Binnenland. Landbouw. toch eindelijk werd vastgesteld. Daarop werd besloten, van beide zijden een grondslag vast te stellen, waarop een minnelijke schikking kon beproefd worden Te Weenen hadden Zondag 56 socia listische vergaderingen plaats, om te pro testeeren tot de voorgestelde herziening van het kiesrecht voor de gemeenteraden. Er was veel politie op de been, maar alles liep kalm af. Bij de jongste onderhandelingen tus- schen Rusland en Engeland, had Salis bury de onhandigheid, in strijd met de gewoonte, een brief aan Mouravieff in het Engelsch te schrijven. Onmiddellijk daarop gaf Mouravieff bevel, voortaan alle voor Engeland bestemde diplomatieke stukken in het Russisch op te stellen. Uit Engelsch-Indië komen weerberich ten van nieuwe ongeregeldheden. Ten Zuiden van den Indus zijn door een bende opstandelingen 450 woningen in brand gestoken de politie werd verjaagd en ge weren en munitie buit gemaakt. Wie den opstandelingen in handen viel werd uitgeschud en soms ontzagen de woeste lingen zich niet, hunne slachtoffers de ooren af te snijden, om zich van hunne oorringen meester te kunnen maken. Militaire patrouilles bewaken thans de bedreigde landstreken. Provinciale Staten van Zeeland. In de aanstaande zomervergadeiing van de genoemde Staten moet plaats hebben de benoeming van h6t lid der StateD, be doeld bij artikel 89 der provinciale wet. Verder komen in behaudeling voorstel len van Gedeputeeide staten tot verkoop van grond van den weg van Hulst naar Walzoorden tot het verleenen van een subsidie voor de uitoefening van den stoomboot- en wagendienst Walzooiden Vlake en Walz oordenHulst tot het verlengen van den termijn voor het in exploitatie breDgen van den stoom tramweg Hulst Walzoorden tot wijziging van het besluit der Sta teD, waarbij aan de Maatschappij tot be vordering van Landoouw en Veeteelt in Zeeland subsidie is verleend voor een tweejarige cursus in het hoefbeslag om aan de gemeente Graauw en Lan- gendam, met intrekking van het subsidie voor verloskundige hulp, subsidie te ver leenen ter voorziening in geneeskundige hulp; tot intrekking van het subsidie, aan de gemeente Hontenisse verleend ter gevangen wacht sidderend en bevend, ik heb, de hemel weet het, geene verzen ge maakt, in mijn gansche leven nooit één vers." »Zwijg schurkbrulde met eene ont zettende stem de veldmaarschalk gLj zult naar de vesting of aan de galg, en spreekt gij nog eenen kik tegen, dan houw ik u dadelijk tot moes." De wachthebbende hoofdman deed den maarschalk in allen eerbied opmerken, dat er een poëtische epideme onder de nacht- wachts in de stad moest uitgebroken zijn, dewijl hij nu reeds drie dezer patronen in een kwartier gekregen had, om in be waring te houden. »Mijne heereu." zeide de veld maai schalk tegen de hem vergezellende officieren, »de wijl de kerel volstrekt niet bekennen wil, dat hij het vers gezongen heeft, zoo her innert n het pasquil, eer gij het vergeet schrijft net opmorgen zullen wij hem wel tot bekentenis brengen, thans wil ik geenen tijd verliezen, en ga naar het bal, wie weet het nog? De officiers bedachten zich, de wacht hebbende schreef, en zoo kwam het vol gende voor den dag De vederbosch op 't ledig hoofd, In stijf tenu zich afgesloofd, De buik terug, de horst vooruit, Dat maakt de kracht des legers uit. Aan kus eu spel, en kans en zang. Dankt onze veldmaarschalk zjjn rang. Wordt vervolgd) voorziening in geneeskundige hulp, en tot wijziging van het reglement op de keuriDg vau dekhengsten. Doot Gedeputeerde Staten wordt voor gesteld de heffing voor te dragen van respectievelijk 