Binnenland. Bemengd Nieuws. Wij hebben ons eerst in stilte een beetje vroolijk gemaakt over dit bericht en gemeend, dat onze collega er op de een of andere wijze was ingeloopen. Maar er zijn berichten welke tenminste dit bevestigen, dat Stead te Petersburg is opgetreden, dat hij voor een talrijk publiek een der Russische toestanden, nl de censuur scherp hekelde, en dat hij luide werd toegejuicht En wat dit alles nog vreemder maakt, is dat Stead van den Czaar niet alleen verlof had ge- gekregen om te spreken, maar zelfs om vrij-uit te spreken. Hij noemde de cen suur onwijs, idioot en hoogst schadelijk. Aan haar schreef hij het toe, dat in Rusland nog geen vredebond bestond, en dat het Russische volk de gelegenheid was benomen, het edele initiatief van den Czaar te steunen. In elk opzicht had hij in zijn vaderland het Russische bestuur verdedigd, zoo zeide hij, behalve waar' het de censuur betreft Al is dit nu niet precies hetzelfde wat het Hbld meende, en al blijkt uit de laatste woorden ook. dat Stead zijdelings de gebeurtenissen in Finland goedkeurd, dit neemt niet weg, dat het optreden van Stead in Ruslands hoofdstad een feit is. en wel een feit van bijzondere beteekenis, iets dat wij nog niet terstond kunnen plaatsen. En nu het echt Russische slot van het verhaal: de bladen mogen geen ver slag van de redevoering geven; dat wil de censunr niet hebben. Maar wel plaat sen zij artikelen, waarin zjj de rede van Stead toejuichen. Oe Opening der Vredes-Conferentie. Donderdagmiddag had in bet »huis ten Bosch* te 's Gravenhage de openingsver- gadering der vredes-conferentie plaats. Uit naam der Koningin heette de minis ter van buitenlandscbe zaken, de beer De Beaufort de afgevaardigden welkom, onder betuiging van de gevoelens van diepen eerbied eD erkentelijkheid jegens den keizer van Rusland voor de aan- weizing van Den Haag als zetel der conferentie. Z.Exc. wees er verder op, hoe de ge- heele wereld heeft toegejuicht het ini tiatief van den Czaar, om door deze sa menkomst een einde te maken aan de voortdurende wapeningen en om wereld- bedreigende onheilen te voorkomen. De koningin, bezield met dezelfde ge voelens als de keizer, had het schoone »buis ten Bosch* beschikbaar gesteld, waarin een vergaderzaal met kunstvolle en historische herinneringen aan den vre de, welks weldaden naar de minister hoopte, als vrucht van den arbeid der conferentie door de geheele wereld zou den verspreid worden. Op voorstel van minister De Beaufort is besloten aan den Czaar een telegra- phisch adres van hulde en van geluk- wenschen met zijn geboortedag te zenden. Dat telegram luidt „La conférence de la paix déposé aux pieds de votre Majesté ses respectueusos felicitations a l'occasion de son anniver- saire et exprime le sincère desir de coö- perer a l'accomplissement de la grande noble oeuvre, dont votre majesté a pris la généreuse initiative et pour laquelle elle la prie d'agréer son humble et pro- fonde gratitude." De heer De Staal aanvaardde het hem aangeboden voorzitterschap der conferentie. Tot vice-president werd benoemd jhr. Var, Karnebeek. Besloten werd de beraadslagingen geheim te houden. De volgende vergadering zal Zaterdag 11 uur plaats hebben. Enkele journalisten hebben, door wel willendheid van den minister De Beaufort eene plaats gekregen in den koepel van het paleis waar de achterzijde der balus trade gelegenheid geeft tot het zien en hooien in de 20 meter dieper gelegen, van hoven gezien in halfduister