Binnenland. Gemengd Nieuws. Balfour geloofde niet dat de wet het beoogde doel zou bereiken. Het Huis heeft alleen daarmede te maken, dat een klein gedeelte der gees telijkheid tracht het rituaal der kerk te veranderen en het te doen naderen tot dat der Roomsche kerk. De regeering nu waakt eveneens om dat te beletten. Ten slotte werd het voorstel zelf met groote meerderheid, 310 tegen 156 stem men verworpen. Maar aangenomen werd het amendement van den minister van justitie, luidende dat het Lagerhuis, hoe wel niet bereid nu een maatregel te ne men, welke kan leiden tot nieuwe in breuken op de wet en tot miskenning van het gezag der bisschoppen, toch van oordeel is, dat, indien de pogingen der aartsbisschoppen en bisschoppen om ue geestelijken tot gehoorzaamheid te dwin gen niet spoedig slagen, een nieuwe wet zal noodig zijn om de handhaving der bestaande wetten te verzekeren. De Vredesconferentie. De >Manchester Guardian bevat over »de vooruitzichten van de confereotie* een interessante beschouwing var. »een welingelichten schrijver*, waarvau de N. R. Ct. het volgende overzicht geeft: Alle staten, ter conferentie vertegen woordigd, hebben gelijke stem, toch zul len de groote mogendheden feitelijk de besluiten beheerschen. Zy vormen sa men iets als een Hoogerhuis, zonder welks goedkeuring niets gebeurt. Die mogend heden zijn Rusland, Engeland, de Ver- eenigde Staten, Frankrijk, Oostenrijk, Italië. Dan komen een groep kleiner mogend heden, waarvan de eerst te noemen bijr.a tot de groote hoort: Japan, Turkije, Spanje, Roemenië men zou hierbij ook China kun nen rekenen, dat bij lange niet den invloed kan laten gelden, die zijn omvang nabij komt. In de derde plaats komen de kleine staten Zweden en Noorwegen, Denemar ken, Nederland, België, Zwitserland en Portugal. Onder de vertegenwoordigers van deze staten is er een man van over wegende beteekenis, baron Bildt, gezant van Zweden en Noorwegen te Rome. Indien, waarvan sprake geweest is, deze kleine Europeesche staten onderling een informeel verbond sluiten, dan is de Bildt de aangewezen leider. In alle gevallen zal hij ter conferentie grooten invloed oefenen. Ten slotte komt er een bonte groep van mogendheden: Servie, Montenegro (ook door Staal vertegenwoor digd), Bulgarije, Perzië en Siarn. Een van de interessantste problemen op de confeientie zai zijn, de mogend- beden te groepeeren De kern en eigen- lijue werkkracht der conferentie ligt in Rusland, Frankrijk, Engeland en de Ver- eenigde staten, Zij hebben zich beslist aan het beginsel van scheidsrechterlijken uitspraak verbonden. Tegenover hen staan niet in openlijken tegenstand tegen dat beginsel maar geneigd 't vraagstukj nog wat uit te stellen en zich alleen met de humanitaire punten van de agenda bezig te houden, de mogendheden, waarvan Duitschland aan het hoofd staat, en Ita lië de woordvoerder zal zjjn. De groote mogendheden zijn dus ver deeld in twee groepen van vier tegen drie en waarschijnlijk zal die verdeeling door al de vertegenwoordigde staten heen gsan. De vier mogendheden, de vooruit strevende meerderheid, zullen waarschijn lyk kunnen rekenen op den steun der zeven kleine Europeesche Staten, ook van Montenegro. Vandaar ook dat deze Staten en hun natuurlijke leider Bildt. van zoo'n gewicht zijn. De anti-Progres sieve minderheid zal met even groote zekerheid aanhang vinden bij Turkije en Roemenië waarschijnlijk ook bij Spanje en Roemenië. Dan blijven nog als onbe rekenbare grootheden Japau, Siam, China en Perzië. Als Bulgarije als een souvereine staat meetelt zal het wel met de progessieven meegaan. Indien ook de vier Aziatische staten met de minderheid meegaan, blijft