EET GAT MN MOUW' No. 1323. Zaterdag 13 1899. 15® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Parijfeche correspondent van de Fr. Z. vernam in welingelichte kringen, dat van Duitsche zijde aan de Fransche regeering ophelderingen zijn gegeven, om trent de onschuld van Dreyfus en de echtheid van het petit bleu*. Deze ophelderingen dragen niet het karakter van een diplomatieken stap, maar zijn vervat in een vertrouwelijk schrijven van den direct bij de zaak betrokken persoon (Von Zwarschkoppen. Zonder rechtstreeks de schuld van Esterhazy te bevestigen, wordt toch ge noeg gezegd. Deze brief moet reeds in het bezit van het hof van cassatie zijn De te Rome verschijnende Tribuna deelt mede: lo dat de vertaling welke het Fransche departement van buiten- landsche zaken gaf van het telegram van Panizzardi van 2 November 1894, de juiste is; 2o dat Henry het bordereau in zgn geheel heeft gekregen van den congierge van de Duitsche ambassade en dat de daarin genoemde stukken, door Esterhazy geschreven, werkelijk aan hun adres kwamen; 3o dat het petit bleu echt is; 4o dat le canaille de D slaat op den agent Dubois Clemenceau deelt in de aurore mede, dat generaal Pellieux het bekende valsche stuk tijdens het Zola-proces mededeelde, zonder daartoe gemachtigd te zijn. Toen nu het getuigenis van generaal Boisdeffre werd ingeroepen, en diens verschijning op den volgenden dag werd be paald, heeft Meline, die wist dat het stuk valsch was getracht te voorkomen, dat Bois deffre den volgenden dag naar het hof ging, Tegen den avond kwam hij in de hoofd stad Dadelijk ijlde hij naar den bankier Schmidt, en deze stond verbaasd doch was blijde hem te zien. >Ik breng u zelf het antwooord op uwen brief." »En wat hebt gij besioten vroeg de bankier. »Naar Oost-Indië te gaan ik ben mijnen vader te veel schuldigik zou een mon ster zijn, wanneer ik hem oui en krank aan zijne ellende overlietik zou wan hopig wordeD, wanneer ik wist, dat de eerwaardige, deugdzame grijsaard te ver geefs de armen naar mij uitstrekte." Alles voortreffelijk, alles zeer schoon, mijn lieve mijnheer Eek doch niets zonder overleg gedaan Een reize naar Oost-lndië is geene wandeling. Wie staat u borg, of en wanneer gij daar heen komt Vindt gij dadelijk schepen Kunt gij niet onder weg ziek wordeD, schipbreuk lijden, om komen »Zeer mogelijk, maar dan deedk mijnen plicht en de Voorzienigheid moge voor het overige zorgen." »Zeer goedmaar hoe, wanneer de goedo heer Marbel want hg is oud - om de verklaring van Pellieux te beves tigen. Maar Boisdeffre ging toch, ondanks bet verbod van de regeering. Clemenceau zegt dat een der ministers uit die da gen het verteld heeft. De Siècle vordert nu Clemenceau op, om namen te noemen. De jongste lijsten voor de inschrijving voor de verbreiding der waarheid, geven een totaal van ongeveer 100,000 frs aan. Het doel is nu, te laten drukken het complete verslag der enquête, met een stenographisch verslag van het a s. pro ces en verder een analytisch verslag van beide. De ontknooping van het groote drama nadert. Den 29en dezer zal het hof van cassatie de openbare behandeling der Dreyfus-zaak aanvangen, en naar men vermoedt Donderdag den 1 sten Juni daarmede gereed zgn om den daarop vol genden dag het met zooveel ongeduld verbeide arrest te wijzen. Volgens het H. v. A. hadden Dinsdag in de centrale sectie hevige disputen plaats over de kieswet Woeste wil geen haast maken, en andere juist wel. Zondag 28 Mei heeft te Brussel een groote nationale betooging tegen de kies wet plaats. De werkstaking in België vermindert sterk, behalve