Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Winkel in Manufacturen de vrouw Haeck woont, opgeroepen om te Gent te verklaren of zt] vrouw H. op den avond van den I3?n April gezien heeft aan den arm van den verdachte M. Deze bracht de vrouw tot aan de wo ning barer zuster en sloeg toen een zij straat in. Tegenover het parket van Gent zeide bij evenwel, dat hij in die buurt niet geweest was en vrouw H. reeds veel vroeger verlaten had Zoo bet waar is, wat het meisje verklaart, is het on derzoek weer een stap gevorderd. Enkelen, waaronder ook naar 't schijnt de commissaris van politie te Stekene, zijn van meening, dat M., vrouw H., toen zij van hare zuster kwam, heeft opgewacht en haar in de bosschen naast den weg heeft vermoord. Hij zou haar daarop naar zijn woning hebben gebracht eo daar het lijk op de bekende wijze heb ben verminkt Deze meening zal wel niet de juiste zijn. Hoewel de bosschen tot nabij de kom van het dorp voortloopen is het toch niet aan te nemen, dat hij met het lijk ge heel het dorp is doorgegaan, terwijl langs een anderen weg over akkers en slootjes met zulk een ongewone en zware viacht zijn woning bijna onbereikbaar is. Zondag werd een der douanen, zekere A te Koewacht Moe: beke gestationeerd, terwijl hij in een herberg aan het kaart spelen was, door een beroerte getroffen, waardoor hij plotseliog het gebruik zijner ledematen missen moest en de spraak verloor. Woensdag is de man aan doge volgen overleden. - Aan de universiteit te Leiden heett het candidaat-examen in de rechteD af gelegd de heer J. F. Deinse. - By kon. besluit is de heerl. L6en houts benoemd tot burgemeester van Zuidzande. Hij was tot dusver wetbou der aldaar. - Op de Dinsdag te Sas van Gent gehouden veemarkt waren aangevoerd 28 stieren, 15 ossen, 20 koeien, 40 vaar zen, 6 bokkelingen en 2 kalveren, samen 111 beesten. Aan onveranderde prijzen werd alles vlug verkocht. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 2.» Juni 1899. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. (Hulpkerk Voorin. 9 ure Nam. 2 Voorm. 9 ure Nam 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Bediening H. Avondmaal Ds, K. J. Kapteijn Nabetrachting Kerk B Ds. R. van der Kamp Bediening H. Avondmaal Ds. R. van der Kamp Nabetrachting Arrondissement,s-Rechtbank te Middelburg- Zitting 23 Juni 1899. 1. J. R. 55 j., 2. J. B. 18 jwerklieden te Axel, zjjn wegens diefstal ieder veroord. tot 7 dagen Bij bevelschrift der Arrondissements Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen L. d. F., 37 j., zonder beroep geboren en wonende te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg. ter zake dat hij in den avond van 28 Juli 1898 te Ter Neuzen, met het oogmerk van wederrech telijke toeeigening heeft weggenomen uit eene weide een paard en uit een open gareelhok, op het erf der hofstede zijns vaders l'ieter de Feijter een halster en een gebit, alsmede in of omstreeks December 1898 een paar schoenen ten nadeele van Pieter de Kraker en ten slotte in den nacht van 10 op 11 Januari 189» twee paar schoenen ten nadeele van Jacobus de Feijter in den zeven Trini- teitenpolder onder Ter Neuzen. Aan den beklaagde is Jhr. Mr. J. A. Schorer advocaat te Middelburg ambtshalve als verdediger toegevoegd. De zaak zal den 21 Juli a. s. voor bovonge noemde Rechtbank worden behandeld. Jaarfeest te Neerbosch. Dinsdagavond werd het 36ste jaarfeest der Weesinrichling te Neerbosch geopend 4net een bidstond door ds. v. d. Broek, Stad-Almelo, terwijl Woensdagmorgen de directeur dier inrichting, de heer J. van "t ndenhout, de morgenbjjeenkomst, leidde, sprekende over de Zaligsprekingen. Otn elf ure werd de vergadering geopend door den voorzitter van het bestuur, ds. aD Hoogenhuijze te Nijmegen. Vervolgens trad de feestredenaar op ds. G. v. d. Giessen te Rotterdam, met de oorden van Fil. 2 vers 4. Daarna bracht de heer v. 