No. 1333. If oensdag 21 Juni 1899. 15® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. IHIXOEVV, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het rechtsgevoel begint in Frankrijk meer en meer te ontwaken. Zoo dringt Cornély er nu op aan, dat alle vonnis sen, ook die van de jury's en krijgraden gemotiveerd moeten worden. Inderdaad een belangrijke stap, wijl een gemoti veerd vonnis bijna geheel uitsluit de mo gelijkheid, dat de rechters vonnissen zon der zich rekenschap te geven van wat zij doen. Kolonel Saxcé, die dezer dagen zich zelf beleedigde door het beruchte briefje aan Pressensée te schrijven, vond zijn scheldwoorden zoo mooi, dat hij bij dag order aan de troepen meededeeling deed van wat hij den journalist had geant woord. Deze dagorder moest op een appel- generaal aan alle baterijen van zijn re- gement worden voorgelezen, terwijl voor en na de lezing de Marseillaise moest wor den gespeeld. De kolonel is nu naar een raad van onderzoek verwezen. Nog dagelijks komen berichten over maires, die in min of meer onhebbelijke termen aan den prefect mededeelen, dat zij niet geneigd zijn het arrest van het hof van cassatie te doen aanplakken. Allen werden oogenblikkelijk geschorst. Het proces tegen de andere vertegen woordigers der jeunesse dorée, die aan het kabaal te Auteuil deelnamen, is aan gevangen. Zoo wat allen ontkennen. De »muscadins< d. w. z het hoopje adelijke muiters van Auteuil. zijn er be trekkelijk goed afgekomen. Van de acht die vervolgd werden, zijn er zeven ver oordeeld en wel tot gevangenisstraf van drie weken tot drie maanden Slechts een VIII. Intusscben bad ook Philips substituut als nachtwacht io de straten der stad zijne rol gespeeld. Het is niet noodig te zeggen, wat ieder van zelfs weet, dat deze nie mand anders dan prins Juliaan was, die, vol van zoeten wijn, op den inval geko men was, om waarnemeDd nachtwacht te worden. Zoodra hij Philip verlaten had, riep en blies hij van den eenen hoek der straat tot den andereD de uren naar hartelust, maakte bij zijn gezang allerlei kluchtige bijvoegselen, en stoorde zie' weinig aan het voorgeschreven district, dat hij te bewaken had en waarin hij bla zen moest. Terwijl hij een nieuw vers bedacht, ging nevens hem eene huisdeur open een wel gekleed meisje trad naar buiten, wenae hem en ging toen in de duisternis van den huisgang terug. De prins liet zijne verznn varen en volgde de aangename ver schijning. In de duisternis vatteeenezachtte hand hem aan en eene liefelijke stem fluisterde «goeden avond, lieve Philip spreek zacht, opdat niemand ons hooren kan ik heb slechts voor een oogenblik het gezelschap verlaten, om u in het voor hunner werd vrijgesproken. Volgens een paar Engelsche bladen heeft mevr. Loubet de vorige week vele dreig brieven gekregen, de meeste geschreven op zeer fijn en elegant postpapier. Een Amerikaan heeft na het gebeurde te Auteuil, 2720 dollar doen bieden voor den hoed van Loubet, die door den stok van Christiani was geraakt. Loubet ver waardigde zich niet te antwoorden. In het Lagerhuis deelde de heer Cham berlain mede, dat hij aan het Huis geen mededeeling kan doen betreffende het bericht, dat de regeering van de Z. A. Republiek groote sommen gelds besteedt voor de anti-Britsche propoganda in de Kaapkolonie. Hij verklaarde verder dat hij. sinds 1896, met Cecil Rhodes geen gedachtewisseling had gehad over de Transvaalsche zaken. Hij acht zeer ver plicht, het huis te waarschuwen om geen lichtvaardig geloof te slaan aan de be richten der dagbladen, die met zekere bedoelingen worden verzonnen en in om loop gebracht Het bericht, dat de minis ter voornemens zou zijn het land te ver laten, is, naar