Marktberichten. Advertentiën. «genten verwond wei Jen, een nog al ern stig. Be man verschanste zich daarop in zijn woning, dreigende ieder, die hem te na kwam, met een revolver te zullen neer schieten. Dat deed hij ook een commis saris van politie, die hem sommeerde zijn woning te openen. Doordat het publiek in de buurt door deze tooneelen zeer opgewonden was, de woning van den woesteling bedreigde met een bombardement, en hem te lijf wilde, was de politie nog genoodzaakt hem en zijn woning tegen dit publiek te beschermen. Den geheelen nacht en den ganschen Vrg- dag stond er van politiewegei. een vaste post voor het huis Hij was Vrijdag avond nog niet uit zijn woning te voorschijn ge komen en nog altijd bedreigde hij wie van overheidswege durfde binnentreden. Eerst Zaterdag middag is de politie er in geslaagd een einde te maken aan die toestand. Tot uitvoering van een door de recht bank afgegeven bevel tot gevangenneming van vader en zoon ,b*gaf een kleine politie macht zich naar de gebarricadeerde woning. Daar werd door den zoon op de inspec teurs Bonk en Soeten driemaal geschoten De heer Bonk kreeg een kogel in de maag- stieek, welk projectiel in 't ziekenhuis verwijderd werd. De inspecteurs schoten terug, zonder echter te treflen. Te een unr was de barricade verbrokeD en werden de geweldenaars gekneveld weggevoerd. Uit het nader onderzoek betreffende den moord te Leiden is nog gebleken, dat de dader het voornemen had om hetzg Harteveld, hetzij diens dochter te dooden. Althans hg heeft zich in dien geest aan kameraden uitgelaten, toen hij eenige dagen geleden met hen te Hillegom voor het plegen van diefstal was aangehouden, voor welk feit, al was hij door den officier van justitie te Haarlem voorloopig op vrije voeten gelaten, hjj nog moest terechtstaan. Zaterdag heeft de ter aardebestelling plaats gehad. Een ontelbare menigte woon de de droeve plechtigheid bjj. Een der pre dikanten sprak aan de groeve eenige woor den van troost en bemoediging tot de treu rende naastbestaanden. De omstandigheid, dat da misdaad waarvan de verslagene het slachtoffer is, gepleegd werd onder den invloed van sterken drank, gaf spreker aanleiding te wijzen op het heillooze daar van, en op te wekken tot algeheele ont houding van alle bedwelmende dranken. Iu de Mege (gemeente Bodegraven) is de aldaar beminde pastoor plotseling gestorven, onder verschijnselen van vergif tiging. Men vermoedt als oorzaak hiervan het gebruiken van spijs, die in een koperen pan geslaan had. Ook bij de dienstboden van den pastoor, die dezelfde spijs genut tigd hadden, deden zich vergiftigingsver schijnselen voor. Te Ambt-Doetinchem sloeg de blik sem in een huis en trof een aan tafel zittenden jongeling, die op de plaats gedood werd Woensdag avond kregen te Gronin gen eenige jongens, die gebaad hadden, twist, waarin zich een voorbijganger, een kleermaker, mengde, die een der jon gens een schop wilde geven. De jongen, een knaap van 15 jaar liep weg, doch kwam weldra terug en plaatste zich uit dagend voor den kleermaker, die intusschen met een jongmenscb van 18 jaar over bet gebeurde praatte. De laatste liet zich miii- dpr gu' stig over de houding van den 15- jarige uit, waarop deze een mes trok, en het den jongen man Daar het hoofd stak, met zulk een kracht, dat het mes, dat in den hals terecht kwam, een wonde van 21/2 centimeter diepte veroorzaakte, zoodat het bloed met een straal naar buiten spoot. Onmiddelijk ging de jongen aan den haal, gevolgd door eenige getuigen van dit too- neel. Het mocht echter niemand gelukken