[en Nieuwjaarsnacht Avontuur. No. 1334. Zaterdag 24 1899. 15e «Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee n wsch-Vlaanderen F. [MELKMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De reis van kapitein Dreyfus met de Sfax zal naar alle waarschijnlijkheid lan ger duren, dan de buitenlandsche bladen mededeelen. Wel heeft de Sfax St. Vincent gepas seerd, maar hiermede werd niet bedoeld Kaap St. Vincent in het zuiden van Portugal, maar een eilandje van den zelf den naam, dat in den archipel van kaap Vert, ongeveer halfweg tusschen Caynne en Brest gelegen is. De dag, waarop kapitein Dreyfus te Brest zal aankomen zal dus wel, zooals eerst werd gedacht, den 27en of 28en van deze maand zijn. Uit Brest wordt gemeld, dat de hotels er reeds vol zijn met nieuwsgierigen, die ten minste iets van de aankomst van Dreyfus willen zien. Vermoedelijk zullen de maatregelen wel zoo genomen worden, dat allen wel een vergeefsche reis maken. Het plan had bestaan, dat mevrouw Dreyfus en Demange den kapitein te Brest zouden opwachten. Maar dit is verboden. Eerst te Rennes zal het weder zien plaats hebben. Een der ingezetenen aldaar heeft een geheel huis te harer beschikking gesteld De cel, welke Dreyfus te Rennes zal betrekken, is 5 meter lang en 4,50 meter breed. Zij heeft een venster, hetwelk uitziet op het plein, waar de wachtpost gestationeerd is; op de staat, de nabij gelegen huizen en op den tuin, waar tal van zware boomen staan. Terwijl de Fransche minister van oorlog het leger maar zijn gang laat gaan, onder voorwendsel dat hij als demissionair »Wat, burgerpak riep een nagelsmid, die de tweede spaansche rotting droeg gij adellijke lediggangers.die wij met onze opbrengsten en belastingen voeden moeten zoudt gjj van burgerpak spreken Uwe liederlijkheid is de schuld van al het on geluk in onze huishoudingen er zouden niet zoo vele eeiljjke meisjes blijven zitten, als gij badt leeren bidden en werken." Nu sprongen meer jonge officieren toe maar ook ambachtslieden, bazen en knechts verzamelden zich. Jongens maakton sneeuwballen, en wierpen die in het dicht ste van den hoop, om er ook hun pleiziei van te hebben. De eerste sneeuwbal trof den aanzienlijken luitenant op den neus deze hield dit voor een aanval van het buigerpak, en vei bief andermaal den stok. Het gevecht begon. De prins die slechts het begin der woor denwisseling gehoord had, was spoedig wel gemoed en lachend van daar getrokken naar eene andere straat, onbekommerd over de gevolgen van ztjn gezang, en kwam bij bet paleis van den ministei van finan- tiën Bodemloos. Met dezen heer stond bij niet in de besto verstandhouding, zooals Philip reeds ondervonden had. Juliaan zag geen andere dan loopende zaken afdoet, handelt Lockroy anders. Admiraal De Cuverville, die een brief aan een vriend schreef, met het kennelijk doel dat deze het schrijven zou openbaar maken, is uit zijn betrekking aan het departement van marine ontslagen. In bedoelden brief liet de admiraal zich bitter uit over de door Lockroy in het leven geroepen wanorde. De hoofden der clericaal-militair-monar- chale oppositie beginnen de laatste weken steeds meer en steeds heftiger te spreken. De laatste dagen laat hun taal ook aan duidelijkheid niet te wenschen. Aan een royalistisch feestmaal te Bor deaux heeft een der sprekers het con flict* tusschen de beide justitie's aange roerd en daarbij gezegd: „Wij beschou wen dus als nietig, niet geschied en waardeloos de genomen beschikkingen, enquêtes en arresten en als soms onge lukkigerwijze in den nieuwen strijd, die op til is, de anti-vaderlandsche invloed het mocht winnen van de stem van het vaderland, als de buitenlandsche geest in opstand kwam tegen het Fransche