't Lindenhout verslag uit over het afgeloopen jaar en herinnerde nog aan wijlen de heeren Belrner, Dnjjs, Luijks en mr. Casius. 64 nieuwe weezen werden opgenomen. De gezondheidstoestand was over het al gemeen zeer gunstig. Er kwamen slechts 5 sterfgevallen voor op eene bevolking van 900 kinderen. Besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Het zang- en muziekkoor maakte vijf maal een rondreis door ons land telkens van een week. De 7 a 8000 loten der tombola werden op 500 na geplaatst. In plaats van mr. Casius werd tot be stuurslid gekozen ds. Pjjnacker Hordijk van Nijmegen en werd et bestuur nog uitge breid met een lid, den heer G. Jacobs te Meppel. De vergaderingen van het bestuur en de commissie van bijstand worden geregeld gehouden. l)e ontvangsten bedroegen ruim 107,000 en de uitgaven circa 117,000 alzoo een te kort van 10.000. Een woord van dank bracht de heer van t Lindenhout aan allen, die de inrichting steunen jn steunden en vooral aan de zusters in den lande, die steeds kleedingstukken voor de weezen vervaardigden. In de namiddag-vergadering gaf baron Heemstra, burgemeester van Driebergen eene zeer interessante beschrijving zjjn er in het voorjaar van 1899 gedane reis naar Palestina, waarover hij later iets in het licht wil geven. De jaarsvergadering, welkedruk was be zocht werd met dankzegging gesloten door dr. Rutgers van Beuningen. Tel. Het onweer. Woensdagavond sloeg te Doetinchem de bliksem in het huis bewoond door de gezinnen Diepenbroek en Verbeek en trof den aan tatel zittenden 18-jarigen zoon van D., die bjjna onmiddeljjk gedood werd. De schade aan het huis toegebracht is aanzienlijkeene ontstane brand werd tijdig gebluscht. Twee andere personen die aan tafel zaten bleven ongedeerd. Te Bellingwoude zjjn zes arbeiders huize tengevolgen van onweer afgebrand. Te Niewepekela is de vrouw van een arbeider door den bliksem getioffen en was onmiddellijk dood. Zij was op weg haar kind van school te halen. Te Siddeburen is Maandag een 20 jarig meisje door den blikem gedood en te Engelbert een moeder van diie kinderen Te Leiden heeft een moord plaats gehad, waarvan men de beweegreden aan jalouzie toeschrijft. In de Werfstiaat aldaar doorstak Dins dag zekere De Jager zjjn medeminnaar Harteveld met een mes Naar men meldt stierf de getroffene kort daarna. De dader heeft zich bij de politie aangemeld. Nader is gebleken, dat het niet een me deminnaar, maar de vader van het meisje is Uit Hees bij Nijmegen wordt geseind Mevr. H. K. K., geb. J., werd Woens dag voormiddag in hare woning door een evolverschot in de zijde gedood. Haar echtgenoot, Oost-Indisch ambtenaar, die zich uit zjjne woning had verwijderd, werd reeds bij het fort Kraayeuhof, eveneens door een revolverschot gedood, gevonde Nader wordt gemeld dat de echtgenoot eerst zijn vrouw heeft doodgeschoten en daarna zich zelf. Verschillende gezinnen, die vorige week worst kochten en aten van een slager te Haarlem, zijn de geheel week daarvan ongesteld geweest, ooder eigenaardige verschijnselen, die aan een lichten