den beDgel te achterhalen. Anderen be moeiden zich met den gewonde en snelden heen om een dokter en politie. De politie spoedig ter plaatse, zorgde dat de verwon de naar het academisch ziekenhuis werd vervoerd, waai profes. Koch constateerde, dat de toestand van den verwonde, tenge- vojge van het groote bloedverlies, beden kelijk was. De dader is gearresteerd. Hij was zeer brutaal in zijn optreden, en be kende de daad. Het mes waarmede hij gestoken heeft, beweerde hij te hebben verloren. Omtrent het geval van moord en zelf moord te Hees bij Nijmegen, door een Oost-Indisch ambtenaar met verlof ge pleegd, wordt nader gemeld, dat de mooi- denaar reeds gedurende gernimen tijd, voor allen die hem kenden een psychologisch raadsel was. Allerlei dwaze ideeën hadden zich van hem meester gemaakt. Reeds ja- ren leed hij aan melancholie, die eindelijk den vorm van vervolgingswaanzin aannam. Herhaaldelijk voor 's lands dienst in Iudië afgekeurd, werd toch telkens weder zgn verloftjjd met behoud van volle traktement verlengd, kennelijk met het doel om hem voor 's lands dienst te behouden. Hij was dan ook geenzins een onverdienstelijk amb tenaar. De dader moet 's middags na een voor afgaande woordenwisseling a bout portant uit een revolver, waarop zes patronen ge laden waren, een scnot hebben gelost op zijn 35-jarige echtgenoote, die bezig was in den tuin de bloemen te verzorgen. De vrouw werd in den rug getroffen en vluet- te naar een nabijzijnden tuin, waar zij wel dra tegen een broeikast op een hoop bloem potten viel en den laatsten adem uitblies De moordenaar verwijderde zich in de rich ting van de rivier de Waal, en beroofde zich aan den voet van een dijk met een tweede revolverschot van het leven. Het echtpaar laat een dochter van 16 en eeD zoon van 15 jaar na. Omtrent de juiste beweegreden tot deze vreeselgke daad, loo- pen de geruchten zeer uiteen. De familie zou weldra naar Java retourneeren. Vrijdagmiddag, na afloop van de in spectie van verlofgangers van de nationale militie, is te Veendam een millicien van Muntendam bij het Beneden-Dwarsdiep in de vaart gesprongen en verdronken. In dronkenschap wierp hg eerst zgn kleeren in het water sprong er daarna zelf in en zonk dadelijk. Een 16-jarige jongen te Breda, be gaf zich in het begin dezer maand in bet kanaaltje aldaar ten einde een meisje, dat spelende te water was geraakt, te redden. Hij bezeerde zich daarbij aan den voet door in een spijker te trappen, en sloeg op het wondje geen acht, met het gevolg dat hij onder de hevigste pijnen aan bloedvergif tiging overleed. Te Wijthem onder Zwollerkerspel is een boerenwoning afgebrand. De bewoners en hunne kinderen hebben zich met moeite kunnen redden, daar ze eerst wakker werden, toen het vuur reeds viel op een wiegje waarin het kleinste kind sliep. De levende have is nog gered kunnen worden, slechts een schot met varkens is omgekomen. Het verbrandde was, hoewel niet geheel verz. De oorzaak van den brand is onbekend. Zondagavond te 9 uur ontstond tijdens afwezigheid van den bewoner J. Natte brand aan de achterzijde der eerste verdieping van pand no. 32 aan de Verlaatstraat te Rot terdam. De dikke rook trok langs het trapgat naar de tweede verdieping en belettr den schilder J. Muller met zijn gezin, die aan de voorzijde woont, zich langs de trappen te verwijderen. Hij riep dus om hulp. De reddingsladder van spuit 16 werd op gesteld en zoo werden door den brand meester, den heer M. van der Linden, de vrouw van Muller en twee kinderen van 7 en 9 jaar achtereenvolgens afgedragen. Ook Muller