HEISAIMHIIOÜW. 1\<>. 13^26. Zaterdag 27 Mei 1899. 15e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. COURANT. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordej naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het te Brussel vergaderd internatio naal congres van mijnwerkers onderzocht het voorsrel der Engelsche Miners Fede ration tot invoering van den 8 uur-werk dag. Een aantal sprekers verdedigden en bestreden het voorstel, dat ten slotte werd aangenomen met de stemmen der afgevaardigden van Nnrthumberland te gen. In België doet zich een zonderlinge rechtskwestie voor. Iemand die wegens diefstal van zijn politieke rechten was ontzet, kwam door toeval toch op de kiezerslijst, en wijl alle kiezers verplicht zijn om t6 stemmen, trok ook hij ter stembus Maar het kwam uit, dat de fiaan niet bevoegd was, waarom proces verbaal tegen hem werd opgemaakt. Op zichzelf is het natuurlijk een merk waardige vraag of deze man zijn stem plicht had moeten verwaarloozen. Maar nog vreemder is, dat tot dusver reeds drie rechterlijke colleges zich onbevoegd hebben verklaard van de zaak kennis te nemen, wijl men het oneens is over de zaak of het hier een burgerlijk vergrijp, of een staatkundige overtreding is. De zaak van de uitwerping van den Franschen spion uit de Fransche kamer van koophandel maakt veel sensatie. Een deel der pers is zeer verontwaardigd, dat de Franschen te Brussel Moutier nu heb ben verraden. Maar het ergste is dat de gezant, die de kamer verbood Moutier een haar te krenken, tot den president der kamer zeide dat Moutier in het be zit was van zeer belangrijke stukken. Indien men hem losliet, zou hij uit wraak (Slot.) »Maar nu had ik, arme man, geene kinderen wel verre bloedverwanten die nieuwsgierig op mijn zalig verscheiden wachtten, maar meestal raenschen, die met het geld niet weten om te gaan dat wil zeggen, zij weten slechts van rente berekeningen en sparen voor zich zei ven zij willen aanzien by de menschee neb ben houden eene goede tafel, en noemen het dwaasheid wanneer m9n zelve ont beert, om des te meer overvloed ten nutte van anderen te hebben, die gebrek Ijjden die menschen, dacht ik, hebben voor zich zelve waarachtig reeds te veel. Nu had ik wel vele kindeien ouderhouden en laten opvoeden, maar of zij waren, wat zij wezen moesten, dat wist ik niet; zij hadden allen hun gat in de mouwik maakte h6t kort bestemde voor ieder eeGe som zonder onderscheid, dewijl ik toch niets met mij nemen kon, en werd gezond. Eerst in mijne ziekte, toen ik daar nederlag, van huurlingen bediend gevoelde ik diep de behoefte van bemind te worden om mijns zelfs wiltoen dacht ik meer malen aan u, en ik verlangde naar uwe terugkomstgij kwaamt en nu wilde ik wellicht die stukken openbaar maken en daardoor het ministerie ten val brengen. De uitzonderingen dat de Dreyfusbla- den onwaarheden mededeelen, zijn te tellen - een natuurlijk gevolg van den overvloed van werkelijke feiten, welke kunnen worden aangevoerd. Maar toch is eenige reserve noodig bij het overne men van de volgende mededeeling, wel ke aan de siècle is gericht, door iemand die alle tegenspraak tart. Toen nu ruim 4 jaren geleden de crisis uitbrak, welke tot het aftreden van Casimir Périer leid de, raadpleegde de president de minis ters. Deze waren allen tegen het aftre den van den president. Een slechts drong er sterk op aan, dat Casimir Perier zijn zetel zou ruimen, en die eene was de minister van marine, Felix Faure, die, toen de president werkelijk besloot heen te gaan, 48 uur later diens plaats innam. Thans is het officieel dat het hof van cassatie Maandag met de behandeling der Dreyfuszaak een aanvang zal maken. In tegenwoordigheid van Loubet is te Dijon een standbeeld voor Sadi Carnot onthuld. De president hield daar ter stede