de meerderheid aan de progressieven Rus land, Engeland, Frankrijk en Amerika. Maar het is onwaarschijnlijk, dat de vior Aziatische staten zich van Rusland, En geland en Frankrijk zullen losmaken, aan gezien deze mogendheden in Azië den grootsten invloed hebben. De vooruitstre vende party zal dus bovendrijven. De conferentie kan wel alleen met algemeene stemmen een besluit nemen, maar 't is toch van belang de krachten van do ver schillende partijen te meten-Men voorziet ook r6eds, dat er over en weer druk stem men geworven zullen worden en de staten die in een Kleine minderheid zich van de groote meerderheid alzonderen, zoudeH een weinig benijdbare positie innemen. Er is heel wat gesproken over do orde van beraadslaging. Naar het schijnt, is men onder de afgevaardigden die tot een feitelijke uitkomst hopen te geraken, het al vrijwel eens om de kwestie van de gebiedt over het andere beschikt. Hij, die alles ten beste weet te schikken, dat is mijne zaak niet. Ben ik zeker, dat ik door eene zwakheid neen dat is het niet door eene misdaad Josephines dagen zal verlengen »Gij hebt mij niet laten uitspreken, mijnheer Eek hervatte de heer van Wal- lenrotb, ik zeide u, dat ik geschreven had, dat de omstandigheden veranderd waren, en dat is inderdaad het geval ik wed, dat gij niet naar Oost-Indië gaat. >Hoe zou misschien de heer van Mar bel gestorven zijn of wilt gy mij dat doen gelooven riep Koenraad verschrikt, »of hebt gij wellicht zekere berichten, dat mijn vader op de terugreis naar Europa is Ik bid u, houd mij niet op de pijn bank, ik ben buitendien ongelukkig ge- noeg." »Niets van dat alles," antwoorde de heer van Wallenroth lachend, »maar mis schien zal het u verbazen. - Gij zijt eigenaar van Altekik ben het niet, ik was het slechts een korten tijdde heer Marbel had de heerlijkheid door mij aan gekocht, doch hij had die voor u bestemd. Dit zoudt gij echter eerst een jaar na uwe teiugkomst van de reis gewaai worden de heer Schmidt was uitvoeder van dezen wil des lieeren Marbelgij moesi voorat beproefd worden, zoo was het besloten en waart hij degene die gij naar den wenscb van den heer Marbel wezen moest, dan eerst kwam de heerlijkheid u toeik wil u heden het bewijs van schenking over leveren, want gij hebt in Altek geheel in den geest van uwen weldoener gehandeld de heerlijkheid behoort u." Koenraad was verbaasdhij wist niet wat hij zeggen zoudeeindelijk riep bij met eene bevende stem, en bet oog vol tranen naar den hemel geslagen »goede Marbel, gij dacht alleen aan andoren, nooit aan u zeiven nu zijt gij niet meer arm Wanneer dat alles zoo is en ik hoop mynheei van Wallenroth! dat gij niet in dit ernstig oogenblik met mij schertst dan bied ik u of den heer Schmidt dade lijk een voordeelig verdrag aan de heer lijkheid Altek brengt tegenwoordig de rente op van zeventig duizend gulden, en in weinige jaren, heeft zij de waaide van honderd en twintig duizend ik verpand die voor dertig of veertig duizend wilt gij mij het bedrag in wissels op Londen geven »Eer wij daarin treden," zeide de heer van Wallenroth met zienbare onrust, »moet hij toch het bewijs van schenking in handen hebben." Hij ging been en haalde het. De heer Schmidt omhelsde Koenraad zoo dra de heer van Wallenroth met het be wijs in de hand terug kwam, drukte hem zwijgend aart zijne borst, had natte oogen en verliet de kamer. De heer van Wal lenroth was niet minder ontroerd hij gaf den pergamenteD brief over,omarmde Koen raad en ging om de tranen te verbergen die hij niet onderdrukken kon, schielijk den heer Schmidt achterna. (Wordt vervolgd) ontwapening tot het slot te bewaren. Het eerst zou men het dan over