboef! Hij heeft mij uwe kussen ontstolennu begrijp ik het, alleen daarom gat hij mij zijn masker, alleen daarom wilde hij voor een half uur voor mijn persoon spelen." En nu v hem dat masker in, dat hem van operazangeres Rolline, en vervolgens van Roosje gesproken had, en hij vernieuwde zijn verhoor strenger dan te vorenof, en boe zij de prins van te voren gezien had? of haar niet een man in het oog gevallen was, een voornaam heer, die haal bij het kerkgaan nagoloopen was, of die in het melkstraatje wat te doen gemaakt had? of er nooit een heer of iemand an ders bij hare moeder gekomen was, om haar met geld en weldaden in haren ver laten toestand te ondersteunen? Roosjes antwoordden vielen gezamelijk zoo geruststellend uit, en droegen zoo zeer het kenmerk der zuiverste onschuld, dat Philips hart weder licht werd. Hij waar schuwde voor de sluipers en voor de barm hartigheid der aanzienlijken, en Roosje daarentegen waarschuwde voor de gevaren der gemaskerde ballen en alle avonturen ffl6t vrouwen van hoogen stand, waar Al aanstonds blijkt daaruit, dat in dit ontwerp een der voornaamste voordeelen van het evenredig kiesrecht gemist wordt. Immers, als men de aan dat stelsel verbonden bezwaren wil terzijde zetten, dan is het om zoodoende elke partij ge legenheid te geven, zich zelfstandig te uiten, zonder steun te zoeken bij, of te geven aan andere partijen. Maar de groote onrechtvaardigheid is, dat men in de verschillende deelen van hetzelfde land. twee verschillende kies stelsels zal hebben: het meerderheidstel sel ten platte lande, het evenredigheid stelsel in de steden en de naaste omgeving Dit broddelwerk der regeering vindt niet alleen bij de liberalen en socialen afkeuring. Ook Beernaert en Woeste had den wat anders gewild. Maar de linker zijde ijvert voor de algemeene doorvoe ring van het evenredig kiesstelsel, gepaard aan een herziening van de bepalingen betreffende het kiesrecht, in dier voege, dat alle kiezers éen stem krijgen. Dan zal niet, gelijk tegenwoordig de werking van het algemeen stemrecht worden ge temperd, door aan hen, die voldoen aan zekere eischen van ontwikkeling en wel stand, een 2e en 3e stem toe te kennen. Dit stelsel der boventallige* stemmen, werd in 1893, tijdens de groote crisis, ingevoerd, toen tegenover de dreigende houding vaD de hoofdstad het algemeen stemrecht niet langer was te vermijden en veler verzet tegen dat stelsel verbro ken moest worden. Daarbij zij echter opgemerkt, dat de regeeringsvoorstellen het vraagstuk over kiesrecht, niet aanroeren, en alleen strek ken om op de boven aangegeven wijze door menig joDg mensch ïeeds ongelukkig gewordeo was. Men vergaf elkander alle in onwetendheid begane zonden en Philip was van plan den kus to vorderen, die voor hem bestemd geweest was, en dien bij niet ontvangen had toen het paartje in de beste oogenblikken door een vreemde verschijning gestoord werd. Er kwam in vollen draf een mensch naar hen toe, die ademloos bij hen staan bleef. Aan den mantel, stok, hoed en horen herkende Philip dadelijk zijnen man deze integendeel zocht den maskerdrager, Phi lip reikte hem den hoed en zijden mantel en zeide «genadigste heer, hier zijn uwe zaken in deze wereld verwisselen wij de rollen niet weder met elkandei, ik kwam daarbij te kort." De piins riep »schielijk maar, schielijk maarwierp de nachtwachtehjke kleeding in de sneeuw, deed het masker voor, den mantel om en de hoed op. Roosje sprong verschrikt achteruit, maar Philip dekte zich met zijnen ouden filten hoed en man tel, en nam stok en hoien. »lk heb u een drinkgeld beloofd, kame raad," zeide de prins, «maar zoowaar ik leef, ik heb mijne geldbeurs niet bij mij." «Die heb ik!" antwoordde Philip, en hield hem de beurs voor«gij gaaft die aan mijne bruid daar maar genadigste heer, WLj verzoeken van geschenken van dien aard verschoond te blijven. «Kameraad, behoud, wat gij hebt, en maak u schielijk uit de voetenhet is een andere verdeeling der zetels onder de partijen te bevorderen. Maanden lang is langs wettigen weg alles gedaan wat mogelijk was, om de wet te keeren, zonder dat dit iets baatte. Maar nauwelijks wordt de wettige weg verlaten en in de hoofdstad een bloedbad aangericht of de minister geeft toe. Dat daardoor het gezag verzwakt wordt en 't volk tot oproer opgeleid, is natuurlijk De Kamerzitting waarin de zaken deze voor het oogenblik geruststellende wen ding namen, ving aan met een debat over een nieuwe informaliteit. De afdee- lingen waren des ochtens opgeroepen tot het onderzoeken van een voorstel tot wijziging van het reglement van orde, met het