verkee- rende vergadeizaal. Een buitenlandscbe verslaggever-photo- graaf heeft van de zaal eene opname ge daan. Ook gravin Bertha von Suttnur moet een eigen plaats gekregen hebben. M. Ct. Veevervoer en bescherming van dieren. Sedert tal van jaren wordt door het hoofd bestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren aangedrongen op verbetering de; hier te lande bestaande be palingen met betrekking tot het veever voer. Den 6den December 1892 richtte het zich met eene uitvoerige nota tot den minister van waterstaat. Deze nota gaf aanleiding dat in 1894 ook door het Ne- derlandsch Landbouwcomité den minister het verbeteren van den toestand met aan drang is aanbevolen geworden. Sedert heeft het hoofdbestuur der Ver eeniging lot bescherming vaD dieren zich nog verscheidene malen tot de regeering gewend, in 1898 o. a, tot den directeur van landbouw. Aangezien men niet heeft mogen be speuren, dat deze vertoogen tot het gewen- schte resultaat leidden, heeft men zich den 12en December 1898 tot de Tweede Ka mer der Staten-Genoraal gewend, met een adres nopens deze aangelegenUeid. Thans heeft genoemde vereeniging zich met een schreven tot de hier te lande ge vestigde Maatschappijen van landbouw ge wend, in de hoop dat deze aanleiding mogen vinden, haar steun aan de vereeniging te ver leen en. eiken dag sterven en vroolijk voor den hemelschen Rechter verschijnen kan o die heeft waarlijk een gat in den mouw gij verstaat mij wel Koenraal (Slot volgt.) AXEL, den 19 Mei 1899. De kermis die aanstaanden Maandag e6n aanvang neemt, heeft een paar aan trekkelijkheden, die we sinds jareu misten, of nog geheel niet gezien hebben, nl. da schouwburgtent van de familie Bakker en een stoomcarrousel. Verder hebben we een gewone carrousel, schommel, kracht meter, kramen enz. enz., alles wat een kermis te zien geeft. Voor danslustigen, hongerigen en dorstigen is in ruime ma te gezorgd, zoodat wanneer de geldbuidel het toelaat, gelegenheid genoeg is, zich te amuseeren. Van verschillende inrich tingen die ook om een plaats gevraagd hadden, is nog niets te zien, zoodat de ze misschien elders hun geluk beproefd hebben. Naar men vermoedt, hoopt lis. R. van der Kamp van Anna Jacobapolder, op ZoDdag 11 Juni a. s. zijn intrede te doen in de Gereformeerde kerk B alhier. Als bevestiger zal optreden ds, K. J. Kapteijn alhier. De heer J. J. van Alten te Hoek, die Vrydag jl. de onderwijzers-3cte be haalde, is als zoodanig benoemd aan de Christelijke school aldaar. Een klacht uit Ter Neuzen. Men schrijft uit Ter Neuzen het na volgende aan de N. R. Ct. Toen voor ongeveer 20 jaren het gar nizoen alhiei werd opgeheven, bleef achter: een detachement infanterie van 22 onder officieren en minderen onder bevel van een luitenant, ter bewaking van een kruitmagazijn, en een magazijnmeester en een 4-tal kanonniers, voor net iD orde houden der artillerie-magazijnen. Na verloop van tijd verdwenen ook de kanonniers en later werd ook de admi nistratie der artillerie-magazijnen alhier opgeheven en gebracht onder die van Hellevoetsluis. Voor die magazijnen zijn bier nu nog een adjudant en een tweetal magazijnknechts, die ook voor het post- duivenstation zorgen. Nadat nu eenigen tijd het gerucht liep dat ook bet detachement infanterie (uit Be<-gen-op-Zoom) zou worden ingetrokken, zonder dat men daaromtrent iets zekers te weten kon komen, arriveerden Zaterdag alhier een luitenant, der artillerie met eenige arlileristen, die Dinsdagmorgen een aanvang