(«emengd Nieuws. Marktberichten. - Met ingang van 1 dezer zijn bevor derd de kommiezen bij 's rijks belastingen C. J. van de Walle te Sas van Gent van de 3e tot de 2e klasse en J. Beerens te Hulst van de 4e tot de 3e klasse. - Te Langeleede, een half uur van de Nederlandscbe gemeente Overslag, heeft weer eene ontmoeting j.laats gehad tus schen eenige veesmokkelaars en de dou- anen- De veesmokkelaars verdedigden zich heftig <m maakten zelfs van vuurwapenen gebruik. De onder-brigadier De Langhe kreeg een hagelschot in de zijde. Een der smok keiaars is aangehouden. Ook werd eene koe in beslag genomen. - Op verzoek meldt de M. Ct. ter voor koming van misverstand, dat op het adres tegen het ontwerp van wet op den leer plicht, uit St. Jansteen aan de Tweede Kamer geen der onderwijzers aan de Open bare School heeft geteekend. - Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen in de provincie Zeeland in 1899 uomeD 132 namen voor, waaronder uit Zeeuwsch- Vlaanderen de navolgende Bonte, Eduard, te St Kruis, geb. te St. Kruis 3 Apiil 1837. Borte), Pieter Jacobus van, te Schoon- dflke, geb. te Schoondijke 26 Juni 1840. Calon, Elias Augustus, te IJzendijke, geb. te IJzendjjko 17 April 1830. Cullot d'Escury, Karei Jan AndréGuyon, baron, te Hontenisse, geb. te s' Graven- hage, 15 December 1858 Cortvriendt, dr Angelus Eduard, te IJzendijke, geb. te IJzendijke, 4 Decem ber, 1817. Cortvriendt, Gustavus Angelus Felix, te IJzendijke, geb. te IJzendijke, 10 Juni 1855. Deinse, mr Jan Gerard van, te Hulst, geb. 26 Maart 1841. Dieleman, Christiaan, te Zaamslag, geb. te Zaamslag, 28 Augustus 1849. Dieleman, Petrus te Axel, geb. te Hoek, 6 November, 1835. Dierick, Cyriiles Petrus Joannes, te Koewacht, geb. te Koewacht, 24 Januari 1846. Erasmus. Jannes, te Cadsand, geb, te Cladsand, 22 November 1838. Fremouw, Cornells, te Groede, eeb. te Oostburg, 2 Juli 1835. Haelst, Augustus Adolphus van, te Zuiddorpe, geb. te Zuiddorpe 13 Februari 1817. Haelst, Theophilis Petrus Franciscus van, te Stoppeldijk, geb. te Kieldrecht (België) 8 Mei 1857, genaturaliseerd bij de wet van 23 Juni 1892 Staasblad do. 162). Hennequin, Johannes Franpois, te Sluis, geb. te Sluis 24 September 1826. Hem equio, mr Pieter Christiaan Ja cobus, te Aardenburg, geb. te Sluis 20 Mei 1851. Hombach, Alphonse Guillaume Victor, te Hulst, geb. te Gent 25 November 1818. Horabacb, Fernand Corneille Octave Marie, te Hulst, geb. te Hulst 9 Mei 1863. Hullu, Jacobus de, te Cadzaud, geb. te Cadsand 3 Nov. 1821. Huyssen Johanneszoon, Jan, te Ter Neuzen, geb. te Ter Neuzen, 8 Jannuari 1838. Kerf, Petrus de, te St. Jansteen, geb te St. Jansteen 12 September 1840. Koeijer, Louis de, te Terneuzen, geb. te Axel 15 Januari 1842. Koster. Abraham, te Axel, geb te Axel 27 Mei 1844. Luteijn Sr., Izaak te Zuidzande, geb. te Zuidzande 17 September 1826. Maertens. Henricus Lodovicus Josepbus te Hulsf, geb. te Hulst 29 Februari 1849. Risseeuw Abiahamszoon, Abraham, te Cadsand, geboren te Cadsand 2 Januari 1831. Risseeuw, JolianDes, te IJzendijke, geb. te IJzendijke 1 September 1849. Seydlitz, Josepbus Augustianus Joannes Berchmans Maria Gislenus te, Hulst, geb. te Sint Nicolaas (België) 28Septembei 1868 Smit, Isaac de, te Oostburg, geb. te Waterlandkerkje 29 December 1827. Spiering, mr Willem Franfois Ewoud, te Neuzen, geb. te Tiel 22 Apiil 1858. Temmerman, Johannes Franciscus. te Hoofdplaat, geb te Hoofdplaat 23 Mei 1341. Vogelvanger, Julius, te Hulst, geb. te Hulst 9 Maart 1847. Waesberghe, Livinus Franciscus Ca- rolus van. te Hulst, geb. te Hulst 4 Februari 1826. Waesberghe-.lanssens, Ludovicns Jose- phus Maria van, te Hulst, geb. te Hulst l Maart 1844. Wieland, Gerard, te Terneuzen, geb. te Zaamslag 6 October 1845. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Donderdag 11 Mei (Hemelvaart.) Ned. Herv. Kerk. 's Avonds 5*/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. (Hulpkerk.) Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kaptejjn Kerk B Voorm. 9 ure Leeskerk Door een visscher uit Breskens werd Don derdag e6n steur gevangen die plus minus vjjf en zeventig KG. woog. Door een vischkoopman werd daarvoor direct dertig gulden geboden, welk bod niet werd aangenomen. Genoemde steur heeft op de markt te Gent niet minder dan fr. 153 opgebracht. Toen Zaterdag de Internationale trein van Vlissingen naar Oberhausen te Genned aankwam lag een reiziger in de le klasse bewusteloos in de coupé. Een geneesheer die zich toevallig in den trein bevond, be merkte al spoedig dat hij vergift ingenomen had. Door het toedienen van tegengift en melk kwam hij weer spoedig bij. Volgens zijn verklaring had hij het vei gift per abuis ingenomen. Zaterdagochtend viel te Vlissingen een 5 jarig knaapje, dat speelde aan de afhel ling, in het water. Door een paar maunen werd het ventje nog tijdig gered. Op het terrein der nu afgebroken Westerkerk te Harlingen is men gestuit op een grafkelder en een onderaardsche gaug) welke laatste nog aH uitgestrektheid schijnt te hebben. Een aantal oude, hij deze gelegenheid gevonden, zijn naar het Friesch Museum te Leeuwarden opgezonden. Grafkelder en gang hebben behoord aan het in Alva's tijd nog bestaand kasteel. Iu het Drentsche dorp Diever ont stond, tijdens de vrouw des huizes afwezig was, brand. Een kind van twe& jaar, dat Blapende was achtergelaten, kwam in de vlammen om. Daar niemand in de buurt aanwezig was, kon er van redden geen sprake zjjn. Ook twee geiten, een hond en een varken kwamen om. Te Drongelen heeft vermoedelijk een geval van kindermoord plaats gehad. Onder eene bedstede is een lijkje gevonden en eene jongedochter wordt verdacht. Bij advertentie in een der bladen biedt een rustend distillateur het recept te koop aan om binnen 5 minuten van ge wone jenever oude klare te maken Tegen de musschen raadt iemand hoveniers en landbouwers aan boven hnnne bedden niet witte, maar zwarte draden te spann-u, gewoon zwart naaigaren, op eene hoogte van vier of vijf centimeter. De vogels zien die niet, vliegen er tegen aan en schrik ken zoo, dat zjj nooit terugkomen. Te Grosthuizen weid Zondagmorgen in bewusteloozen toestand gevonden de wel gestelde landbouwer P. de Lange, Afgrij selijk verminkt vond men den ouden man, die alleen huisde, met negen wonden aan hef hoofd en halt afgesneden pols. De justitie, die spoedig ter plaatse aan wezig was, vond het breekijzer en het mes, waarmee hoogstwaarschijnlijk de moordaan slag is gepleegd. Bij het verzenden van dit bericht was men nog druk bezig, pogingen in bet werk te stellen, om de levensgeesten, die nog niet geheel geweken waren, np te wekken. Te Beetsterzwaag vermiste een vee houder op de voorjaarsmarkt eenige lam meren. Hij ging nu met het moederschaap de geheele inarkt