i\o. 1328. Zaterdag 3 1899. IS® Jfaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXIÏLSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bklgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar Dlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Temps gaf reeds Maandag avond 2 bijvoegsels, elk van 4 pag. klein formaat, met het stenographisch verslag van het eerste gedeelte van het rapport, want aan de pers is het niet medegedeeld, zoodat de stenographen zich half lam hebben te werken, ten believe van mijn heer Mazeau. Aurore en Siècle, de ochtendbladen, gaven nog veel meer, een bijvoegsel van 4 groote pagina's, vrucht van samenwer king, want reeds bij den eersten oog opslag blijkt den deskundigen lezer, dat beide bijvoegsels op één vorm zijn gedrukt. Wat het rapport zelf aangaat, moet in de eerste plaats nogmaals hulde worden gebracht aan de Figaro, want wij geloo- ven niet, dat de hoorders en lezers van het rapport er veel aan zouden hebben, als zij de stukken niet kenden. Bij de aandachtige lezing valt ons het i eerst op de uiteenzetting van het rechts- 1 punt, wat te verstaan is onder »fait nou- veau de nature a établir l'innonce. De rapporteur nu huldigt een ruime opvat ting; de wet vraagt niet een bewijs van de onschuld, maar een feit waaruit bij nader onderzoek de onschuld kan blijken. Deze opvatting licht hij uit de geschie denis der wet toe, het beste bewijs, dat ook voor leeken goed te begrijpen is, is dit, dat het anders geen zin zou hebben, dat als algemeene regel verwijzing der zaak naar een ander rechtscollege is voor geschreven. Deze bepaling zou doelloos zijn als men aan het arrest van het hof I de beteekenis ging hechten, dat het bewijs I van de onschuld geleverd was. Het masker had hem vergezeld en sprak »dat is geen kunststuk, dat kan ik ook. geef mij uwen horen, ik wil voor u bla zen en zingen, gij zult u half dood ver wonderen." Philip gaf op de volgende roep-plaats aan het verzoek van het masker toe en liet het blazen en zingen het ging zeer goed in orde en evenzoo ten tweeden, derden en vierden malehet masker kon er niet mede eindigen om plaatsbekleeder van den nachtwacht te zijn, en was onuitputtelijk in het prijzen zijner inschikkelijkheid Philip lachtte van ganscher harte ovei de wonderlijke invallen van den 7roolijken heer, die vermoedelijk uit een vroolijk ge zelschap of van een bal kwam en zich met een glaasje wijn boven de gewone hoogte van het dagelijksch leven vei heven had. »Weet gij wat, mijn jongen ik zou grooten lust hebben een paar uren voor nachtwacht spelen, gebeurt het thans niet dan kom ik in mijn geheele leven niet tot die eere geef mij uwen mantel en breed- geranden hoed, en ik geel u mijnen do minoga in een bierhuis, drink u eenen kleinen roes voor m(jne rekening, en hebt gij er eene, kom dan weder en geef mij In de feitelijke mededeelingen vinden wij nog de bevestiging van een punt. en wel het valsche rapport, door Henry uit gebracht, naaat hij Dreyfus naar de gevangenis had gebracht. Eén der Fransche bladen plaatst naast deze bladzijde de herinnering aan het tochtje van 30 Aug. '98, toen Henry ook met een officier naar de gevangenis reed, niet om iemand daar heen te brengen, maar om er den dood te vinden. In verband met de gevangenneming van Henry verneemt men nog een scherpe tegenstelling met de overbrenging van Dreyfus. Henry mocht op weg naar de cel eerst even zijn huis aandoen om af scheid te nemen van vrouw en kind. Als dat nu niet is meten met tweeërlei maat! In de zitting-van Dinsdag heeft Ballot- Beaupré eerst uiteengezet, welke argu menten de tegenstanders der revisie kunnen doen gelden. Daarna kwam