bewustzijn, dan zouden wij een beroep doen op de hoogste verontwaardiging en toorn van dat edele leger, dat tot heden de rol der groote stomme heeft willen aanvaarden, maar dat zich ongetwijfeld niet zal willen schikken in de rol van groote doove." Verder heeft Deroulède in een rede te Angoulème door grooten strijd van Bóu- langer hervat door o.a de volgende motie te doen aannemen. »De natie herneemt haar constitueeren- de macht en haar plebiscitaire rechten; alle vensters vei lichtde gemalin van den minister had een groot gezelschapen Ju- liaan plaatste zich in zijnen dichterlijken luim tegenover het paleis en blies krachtig in zijnen horen. Eenige heeren en dames openden, waarschijnlijk omdat zij niets beters te doen hadden, bet venster, nieuws gierig om den nachtwacht te hooron. Nachtwachtriep een van de heoren naar beneden »zing eens een aardig stuk je op het nieuwejaar." Dit roepen lokte nog meer van het gezelschap van mevrouw Bodemloos aan het venster. Juilaan zong, nadat hij volgens gewoonte het uur geroepen had, met luider stemme heel verstaanbaar Gij die, hier onder schulden zucht, En naauwlijks een bankroet ontvlucht, Bid, dat u God, die altijd waakt, Minister der finantiën maakt, Die, opdat hij het naar zich strijk, Van geld berooft het gansche rijk. »Dat is om flaauw te worden riep de vrouw van den minister, die insgelijks aan het raam was gekomeD 1 »wie is toch dio laaghartige kerel, die zich zoo iets ver stout »Uwe exellentieantwoordde Juliaan met eene veranderde stem, terwjjl hij het joodsche dialect aannam, »ik wilde u toch een klein genoegen geven, houd het mij ten goedeik ben de hofjood Abraham Levi, uwe exelentie kent mij toch wel." »Wee mij!" schreeuwde eene stem boven uit het venstereervergeten kerel, zij wenscht en handhaaft de republiek; zij verklaart de constitutie van 1875 vervallen en besluit, dat alle vertegen woordigers des volks, voor het president schap als voor het parlement, gekozen worden en herkiesbaar zijn door het al gemeen stemrecht. Leve de republiek van het volk, voor en door het volk!* De Rappel deelt mede, dat voor veer tien dagen bij den bekenden Jezuïeten pater Du Lac een bijeenkomst plaats had, waaraan werd deelgenomen door den afgevaardigde De Mun en generaal Boisdeffre. Daar zou besloten zijn het verzet tot het uiterste vol te houden. Het aantal maires, dat geweigerd heeft het arrest aan te plakken, en deswege voor een maand werd geschorst, is reeds tot 20 gestegen. De Ind. Beige vernam van iemand, die Zola sprak, dat deze strijder het 't beste oordeelt, dat de processen zoo kalm mogelijk afloopende berichtgever be schouwt Zola als een voorstander van het Schwamm d'rüber. De werkstaking te Montceau-les-Mines heeft de jongste dagen tot herhaalde botsingen geleid, waarbij eenige personen werden gekwetst. Een der aangevalle nen heeft op de werkstakers een paar revolverschoten gelost. De kans dat de staking spoedig afloopt, is een weinig gestegen. Het onderzoek in zake de spionnage, door den generaal Giletta, duurt voort. Thans is gebleken, dat de generaal in 1898, als schaapherder verkleed, de manoeuvres in de Alperr heeft bijgewoond. De Italiaansche bladen hebben de ver dediging van Gilletta nu vrijwel laten hoe wilt gij Abraham Levi zijn Ben ik niet zelf Abraham Levi Gij zijt een be drieger 1" »Roep de wacht," riep de vrouw van den minister, »laat den vont arres- teeren 1" Op deze woorden verlieten alle gasten met grooten spoed de vensters, doch de prins bleef ook niet staan, maar hij nam met verdubbelde schreden zijnen weg door eenige kleine dwarsstraten. De zwerm van bedienden, vergezeld van eenige secretarissen van finantiën, stormde uit het paleis en jaagde in de rondte om den