graad van verlamming deden den ken, Geen hunner is gelukkig bezweken toch is dit wederom een waarschuwing tegen het gebruik vau niet versche of on gekookte worst. Op den Haagweg bij Rijswjjk is Maandagavond dfcor de laatste tram een man overreden, wien het hoofd geheel van den romp gescheiden werd. De man is een Duitscher, 31 jaar oud, en stond gesigna leerd in het Algemeen Politiebladde Duitsche regeering heeft zijn uitlevering aangevraagd als verdacht zich aan ver duistering te hebben schuldig gemaakt Men denkt dat de man zelfmoord heeft gepleegd. Twee jongeus nit de Friesche dor pen Roordahuizum en Irnsum hebben op éen dag per fiets alle elf steden van Fries land bezocht Ze vertrokken 'smorgens kwart vaor vier en waren s' avonds half elf terug. In iedere stad werd de hand- teekoning van een ingezetene gevraagd. In oude tijden bracht men dat bezoek des winters op schaatsen, den Twee jongens te Groningen, die in nacht van Zondag op Maandag uit geweest waren en wegens het late uur niet thuis durfden komen, gingen slapen in een ledigen kolenwagen. Ze werden eerst wak ker toen de goederentrein Maandagmiddag Deventer arriveerde. Toen ze uit den agen klauterden, werden ze ontdekt, ze zagen eruit als morianen. De stationchef g.if ze over aan de politie, die ze direct als hulpbehoevende minderjarigen weer naar Groningen transporteerde. Zondagavond kieeg te Apeldoorn op het Hofveld een door den drank verhit ongmer.sch met zijn vader hooggaande woorden, totdat hij op een gegeven oogen blik zijn vader met een mes in den buik ;tak. De oude man is naar het ziekenhuis vervoerd en gestorven. De zoon is in hech tenis genomen. Te Tiel is een 11-jarige jongen bjj het zwemmen verdronken. Ook te Wijhe is dit een-19-jarige jonge ling bjj het baden overkomen. Een vriend, die in de nabijheid stond te visschen, was getuige van het onheil, maar kon wegens den sterken stroom geen hulp verleeneu. De rechtbank te 's Gravenhage ver oordeelde Maandag den beruchten C. Uit- denboogerd wegens diefstal van eene koe uit eene weide onder Zegwaarl, tot vier jaren gevangenisstraf. Nabij de Stolpen, aan het Noord-Holl anaal, geraakte een kind al spelende te ater. De moeder, die op eenigen afstand het ongeval zag, sprong het kind na om het te redden, met dit gevolg dat zjj zelve verdronk. Het kindje werd door de in middels toegeschoten buren gered. Zonder dat zulks door iemand opge merkt was, is een ongehuwd werkman te Ostende, in den nacht zan Vrijdag op Za terdag aan de havenwerken aldaar levend begraven. Eerst Maandag werd het ljjk ontdekt. Voor de derde maal reeds binnen een tjjdvak van twee maanden vond men Maan een aan zinsverbijstering ljjdeud boel tje aldaar aan een strop hangen, en voor derde maat slaagde men erin zijn le vensgeesten weer op te wekken. Te Montbrison is een 17-jarige jon geling veroordeeld tot levenslange dwang ai beid, wegens moord op zijn oom, een grijsaard van 70 jaar. Maandagmiddag heeft zich bjj Man heim een zware donderbui ontlast met ge weldigen hagelslag, waardoor de oogst in den omtrek bijna geheel is verwoest, de spoorbaan geheel onder water stond en de velden en de bergen zoover het oog reikte als ware het midden in den winter, Ook in Rusland heeft een geweldige hagel slag plaats gehad de rivieren stege snel, waardoor o. a. een geheele kudde schapen werd meegesleurd. De oogst heeft zwaar geleden, Te Parijs hebben Dinsdagavond door een onweer tal van overstroomingen plaats gehad. Verschillende