No. 1331. Woensdag li Juni 1899. 15® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad Ai voor Zeeuwse h - Vla an deren F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bblgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Mevrouw Dreyfus heeft Woensdag avond van haar Echtgenoot het volgen de telegram ontvangen: »Iles du Salut. Met hart en ziel bij U en bij U allen. Ik vertrek Vrijdag. Vol vreugde verbeid ik het oogenblik, waarop ik het geluk zal hebben U in mijn armen te sluiten. Alfred." De kosten van het aanplakken van het arrest van het hof van cassatie wor den op 30,000 francs gesteld. Een maire, die aan den prefect schreef dat hij niet wilde voldoen aan bet bevel tot aanplakking, zal worden afgezet. Uit wraak over het besluit der kamer om het arrest te doen aanplakken, wil de Libre Parole geld bijeen brengen, om ook te doen aanplakken de Panama-motie, het vorig jaar door de kamer aangeno men. Brutaler kan het al niet. Immers het orgaan der rechterlijke macht, dat in deze motie gegeeseld wordt, is nie mand anders danQuesnay de Beau repaire. Het blijkt dat een niet gering aantal bladen vreest dat het uitstel van de be handeling der zaak-Mercier een ongun- stigen invloed zal hebben op het oordeel van den krijgsraad te Rennes. Zelfs Cor- néli betoogt in de Figaro dat de vrijheid van den krijgsraad op deze wijze bedreigd wordt. De regeeringscommissaris bij dezen krijgsraad, de gep. majoor Carrière, ge voelt wat hem ontbreekt, en loopt daar om, ondanks zijn vijftig jaren, nog col lege in de rechten. Mag ik van het kantoor van Abraham Levi spreken?" vraagde de bergman. »Zooveel als gij wilt. »Het heeft zich aan mij gewend wegens de vijftigduizend gulden, die gij aan het zelve schuldig zijt het dreigt zich tot den koning te wenden, en gij weet, wat gij aan den koning beloofd hebt, toen hij de laatste maal beval uwe schulden te be talen »Kunnen die menschen niet wachtten vroeg Philip. »Zoo min als de gebroeders Goldtschmid kunnen wachten, die vijf en zeventig dui zend gulden van u vorderen." »Het is mjj hetzelfdewanneer die menschen niet wachten willen, dan moet ik »Geer,e wanhopige besluiten, genadigste HeerIk ben in staat alles weder op effen voet te brengen, wanneer »Wat dan, wanneer?" »Wanneer gjj mij uwe genade schenkt, wanneer gij mij slechts één oogenblik ge lieft te hooren. Ik hoop al uwe schulden zonder moeite <-e dekken; het huis Abra ham Levi heeft eeu onmetelijken opkoop van koren gedaan, zoodat het graan zeer De Figaro gewaagt van pressie, welke vroeger op majoor Hartman is aangewend, om hem te bewegen niet voor het hof van cassatie te getuigen en op de on aangename behandeling welke hij sedert ontmoet. Volgens eenige Fransche bladen is er sprak6 van dat Quesnay de Beaurepaire door de regeering voor den raad van het Legioen van Eer zal worden gedaagd, wijl hij zich op beleedigende wijze heeft uitgelaten tegenover den president der republiek. Volgens de Petit Bleu is de Parijsche gemeenteraad voornemens, zoodra Picqu- art op vrije voeten is, hem en Zola een feestelijke ontvangst te bereiden Picquart kwam even na driën uit de gevangenis. Zijn neef, de heer Gast, en Hild, de secretaris van Labori, haalden hem per automobiel af. De kolonel wilde niets van huldeblijken weten, en gaat met Leblois in een stil plaatsje verstrooi ing zoeken. De Libre Parole weet te verhalen, dat er nu een bewijsstuk tegen Dreyfus is ontdekt dat verpletterend is. De ministers van oorlog en justitie zijn door deze ont dekking diep geschokt, en achten de vrij spraak van Dreyfus onmogelijk Dat men werkelijk zoo vermetel is geweest om nog een