maakten om het kruit uit het magazijn in een schip te laden en naar Ellewoutsdjjk te vervoeren. Waar geen kruit meer te bewaken is, zal het detache ment zal worden ingetrokken. Voor Ter Neuzen blijft er dan mets over dan de doode weermiddelen vesting wallen en onbewoonde karzernes. Te Zuiddorpe bedraagt het aantal kiezers in dit jaar voor de 2e Kamer en Provinciale Staten 124 en die voor de gemeenteraad 116. Bij Kon. besluit is aan den heer A. J. Borghstijn, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Zuidzande. In de St. Ctr. van Woensdag is een uittreksel opgenomen uit de statistiek der bevolking ir, Zeeland. Op 1 Januari bedroeg die 146,796 m. en 108,534 vr., te zamen 215,330 personen. Dé bevolkingscijfer van Axel en eenige der omliggende gemeenten zijn als volgt: Axel 2127 m. en 2115 vr., totaal 4242; Hontenisse 2534 m. en 2593 vr. totaal 5127Ter Neuzen 3903 m. en 4118 vr. totaal 8021. Op de Dinsdag te Sas van Gent gehoudeD veemarkt waren aangevoerd 39 stieren, 12 oasen, 22 koeien, 51 vaar zen en 5 kalveren, samen 129 beesten, die allen vlug werden verkocht, aan goede prijzen. MOORD TE KOEWACHT. Men meldt ons uit Koewacht De vermoedelijke dader der aischuwe- lijke moord waarvan reeds melding is ge maakt, is Dinsdagmi idag te vier uur te Antwerpen gearresteerd. Woensdag werd h(j naar hier overgebracht, en met het lijk geconfronteerd. De man ontkende de daad gepleegd te hebben en verdedigde zich tegen de be schuldiging. Wat de zaak zelve betreft, doet de wijze, waarop de moord gepleegd is, denken aan de euveldaden van Jack the Ripper. Het plan van den moordenaar is waaischtjnlijk geweest het lijk onherken baar te maken, wijl juist de lichaaras- deelen, die tot het vaststellen der iden titeit kon leiden, verdwenen waren. Waer die lichaamsdeelen gebleven zijn en waar de moord gepleegd is, blijft nog een raadsel. In den put, waar de romp gevonden werd, is zonder resultaat ge- Ook in de gesloteD woning, te Ant werpen, van den persoon die met de ver moorde vrouw in betrekking stond, is een onderzoek ingesteld, maar ook daar is niets gevonden. Verscheidene personen, die inlicntin- gen omtrent den vermoedelijken dader Konden geven, ziju reeds gehoord. Eer? daarvan wist mede to deelen, dat zij den verdachten in den loop der vorige week eenige malen heeft gezien in de nabij heid van den put, die verscholen ligt tus- schen het houtgewas. Het lijk is thans herkend als te zijn van de 50-jarige huisvrouw van S. R,, herbergier te Koewacht (Moerbeke). Het echtpaar heeft negen kinderen. De oppassende man leefde niet gelukkig met zijn vrouw, die hem de laatste jateD veel reden tot klagen gaf. Het parket van Gent heeft thans een onderzoek ingesteld op de plaats, waar het lijk gevonden is. Nader meldt men Woensdag tegen den middag werd zoo schrijft men ons de vermoedelijke dader ODder geleide der politie uit Ant werpen, waar hij gearresteerd was, over gebracht naar de plaats, waar het drama is afgespeeld. Eenige oogenblikken later arriveerde het parket van Gent, benevens een paar geneesheeren. De gearresteerde werd bij een particulier in huis gebracht tot in de Belgische school alles voor zijn ontvangst in gereedheid was gebracht. Na eenigen tijd bracht een sterke politiemacht van België en Nederland hem in dat ge bcuw, waar hem eerst eenige vragen ge daan werden. Toen werd hij bij het lijk gebracht. Onder een zenuwachtig en ïuw gillen verklaarde hij onschuldig te zijn. Ook bjj het eigenlijk verhoor en dat van