i: No. 1335. Woensdag 28 Juni 1899. 15e Jaart^. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen F. DIELEMAN, AXEL. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bblgië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aüvertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Vervolg en slot van 3 Mei.) Nog een en ander uit den Bond van Nederl. Onderw. Alleen zij, die in het bezit eener acte lager onderwijs zijn en niet aan het hoofd eener school staan, kunnen gewoon of algemeen lid zijn. Voorstander is ieder, die niet de vereischten bezit, welke door de voorgaande alinea voor de gewone en algemeene leden worden gesteld en die door een jaarlijksche bijdrage in de kas eener afdeeling of in de algemeene kas te storten, blijken geeft van belangstel ling in den Bond," zegt Art. 4 van onze statuten. Hieruit blijkt dus duidelijk, dat de gang der zaken in den Bond ge regeld wordt door klasse-onderwijzers, dat zij b.v. alleen het stemrecht hebben. Ieder ander, dus ook hoofden van scholen kunnen voorstander worden van den Bond. Zij genieten dezelfde rechten in den Bond als de klasse-onderwijzers; alleen missen zij het stemrecht, En geen wonder. Wij hebben een vereeniging moeten oprich ten, waarin de hoofden niet konden mee stemmen, een vereeniging, die in de eerste plaats de behoeften, en de meenin gen der klasse-onderw. bootlegde. Wij hebben toch belangen, die niet altijd samengaan, ja die zelfs indruischen tegen die der hoofden. Een andere vereeniging, het Nederl. Onderw. Genootschap, is de plaats, waar wij onze gemeenschappelijke belangen kunnen behartigen. De onderw. moesten een aparten Bond hebben le. omdat de hoofden niet indezelfde mate als wij hebben te klagen over ge brek aan achting en waardeering van het publiek; »Wilt gij loochenen schurk voor de veldmaarschalk met vernieuwde woede tegen den verschrikten nachtwacht uit, »wilt gij loochenen, dat gij dat gezongen hebt, toen ik de deur van m(jn buis uitging. Moge het gezongen hebben, die wil, ik weet er niets van," antwoordde de nacht wacht. Waarom liept gij dan weg, toen gij mij zaagt aankomen vraagde de maarschalk verder. »Ik ben niet weg geloopen." »Wat?" riepen de beide officieren »gij niet weg geloopen waart gij niet buiten adem, toen wij u hier op de markt einde lijk innaaiden »Ja, ik was van schrik buiten mij zeiven, dat mij de hoeren zoo geweldig over vielen het zit mij nog in al mijne leden." »Sluit den hartnekkigen hond krom 1" riep de maarschalk den wachthebbenden officier toe, »hij heeft tot morgen tjjd ge noeg om zich te bedenken." Met deze woorden ijlde de maarschalk voort. Het geweld op de straten on de spot verzen der nachtswaohts hadden de ge heele politie in beweging gebracht. In hetzelfde kwartier uurs werden nog twee 2e. wijl zij in gunstiger geldelijke con ditie verkeeren 3e. omdat zij (enkelen uitgezonderd) weinig kunnen gevoelen voor onzen eisch zelfstandigheid in de school. Gewone leden betalen aan de algemeene kas een vast percent van hun salaris; terwijl voorstanders ten minste 2 betalen. Onder de instellingen van den Boni noemen we de Weerstandskas en de Ondersteuningskas. Het doel der Weerstandskas is, een fonds te vormen uit welks middelen onderwijzers, onderwijzeressen en hoof den, die bij bevordering gepasseerd wer den, die niet overeenkomstig eigen ver zoek werden ontslagen en wier ontslag niet een gevolg is van ziekte of van het dalen van het aantal kinderen kunnen ondersteund worden. De Ondersteuningskas verleent onder steuningen bij ziekte of bij een ongeluk, zonder eigen schuld ontstaan en aan na