28 en 36 opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouw de en op de ongebouwde eigendommen en van 21 op de hoofdsom der persoueele belastiDg over het jaar 1900. Het voorstel van het Gedeputeerde col lege, betrekkelijk het adres der gemeen te Graauw en Langendam om een sub sidie van 300 uit de provinciale fond sen ter voorziening in de behoefte aan geneeskundige hulp. strekt om te beslui ten lo ia te trekken hor besluit van 7 Juli 1887 no 12, voor zooverre daarbij aan de gemeente Graauw en Langendam een jaailijksch subsidie ad 150 is verleend ter voorziening in verloskundige hulp 2o aan genoemde gemeente ter voor ziening in de behoefte aan geneeskundi ge hulp aldaar tot wederopzeggens toe een jaarlijksche subsidie van 150 te verleeneD, onder voorwaarde: a dat een subsidie tot ten minste een gelijk bedrag van wege het rijk worde verstrekt b dat voor geneeskundige hulp eene som uit de gemeentekas worde gegeven van ten minste ƒ700; c dat het subsidie gedurende eene va cature niet zal worden uitgekeerd 3o te bepalen, dat dit besluit geacht wordt in werking te zijn getreden met iDgang van 1 Januari 1899. B\j besluit van 14 Juli 1898 no. 22 werd aan do Mij. tot bev. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland Moor de jaren 1899 en 19G0 een jaarlijksch subsidie verleend van 700 tot het houden van een twee jarige cursus in het hoefbeslag, o. a. on der voorwaarde dat door de maatschap pij een minimum-bedrag vaD ƒ400 per jaar tot dit doel beschikbaar zou worden gesteld. Uit de door den minister van binnen- landsche zakeD goedgekeurde begrootiDg blijkt, dat voor 1899 siechts gerekend is op eene bjjdrage van 300 uit do kas der maatschappij, zoodat niet voldaan wordt aan bovengemelde vooi waarde. Waar echter de maatschappij voor 1900 eene bijdrage van 770 heeft uitgetrok ken en dus in de beide jaren 1070 be schikbaar stelt, derhaive veel meer dan het provinciaal subsidie eischt, meenen Ged. staten, dat er alleszins termen be staan, om door wijziging van meergenoem de voorwaarden, uitbetaling van het pro vinciaal bestuur mogelijk te maken. Zij stellen dus voor de tweede voor waarde, waaronder bij besluit van 14 Juli 1898 no 22 aan de Mij tot bev. van landbouw en veeteelt in Zeeland subsidie is verleend voor een twee-jarigen cursus in het hoefbeslag, te lezen als volgt: 2o. door de maatschappij een minimum bedrag van ƒ800 tot dit doel worde be schikbaar gesteld, naar goedvinden over de beide jaren te verdoelen. De ondernemers van den stoomboot- en wagendienst van Walzoorden naar Vlake en omgekeerd en, in verband daar mede, van een wagendienst van Walz oorden naar Hulst en omgekeerd, hebben zich in een schrijven aan Ged. staten bereid verklaard, om den dienst- na 31 December 1899, wanneer het aan hun besluit van 15 Juli 1897, no 15, toegekend subsidie eindigt, op den bestaanden voet voort te zetten, liefst voor een termijn van tien jaren. In den tegen woordigen stand der zaak komt Ged. staten eene verbintenis voor lariger dan twee jaren waai mede de ondernemers nader verklaard hebben ge noegen te nemen - niet geraden voor. Nu het wetsontwerp tot het verleenen van een renteloos voorschot voor een stoomtramweg van Hulst naar Walzoor den door de beide kamers der Staten generaal is aangenomen, bestaat er ge grond uitzicht, dat de 'ram binnen kot ten tqd in exploitatie zal worden gebracht Iu 190! zal dan de invloed kunnen worden beoordeeld van dt> exploitatie van den tram op de ODtvangsten van deD stoom boot dienst, om daarmede bij eene verlen ging der overeenkomst rekening te