Een Nieuijaarsnaciit Arator. i\o. 1327. Woensdag 31 Mei 1899. 15® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bblgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aclvertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het internationaal mijnwerkers-congres te Brussel heeft o. a de volgende be sluiten aangenomen: Er besaat reden om een minimumdagloon te bepalen in de mijn-nijverheid. Er is reden om de kolenvoortbrengst te reglementeeren. Het internationaal bondscomité zal een ver slag voortbrengen en een ontwerp van dagorde voor het aanstaande congres." Alleen de twee afgevaardigden van Nort humberland onthielden zich. Verder sprak het congres zich uit voor het overnemen der mijnen door den Staat. De Djemna met generaal Galliéni aan boord is te Marseille aangekomen. Maar wegens de gevallen van de pest in Egyp te, mocht niemand van boord; zelfs de vrouw van den generaal mocht niet wor den toegelaten, tenzij ook zij zich aan de quarantaine wilde onderwerpen. Ver schillende speeches (zelfs officieele be- groetings redevoeringen) werden op een afstand den generaal toegeschreeuwd, ter wijl hij op zijn beurt weer op een af stand werd geïnterviewd. Generaal Galliéni is Vrijdag ochtend te Parijs aangekomen; er was door on bekendheid met met uur weinig publiek. Jules Lemaitre en Coppée boden hem namens den bond voor het Eransche va derland de gouden medaille aan, waarna meer huldeblijken volgden. Des middags had aan het departement van koloniën een dejeuner plaats. Op een zeer eigenaardige wijze is ver raden dat het rapport van Ballot - Beaupré voor revisie luidt. Hij had aan Monard gevraagd, hoe lang deze zou pleiten. Moeder Kaatje de vrouw van den ouden nachtwacht, stiet op Sylvesteravond om negen uur het venstertje opeD, en stak in de duisternis haar hoofd naar buiten. De sneeuw viel in stille groote vlokken, rood door bet licht van het venster, op de straten der residentie nederzij zag lang naar het loopen en draven der vroolijke menschen, die nog in de helder verlichte winkels en kramen der kooplieden nieuwejaarsgeschen- ken kochten, of vao en naar de koffie huizen en wijnkelders, kransjes en dans zalen stroomden, om het oude jaar met bet nieuwe in lust en vreugde te verwis selen. Toen haar echter een paar groote vlokken op de neus vielen, baalde zij het hoofd terug, trok het venster dicht, en zeide tegen haren man: >Gotliefje blijf te buis, en laat van nacht Philip voor u gaan want het sneeuwt van den hemel zoo hard als het kan en de sneeuw doet, zooals gy weet, aan uwe oude beenen geen goed het zal den ganschen nacht levendig op de straten zijn, want het is, alsof er in alle huizen danspartij en feest gehouden wordt, men ziet vele maskers, ets dan verveelt onze Philip zich zekerlijk niet." De oude Gotlief knikte met het hoofd >Ja, dat hangt van uwe conclusies af. Als die vóór revisie zijn, zal ik wel in een halve zitting klaar zijn, maar als ik uw rapport moet bestrijden, zal ik wel drie dagen noodig hebben." Later den ver- moedelijken loop van het proces bespre kende, bracht Ballot-Beaupré voor plei dooi een halven dag in rekening. De Fransche kamer houdt zich nu al zoowat een week bezig met de Algerijn- sche kwestie. Donderdag voerde Laferrière de gouverneur-generaal van Algiers, het woord l >eze schreef de woelingen toe aan een politieke fractie, tevens revolutionair, voor een groot deel bestaande uit vreem delingen en geoaturaliseerdenen onder hen bevinden zich vooral vele vrouwen. John Morley heeft in een rede den Engelschen aangespoord, niet te veel- eischend te zijn in zake Transvaal. Hij keurde het af. het spreken over ultima tums en oorlog, en betoogde dat de te genwoordige tijd de beste was om tot overeenstemming te gerakenle omdat de Afrikaanderbond in de Kaapkolonie de