rond en het duurdeniet lang of moeder en lammeren ontdekten en herkenden elkander, waardoor de verkeerde eigenaar in den val liep. Daar hier ver moedelijk diefstal in het spel is, is proces verbaal opgemaakt. Te Utrecht is een stoombleekerij ge heel uitgebrandvier er aan grenzende huisj s bekwamen belangrijke waterschade. Vermoedelijk ontstond de brand op den droogzolder. Assurantie dekt de schade. De Belgische politie beeft Zaterdag met den trein van Brussel naar Roosen daal zwaar geboeid overgebracht een kor poraal en twee soldaten van het Neder- landsche leger, die gedeserteerd waren. Door middel van overklimming en braak zijn twee rijwielen ontvreemd van een handelaar in dat artikel te Haarlem. Veer tien dagen geleden werd er daar ook een gestolen. Te Barneveld weigerde Vrijdagochtend een rondtrekkend koopman, die met een nandwagen den tol passeeren wilde, het tolgeld. Toen de tolgaarder op betaling aandrong, werd bij door den vreemdeling ernstig mishandeld onder meer werd hem, met een scherp voor verp. een tamelijk diepe wonde onder het oog toegebracht. Ook dreigde de vreemdeling den tolgaarder met een revolver te zullen neerschieten, ingeval hij niet dadelijk mocht passeeren. Een Urker visscher zeilde met zjjn botter door het Zuicgat naar Nieuwediep. Aan zijn knecht gelastte hij koffie in het vooronder te zetten. Eenige oogenblikken lal er merkte deze aan het klappen der zeilen, dat de botter door den wind uit den koers ging. Hij begaf zich fluks naar boven en vond zijn 62-jarigen schipper dood bij het roer liggen. Een allertreurigst geval van vergif tiging heeft zich te Antwerpen voorgedaan. Een troepje kinderen, dat liep te spelen langs een der vele kanalen, vond aao de kant van 't water een vreemde plant waar van zi] de bladeren afplukten en in den mond namen. Spoedig daarop veitoonden zieh bij de k nderen verschijnselen van ver giftiging, krampen en braki gen. Naai het hospitaal overgebracht, bezweken spoedig t«ee van nen, jongens van zes en negen jaar, onder de hevigste pijnen, terwijl 's avonds een derde overleed, De anderen, die tot het troepje hadden behoord, onge veer een zestal, die bij de ouders verpleegd worden, verkeereu allen in doodsgevaar. In de buurt, van Moskou heeft een krankzinnige de jgeheele bevolking eeuer hoeve, zijnde 5 personen gedood, feitelijk geslacht. Te Cognac is eene groote tent afge brand. waarin voorstellingen met den cine- matograaf werden gegeven. Het vuur ont stond door eene sterke elektrische lamp, dienende voor de lichtbeelden. Men heeft de machines en de dynamo uit de vlammen kunnen redden. De schade bedraagt om trent 50,000 fr. Uit Doornik meldt men dat aldaar Donderdag een vreeselijke ontploffing heeft plaats gehad, en wel door het springen der ketel van de sleepboot "la Lijs," die een transportschip op sleeptouw had. Omstreeks 9 uur had de ontploffing plaats, waardoor drie werklieden, die op de brug werkzaam waren, in de lucht geslingerd werden. Een van hen werd tweehonderd meter verder iu een bosch geworpen, terwijl een ander gruwelijk verminkt, op den tegenoverge- stelden oever werd teruggevonden. JJe derde kwam terecht op het dak van een der huizen van het naburig gehucht Allain. Ook de stukkeu van den stoomketel kwamen in de huizen terecht, richten daar groote verwoestingen aan, maar kwetsten gelukkig niemand. Men zegt dat in do kajuit