houden. Ged. staten stellen derhalve voor een gelijk besluit te nemen als dat van 15 Juli 1897 uo. 15. Het voorstel van het Ged. college tot verkoop van grond van den weg Hulst naar Walsoorden, strekt om onder de ge bruikelijke voorwaarden te verkoopen a aan C. R. Lalemant, wed. van J. A. van Heteren, te Hulst het ten name der Provincie staande gedeelte in het perceel kadastraal bekend onder no 405 van sec tie B der gemeente Hulst, groot 7 cen tiaren b aan P. A. Adriaansens Pz. te Walz oorden, gemeeme Hontenisse, het ten name der Provincie staande gedeelte in het perceel, kadastraal basend onder no. van sectie B der gemeeten Hontenis se groot 7 centiaren; beide voor 25 cent per centiare, on verminderd de kosien van koop en over dracht, welke voor rekening van de koo- pers komen. Gedeputeerde staten stellen voor in te willigen het verzoek van A. J. G. van den Broeck te St. Nicolaas om den ter mijn voor het in exploitatie brengen van den stoomtramweg Hulst naar Walsoor den andermaal met een jaar te verlen gen, dus tot 1 Januari 1901. Invoerrecht op beetwortelen in België. Het H. v. A. meldt, dat overeenstem ming is verkregen terzake van het wets ontwerp betreffende het invoerrecht op vreemde beetwortelen. Het gouvernement stelt vrijen invoer voor beetwortelen voor, gekweekt in eenen goidel van 5 kilometers op buitenland- schen grond. De middensóctie heelt zich daarbij aan gesloten. AXEL, den S3 Juni 1899. Gisteren werd alhier in het »Gulden Vlies* onder voorzitterschap van den hoogwelgeboren heer K. J. A. G. ba ron Collot d'Escury eene vergadering ge houden van aandeelhouders der op te richten coöperatieve beetwortelsuilrerfbriek Na opening der vergadering verklaar de de voorzitter, dat het hem tegenvalt, dat nog met alle gemeten of aandeelen volteekend zijn, en wees de landbouwers nogmaals op de groote voordeelen, welke voor hen uit de oprichting der fabriek zullen voortvloeien. Hij zeide, dat de fa brikanten hen wel zouden uitlachen, in dien de fabriek niet tot stand kwam; bovendien zouden zij nog profiteeren van de onmacht die daaruit zoude blijken. Er waren tot nu toe tusschen de 900 en 1000 gemeten volteekend, terwijl er 1300 zouden moeten zijn om de zaak te doen doorgaan. De voorzitter verzocht dasrom de groote bieten verbouwers hunne aan deelen te verhoogen en hen die nog Diet hadden geteekend, dat nog te willen doen wat hij toch zeker verwachtte, aangezien bjj zulke personen in de vergadering te genwoordig zag. Op zijn voorstel werd dan ook nog een ljjst gepresenteerd, wat tengevolge had, dat nog een aantal gemeten werd bijgeteekend, zoodat ten slotte nog slechts oogeveer 200 gemeten te kort waren. Dit resultaat gat den voorzitier aanleiding tot de mededeeling, dat hij thans zoo goed als zeker was van de oprichting en de ontbrekende gemeten gemakkelijk zouden te krijgen zijn. Hij wist van groote voor standers, dat die dan wel pondsponds gewijze zouden geplaatst worden. Toen werd medegedeeld, dat het voorloo pig bestuur ouderliDg overeengekomen was, om de overige aandeelen als syndi caat te nemen. Daarna maakte de voor zifter eene vergelijking met een vroeger in Groningen opgerichte fabriek, welke een ingeteekend kapitaal moest hebben van een millioeD en waarvoor slechts 900 duizend gulden werd ingeteekend, zcodat ook hier, evenals daar geschiedde, zoo noodig een portefeuille-kas kon ge sticht worden. Op de vraag van ee i der aandeelhou ders of bet ook mogelijk was, dal gewo ne leden tot dht syndicaat konden toe treden door het nemen van eenige aan deelen, werd na eenige bespreking toe stemmend