hij zeide, volkomen onjuist. De prins-regent van Beieren heeft den Landdag ontboden. De nieuwe verkie zingen hebben 10 en 17 Juli plaats. De Landdag van het Rijksland heeft het voorstel tot intrekking van de dic tatuur-paragraaf aangenomen met alge meens stemmen De voorsteller betoogde dat in den Elzas niet meer het minste gevaar voor de openbare veiligheid be staat. Overal heerscht rust en de crimi neels statistiek wijst daar te lande min der misdaden aan dan elders. De stadhouder Yon Puttkamer ant- bijgaan te groeten. Zijt gij vergenoegd?" «Zeer vergenoegd, mijr. engelzeide Juliaan wie kan bij u ook treurig zijn «Philip, ik heb u iets goeds te zeggen gij zult morgen avond bij ons eten, moeder heeft het toegestaaakomt gij ook »Elken avond, eiken avond riep Ju liaan, «en zoo lang als gij wiltik wensch- te, dat gij altijd bij my zijn kondet, of ik bij u tot aan het einde der wereld, dat zou een waar Godenleven zijn 1" »Hoor, Philip! over een half uur ben ik bij de Gregoriënkerk, daar wacht ik u. Gij blijft toch niet weg en laat mij niet lang wachten dan gaan wij nog wat rond door de stad, ga nu, opdat niemand ons overvalle." Zij wilde gaan, doch Juliaan trok haar terug in zijnen aim »Wilt gij mij zoo koud van u laten gaan vroeg hij, en drukte zijne mond op hare lippen. Roosje wist niet, wal zij van Phi lips stoutheid zeggen moestwant Philip was altijd zoo bescheiden en zoo teeder geweest, dat hij het op zijn hoogst ge waagd had hare hand te kussen, behalve eens, toen hare moeder hun allen omgang bad willen verbieden toen was door hen in het gevoel der hoogste liefde en der bitterste smart de eerste kus gewisseld, en sedert nooit weder. Roosje verzette zich, maar de gewaande Philip was zoo onstuimig, dat zij het verzetten moest op geven, om geen verradelijk gedruisch te makenzij beantwoordde den kus en woordde, dat de regeering voor het oogen blik geen verklaringen kan afleggen. In België wordt een beweging geor ganiseerd ten voordeele der Finnen. Zij gaat uit van „Vlaamsche strijders" aller politieke partijen. Een adres doet de rond te van het land, gericht aan den „Alleen heerscher aller Ruslanden", met de bede dat de Keizer gehoor geve, aan het ver zoekschrift der Finnen van den 5en Maart (21 Februari) 11. tot handhaving «hunner rechten en privilegiën. De onderteekenaars zouden het betreuren, «indien de jongste gebeurtenissen in Finland vetraging brach ten in de versterking der vriendschappe lijke vertrouwing tusschen de volkeren van de beschaafde wereld, die in uwe Majesteit zulk een doorluchtig pleitbezor ger heeft gevonden.* Hoe sympathiek deze gevoelens der Vlaamsche strijders ook mogen zijn, veel resultaten kunnen wij er ons niet van voorstellen. Men verwacht dat de Spaansche kamer spoedig de overeenkomst met Duitschland zal behandelen. Beide mogendheden ver langen naar eene beslissing. Spanje, om dat het hoe eerder hoe liever de 25 mil joen ps ontvangt, en ontheven wordt van het onderhoud eener vloot in het Oosten De Duitsche regeering heeft haast, omdat zij de zaak gaarne voor het uit eengaan van den Rijksdag (21 Juni) zag afgedaan. De samenzweering gesmeed tegen het leven van prins George van Griekeland, den gouverneur van Kreta, waarvan voor eenigen tijd melding is gemaakt schijnt van minder ernstigen aard te zijn, als eerst werd vermoed. Alleen zijn door een zeide »Ga nu, Philip Hij ging echter niet, maar zeide: »dan moest ik wel gek zijn; meent gij, dat ik mijn nachtwachters horen liever heb dan u Dat, lijkt er niet naar, mijn hartje." «Ach," zuchtte Roosje, «het is tocb echter niet goed.'' Waarom niet, gekkinnetje Is het kus sen in uwe tien geboden