in de buurt van Luik. Uit Saarbrucken wordt gemeld, dat 5000 mijnwerkers 20 pet. loonsverhoo- ging vragen, en verschillende andere eischen stelde Tot nu is alles rustig. Aan de Duitsche ambassade te Rome is een feestzaal bijgebouwd, welke bij zonder prachtig is, en Zaterdag met een gestorven ware, eer gij Kalkutta aan- scbouwdet Waartoe dan die reis om de wereld Waartoe dan uwe tegenwoor dige loopbaan verscheurd. Uw vermogen opgeofferd »Mijne loopbaan wordt nooit verscheurd de loopbaaD, die ik betreed, heet plicht, en al kwam ik ook als bedelaar terug, wei nu, ik kan mij zeiven onderhouden ik ben jong, laat mij gaan. Ik verzoek slechts om wissels op Londen voor mijne g9heele bezitting: daarom kom ik bij u: wilt gjj er voor den heer Marbel nog iets bijvoegen, des te beterik wil daarvocr uwe personeele schuldenaar worden en met rente en rente van rente terugbe talen, wanneer ik weder kom, al zou ik ook als een slaaf werkoD." Schoon gedacht van u, maar laat ons ook bedaard over de zaak spreken. Het is den beer Marbel zeker minder om uwe aangename persoon te doen, dan om geld te hebben, om of zijn proces te voeren, of weder naar Europa terug te komen. Heeft hij geld, dan is bij tevreden, dan vindt hij middel tot alles, dan zijt gij hem geheel ontboerlijk nu dan, zeg maar hoe veel gij voor hem bestemmen wilt, hoe veel ik van het mijne daarbij deen zal Wij zenden het hem; wissels zijn thans gemakkelijker naar Engeland over te bren gen daG menschen het laatste heeft on gemeens zwarigheden, volg mijnen raad." »Neen, mijnheer Schmidtdat kan ik nietik ben voor mijnen vader Marbel schitterend feest werd ingewijd. Keizer Wilhelm had voor eenige maanden be loofd tegenwoordig te zullen zijn, maar was afwezig Wel was koning Humbert daar. Deze was zeer voldaan over het gebouw en zond Keizer Wilhelm een telegram van gelukwensching. Castelar, de bekende leider der Spaan- sche republikeinen, heeft na een jaren langen rust het actieve staatkundige leven weer opgezocht. Hij hield een re devoering, die anti-clericaal en anti-mili- tairistisch was. Zijn rede blijkt bij de andere linker- groepen veel instemming te vinden. Maandag 11. hebben de verkiezingen plaats gehad voor de sobranje, welke zonder eenige ongeregeldheid van belang afliepen. Ofschoon de einduitslag nog niet officieel bekend is, kan men reeds met zekerheid beweren, dat meer dan twee derden der zetels zal worden ingenomen door leden der regeeringspar'tij. De uitslag der Boelgaarsche verkiezin gen is thans officieel bekend. Gekozen zijn: 104 leden der regeeringspartij, 53 leden van verschillende partijen der op positie, waaronder ook de aanvoerder dier partijen 12 herstemmingen moeten plaats hebben. De Morning Post verneemt uit Johan nesburg van enkele voorname burgers uit Pretoria, dat Kruger en de meest vertrouwbare leden der regeering den ganscheu dag confereerden, en besloten toe te geven aan de eischen, ten behoe ve van de belangen der uitlanders ge steld. l'e kans dat de Amerikanen ernstig den vrede, op de Philippijnen zullen wil- nuttiger, dat uw en mijn geld voor hem worden kan. Hij is oud en zwakhg heeft eenen zoon noodig, die hem verpleegt en opbeurt, die hem ondersteunt en be- scbei mtach, in zulk eenen toeotand is een vriend meer waard dan tonnen gouds; een warm woord van den trooster is meer waard, dan de dienst van rijkelijk betaalde huurlingen. Spreken wij niets meer daar van ik reis morgen naar Regensburg ik uoe den heer van Wallenroth reken schap, DeeD mijn ontslag, en betuig hem mijoen dank. Hg is een braaf man hij zal mij geene hindernissen