meerderheid heeft, 2e omdat de herinne ring aan Jameson's tocht nog levendig is, 3e omdat Rhodes niet in Zuid-Afrika vertoeft. Het is nu officieel dat de Zwitsersche- Bondsraad zal voorstellen de kosten van de verzekering tegen ziekte en ongeluk ken, voor zoover deze ten laste van den Bond komen, te dekken door de invoe ring van een tabaksmonopolie. Het nieuwe Italiaansche kabinet is Don derdag voor de kamer verschenen, waar bij Pelloux het programma van het nieu we bewind ontvouwde. Het wil de oni derhandelingen over de San Moun-baa en sprak»ik mag het wel lijden, Kaatje mijn barometer, die kogelwond boven de knie heeft hel my al twee dag6n vooruit- gezegd, dat het weder zoude veranderen bei is billijk, dat de zoon den vader de dienst verlicht die hij eenmaal van mij erft". In het voorbijgaan moet hier gezegd worden, dat de oude Gotlief in vroeger tijd wachtmeester in een regiment van zijnen koning geweest was, tot dat hij bij bet be stormen van eene vijandelijke schans, die hij het eerst in den strijd voor het va derland besteeg, kreupel geschoten werd zyn hoofdman, die de schans besteeg, na dat zij veroverd was, ontving voor deze heldendaad op het slagveld het kruis van verdiensteen bevordering in rang de arme wachtmeester möcht blijde zijn, dat hij er met zijn aan stuk geschoten been levend afkwam uit medelijden gaf men hem eene schoolmeestersplaats, want hij was een ver- verstandig man, die eene goede hand schreef en gaarne boeken las. Bij de vei betering van net schoolwezen werd hem echter ook deze meesterplaats ontnomen, dewijl men een jong mensch, die niet zoo goed als hij kon lezen, schrijven en rekenen, wilde verzorgen, naardien een der leden van de schoolcommissie zijn peet was den afge- zetten Gotlief echter bevorderde men tot nachtwacht en voegde hem zijnen zoon Philip toe, die eigenlijk het tuinierswerk geleerd had. De kleine huishouding had daarvan haar kommerlijk bestaan, doch vrouw Kaatje hervatten, zonder daarbij de finantieele en militaire belangen des lands in de waagschaal te stellen. Het doel van Italië is alleen van commercieelen aard. Pelloux verzocht verder aan de kamer zich nu niet met interpellaties bezichjte houden, maar eerst de staatkundige wet ten af te doen. Op voorstel van den premier besloot de kamer het door Zanardelli gevraagde ontslag als voorzitter der kamer niet te verleenen. Maar deze bleef erbij, dat hij mei het oog op veranderde politieke om standigheden niet kan blijven. De Portugeesche regeering heeft de laatste dagen nogal veel troepen naar Lorenzo-Marques gezonden. Te Lissabon brengt men dit in verband met een over eenstemming met Engeland. Voor eenige dagen staakten de arbei ders aan de jute-fabrieken te Riga het werk en eischte loonsverhooging. Deze werkstaking die zich eerst weinig, onbe- rustbarenJ deed aanzien, heeft nu even wel eene angstwekkende uitbreiding on dergaan, daar nu ook vrouwen, die aan deze fabrieken tot nu toe werkzaam wa ren gebleven, met de stakers gemeene zaak hebben gemaakt en ook eene loons verhooging eischen van 35 a 40 kopeken. Toen door de directie der fabrieken de ze eischen waren geweigerd en de staak- sters zich tot den gouverneur van Riga wilden wenden, werden zij daarin ver hinderd door de politie, die de troep te rugdreef en opgesloten hield in een pu blieke wandelplaats Na een hevig ge vecht met de politie hebben hierop de werkstakers de vrouwen verlost, waarna de geheele bende door de stad trok en was eene goede huishoudster, en recht zuinig en de oude Gotlief een waar wijs- heei dio met weinig heel gelukkig zijn kon Phiiip verdiende bij den tuiman, in wiens dienst hij genoegzaam zijn dagelijksch brood, en wanneer bij bestelde bloemen in de huizen der rijken bracht, gaf het nog al aardig drinkgeld. Hij was een