van de sleep boot, die onmiddelijk zonk, eene vrouw met haar kind aanwezig wareD, zoodat de ramp vijf menschenlevens zou hebben ge kost. Bovendien is een dame, die op een afstand van 300 M. in een .rijtuig zat, door een stuk ijzer aan den schouder ge kwetst. Ook een in de nabjjheid liggend vaar tuig, dat door de stukken der verbrijzelde machine werd getroffen, zonk onmiddellijk, Een wonder is het, dat het door de Lijs gesleepte schip geen scDade kreeg. Men wil de hevigheid der ontploffing toeschrjjven aan de aanwezigheid van een dynamiet-patroon in de steenkolen. Naar Antwerpen is om duikers getele grafeerd, om de overblijfselen van de boot en de nog daarin aanwezige lijken te voor schijn te doen brengen. De sprinkhanenplaag breidt zich in Spanje steeds uithet meest heeft de rijke streek van de Sierra Estremadure (Alicautej te ljjden. De spoorweg is over een streek van 18 kilometer met massa's sprinkhanen overdekt. Een treurig ongeval greep plaats op de Weichsel, dicht bij het Russische dorp Czerwinoh. Een dertigtal landlieden wilde deze rivier oversteken en bond daartoe twee booten met een tonw aan elkaar. In 't midden dei rivier deed een windvlaag een der booten omslaan, welke zonk en de andere meesleepte in de diepte. Achttien menschen kwamen bjj dit ongeval om. Uit het reuzen- en ertsgebergte in Thüringen en uit het Zwarte Woud komen tal van berichten over regen, sneeuw en hoogwater. De Duitsche bladen bevatten o. m. mededeelingen uit Breslau, Hirchberg en Silwarmbrunn, Laubau, Dresden, Tep- litz-Schönau, Jena, Manheim, Trier, Bruns wijk alle met verschillende belichten over allerlei ongevallen door hoogwater veroor zaakt. Axel, 6 MEI. Ter Graan markt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 1 7,85 a f 8, Wintergerst f 8,35, a t 8,50, Zomergerst I 7,80 a f 8, - Rogge i 6.40, a f 6,50, Erwten f 7,50 a f7,80 Paardenboonen f 7,40 a 7,60 Ha ver 16,80 a f7, Koolzaad f 0, Boter f0,85 a f0,per kilo. Eieren, f0,65 per 26 stuks. Hulst, 8 MEI. Ter Graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 7,80 Rogge f 5,80. Wintergerst 8,50 Zomergerst 0,— Haver 6,75 Erwten 7,80, Paardenboonen 8,— Duiven- boonen f 8,50, Witteboonen Bruineboonen Boekweit Lijnzaad ƒ0, Aardappels 2,— a 0,—. Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 0,80. Eieron per 26 stuks 0,65. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 25 stuks hoornvee, 41 varkens 0 paard verkocht 11 23 Gent, 5 MEI. Graanmarkt. De prijzen zjjn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 16, rogge 13,—, gerst 17,— haver 17,— tot - koolzaad 23,50 ljjnzaad 24,— tot lijnzaadkoeken 16,— tot koolzaadkoeken 11,50 fr per 100 kilos. Boter per kilo 2,25 tot 0, Eieren de 26, 1.6u tot 0, Ter veemarkt te Gent van Vrijdag 5 MEI werden te koop gesteld 19 schapen, 7 lammeren, 95 kalveren, 376 vette var kens, 4 loopers, 457 biggen 31 melk koeien, 4 groote ossen, 100 jonge ossen, 92 vaarzen, 194 vette koeien, 124 stieren, 204 magere dieren. Prijzen waren per kilog. voorossen- en vaarzenvleesch fr. 1.30 a fr. 1.35 idem 2e qua!, fr. 1.12 afr. 1.22 koeienvleesch fr. 1.20; a fr. 1.25idem 2de qual. Ir 1.a fr. 1.10; stiereuvleesch fr. 1.05 a fr. 1.25 kulfvleesch fr. 1.45 a fr. 1.55 schapenvleesch, fr. 1.35 a fr. 1,50 lams- vlee>ch fr. 1,80 a fr. 1,90 en varkens vleesch fr. 0.90 a fr. 0.97,

Axelsche Courant | 1899 | | pagina 3