gelaten betrekkingen van onderwijzers, die iD behoeftige omstandigheden achter blijven, zoolang er geen rijks-pensioenfonds voor onderwijzers-weduwen en weezen bestaat. Dit jaar is het 25 jaren geleden dat onze Bond werd opgericht en ter her denking van dit feit is er besloten een Herstellingsoord op te richten voor zenuw- zwakken en rustbehoevenden. Dit gebouw zal bij de oprichting een 50 60 duizend gulden kosten Binnen den tijd van 3 maanden werd door de karig bezoldigde onderwijzers voor een bedrag van 35000 geteekend; terwijl de rest door particu lieren geschonken werd. andere nachtwachts, wel niet de rechte, gegrepen en naar de hoofdwacht gebracht- De een zou op dan minister van buiten- landsche zaken een schimpdicht gezongen hebben van dezen inhouddo minister was nergens uitlandiger dan in zijn depar tement. De ander werd beschuldigd voor het bisschoppelijk paleis gezongen te hebben het ontbrak den lichten der kerk niet aan smeer, maar zij verspreidden in het land meer walm en rook dan hel derheid. De prins, die door zjjnen moedwil alle nachtwachten der residentiezulkeenkwaad spel maakte, ontkwam overal gelukkig en werd juist daardoor van straat tot straat stouter. De zaak maakte gerucht en men had zelfs den minister van pditi6, die bij den koning aan de speeltafel zat, van den dichterlijken opstand der eertijds zoo vreed zame nachtswacbts bericht gegeven, en ten bewjjze een van de spotverzen schrif telijk overgeleverd. D§ koning hoorde het vers aan, dat tegen de slechte politie zelve gericht was, die hare spoorneus in alle familie geheimen der stad stak en toch in haar eigen huis niets rooks, waarom men haar wel een snuifje geven mocht. De koning lachte overluid en beval eenen der nachtwachterlijke dichters op te vangen en bij hem te brengen. Hij stond van de speeltafel op, want hij zag, dat de minis ter van politie zijn goeden luim verloren had. Elk lid en elk voorstander van den Bond ontvangt elke week »De Bode«, ons orgaan, onder redactie van het onder wijzer-Kamerlid Ketelaar, Van de Vijver en Teheux. Zes of meer leden kunnen zich ver eenigen tot een afdeeling. Thans telt de Bond 165 afdeelingen met bijna 6000 leden, zoodat meer dan de helft der on derwijzers tot onze vereeniging is toege treden IJverig wordt er propaganda ge maakt door het geheele land voor onze beginselen. Dat allen weldra tot den Bond toetreden, op dat het Hoofdbestuur in naam van alle onderwijzers kan han delen en optreden! En thans zijn wij aan het eind geko men van onze artikels. We hebben be proefd onze beginselen zoo duidelijk mo gelijk uiteen te zetten; we hebben be proefd een denkbeeld te geven van hetgeen wij willen. Hebben we geschre ven voor nog niet aangesloten onder wijzers, onbekend met ons streven, welnu dan, thans kent gij ous doel. Indien ge ook in die richting de verbe tering van 't onderwijs en van de positie der onderwijzers verwacht, sluit u bij ons aan. Maar ook gij, die hoewel bui ten het onderwijs staande, toch voor uwe kinderen zooveel belang hebt bij goed onderwijs, ook u willen wij opwek ken om als voorstander tot onzen Bond toe te treden. Denkt niet: »wat zal ik verwegen*? Ieder, die met hart en ziel voor een zaak is, kan niet anders dan haar vooruit brengen, de een meer, de ander minder. Bedenk, de Bond wil niet alleen verbetering, der stoffelijke belan gen der onderwijzers, maar hij wil ook X. Intusschen bemerkte onze tot vorst ver hevene nachtwacht dat het tijd werd zich naar de Gregoriënkeik te begeven hij was blijde zijnen purperen tabbaard en veder hoed aan der, substituut terug te kunnen