nieuw valsch stuk te maken, gelooven wij niet. Men zal toch wel be grijpen dat niemand zoo iets voor goede munt zal aannemen. Er is nog een tweede Fransche bur gemeester geschorst, die weigerde het arrest aan te plakken. Men verwacht, dat er nog tien andere zullen volgen. Zola heeft Vrijdag verzet aangeteekend in prijs gestegen iseen verbod van uit voer van koren naar naburige staten zal de prijs tot het dubbel en driedubbel in de hoogte doen stqgen dan geeft men aan Abraham Levi vrijbrieven, en alles is in orde. Het kantoor strqkt de schulden door, neemt voor u de betaling over der vijf en zeventig duizend gulcjen, en ik geef u de kwitantie over, doch ailes hangt van de omstandigheid af, dat ik nog eenige jaren aan het hoofd der finantiën blijve. Gelukt het den baron Greefensach mij uit het ministerie le verdwingen, dan ben ik onmachtig voor u te handelen, zooals het mijn vurigste wensch is. Het staat aan uwe koninklijke hoogheid van GreefeDsach te verlaten en ons spel is gewonnen. Voor mij is het onverschillig of ik in het minis terie blijf, of nietik verlang naar rust maar het is mij voor uwe koninklijke hoog heid met onverschillig kan ik de kaarten niet naar welgevallen schudden, dan üeb ik het verloren." Philip wist eene poos niet, wat op de voordracht te antwoorden. Eindelijk ter wijl de minister van financiën op ant wooid wachtende eene brillanten doos vooi den dag haalde en een snuifje nam, zeide Philip >als ik u recht versta, heer graaf wilt gij het land een weinig uiihongeien om mijne schulden te betalen bedenkt gij ook, hoeveel ellende gij aanricht en zal de koning het toestaan." »Wanneer ik aan het werk blijf, laat mij dan daarvoor zorgen, genadigste heer, tegen het Versailler vonnis. Men had hoop dat de leden van den krijgsraad van 1898 in de zaak zouden berusten Maar zij gaan voort, zelfs als civiele par tij Ook de wed. Henry durft het pro ces tegen de Reinach voort te zetten; en deed hem tegen 26 Juni dagvaarden. Maar de toestand van Labori maakt uit stel noodig Dezer dagen werd gemeld, dat, toen Zola terug was, een dame zich naar de rue de Bruxelles begaf, aan een politie agent vroeg waar Zola woonde, en toen voor diens deur rozen strooide en een groote bouquet op den drempel lag. Zon der aan te bellen ging zij heen. Dit op zichzelf weinig beteekenende feit krijgt een lieve beteekenis, als waar is wat verhaald wordt, en wel, dat de onbeken de dame mevr. Dreyfus was. Kolonel Picquart is voorloopig in vrij heid gesteld. Ziedaar, voldaan aan een eisch des rechts, welke steeds luider werd gesteld. Want als men nagaat wat met dezen hoofdofficier is gebeurd, dan zal men moeten erkennen, dat dit onder deel der Dreyfus-zaak nog afschuwelijker is dan de „zaak" zelve. Immers de groote samenspanning had ten doel, een begane fout te bedekken, Maar in de zaak-Picquart waren allen van den aanvang af te kwader trouw. Picquart is de man, die het eerste spoor van het verraad van Esterhazy en van de onschuld van Dreyfus ontdekte en die weigerde dat geheim in het graf mede te nemen. Picquart is de man die de valschheid van het stuk van Henry doorgrondde en daarvan mededeeling deed, eerst aan zijn chefs, toen in het proces-Zola, later in een brief aan Brisson. En dit alles heeft geleid tot een schandelijke wraakneming, tot een reeks duivelachtige maatregelen. Viermaal is getracht den kolonel naar het leven te staan; de eerste maal door hem in Tunis een post aan te wijzen, welke zoo gevaarlijk was, dat de bevel voerende generaal weigerde de verant woordelijkheid te aanvaarden voor de uitvoering van het bevel van den staf. Daarop heeft men