een rede over het leger, welke in zichzelve onberispelijk was. maar toch verkeerd zal worden uitgelegd door hen die den staf als het leger beschouwen. Loubet deelde o. a. mede, dat de re geering had besloten, ter herinnering aan de heldhaftige verdediging der stad in den oorlog van '70 haar het ridderkruis van het Legioen van Eer toe te kennen, om dit voortaan op het wapen der stad te voeren Dijon deelt deze onderscheiding met Belfort, Chateaudun en Saint Quentin Behalve Marchand, zal ook generaal weten, of gij ook de man waart zonder gat in de mouw. Ik had de heerlijkheid Altek gekocht, een waar voddennest, daar kon iemand zijn proefstukjeafleggen, dacht ik of hij hoofd en hart op de rechte plaats heeft. Mijn vriend de heer van Walien- roth, was zoo goed om zpnen naam daar toe t leenen de heer Schmidt liet de schoutsplaats in het nieuwsblad zetteo, bracht u het blad, leidde u naar den heer van Wallenroth, en het overige weet gij ik mocht nooit te voorschijn komen, want ik wilde u leeren kennen. Toen maakte mij de lieve van Wallen roth eene clausule ter gunste der arme weduwe van eenen predikant, welker man ik wel gekend had de man was een der vrienden mijner jeugd geweest, en de vrouw was een engel in vrouwelijke gedaante had zij niet mijnen vriend Walter bemind ik zou haar tot mijne vrouw gemaakt hebben, want ik beminde het meisje in stilte zij wist niets daarvan zij kende mij nauwelyks, doch zoo als gezegd is, zij beminde Walter toen deed ik alstand en bestreed eens neiging, die mij bijna, ik wil het niet loochenen, oen onherstelbaar gal in de mouw gescheurd had. Door van Wallenroth kreeg ik van tijd tot tijd be richten van mijne oude beminde, en toen do edele Walter zonder vei mogen stierf, liet ik de weduwe door van Wallenroth verzoigen wij deden haar naar Altek gaan, want de vrouw zeide ik tegen van Wallenroth, is zeker nog een engel. »En Galliéni, de terugkeerende bevelhebber van Madagascar, het voorwerp zijn van betoogingen, der nationalisten, die nog steeds een opvolger voor Boulanger zoe ken. Men wil dat de regeering den ge neraal, die heden te Marseille wordt ver wacht, heeft verzocht, nog een dag of veertien buiten de hoofdstad te blijven, dus tot na de uitspraak in de Dreyfus zaak. Ook zullen maatregelen worden genomen, om te beletten dat de natio nalisten zich van Marchand meester ma ken. Hel verschil van meening in den Spaan- schen ministerraad schijnt zoo groot, dat het den vorm van een conflict tusschen den premier Silvela en den minister van oorlog Polavieja aanneemt Nog voor de bijeenkomst der Cortes zou het conflict worden opgelost door de vervanging van enkele ministers Of dit niet zal leiden tot verzwakking der regeeringsmeerder- heid, zal later blijken De leiders der meeste bladen te Madrid hebben besloten mondeling bij den mi nister van Justitie aan te dringen op een herziening van het proces vaD Montjuich. De aandrang is de laatste weken te sterker, omdat reden bestaat aan te ne men, dat de eenige man. die aan den aanslag te Barcelona schuldig was, in Amerika overleed. Rusland heeft eindelijk een gedeelte der Armeniërs willen terugzenden naar Aziatisch Turkije. Maar toen de eersten de grens bereikten, verbood de grens wacht den toegang tot het land. De Porte moet bereid zijn voor elk der 11,000 Ar menische gezinnen 10 Tpd. (f 110) te betalen, zoo zij op Russisch gebied blijven. wanneer zij nog een engel is," zeide hy, »dan is hare dochter Josephine zeker een seraf." Hm, dacht ik, als dat zoo en Koen- raad de recht6 man is, dan kan het niet missen en vrouw Walter met hare seraf bleef in Altek en u zonden wij er heen. »Zoo dikwerf gij bij den heer Schmidt in de hoofdstad waart, om- hem gelden te bezorgen en rekening te doen, reisde ik incognito door Altek mijn hait verheugde