knappe jongen van zes en twintig jaren voorname vrouwen gaven hem alleen om zijn ge zicht, een stuk geld meer dan iemand an ders die zulk een gezicht niet vertoonen kon. Vrouw Kaatje had reeds haar manteltje omgedaan, om den zoon uit het huis des tuimans te roepen, toen deze in de kamer kwam. »Vader zeide Philip, en gaf vader en moeder de hand, »het sneeuwt en dat sneeuwen doet u geen goed ik wil u van nacht aflossen, als gij wilt ga gij slapen." »Gy zijt braaf!" zeide de oude Gotlief. »En dan heb ik gedacht, morgen is het nieuwejaar," voer Philip voort, »en ik wilde morgen bij u eten en mij te goed doen moedertje gy hebt waarschijnlijk geen ge braad in de keuken." »Dat juist niet," zeide vrouw Kaatje, »maar toch anderhalf pond rundvleesch, aardappelen met groente, en rijst met lau rierbladen voor soep, en ook nog een paar flesschen bier om te drinken kom gij maar Philip, wjj kunnen morgen deftig leven Toekomende week komt er ook weer nieuwe jaarsgeld voor de nacbtwachts, wanneer zij deelen dan kunnen wij wel leven." spoedig daarop aan het plunderen ging. Meer dan dertig openbare gebouwen zijn in brand gestoken, waarop de stad in staat van beleg is verklaard. Bij verschillende gevechten zijn tal van personen gewond, terwijl het aantal doo- den nog niet met zekerheid is op te ge ven. Men vreest, dat deze oproerige be weging spoedig zal overslaan op de na burige steden. De Chineesche regeering heeft de jong ste eischen van Rusland ingewilligd, zoodat de spoorweg van Peking naar Mantsjoerije er komt. De N. Y. Herald ontvangt uit Washing ton het bericht, dat dr. Schurman, de voorzitter der Amerikaansche commissie voor de Philippijnen, officieel geseind heeft, dat de onderhandelingen met de Phili- pino's gesloten zijn, en dat de afgezan ten der Tegalen naar het hoofdkwartier van Aguinaldo zijn teruggekeerd, zonder dat een bevredigend resultaat van de onderhandelingen verkregen is. De osservatore Romano zal de ency cliek van den plubiceeren handelende over de toewijding van de katholie ken van alle landen aan het Heilige Hart. De Paus heeft Zaterdag bezoek ont vangen van mgr. Tarnassi, internuntius te 's Gravenhage. Een promotie in de nuntiatuur is aan staande. In het district Talalas, op Madagascar heeft een opstand plaats gehad van in boorlingen. Een civiel-ambtenaar en een militair moeten gedood zijn. Er zijn vol doende troepen aanwezig om den op stand te dempen. »Nu, des te beter voor u, en hebt gij de huishuur al betaald vroeg Philip. De oude Gotlief trok de schouders op. Philip legde geld op de tafel en zeide: daar zijn twee en twimig guldeD, .lie Ik be spaard heb ik kan die wel missen, neemt die voor een niouwejaars-geschenk, dan kunnen wy alle drie het nieuwejaar wel gemoed en zorgeloos intreden. God geve dat wij het gezond en vroolijk doorleven mogende hemel zal verder voor u en mij zorgen." Vrouw Kaatje had tranen in de oogen en kuste hem de oude Gotlief zeide »Philip, gij zyt waarachtig de troost en staf van onzen ouderdom, God zal het u vergelden. Vaar voort eerlyk te zijn en uwe ouders lief te hebben ik zeg u de zegen blijft niet achterwege. Voor het nieuwejaar wensch ik a niets dan uw hart vroom en goed te bewaren, en dat staat in uwe macht, dan zijt gij rijk genoeg, dan heb gij uwen hemel in uw geweten." Zoo sprak de cude Gotlief, ging en schreef de som van twee en twintig gulden in het groote huishoudboek en zeide»wat gij mij kind gekost hebt, hebt gij bijna reeds alles afbetaald. Thans hebben wij van uwe spaarpenningen reeds drie hon derd en zeventien gulden ontvangen en genoten." Drie honderd en zeventien gulden I" riep viouw Kaatje met groote verbazing. »Toen wendde zij zich medelijdend tot Philip eu zeide met eene zachte stem;

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1