riolen zijn gespongen, De kelders van het Botel de Ville stroom den onder watervijf stoompompen waren noodig om het water te verwijderen. Ver scheiden treinen hebben door dezen zond vloed vertraging ondergaan. Spoorwegen boven en onder den grond spoorwegen in de lucht en nu za! Engeland voorgaan met een spoorweg onder de zee. Door lord Londonderry is namelijk in het Hooger- en het Lagerhuis eeu voorstel ter tafel gebracht tot vereeniging van Groot- Brittanje met Ierland, door middel van een onderzeescben tunnel. Reed- jaren lang heeft deze kwestie de Engelsehe ingenieurs beziggehouden, en thans is men tot het besluit gekomen, dat het werk uitvoerbaar is. De groote moei lijkheid aan het plan verbonden, was het vinden van eenen weg, warboven de zee bodem voldoende stevigheid bezat, om geen gevaar voor inzakking op te leveren. En zulk een plaats heeft men gebonden tus- scben Magee Island en Portobello in Wig- towshire. De zeebodem bestaat aldaar hoofd zakelijk uit Subtriaansche rotsen en roode zaudsteen, en biedt ganoeg sterkte aan, om eene ondermijning te kunnen doorstaan. De daaronder te graven tunnel zou de langste ter wereld zijn de gansche lengte zou 35 mijlen bedragen (meer dan 56kilom.), waarvan zich 25 mijlen onder de zee zouden bevinden. De St.-Gothard is slechts een weinig meer dan 9 mjjlen lang, en de Sim- plontunnel, thans in wording, zal maar een lengte hebben van 13 mijlen. Volgens de ingenieurs kan het reusach tige werk in minder dan 10 jaren verricht worden. Uit Warschouw wordt een waarlijk roerend feit bericht. Een 22-jarige krank zinnige, Heiorich Szlajewski genaamd was daar een geheele maand lang in een kel der opgesloten. Een half jaar geleden was hjj reeds krankzinnig geworden, maar eerst een maand geleden ging de krankzinnig heid tot razernij over. De ouders van het jonge menscb woonden op een derde ver dieping en vreesden, dat hij bjj een aan val door het venster naar beneden zou springen. Zij sloten hem derhalve in een kelder op, die slechts een klein venster op de straat had. Bjj den krankzinnige zat daar in den kelder zijne moeder, die hem voortdurend bewaakte, ofschoon zjj vaak bij den aanval van haar zoon geslagen werd. Maar zij hield zooveel van hem, dat zij hem in geen geval aan een inrichting wiide afstaaD. Eerst dezer dagen kwam de kringdocter met de politie en bracht Szlajewski naar een krankzinnigengesticht. Een te Neutchatel gevangen geno- m meisje heeft bekend, dat haar min naar schuldig was aan een moord, waar voor een ander naar het tuchthuis was gezonden. In de buurt van Montpellier zijn bjj het baden drie studenten verdronken. HER 1.J K. Deze herijk is door Ged. Staten van Zee land bepaald in de hieronder volgende ge meenten op de daarbij aangegeven dagen en uren Axel, 10 en 11 Juli eu 12 Jali des voor middags. Zaamslag, 12 Juli des namiddags en 13 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle, 14 Juli. Graauw en Langendam, 15 Juli. De OD(lei'g0teakenrle betuigt zjjn hartelijke» dank aan allen, die op 20 dezer op zijn hofstede in den Kapelle-polder de behulpzame hand heb ben geboden. A. P. DE MUL Jz. Zaamslag, 23 Juni 1899. De ondergeteekende maakt het g?achte publiek bekend, dat hij een heeft geopend, aan concurreerende prijzen. Hopende door een goede bediening het vertrouwen van eeD ieder zich waardig te maken, verzoekt bij iedeis gunst. J. ZONNEVIJLLE, Axel, 16 Juni '99.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 3