driemaal getracht Picquart in een duel te wikkelen, eens om hem in het openbaar een leugenaar te noemen (Henrv): de tweede maal door Esterhazy de getuigen te verschaffen om met Picquart te vechtende derde maal door bij Picquart gevondeü brieven van een nicht, met een valsch commentaar, aan den echtgenoot dier dame te doen toekomen t)rie valsche stukken zijn vervaardigd en een echt stuk is vervalscht, alles met het doel bewijzen te hebben voor een gefingeerde misdaad, welke door Picquart zou gepleegd zijn. Vier officieren van den staf, Henry, Lauth. Yunk en Gribelin, hebben valsche getuigen ten nadeele van Picquart afge legd en twee andeien, Genuée en Savig- naud, tot hetzelfde bewogen. Tweemaal is Picquart gevangen gezet; de eerste maal 55 dagen, de tweede maal 47 weken. Tot de andere intriges tegen hem be hoorden lo. Zijn verwijdering uit Parijs door het geven van een reeks gefingeerde opdrachten 2o. De beschuldiging in het rapport Zoodra de prijzen der levensmiddelen stij gen, zal de koning dadelijk aan eene koorn wet denken en den uitvoer van koorn door zware tollen belemmeren, dan geeft men aan het kantoor Abraham Levi vrtjh dd van uitvoer voor tien zakken en het voert er honderd uit; niets gemakkelijker dan datalleen zoo als gezegd is, komt Gree fensach aan het roer, dan komt daar niets van. Eer hij zich door de stude het vak eigen maakt, verlonpen er iaren zoolang zal hq uit nood den eerlqken man spelen om naderhand den koning en het land des te erger te bedotten hij moet eerst zijn terrein kennen. Er is geen erger Jood dan Greefensach. Hij is buitengemeen gierig »Schoone vooruitzichten zeide Philip. »Hoe lang denkt gij, dat een minister van finantiën zijnen post moest bekleeden, eer hij de schaar van het volk leggen kan om voor zich zeiven en mijnsgelijken wat le knippen »Hm, als hij een kop heeft, brengt bij net ver in een jaar." »Dan moest men den koning raden, alle twaalf maanden eenen nieuwen minister van finantiën te maken, als hij altijd eer lijk wilde bediend zijn." >Ik noop, genadigste heer, dat zoolang ik de finantiën beheer, de koning en hot hof niet verloren heeft." >Dat geloof ik, graaf, maar het arme volk des te meerhet weet de menigte van belastingen en opbrengsten nauwelijks bij elkander te brengengij moet een weinig barmhartiger met ons omgaan." >Met ons doe ik met albs voor het hof?" »Neen, gij moest met het volk barm hartiger omgaan, meen ik »Mijn prins, ik weet, welke eene ach ting ik aan uwe woorden schuldig ben de koning met zijne doorluchtige familie is het volk, dat ik dien, dat wat men het volk noemt, kan in geene aanmerking komen het land is het eigendom van den koning, volken zijn slechts in zooverre in tel, als zij evenals andere nullen, die het cijfer volgen, de waarde daarvan vergroo- ten. Maar het is hier de tijd niet de af- gesletene wooi denkraam over de waarde der volken te vernieuwen, doch ik verzoek om de genadigste beslissing, of ik de eere hebben zal, uwe schulden op de gezegde wijze aan eene zijde te zetten." Antwoord: »neen, neen en nimmer op onkosten van hondderdduizend en meer arme familiën." »Koninklijke hoogheid, het gaat immers maar op rekening van bet kantoor Abra ham Levi, en wanneer in dit kantoor uit- noodig, u nog, behalve de kwitantiën uwer schulden, vijftig duizend guldbn baargeld toe te leggen Ik denk dat aannemelijk is, bet kantoor wint door die enkele ope ratie zooveel, dat »Er vermoedelijk ook voor u, heer graaf nog eene aardige fooi overschiet. Uwe koninklijke hoogheid gelieft te schertsen ik win niets daarbij ik brand

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1