ongeoorloofd?" »Ja," hervatte Roosje, «wanneer wij elkander hebben mochten, dan was het iets anders." «Hebben? Als het anders niet is: el- ken dag kunt gij mij hebben, als gij wilt." «Ach. Philip, wat spreekt gij nu won derlijk «Waarachtig, ik denk er echter zoo ernstig aan, als gij maar wilt." «Philip, hebt gij eenen kleinen roes of ik wil Ga, gij beleedigt mij - hoor, Philip, ik heb verleden nacht van u ge droomd." >0, was het wat schoons «Gij had in de loterij gewonnen, Philip en toen hadden wij beiden pretgij hadt een piacbtigen tuin gekocht, geen fraaier tuin is er in en buiten de stadalles hadden wij daar volop bloem aan bloem als in een paradij», en groote bedden met de fijnste groenten, en hoornen hingen vol viuchten; doch ik werd bij bet ontwaken zeer treurig, omdat eea droom mij be drogen had. Zeg, Philip, hebt gij iets in de loterij gezet. Hebt gij iets gewonnen Het was van daag trekking." geheimen politieagent eenige personen gearresteerd, die zich in een koffiehuis in oneerbiedige bewooi dingen over den prins uitlieten. Bij deze personen en eenige van hunne bekenden zijn huiszoekingen ge daan. De meeste samenzweerders zijn thans echter weer op vrije voeten gesteld. Indien men niet verleerd was, waarde te hechten aau de herhaalde grensinci denten in het Oosten, zou men bijna gaan gelooven, dat de oorlogstoestand is inge treden. 2000 man van de geregelde Turk- sche troepen en eenige sterke benden Albaneezen overschreden de Servische grens en stuitten op krachtigen tegen stand. De strijd duurde den geheelen dag, over een uitgestrektheid van 20 kilome ter Aan beide zijden waren een aantal dooden en gewonden. De aanvallers maak ten zich meester van drie Servische wacht posten en blokkeerden drie dorpen. De Servische regeering zond geregelde troe pen naar de plaats der botsing. De nu reeds drie maanden durenden oorlog op de Philippijnen doet de kansen van eene herbenoeming van Mc. Kinley, die in 1900 moet aftreden, sterk ver minderen. Vooral het feit, dat de toestand aldaar nu weder het oproepen van vrijwilligers noodzakelijk maakt, heeft de gemoederen niet gunstig gestemd ten opzichte van den president. Waarschijnlijk in verband daarmee heeft Mc. Kinley het bezoek aan de verschil lende staten, dat hij met het oog op de vernieuwing zijner kandidatuur zou bren gen, nog eenigen tijd uitgesteld. «Wanneer ik mijn lie va kind, het hoog ste lot won, wie weat, wat geschiedde. Hoeveel moest ik dan voor u winnen «Wanneer gij slechts zoo gelukkig waart, duizend gulden te winnen, dan konden wij reeds eenen aardigen tuin koopen." «Duizend gulden en als het meer was?" «O, Philip, wat zegt gij is het waar Neen, bedrieg mij niet, zoo als mijn droom gij hebt ingezet, gij hebt gewonnen, beken het maar." «Zooveei als gy wilt." «O God!" riep Roosje, en viel hem dronken van vreugde om den hals en kuste hem: «meer dan duizend gulden! Zal men u die groote som ook wel geven Onder hare kussen vargat de prins het antwoorden het werd hem zeei wonder lijk, die teedere, edele gestalte in zijne armen te houden, wier liefkozingen hem eigenlijk niet golden, en die hij toch zoo gaarne voor zijne rekening genomen had. «Antwoord toch, antwoord toch riep Roosje ongeduldig«zal men u ook die menigte golds willen geven «Ik heb het al, en als het u pleiziei doet, dan geef ik het u." «Hoe, Philip! gij draagt het bij u." De prins haalde zijne beurs uit, die hy met goud gevuld bij zich gestoken had, om die aan de speeltafel te gebruiken. «Neem en weeg, meisje zeide hij en legde dezelve, terwijl hij de kleine zachte lippen kuste, in Roosjes hand. «Blijf gij my daarvoor genegen

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1