hij tot het belangrijkste deel van z\jn taak zijn persoonlijke uiteenzetting, aanvan gende met de mededeeling van de schrif telijk ingediende conclusies van het requisitoir. Daaruit blijkt, dat het O. M. 10 nieuwe feiten kent, welke ten gunste van Dreyfus pleiten lo het valsche stuk van Henry; 2o het verwisselen van den datum van het bordereau 3o de tegenstrijdigheid in de adviezen der experts, met de terugneming van het vroegere advies van Cavaignac 4o de volkomen gelijkheid vau het papier van het bordereau met dat van de brieven van Esterhazy; 5o het feit, dat Dreyfus niet kan heb ben geschreven »je pars en manoeuvres" 6o het in 1894 achtergehouden gunstige politie-rapport over Dreyfus; 7o het tooneel in de kamer van Ber- tulus (waarbij Henry den rechtei van instructie verzoekt hem en het leger te redden); 8o den inhoud van het telegram van Panizzardi 9o de officieele verzekering, dat Drey fus nooit in relatie tot een vreemde am bassade heeft gestaan lOo de stukken, welke bewijzen dat Dreyfus nooit bekend heeft. Daarna ving Ballot-Beaupré zijn beschou wing aan. Hij verwierp het verhaal en de beken tenissen, te meer nu door het verhoor van Lebrun-Renaud het feit is gebleken, dat Dreyfus bij het uiten der bekende woorden, gewaagde van het bezoek van Du Paty de Clam. Vervolgens kwam de rapporteur op het bordereau en zeide ten volle overtuigd te zijn dat dit door Esterhazy was geschreven. Ü6ze woorden wekten levendige sensatie waarna de rapporteur wees op het oor deel van twee hoogleeraren aan de Ecole des Chartes, versterkt door het overleg gen van de brieven van Esterhazy op volkomen gelijk papier, een feit dubbel bezwarend, wijl Esterhazy vroeger, vóór deze brieven ontdekt werden, stellig had ontkend, zulk papier te hebben gebruikt. Onmogelijk vol te houden achtte hij het beweren van generaal Roget, dat deze brieven later vervaardigd waren. Tevens wees hij er op, dat het gebruik van dit mijne maskarade kleeding terug ;daai bebt gij een paar daalders drinkgeld, hoe denkt gij er over, mijn jongen?" De nachtwacht had geen zin in dit voor stel, maar het masker hield niet op met bidden, en toen beiden in een donker straatje kwamen, werd er gecapituleerd. Philip was vreeselijk koud, eene warme kamer zou hem goed doen, en een goed drinkgeld niet minderhij bewilligde den jongen heer derhalve het nachtwachts-vi- cariaat voor een half uur, nameljjk tot twaalf ure, dan zou hij aan de hoofddeur dei Gregoriënkork komen en mantel en hoed, horen en stok ruilen met den lan gen rooden zijden mantel, het masker en den hoed met vederen, ook gaf hij hem nog vier straten op, waarin hij bet uur loepen moest. »Mijn beste jongen riep het masker ver rukt, »gij weet niet, hoe gelukkig gij mij maaktnu het zal u met berouwenmaak dat gij om twaalf ure bij de kerk zijt hoezee ik ben nachtwacht." De kleedeien werden verwisseld, het mas ker maakte zich tot nachtwacht, Philip bond het masker om, zette den met een vonkelden steen versierden vederhoed op en wikkelde zich in den langen vuurrou- den manteltoen hij zijnen plaatsbeklee der verliet, viel het hem toch op het hart dat de jonge heer wellicht uit moedwil de nacbtwachterlijke waardigheid kon ontwij den hij draaide zich nog eens om en zeide »Ik hoop, dat gij mijne goedheid niet mis bruiken en wanorde aangerichten zult want dat kon mjj verdriet berokkenen en van mijner; post berooven." >Wat denkt gij dan, gekke kerel," riep de vicarius»neeml gij, dat ik niet weet wat lot mijn ambt behoort Laat mij daarvooi zorgen, ik beu een Christen mensch, zoo goed als gij, pak u weg, of ik werp u den stok tusschen de beenen om twaalf uur zijt gjj zonder