eenige getuigen, was de verdachte bevig ontroerd I vooial in het begin. Volgens oordeel der geneesheeren is de I vrouw de hals afgesneden en heeft men I het eerst laten uitbloeden voor men tot I bet verder verminken van het lijk over- i ging. Te oordeelen naar den staat van ont- I binding, waarin bet verkeerde, zal de vrouw c. a. drie weken in hel water hebben ge legen. Het parket en de politie hebben een be- I zoek gebracht aan de woning van den ver dachte; waar alles zeer nauwkeurig werd onderzocht. Men vond er, naar men zegt steenen van denzeltden vorm en grootte I als die welke in den zak gedaan waren. I Het voornem n bestaat om onder toezicht I der justitie en politie den put, waarin het lijk gevonden is, Vrijdag zeer nauw- I keurig te onderzoeken. Men heeft ver- moeden, dat de vermiste lichaamsdeelen I in een andeien zak |in dien put gewor pen zijn. In den namiddag van Woensdag is de I verdachte A. M., van Koewacht per rijtuig l weder naar Moerbeke gebracht, vanwaar hij naar Gent is getransporteerd, om daar don tijd in preventieve hechtenis door te brengen. Bij zijn vertrek en des middags bij zijn gang naar de school was een ont zaglijke volKsmassa op de been. Hoewel het publiek zeei kalm bleet, ontbrak het j nu en dan toch niet aan een hartig woord aan zijn adres. Het mag een toeval heeten, dat de mis daad aan net licht ge comen is. Een paar lieden, die in hun tuin aan den put aan het werk waren, zagen den zak aan den kant drijvende, en haalden hem op, daar na kwam men tot de vreeselijke voost. M. Ct. Vermoedde men vroeger dat de ver- I moorde de vrouw was van SeraphieD I Hoeck, herbergier te Koewacht, (België), I thans is dat vermoeden bewaarheid. Heden middag loch was bet parket uit Gent ter plaatse van den zoogenaamden „Dniveljagerspul* waarin de romp der vrouw was gevonden. Met deze heeren was aanwezig zekeie Vos van Klein Sinay, I een bekend zwemmer duiker, die tot twee malen toe in de put ging, en een zak boven bracht, waarin zich het hoofd, I de armen, de beenen, de borsten en nog eenige lappen vleesch bevonden, benevens t een spoormandje, een hemd, een muts, I kou&en en schoenen, en een ring welke zij nog aan den vinger had. De in dien zak gevonden portemonaie was ledig. De Kousen zaten nog aan de beenen. Aan het hoofd was weinig te bespeuren. De neus was eonigzins geschonden. Zij werd terstond herkend. De overblijfselen zijn nog niet begraven. De Belgische onderzoekrechter hield zit ting in de herberg bij Janssens over het gemeentehuis. Verscheidene getuigen wei I den gehooid. Zij die niet meer konden I ;ehoord worden, werden aangezegd morgen (Zaterdag) ter zelfde plaatse te verschijnen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de ver moedelijke dader morgen met de nu ge- I vonden gedeelten van het lijk worden ge confronteerd. PREDIKBEURTEN TE AXEL. 'Zondag 31 en IWaandas; 33 .Hei 1899. (Pinksteren.) Ned. Herv. Kerk. ure Leeskerk ure Ds. J. B. T. Hugenholtïl ure Ds. J. B. T. Hugenholti I Gereformeerde Kerken. Kerk A. (Hulpkerk.) ure Ds. K. J. Kapteijn I Ds. K. J. Kapteijn I Ds. K. J. Kapteijn Kerk B Dhr. G. de Leeuw Jr. Voorin. 9 Nam. 2 i Voorin. 9 Voorm. 9 Nam. 2 i Voorm. 9 i Voorm. 9 i Nam. 2 Voorm. 9 i Dhr. G. de Leeuw Jr. I Dhr. G. de Leeuw Jr. (van Tiet.) In den Gasthuissingel te Haarlem lag geruimen tijd een z. g, woonschuit, waarin een schipper met zijn vrouw, beiden ziek, huisden. Haven- of kaaigeld betalen be-

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2