doel meer macht te geven te genover orde verstorende kamerleden Maar het schijnt dat dit verkeerd is en dat het voorstel nog niet eens bij de Kamer was ingediend. Het debat liep natuurlijk uit op een bespreking van de voorvallen der jongste dagen en van den algemeenen toestand, In den loop daarvan zeide de socialist Furnémont «zouden wij geen oogenblik onze politieke oneenigheid, onze persoon lijke aanvallen kunnen vergeten Gij hebt het gezag, de macht. Moet gij het bloei doen vloeien? En gij blijft rustigHoe kan men zoo het menschelijk gevoel verloren hebben! De gebeurtenissen van gisteren zullen zich vernieuwen en weldra zullen het niet meer alleen de staatsteenen van Brussel, maar die van heel het land zijn, die met bloed geverfd worden. Het is op uw geweten, dat wij van daag een beroep doen. voor u hier niet veilig!" riep de prins haastig, en wilde heen gaan Philip hield hem bij den mantel vast, en zeide «ge nadige heer, wij hebben nugiets af te doen.' «Vlucht nachtwacht, zeg ik uvlucht, men zit u na." »Ik heb geen reden om te vluchten, genadigste heer, maar ik heb hier uwe beurs «Behoud die, loop wat gij kunt »En u een wissel van den maarschalk Blankenzwaard, van vijfduizend gulden ter hand te stellen." «Maar, hoe komt gij met den maar schalk Blankenzwaard in aanraking, nacht wacht »Hij zeide, het was eene speelschuld die hg u te betalen had, hg wil dezen nacht nog met zijne gemalin naar zijne poolsche Zijt gij dol hoe weet gij dat waar gaf hij u deze boodschap voor mij »Genadigste neei, en de minister van finantiën. Bodemloos wil bij Abraham Levi al uwe schulden betalen, wanneer gij bij den koning zijne voorspraak wezen wilt, dat hij in het ministerie blijft «Nachtwacht, gij zijt van den baren duivel bezeten »Ik heb hem echter in uwen naam af gewezen «Gij, den minister?" «Ja, genadigste heerdaarentegen, heb ik de gravin Ronau weder volkomen ver zoend met den kamerheer Pilson." Ik stel de kwestie koelbloedig. De oor zaak van al het kwaad is uw ontwerp, waarvan de minister voorzitter geen aan hanger is, waarvan geen tien overtuigde aanhangers zijn aan de rechterzij. Is het, om zulk ontwerp staande te houden, dat men bloed moet vergieten? Wat mij betreft, ik verklaar u: nooit zou ik er aan denken glorie te trekken uit uw intrekken dezer vermaledijde wet. Wij vragen u het land te raadplegen. Maak van uw wetsontwerp uw kiesplat- form bi] aanstaande verkiezingen en in dien gij als meerderheid terugkeert, zul len wij het hoofd buigen voor die uitspraak. Ik denk dat er van de lippen van den minister-voorzitter beslissende woorden van verzoening zullen vallen." Aanvankelijk weigerde Vandenpeere- boom. „Als de tijd zal gekomen zijn, zal ik doen uitschijnen, dat men aan het gou vernement drijfveeren heeft toegeschre ven, die het niet had. Niemand betreurt meer dan ik, de ge beurtenissen der laatste dagen." Ook Hector Denis deed een beroep op de goede gevoelens der regeering. „De tegenwoordige toestand kan niet bleven duren. Dezen morgen heb ik de gasthuizen bezocht. Ik heb er gesproken met twee man nen, doodelijk getroffen door de kogels der gendarmen. Ik bezweer de regeering tot betere ge voelens te komen en ik verzoek de ge- heele rechterzij uitspraak te doen over mijne vraag." Daarna nam Theodor, een der «onaf- - Wie van ons beiden is een gek?"' -Nog iotsde zangeres Rollina is uwer onwaardig, genadigste heerik ken hare Heidesgeschiedenissengij zijt de bedro gene, en daarom hield ik het voor uwe koninklijke hoogheid beter zich niet met haar in te laten en heb voor dezen nacht den avondmaaltijd bij haar afgezegd." «Rollinahoe kwaamt gij bij haar Nog iets: de hertog Herman is vree- selijk tegen u opgezet over de kelderge schiedenis hij wilde u bij den koning aan klagen." De hei tog? wie heeft u toch dat alles verhaald «Hij zelf, gij zijt nog niet zeker, doch naar den koning gaat hij niet meer, want ik dreigde hem met het briefje, dat hij aan het bakkersmeisje gafdaarentegen wilde hij met u op dood en leven vechten neem u in acht voor hem." «Zeg mij één ding weet gij, van waar de nertog weet, dat ik «Hij weet alles van de vrouw van den maarschalk van Blankenzwaard, die heeft het hem verteld en dat zij als heks bij het goochelspel gezeten had." De prins nam Philip bij den arm. en zeide: «spotvogel, gij zijt geen nacht wacht hij draaide hem het gezicht naar eene uit de verte schemerde lantaarn en schrikte, toen hij een hem volkomen vreemd mensch zag. «Zijt gij van den satan bezeten, of wio zijt gij toch?" vroeg Juliaan,die van

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1