bet scheids- ecbteiyjk beginsel willen hebben vervol gens over de verzachting van den oorlog. Ofschoon Engeland, Rusland, Frankrijk en Amerika het over de scheidsrechtelyke kwestie eens zijn, willen zij geen gedwon gen arbitrage, ook niet in aangelegenheden en ongeschikt belang invoeren. Het meeste kans van slagen heeft nog een voorstel om een blijvend internationaal tiibunaal in te stellen. Hoe dit tribunaal te richten, is ouk nog een lastige kwestie. AmeriKa dat een gioote ervaring heeft met de arbitrage tusscben de ver schillende Staten der Unie, Kan hierin van goeden raad dienen. Het denkbeeld is ge opperd, dat alle staten ter conferentie, ten minste die er de uitgaven van willen dragen, een rechter aanwijzen, de groote mogendheden elk een, de kleinere een voor een aantal hunner. Meer kans van aangenomen te worden heeft echter het voorstel om een scheids gerecht van een half dozijn of me r rechts kundige diplomaten uit een of meer klei nere staten te kiezen Woidt de arbi trage als iets geheel vrijwilligs verklaard, dan kan elk paar mogendheden, die willen een geschil Lusschen hen aan dat scheids gerecht onderwerpen. Wil men gedwon gen abitrage dan zal de conferentie moeten beslissen, welke kwesties daarvoor in aan- merkiug komen. Het bezwaar, dat men belangiyke kwesties tusschen groote mogendheden niet aan de uitspraak van een handvol obscure juristen in Zwitserland of België kan toevertrouwen, zou uit den weg ge ruimd kunnen worden door het scheids gerecht te machtigen arbiters van hoo- ger rang te assumeeren. Bestaat er een maal zoo'n vast tribunaal, dat dadelijk gereed is om een twistpunt te onderzoe ken, dan zullen de mogendheden er meer en meer toe kombn, kleine geschillen daar te laten uitmaken, en mettertijd mag men verwachten, zal men al belang rijker kwesties aan zijn oordeel onder weipen, tot het de regel wordt, geschil len die tot de diplomatie niet kar. be slechten, daar te laten oplossen. Indien de vredesconferentie ook maar dit eene bewerkt, de instelling van een zoodanig permanent scheidsgerecht, dan zou zij reeds een groote weldaad verricht hebben Atjeh. Blijkens van den c'vielen en militairen gouverneur van Atj bi en On- derboorigheden ontvengen telegrammen is de bezetting van Mnaboeh, nadat het 6e bataljon wegens den slechten ge zondheidstoestand en het ongunstige we der van de Westkust naar Kota Radja teruggekeerd, was tijdelijk versterkt met een detachement onder een kapitein om aldaar actief te blijven optreden. De colonne-van Loenen achtervolgde den Pretendent-sultan en Panglima Polina tot in het binnenland van Mordop, In enkele kleine gevechten werden daarbij gewond door een schampschot de Europeesche ser gcant Bertagnolli levensgevaarlijk 3 en niet levensgevaarlijk ooK 3 Ahoineesche fuseliers. De vijand liet 13 dooden met hunne wapenen achter. De Pretendent-Sultan is naar Samalanga en Panglima Polim is naar Ndjong in Pedir gevlucht, waar hij achtervolgd wordt. Van de colonne van der Wedden te Tamsch werden geen berichten ontvangen De Locomotief bericht dat dr Snouck .Hurgronje spoedig weer Daar Atjeh zal vetrekken om generaal van Heutsz bij te staan in de pacificatie van dat gewest. - Bij het Vrijdag te Middelburg gehou den examen voor onderwijzer slaagde m. de heer J. J. van Alten, van Hoek. Nabij het dorp Koewacht onder de gemeente Moerbeke ligt een diepe put in welke omtrek eenige bewoners der buurt een tuintje hebben. Gisteren waren daar een paar personen aan bet werk. Terwijl zj) met nog een paar buren een praatje maakten en zoo eens rondwandelden, kwamen zij aan dien put, waariD zij een zak zagen drijven. Nieuwsgierig om te weten wat het