lasteraar te zoeken. Plotseling riepen eenigen »wij hebben hem de anderen ijlden op het geroep toe, en wezenlijk badden zij den nachtwacht van bet dis trict gevonden, die in volkomen onschuld op den weg zijus beroeps was. Hij werd omringd, overmand, en hoe hij zich ook vei zette, om zijne bijtende invallen naar de hoofdwacht gesleept. De wachthebbende officier schudde ver wonderd het hoofd en zeidemen heeft reeds eenen nachtwacht bij mij gebracht die door verzen, welke hij op de meisjes der residentie gezongen heeft, en fataal gevecht tusschen officieren en burgers vëi- oorzaakt heeft. De nieuw ingebrachte gevangene wildé volstrekt niets bekennen en kermde ge weldig, dat een hoop jonge lieden, die waarschijnlijk te veel gedronken hadden, hem in de uitoefening van het hem toe- vei trouwde ambt stoorden. Een der secre- varen, hetgeen vooral hieraan is toe te schrijven, dat deze zich bij zijn verhoor meermalen onvoorzichtig uitliet, o.a. door zonder dat zulks noodig was, of gevraagd werd, te verklaren, dat hij reeds in 1886 legeroefeningen bijwoonde in de Zee-Alpen, wanneer hij met eene zending belast was. Tot nu toe heeft de generaal geen ver dediger gevonden, daar de advocaat Cop- patie op zijn voornemen om de verdedi ging op zich te nemen, is teruggekomen. Op het verzoek van generaal Giletta, om tegen borgstelling op vrije voeten te worden gesteld, is afwijzend beschikt. Keizer Wilhelm heeft weer eens ge toost, ditmaal op een sportfeest te Brus- büttel aan de Elbe. De Keizer beval de roeisport aan als een werk des vredes. Daarbij merkte hij op, dat men den vrede dankt aan de door zijn vader en groot vader gelegde grondslagen. In de arbeiderscrisis in Denemarken is nog geen groote veranderingen gekomen De commissie van scheidsrechters had, alvorens zij hare eerste zitting kon houden, kennis genomen van de 21 brieven, door de strijdende partijen tusschen 20 April en 29 Mei gewisseld. Zij werden gedrukt aan de leden rondgezonden. De vorige week hield de commissie hare eerste vergadering. Voor de arbeiders sprak J. Jensen, voor de werkgevers K. Rostrup, die zeide, schriftelijk te willen antwoor den De voorzitter, prof. Deuntzer, ver daagde toen de vergadering voor 3 dagen. De patroons verklaarden toen niet te kunnen antwoorden, eer zij de klachten der arbeiders in stenographisch referaat hadden nagelezen, en opperden twijfel aan de bevoegdheid der commissie, die taiissen van finantiën zeide hem echter het geheele vers voor, dat deD billijken toorn van ue vrouw des ministers en van al haie gasten had opgewekt, en de sol daten hieven een schaterend gelach aan. De eerlijke nachtwacht zwoer echter met tranen, dat hem zoo iets nooit in den zin gekomen was. Terwijl men nog met dit verhoor bezig was en de nachtwacht zijne onschuld be weerde, terwijl bij de jonge heeren voor al de gevolgen van hun gedrag verant woordelijk stelde, en de secretarissen van finantiën reeds begonnen te twijfelen, of zij wel den rechten man gegrepen hadden riep de schildwacht buiten »de wacht in het geweer 1" De soldaten verwijderden zich en de secretarissen van finantiën gingen voort den nachtwacht met vragen te bestormen. Intusschen trad de veldmaarschalk in de wachtkamer, vergezeld van den wacht- hebbenden hoofdman. >Laat dien kerel krom sluiten riep de veldmaarschalk, en wees met de band achter zich. Twee officieren traden binnen die eenen ontwapenden nachtwacht bij den arm hielden. >Zijn dan de Dachtwachts allen dol ge worden riep de wpchthebbende hoofd man geheel verbaasd uit. »Ik wil den booswicht morgen zijne in fame verzen betalen," schreeuwde de veld maarschalk. »Uvve exelentie," antwoordde de nieuw

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1