missen bij de Gregoriën <erk, en geeft mij mijne klee ding weder, aldieu dat is een duivelsche grap voor mij.'' Trotsch ging de nieuwe nachtwacht zijnen weg, en Philip haastte zich om een nabijgelegen bierhuis te bereiken. Hl. Terwijl hij den hoek van het koninklijk paleis omging, voelde h(j zich door een ge maskerd persoon aanraken, die zoo even voor het paleis uit een wagen klom Phi lip bleeft staan, en vroeg op do wijze der gemaskerd6G, met eene zachte stem wat Is er van uwe dienst »Genadige heer, gij zijt in gedachten hier de deur voorbijgegaan," antwoordde het masker, »wil uwe koninlijke hoogheid niet Wat koninklijke hoogheid zeide Phi lip lachende, »ik ben geane hoogheid, hoe komt gij op den inval?" Het masker boog zich eeibiedig en gluur de jnaar de schitterende diamaGton gesp op Philips vederhoed; »ik bid om genade. papier vroeger had geleid tot de opvatting dat het bordereau een nagemaakt stuk was. Na eenige wóórden over de beleediging van het leger en magistratuur, welke hij afkeurde, merkte hij op, dat de eer des legers echter nooit kan eischen, dat een onschuldige op het Duivelseiland blijft. Met kennelijke ontroering vroeg de rap porteur daarop het hof, niet om Dreyfus onschuldig te verklaren, maar om de revisie te gelasten, en Dreyfus naar een anderen krijgsraad te verwijzen Daarop was het woord aan den pro cureur-generaal, tot het nemen van diens requisitoir. Met betrekking tot de eindoplossing der zaak wordt te Parijs verzekerd, dat de regeering geen nieuwe behandeling voor een krijgsraad wenscht. Zij zou daar om na het arrest van het hof, een nieu wen officier de polici judiciaire benoemen, belast met het onderzoek van de dossiers. Dezen zou dan, misschien wel zonder de stukken in te zien, besluiten dat er geen termen tot verdere vervolging jzijn, en daarmede zou de zaak uit zijn. Men kan altijd zien of dit waar is. 't Is met de stafbladen op het oogen- blik door het dolle heen. De Siècle be vat een grappig staaltje vau de hoofd artikels in de bladen, die maanden lang vol waren over de Dreyfus-zaak, en die een voor, de ander Da, nu de zaak voorkomt, art. geven over de meest uit- eenloopende onderwerpen. Alleen het Petit Journal haalt nog grooter dwaas heid uit. De Brusselsche eereraad heeft Moutier vrijgesproken van de beschuldi ging een spion te zijn Maar oin nu aan te toonen hoe slecht Rolland wel deed, wanneer ik het maskeraderecht schend, maar in welk gewaad gij u hult, uwe edele gestalte zal u altijd verraden wilt gij als het u belieft voorgaan, zult gij dansen, als ik vragen mag »Ik dansen? neen, gij ziet immers, dat ik laarzen aan hebantwoordde Philip. »Dus spelen vraagde het masker verder. »Nog minderik heb geen geld bjj mij antwoordde de adjunct-nachtwacht. »Mijn God, be&chik toch over mijne beurs over alles, wat ik ben en heb!" iep bet masker eD bood den verbaasden Philip eene volle beurs aan. »Maar weet gij dan, wie ik ben vroeg deze en schoof de hand met de geldbeurs terug. Het qnasker fluisterde met eene beval lige buiging »Zijne koninklijke hoogheid prins Juliaan On dit oogenblik hoorde Philip zijnen plaatsbekleeder in eene naburige straat verstaanbaar en luid het uur roepen. Thans eerst bemerkte hij de veranderingen prins Juliaan, in de residentie als een jong, wild, beminnelijk eu geestig man bekend, had den inval gehad, de rollen met ham te verwisselen. »Nu," dacht Philip, speelt hij goed voor nachtwacht, dan wil ik hem ook in mijn prinsen masker geene schande aandóeu en toonen, dat ik wel een half uur lang prins zijn kan. Wanneer ik in alle gevallen eenen bok schiet, is het zijn

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1