was, trokken zij den zak op den kant, waarbij zij aanstonds een ondragelijKen stank gewaai werden. De zak was stevig dichtgebonden en bleek bjj opening te bevatten de stukken van een vulwassen vrouwelijk lijk. Het hoofd, de voeten en de handen waren er niet bij te vinden, alleen twee rokken, vermoedelijk I aan het slachtoffer toebehoorende zaten mede in den zak Het lichaam noch de kleederen konden met zekerneid herkend worden. De heer Piescé fungeereud bui- gemeester der wijk, heeft onmiddellijk de noodige maatregelen getroffen. Het lijdt geen twijfel, of men heeft bier met een I ernstige misdaad te doen. Natuurlijk zijn reeds allerlei geruchten en vermoedens I in omloop, echter niet geschikt om in dit I bericht op te nemen. Maandagmorgen in de vroegte, half- I vijf ongeveer, werden tal van bewoners I van Walcheren verrast door het gezicht I van een luchtballon, die op vrij geringe hoogte boven het land zweefde. Volgens door de M. Ct. verkrbgen in lichtingen bevonden zich daarin twee Fransche luchtreizigers en wel de heeren I graat Henri de la Vaulx en Maurits Mallet, beiden van Parijs. Naar het noordoosten gedreven, is de ballon neergedaald even voorbij Gapinge, op de hofstede van den landbouwer V. d. B. Per rijtuig van Sorooskerke naar Middelburg vervoerd, zijn ue reizigers m6t hun ballon per spoor naar hunne I woonplaats vertrokken. 't Zal voor bovengenoemde heereD, die natuurlij it den ganschen nacht in het luchtruim gezweefd hebben, wel een ang stige ontdekking zijn geweest, toen zij zich bjj het aanbreken van der. dag juist j op de kust bevonden, zoodat het weinig j scheelde, of zij waren verloren geweest. - Blijkens een Vrijdag te 's-Graven-1 hage van onzen gezant te Brussel ont- I vangen telegram zijn de grenskantoren I Esschen (station) en Esschen (dorp), als ooK de kantoren Maaseyk en de Clingej met ingang van 15 dezer voor den invoer! van melkkoeien uit Nederland gesloten. I AXEL, den 16 Mei 1899. Heden is in de vergadering van Stem bevoegde Ingelanden welke gehouden werd in het logement van Mej. de Wed. Rolff alhier herbenoemd tot gezworene van den polder Coegors c. a. dhr. L. de Koeijer en dhr. P. Dekker Wz. herbenoemd als gezworene van den Capeilepolder. Door hbt hulpkantoor der posterijen alhier is in de oersle helft van Mei een onbestelbare brief verzonden aan hel adres van Jean van Buggenum te Ecnt bij Roer mond. HET ONWEER. Zaterdagmorgen ontlastte zich boven Sandpoort een hevig onweder. dat onge-J veer een half uur aanhield, en verge-i zeld ging van hagelslag. Op het nabijge legen buiten „Duin en Kruidberg", van Z. E. minister Oremer werd een groote schuur door den bliksem getroffen. De schuur verbrandde geheel, terwijl! een groote eik, naby de ruïne van Brede-I rode aan splinters werd geslagen. Zaterdagmiddag sloeg, tijdens het kort maar hevig onweder, de bliksem in den watermolen lusschen Wormerveer en Zaan dijk. Een roede werd totaal stuk gesla gen, terwijl ook eenige tondere schade is veroorzaakt. Er ontstond echter geen brand. In Steenwijk sloeg omstreeks elf uur de bliksem in den toren van de Groote Kerk, zonder evenwel brand te veroorzaken. De spits werd getroffen en al het hout hieij van aan splinters geslagen. De ijzeren stang die er midden doorheen loopt, houd! nog het jjzeren kruis en den weerhaanl Dit is de tweede maal dat dit steenen ge vaarte door den bliksem getroffen wordt Zaterdagnamiddag doodde de bliksem! een paard van den heer H Rietema t» Hornhuizen (Gr.). Het onweerde over ge heel Groningen vrjj lang slerk. Op Texel sloeg de bliksem in een on bewoond boerenhuis, v. n den heer J

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 2