redde zich ten slotte langs de ladder. Door de werking van spuit 9 werd de brand tot twee vertrekken op de eerste étage be perkt. De bewoner is niet geassueerd. Hoe wel er geen alarm was geblazen waren er niettemin 8 brandspuiten en 2 reddings ladders binnen 10 minuten ter plaatse. Te Hazerswoude is een 19-jarig meis je, dat haar vierjarig broertje, dat in het water gevallen was, wilde redden, en daar toe onmiddelijk er in sprong, zelve ver- drookeD, terwijl baar broertje door ande ren gered werd. Te Vlaardingen Ï9 iemand die van Rotterdam was komen loopeu zonder iets te eten, op straat plotseling ineengezakt. Men trachtte ben> wat fe eten te geven, doch het baatte niet; des avonds is hjj overleden. Te Rotterdam is een jongen van 15 jaar op den Varkenoordsche weg door een sleeperswagen overreden en zwaar inwen dig gekneusd. Spoedig na aankomst in het ziekenhuis is het kind overleden. Te 's Hertogenbosch hebben Donder dag vijf ijverige politieagenten hun ontslag genomen, omdat zij van 's morgens 4 uur tot 's avonds 6V2 nur dienst moesten doen en daarna nog een uur theorie bijwonen. Toen zij op grond v»n vermoeidheid ver zochten dit uur theorie te mogen verzuimen werd hun dit door den commissaris gewei gerd en werden zij tot een uur strafdienst veroordeeld. De agenten vervoegden zich met hunne klacht n bg den burgemeester en toen deze hen niet te woord wilde staan, dienden zij hun ontslag in. De zware melkwagens der boterfa- brieken in Friesland, die, breed opgebouwd, vaak smalle wegen bereiden, geven dik wijls aanleiding tot ongevallen. Nu ge raakte te Dronrgp een driejarig meisje onder zulk een wagen en werd zoo deer lijk gekwetst, dat het ua een half uur be zweek. Te Maastricht is een meisje, dat in het klooster der Soeurs de la Miséricorde (gesticht voor gevallen meisjes) was opge sloten, uit een hoog zoldervenster gespron gen en zwaar gekneusd opgenomen. Men vreest voor haar behoud. De doodkist van Dreyfus. De terug keer van Dreyfus heeft de Fransche regee ring in een moeilijke positie gebracht. Toen de heer Méline minister-president was, heeft de regeering met treffende zorg een speci ale doodkist voor Dreyfus laten maken. De wanden waren daarin van glas, opdat men het lijk zou kunnen zien, het hout was met teer en creosoot doortrokken om het te vrijwaren voor insecten en vocht, bovendien was de kist van binn°n beslagen met zink. Met deze kist werd een hoeveel heid kruiden naar het Duivelseiland gezon den voor de balseming van het lijk. En nu zit de Regeering met de kist in haar maag. Op het Duivelseiland is zij over bodig geworden en te Parijs ziet men haar liever niet terug Het beste zou maar zgn de kist te doen verdwijnen. Te Anderlech bij Brussel heeft een kat een kind van vijf maanden, dat iu een wieg lag, gedeeltelijk verscheurd op een wijze welke den tijgerachtigen sard van het dier verried. Men beeft nog hoop de zwaar gekwetste kleine te behouden. In het dorp Lüdinghausen, een ge meente in de provincie Westfalen, sloeg Donderdag de bliksem in een woning waar men bruiloft vierde. Een der bruilofts gasten werd onmiddellijk gedood, terwijl Degen andeien die met hem aan tafel zaten, verlamd werden. Een landbouwer uit de Belgische ge meente Rollegem, die Dinsdagavond met een aanzienlgk bedrag dat hij voor een paard had ontvangen, uit de naburige ge meente Moescroen huiswaarts keerde, werd onderweg aangevallen en geplunderd. Men vond Woensdag morgen het lijk op den weg liggen; het hoofd was van den romp gesneden. De justii-'e uit Kortrjjk heeft ter plaatse eeD onderzoek