zich over ugy inaaetet eenen aanvang bij het gat in de mouwgij hebt in een jaar veel gedaan toen besloot ik u voor mijnen zoon aan te nemen en u mijn have en goed te geven, want dacht ik, Koen- raad treedt in mijne voeistappen, hij is een goede jongen, maar of hij mij ook kan liefhebbon als een vader? Dat was bij mij nog de vraag, en lieve Koem aad, moge het u een gat zijn of niet, voor mijn hart het allergewichtigste Daarop speelden wij die kleine komediewaarin uw hart ook een beetje in de klem kwamdoch laat het u niet berouwen gij hebt mij, ouden man, gelukkig gemaakt en in het verloren paradijs teruggebracht; nu houden de ko- medien op, ik ga met u naar Altek, help u een weinig; in Altek willen wij ons den hemel op aarde bouwen, en den hemel boven de stenen verdienen met grijs haar wil ik thans aan vrouw Walter mijne liefde bekennen en met de bekende seraf, moet hij het afmaken." De secretaris van het Armenische pa triarchaat is naar Den Haag gezonden, om den invloed der conferentie ten bate van de Armeniërs in te roepen. Veel zal dat niet baten, want de eerste voor waarde, waaronder iets tot stand kan komen, is dat politieke vraagstukken streng geweerd worden. Zelfs schijnt het ons met het oog op de vrees voor wantrouwen - al een gevaarlijk iets toe, als waar is wat enkele buitenlandsche bladen mededeelen, dat de Britsche en Amerikaansche gezant Zaterdag eeD con ferentie hadden met een van de Arme nische leiders Te Konstantinopel ontkent men, dat de Turksche bevelhebber in Yemen zoo slap optreedt, als de Engelsche bladen wel hebben beweerd. Abdoellah-Pacha rukt steeds vooruit en heeft nog voor vier weken ten Noorden van Samaaden Arabieren gesDgen. Uit Pretoria werd Dinsdag gemeld dat de eerste volksraad dien dag de kies- rechtvoorstellen behandelde. Kruger zeide in zijn openingsrede, dat de Raad de quaestie zonder veroordeeld moest overwegen, maar de leden konden op het oogenblik niets doen. daar de quaestie moest worden uitgemaakt door het volk. Wat de regeering wenschte te weten, was of de Raad het wenschelijx en volgens de wet veroordeelde, dat het ontwerp tot wijziging van de kieswet zou worden gepubliceerd. Er volgde een langdurig debat, waaraan vele leden en de president deelnamen. Ten slotte werd met 15 tegen 9 stem men het volgende besluit genomen »De Eerste Volksraad gehoord de voor- DE SERAF. Niets van datgene, wat nu vreugde dank baarheid en liefde Koenraad deden zeggen ik denk, dat ieder zich zijne zaligheid ligt kan voorstellen. Tn het eerste vrije avond uur, toen hij eenzaam op zijne kamer was zonk hij op zijne kniën, en met tranen der vreugde en met omhoog gehevene handen dankte hij de Goddelijke en liefdevolle be schikking der voorzienigheid en vervolgens zette hij zich met een nog diep bewogen hart aan de schrijftafel. Hij schreef aan vrouw Walter de geschiedenis van zjjn ge luk en aan Josephine de geschiedenis van zijn nait en deszelfs wenschen. De heer Marbel had voor zijn belang nog zoo veel in Regecsburg te verrichten dat er drie weken verliepen, voor aan Je reis naar Altek kon gedacht wordeD, doch men kon toch brieven wisselen. Vrouw Walter antwoordde in verrukking, zij meld de, dat Josephine volkomen genezen was en in haar stilzwijgend geluk meer naar eene verheerlijkte dan naai een sterveling geleek. Ook Josephine schreef en Koen- raad las hare brieven, zoo dikwerf hij een oogenblik van eenzaamheid kon bemachti gen en kon hij niet lezen, dan beschouwde hij toch als was het sieebts vluchtig en ver scholen, de trekken van haar schriften was hem ook dat niet vergund, dan legde hij ten minste zijne hand op bet heilige papier, dat hij altijd by zich droeg, en dan was het hem, alsof hij Josephine's hand aanraakte.

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1