geantwoord, waarna nog eeni ge aandeelen in dien zin geplaatst wer den. De voorzitter verklaarde toen dat het wecschelijk zou zijn dat het nog ontbre kende in de eerste week van Juli, althans voor 15 Juli zeker werd aangevuld met het oog op de vele werkzaamheden voor het bestuur, daar dit zeer spoedig met de zaak moet aanvangen, omdat het voor- amelijk van gioot belang zal zijn reeds dadelijk de machines ea het vele becoo- digde ijzerwerk te kunnen bestellen. Hq zeide dat het tegenwoordig zeer moeilqk gaat, zulks op een Toordeeiige wijze te verkrijgen daar het niet veel in voorraad is. Er was reeds aan een zevental qzeren- machinebandelaars kennis gegeven, die de noodige inlichtingen zouden verstrekken. 3tj het sluiten der vergadering deelde de voorzitter den inhoud mede van een brief van den heer Vogelvanger te Hulst, die niet ter vergadering tegenwoordig was, waarin deze verklaarde in te stemmen met de beslissingen van het bestuur. Worden de ontbrekende aandeelen nu nog door aandeelhouders of die het wen- achen te worden genomen, dan is het bestuur natuurlijk ontheven van het syn dicaat. Belanghebbenden, dienen er ook wel op te letten, dat, wanneer eenmaal de zaak haar beslag heeft, het met meer mogelijk is, naderhand nog deelnemer te worden. Volgaarne voldoen wij aan het verzoek om hen, die nog aarzelden toe te treden, daartoe bq dezen nogmaals op te wekken. Enkele ter vergadering aanwezige aan deelhouders uit Zuid-Beveland zegden ook van die zijde nog eenigen steun toe. Dinsdag avond woedde boven deze ge meente en hare omgeving een kort maar vrij hevig onweder, gepaard met veel wind, zwaren regen, en hagel. Even na tien uur viel er een harde slag en na weinig oogenblikken was de lucht noord waarts van Axel rood gekleurd, een be wijs, dat de bliksem ingeslagen was. Niet lang daarna klonken door de straten de tonen der signaalhoorns van de brand weer, zoodat spoedig het gebeele perso neel bjj het brandspuithuis present was. Daar het evenwel zoo lang duurde eer de iiulp der brandweer werd ingeroepen, was men algemeen van meening dat de brand onder een andere gemeente was uitgebroken, zoodat de mannen verlof kregen om huiswaarts te keeren. Velen begaven zich natuurlijk ter ruste, decb eer de slaap kon zijn ingetreden, klonken opnieuw de alarmsignalen en spoedde ieder zich naar zqn post, daar het thans zeker was, dat men zoude uitrukken. Een man te paard had het bericht ge bracht, dat een schuur op de hofstede van den landbouwer A. P. de Mul in den Kapelle-polder in brand stond Zoo spoe dig mogelijk rukteo nu de spuiten Daar de plaats des onheils. Bij aankomst op de hofstede had men niets anders te doen dan de brandende overblijfselen van de ingestorte schuur te blusschen. De spui ten gaven onmiddelijk water, en werk ten uitstekend, zoodat er al spoedig geen vonkje meer te bespeuren was, reeds om drie ure in den morgen was men met de bluschmiddelen terug in het spuit- buis. Met de schuur zijn verbrand een wagen, vijf voer hooi en een 25-tal kip pen. Schuur en wagen waren geassureerd. De burgemeester eu de eerste wethouder vertoefden geruimen tijd op het terrein van den brand. Tot gezworen voor den Bontepolder is benoemd de heer C. van der Hooft; tot gezworen voor het waterschap de Vereenigde polders van Ossenisse de beer P. Verdurmen; tot gezworen voor den Melopolder de heer H. Francken. - Men schrijft uit Koewacht aan de M. Ci t. Heden (Donderdag,) is een meisje uit de buurt op den weg van Stekene naar Koe wacht, waar de zuster van de vermoor.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2