i\o. 1330. Zaterdag 10 Juni1899. 15e Jaarg' Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. MELKMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Belgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsrnimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Dreyfus van het Duivelseiland! Ziedaar een blijde tijding. Want al is de kapitein nu in handen van de mili taire overheid, bij deze zal hij het al licht beter hebben dan bij Deniel, en den handlanger van den beul Lebon, die in menig opzicht sir Hudson Lowe over trof. In afwachting van zijn inscheping op de Sfax zal hij op le royale verblijf houden. Reeds nu wordt hij behandeld met alle egards. Zola's nieuwe brief is in hoofdzaak een apologie, d. w. z een verklaring van de reden waarom hij wegging en wegbleef. Uitvoerig verhaalt hij hoe hij telkens terug wilde, maar hoe de raadgevers te Parijs steeds een beroep deden op zijn plicht als burger en strijder. Dit gedeel te van den brief, lijkt ons wel wat lang, vooral omdat zij, die niet reeds van zelf den vrij willigen balling begrepen, door hem toch niet te overtuigen zijn. De brief bevat echter veel mooie ge deelten. Eigenaardig is de maar al te ware opmerking dat zijn J'Accuse zeer ver beneden de werkelijkheid bleef. Nu dat heeft de voiige week zelfs de O. Haarl. Crt. erkend, heteenigeNe- derlandsche blad dat indertijd nogal sterk tegen Zola partij koos. Het schandaal te Auteuil had plaats in tegenwoordigheid van het corps di plomatique en van bijna allé ministers Vóór het kabaal begon, was vooral opgemerkt de aanstellerige wijze waar op kapitein Sabattier, ook een van de Afrika-helden, voor de tribune drentelde en ovaties voor zich uitlokte. Hij ging naar de dansers, en zag met genoegen de schoone Karmeliter-non in de rijen der danseressen aan de zyde van haren ongelukkigen Bramin. Deze werd den vuurrooden domino naauweljjks gewaar of hij wierp hem eene kushand toe, en duidde pantomimisch de hoogte zyner za ligheid aan Philip dacht bij zich zelven jammer dat ik niet voor mijn geheele leven prins ben de menscben zouden spoedig allen met my tevreden zijner is in de wereld niets gemakkelijker dan prins te zijn mot een woord vermag hij meer dan de beste advokaat met eene lange rede voering hj] heelt het voorrecht recht uit te gaan en vrjj uit de borst te spreken ja, als ik prins was, dan was mijn Roos je voor mij verloren neen, ik wil geen prins zijn. Hij zag naar de klok het was eerst half twaalf ure. Thans naderde de Mame- luk hem haastig, trok hem ter zijde, en gaf hem een papier. »Prins," riep de Ma- meluk, »ik zou wel te voet willen vallen en u in het stof danken ik ben verzoend met mijne vrouw; gij hebt haar hait ge broken, doch het is goed, dat het geschied de zij wil dezen nacht nog afreizenzy Aan het tumult is deelgenomen door drie officiereneen hunner pleegde zelfs verzet tegen de politie. Het drietal komt voor den rechter. Of het de militaire rechter zal zijn, staat nog niet vast Men weet ook niet of het heele stelletje te gelijk voorkomt. Er zijn veel adelijken onder en verder allerlei katholieken en antisemieten. De wandelstok waarmede Christiani Loubet sloeg, had een looden knop. Bij het ver trek werd met versche eieren naar de rijtuigen geworpen. Het adelijk plebs had een stroohoed tot herkenningsteeken. De toestand van een der inspecteurs van politie is ernstig. Talloos zijn de bewijzen van belang stelling, welke Loubet van alle zijden ondervindt. Door de bedreigingen van Rochefort c. s, laat hij zich niet weer houden Zondag naar de groote wedren nen te gaan. Men verwacht dat het volk dien dag