ingesteld. Een Franschman, die te Rico Gran de gevangen zat, wegens ren misdaad te gen een kind van drie jaar genleegd, is een slachtoffer der lynchwet geworden. Het gepeupel drong de gevangenis binnen martelden den misdadiger en eindigde met hem levend te verbranden. In de Hongaarsche mijnen van Dom- browa is een slecht geschoorde put inge stort, waardoor vijf en twintig mijnwerkers levend werden begraven. In de Italiaansche gemeente Aquila is een zeventienjarig meisje gevangen ge nomen, dat, in vereeniging met haren be minde, haar vader door vergiftiging om het leven heeft gebracht, wjjl deze zich tegen haar huwelijk met den jongen man ver zette. In de Belgische gemeente St. Nico- laas hebben dieven zich Vrijdagnacht toe gang verschaft tot het stadhuis, dat door twee gezinnen, nl. die van den secretaris en een onderwijzer, bewoond wordt. De dieven doorzochten hel geheele huis, braken kasten en lessenaars open en namen een aanzienlgk bedrag aan geld en geldswaarde mee, 0. a. ook de spaarpenningen van den secretaris. De bewoners van het stadhuis hebben van de inbraak niets gehoord. Axel, 24 JUNI. Ter Graan markt vaD heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtTarwe 1 7,60 a f 7,80, Wintergerst f 8,25, a f 8,50, Zomergerst 1 7,75 af 8, Rogge f 6,50, a f 6,75, Erwten f 7,75 a f8,— Paardenboonen f7,25 a 7,50 Ha ver f6,70, a f7,— Koolzaad f0, Boter f 0,90 a f0,— per kilo. Eieren, f 0,65 per 26 stuks. Hulst, 26 JUNI. Ter Graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 7,70 Rogge f 5,80. Wintergerst ƒ0,— Zomergerst 0,— Haver 6,80 Erwten 7,80, Paardenboonen 8,— Duiven- boonen f 8,50, Witteboonen Bruineboonen Boekweit Lijnzaad ƒ0, Aardappels ƒ0,— a f 0,—. Koolzaad per zak van 106 liters /-I"- Boter per kilo 0,90. Eieren per 26 stuks 0,80. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 37 stuks hoornvee, 32 varkens 0 paarden verkocht 18 17 Gent, 23 JUNI. Graanmarkt. De prijzen zgn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 16, rogge 13,25, gerst 18,50 haver 17,— tot - koolzaad 23,00 lijnzaad 23,50 tot Ignzaadkoeken 16,00 tot koolzaadkoeken 11,50 fr. per 100 kilos. Boter per kilo 2,30 tot 0,—. Eieren de 26, 1.90 tot 0,-. Ter veemarkt te Gent van Vrijdag 23 JUNI werden te koop gesteld 12 schapen, 0 lammeren, 123 kalveren, 196 vette var kens, 5 loopers, 511 biggen 45 melk koeien, 6 groote ossen, 96 jonge ossen, 108 vaarzen, 133 vette koeien, 112 stieren, 168 magere dieren. Prijzen waren per kilog. voorossen- en vaarzenvleesch fr. 1.35 a fr. 1.4U idem 2e qua!, fr. 1.20 afr. 1.25 koeienvleesch fr. 1.20; a fi1.25 idem 2de qual. tr 1.05 a. fr. 1.15; stierenvleesch Ir. 1.10 a fr. 1.30 kalfvleesch fr. 1.40 a fr. 1.50 schapenvleesch, fr. 1.45 a fr. 1,55 lams- vlee«ch fr. 1,80 a fr. 1,90 en varkens vleesch fr. 0.95 a, fr. I. HER 1.1 K. Deze herijk is door Ged. Staten van Zee land bepaald in da hieronder volgende ge meenten op de daarbij aangegeven dagen en uren Axel, 10 en 11 Juli en 12 Juli des voormiddags. Zaamslag, 12 Juli des namiddags en 13 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boscbkapelle, 14 Juli. Graauw en Langendam, 15 Juli. Betuigde ik reeds vroeger mijn dank aan allen die behulp zaam waren bij het biusschingswerk op mijne hofstede in der. Kapellepolder, thans gevoel ik mij gedrongen mijne erkentelijk heid uit te drukker, voor de bereidwillig heid van F. DE KOEIJER aie de goedheid bad met een paard naar Axel te rijden om de hulp der brandweer. A. P. DE MUL. Zaamslag 27 Juni 1899.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 3