in den weg leggen. Wilt gij mijn vriend zgn en die van den heer Marbel, dan verzoek ik u om eene aanbeveling voor mijne zaak van uwe handik heb gezien, hoeveel uw woord bij den heer van Wallenroth geldt. De heer Schmidt zag hem lang zwijgend aan. Koenraad stond vastberaden voor hem, en wat hij zeide, kwam uit de diepte van zijn hart voort. Zelfs scheen de heer Schmidt een oogenblik getroffen te zgn door deze onstuimigheid der kinderlijke liefde en dankbaarheid nochtans trachtte hij hem met nieuwe gronden van de onderneming terug te houden. »Het is te vergeefs!" riep Koenraad, »er zijn wel andere gronden, die mij tot eene schandelijke keus hadden kunnen bewegen ik beminde een edel meisje Gij kent Josephine Walterop het oogenblik Ier scheiding vernam ik eerst, dat ook ik hare liefde bezat, en toch- plicht gaat len, neemt toe. De agetatie tegen de politiek, welken dezen oorlog veroorzaakte stijgt, en president Mac Kinley weet, dat dit zijn zetel en zijn partij in gevaar brengt. Generaal Otis heeft aan de Spanjaar den terug gegeven het hun toebehoo- rende geld en attelerie-materieel dat door de Amerikanen in den strijd tegen de Philippino's was gevonden. Uit telegrammen van generaalOtis blijkt dat de toestand op de Philippijnen minder gespannen is. Het is duidelijk te bemerken, dat de opstandelingen uitgeput raken, ter wijl hun leger verdeeld is door een twist tusschen twee partijen, die ieder uit zich zeiven een opperbevelhebber willen kiezen, De opstandelingen hebben een aan val op de Amerikanen gedaan, maar niet doorgezet, terwijl zij verder een gedeelte van den spoorweg hebben verwoest. De boeren, die eerst gevlucht waren uit de streken tnsschen Manila en de noordelijke punten, keeren weder naar hunne woonplaatsen terug. Of dit niet wat al veel door een Ame- rikaanschen bril gezien is, zal wel spoedig blijken. A T J E H. Blijkens een van den Gou verneur-Generaal van N.-I. ontvangen telegraphisch bericht, zijn sedeit de jongste mededeelingen dienaangaande, in •ie Ned. St. Ct. van 2 dezer bij de krijgsverrichtingen in Atjeh gesneuveld: de le luitenant der inf. van het N.-I. leger, H. M. Vis, en de fuseliers J. van der Stroet en B. G. W. Riebe. boven geluk Derhalve, mijnheer Schmidt ik verzoek om wissels. De heer Schmidt had de oogen vol tranen, toen Koenraad zoo sprak. »Koin aan mijn bait," riep de oude man, en drukte hem in zijno armen »gg zijt een edel menscb, ik benijd den heer Marbel zulk eenen zoon en zulk eenen vriend Hoö weinig vaders zijn zoo gelukkig als bij. Gjj zult de begeerde wissels hebben en opdat gij bij den heer van Wallen roth geene zwarigheid vinden naoogt, wil ik zelf naar Regensburg bg hem verge zellen." Koenraad was over de plotselinge ont roering van den hern Schmidt 9enigzins verbaasd. »Er is toch," dacht hij bij zich zeiven, »in iederen menscb, al ware hij in het dagelijksche leven achter de reken- tafel tot eene verdroogde mummie inge krompen, en al ware bij tot eenen steen geworden, nog altijd eene goddelijke vonk die wordt niet uitgebluscht, het hangt slechtsvan den adem af, die haar aan blaast. Het oorspronkelijke menscbelijke verheft zich altijd weder met met zege vierde grootheid in den sterveling, al lag het ook door koopmans betaal- en ont- vangzucht diep nedergedrukt, door hand- werkstof bezoedeld, door theologische en paedagogiscbe symstemen geketend, door politiek en krijgskunst gewurgd en dat oorspronkelijk menscbelijke is het godde lijke het is schoon, mensch te zijn. Koenraad vergat den verstandigen brief

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 1