revanche zal nemen op de re actionaire heertjes Een dezer laats ten, die te Auteuil met rauwe eieren wilde werpen, toonde zijn onbedrevenheid op dit gebied, door het ei zoo hard te kneipen dat het brak. In plaats van Loubet te raken zag hij zijn eigen kleeren en die der omstanders lee- lijk bevuild De Senaat heeft met 258 tegen 20 stemmen het gebeurde te Auteuil ge brandmerkt, en met algemeene stemmen op een na, de maatregelen der regeering Pauffin de St. Morel, de hoofdofficier, die door Boisdeffre werd gebruikt om Rochefort wijs te maken dat de staf wil op de goederen in Polen blyven, vaar welOp welk uur het ook wezen moge, ik veracht uwe bevelen, om wanneer het noodig is voor uwe koninklijke hoogheid in den dood te gaan, mijn dank is eeuwig vaarwel Halt," liep Philip, toen de maarschalk schielijk heen wilde gaan »wat moet ik met dat papier?" De maarschalk antwoordde het is mijne speelschuld van verleden week, die ik naast vergeten itad, en thans bij mijn vertrek niet vergeten wilde. Ik heb den wissel op uwe koninklijke hoogheid geëindosseard," dit gezegd hebbenend j verdween de maar schalk. V. Philip gluurde in het papier, las daar iets van vijfduizend gulden, stak het papier bij zich, en dacht: jammer, dat ik geen prins ben." Intusschen fluisterde hem iemand in het oor»Koninklijke hoogheid, wy zijn beiden verraden ik schiet mij dood," Philip zag met groote oogen om, en aanschouw de eenen neger. - Wat wilt gij, masker vroeg Philip zeer bedaard. Ik ben de overste Kalt 1" antwoordde fluisterend de neger»de ongelukkige maar schalksvrouw heeft met den hertog Her man gebabbeld, en deze spuwt thans vuur en vlam tegen u en mij." -- Mijnentwege, hernam Philip. origineele brieven van Keizer Wilhelm aan Dreyfus had, is naar ae provincie verplaatst. Prettig voor de andere offi- ren, om hun garnizoen een strafkolonie te zien worden. Baratier, de metgezel van Marchand, die voor de komst van Loubet te Auteuil in zijn eentje parade maakte, heeft na het vertrek van den president het spel letje herhaald. Demache zal ook te Rennes als ver dediger van Dreyfus optreden,-natuurlijk ter zijde gestaan door den raad van de fensie, welke ook bij de revisie werk zaam was. Reeds Maandag in den vroegen och tend is het vonnis aan Zola beteekent; het verzet zal nog heden worden aange- teekend. Een nota van Havas deelt mede dat de brief, waarin Du Paty de Clam aan den minister verzoekt om voor zijn rech ters te verschijnen, ter post is bezorgd, een uur na 's mans arrestatie. De Ind Beige deelt mede, dat van het dossier twee exemplaren in het buiten land in veiligheid waren. Indien de Fran- sche regeering ernstig tegen de Figaro ware opgetreden, zou het blad de be schikking over deze deelen hebben ge kregen, ter voortzetting van den arbeid. De Siècle wijst erop dat, als eenige clubs gesloten worden, wel mocht wor den begonnen met de Cercle Militaire. Belfast ys wederom het tooneel ge weest van ernstige ongeregeldheden. Bij gelegenheid van eene manifestatie der nationalisten werd met steenen ge worpen, waarop een gevecht ontstond. De troepen zijn tusschenbeide moeten Maar de koning verneemt alles!" zucht te de neger angstig: misschien word ik dezen nacht nog gearresteerd en morgen op de vesting gebracht; ik verhang mij liever." Daar hebt gLj geen nut van,'' zeide Pbilip »Zou ik mij levenslang aan de schande prijs geven Ik ben verloren de hertog zal bloedige voldoening vorderen zpn rug is zeker nog blaauw van de dracht slagen, die ik hem gafik ben verloren zoo wel als het bak kersmeisje ik spring van de brug en ver drink mij nog dezen nacht." >God