geven, want hij was onder die aanzien lijke menseden in het geheel niet wel te moede. Juist toen hij de deur zocht om weg te sluipen, kwam hem de neger achterop loopen, en fluisterde hem toe - »konink- lijke hoogheid, hertog Herman zoekt u over al Philip schudde t>rgerlijk het hoofd en ging de zaal uit. terwijl de neger hem volgde. Toen zij beiden in de voor kamer kwamen, fluiterste de neger »bij God, daar komt de hertog!" en met deze woorden begaf zich de zwarte ijlings weder in de zaal terug Een hoog, lang masker trad met haas tigen tred naar Philip toe, en riep wacht een oogenblik, ik heb met u een woordje af te doen, ik zoek u reeds lang. »Schielijk dan, antwoordde Philip, want ik heb geenon tijd te verhezen." ïlk wonschte, dat ik geenen tijd met u verliezen moestik heb u lang genoeg gezocht; gij zijt mij genoegdoening schul dig, gij hebt mij eene bloedige beleedi- ging aangedaan." >Daar ik van weet niet." »Kent gij mij niet," riep de hertog, en trok het masker af»nu weet gij, wie ik ben en uw kwaad geweten moet u het voor de Nederlandsche jeugd een goede school verkrijgen meteen aantal voldoende bezoldigde, zelfstandige, goed opgeleide onderwijzers. Zonder voldoend inkomen geen voldoend aantal goede onderwijzerszonder goede onderwijzers geen goede school; zonder goede school geen klimmende beschaving des volks; zonder algemeene volksont wikkeling geen welvaart, geen ware vrij heid. Wilt ge die welvaart, <ïat geluk? Strijdt dan ridderlijk mee in onzen eer lijken kamp voor de verbetering van het onderwijs. De Bond van Nederlandsche Onderwij zers zal u gaarne onder zijn leden tellen 1 Een Bondslid. (hiiieiiland. Het nieuwe Fransche kabinet is aldus samengesteld Binnenlandsche zaken. Waldeck-Rouse- seau, oud-minister onder Jules Ferry, lid van den Senaat, waar hij voor eenige maanden het bekende voorstel deed om door wijziging der wet te voorkomen, dat de militaire justitie, hangende de Dreyfus- enquête, Picquart afmaakte. Oorlog. Generaal markies DeGallifet, die deelnam aan alle veldtochten van het tweede keizerrijk. Bij Sedan leidde hij de groote cavaleriecharge, en werd krijgsge vangen. Daaruit teruggekeerd, had hij een groot aandeel aan de onderdrukking der Com mune, waardoor hij bij de socialisten zeer gehaat werd. Justitie. Monis, vooruitstrevend senator, van wien veel verwacht wordt tot ver- overige zeggen; ik voider genoegdoening gij en de vervloekte Salmoni hebben mij bedrogen." Daar weet ik niets van 1" antwoordde Philip. »Gij hebt die schandelijke geschiedenis in den keider van het bakkersmeisje in het werk gesteld op uw aanstoken heeft zich de overste Kalt aan mijn persoon ver grepen." »Daar is geen woord waar aan." »Hoe, geen woord waar, gij ontkent het de vrouw van den maarschalk Biankenzwaard heeft mij, weinige oogen- bükken geleden, alles ontdekt, zij was oog getuige bij de geestenkomedie, die gij met mij speeldet." »Zij heeft uwe doorluchtigheid een ver telseltje wijs gemaakt. Ik heb aan hare bedrijven geen deel gehad; wanneer gij geestenkomediën met u spelen liet, was het uwe schuld. »lk vraag u, of gij mij genoedoening geven wilt zoo niet, dan maak ik ge weld. Volg mij dadelijk naar den koning een vaD beiden gij vecht met mij, of naar den koning. »Uwe doorluchtigheid stotterde Philip verlegen, »ik heb geen zin noch om met u te vechten, noch om naar den koning te gaan." Dat was Philip volkomen ernst, want hij vreesde het masker te moeten afnemen en in eene gevoelige straf te vallen om de rol die bjj tegen zijn oogmerk had

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1