beware mijzeide Philip »wat zoudt gij en het bakkersmeisje daarbij winnen Uwe Koninklijke Hoogheid schertst, en ik ben in wanhoopik bid onderdanigst, vergun mij slechts een paar oogenblikken onder vier oogen." Philip volgde deu neger in een ledig zy- vertrek, waar weinige kaarsen een duis ter licht verspreiden. De neger wierp zich, als verlamd, op eene sofa neder en zuchtte luid: Philip vond op eene tafel verver schingen, benevens fijne wijnen, en het het zich wel smaken. Ik begrijp niet, hoe uwe Koninklijke Hoogheid zoo gerust bij die verdoemde ge schiedenis blijven kan zeide de neger, »ware de schelm, de napolitaan Samonï slechts hier, die voor geestenbezweerder die kerel was van top tot teen komen, waarbij verschillende personen zijn gearresteerd. Dezei dagen werd door enkele bladen gemeld, dat de eerste afdeeling der vre desconferentie met bijna algemeene stem men zich tegen het gebruik der dum- dum-kogels had verklaard; tot de tegen standers behoorde Engeland, welks sol daten de eer dezer uitvinding hebben. Dillon, de Iersche afgevaardigde, heeft getracht in het Lagerhuis een mededee- ling te krijgen, maar de regeering wei gerde alle inlichtingen op grond dat de vredesconferentie geheim is. Misschien staat deze kwestie in ver band met de mededeeling van den En- gelschen minister van oorlog, in een ver gadering van het Lagerhuis gedaan, nl., dat de Indische regeering een nieuw ge weerpatroon beproeft, en dat, indien die bevalt, zij den dum dum-kogel zou ver vangen. De Britsche gezant te Madrid heeft de hulp van Silvela ingeroepen, om te voor komen dat de Madridsche dameswereld gevolg geeft aan een plan, om een door hem te geven luisterijk feest te boycot ten, uit weerwraak over de houding van Engeland in den oorlog. De gezant zal nu een prinses te visite krijgen, en de ze zal, naar men rekent, voldoende aan trekkingskracht uitoefenen. Uit Apia wordt gemeld van 31 Mei, dat Mataaf'a en Malietoa zich bereid ver klaard hebben naar de besluiten der com missarissen zich te voegen. Beide partijen zouden de wapens nederleggen. Mataafa had reeds 1800 geweren aan boord van de Britsche kanonneerboot Badger inge leverd. De toestand krijgt een algemeen vol streken en had ons wellicht met eene list kunnen redden, doch thans heeft hij zich uit de voeten gemaakt." »Des te beter!" antwoordde Philip, en vulde zijn glas op nieuw schuif dan alle •schuld op hem, hij is weg." »Hoe op hem schuiven De hertog weet nu, dat gij, ik de vrouw van den maar schalk en het bakkersmeisje in de intri gue waren, om van zijn bijgeloof nut ie trekken; hij weet, dat gij Salmoni om kocht tot geestenbannerij, dat ik mijn bak kersmeisje waarop hij verliefd was, africht te om hem in den val te lokken, dat ik de geest was die hem op den grond wierp en de huid blaauw sloeg; bad ik de grap maar niet te ver gedreven Maar ik wilde de liefde voor mijn meisje een weinig uit hem kloppen het is een verdoemde streek ik neem vergift in." »Neem liever een glas wijn, hij is goed," zeide Philip en nam met veel eetlust een groot stuk taart. »En in het algemeen," voegde hij er bij, »moet ik u gul zeggen, lieve overste, dat gij voor eenen overste zeer laf zyt, en u om eenen gekheid da delijk wilt doodschieten, verdrinken, ver giftigen en ophangen een van allen was reeds te veel. Tec tweede moet ik u zeg- geD, dat ik uit uw gewawel onder elkan der nog niet kan wijs wordeD." Koninklijke Hoogheid, houd mij ten goede de kamerjonker des hertogs hij is mijn oude vriend, vertrouwde mij op het oogenblik, dat de vrouw van den maar-

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1